Това няма как да стане без местна подкрепа, без логистика... Я да си представим, че трийсетина души от нас отидем в някоя държава по света и вземем да бутаме властта с оръжие. Без да имаме там поддръжници, без да имаме хора...
Така изкоментира един македонец, май кумановчанин, случилото се в Куманово. Какво се случи вече знаем - имаше стрелба, убити полицаи и убити терористи. Терористите албанци били от Армията за национално освобождение, която била част от Армията за освобождение на Косово. Планирали нападения и атентати из цяла Македония.
Така ли е? Възможно
Или пък не е съвсем точно така? Също възможно.
За какво национално освобождение обаче се борят тези хора? Кой ги е заробил? Нацията на косовските албанци същата ли е като нацията на албанските албанци? Тези двете нации като нацията на македонските албанци ли са, или са по-инакви?
Какво се случи, както вече казах, знаем. Казах, но сбърках. Ние не знаем какво се случи. Нито знаем какво ще се случи. Казвам това съвсем отговорно. Ето каква яснота се опита да внесе по въпроса например българският държавен глава, президентът ни. Той рече по повод Куманово: "Трябва по демократичен начин и на база закона, чувайки гражданското общество и отнасяйки се сериозно към техните справедливи искания, да гарантират спокойствие, да гарантират стабилност и едно мирно решение, успокояване на ситуацията..." Имайки предвид (нека и аз мушна едно деепричастие, вдъхновен от тези на г-н президента), че така трябва да действат властите на Македония в такава кризисна ситуация.
Слушах и четох внимателно. Но не разбрах. "Чувайки гражданското общество", разширяващо когнитивния ресурс на македонското правителство, условие ли е, за да се отнесе то сериозно към "техните справедливи искания"? Явно излиза, че исканията не са негови - на гражданското общество, а на някои с "техни искания", тоест възникват едни "те". Кои са тези "те", щом са нещо различно от гражданското общество? Те Армията за национално освобождение ли са? Или "те" са нещо още по-справедливо и тайнствено? Дори "законът" и "базата" му не са ми ясни. Всъщност отдавна
не зная що е база на закона в международното право
Признавам това и не ме е срам. Не знам има ли право държавната власт в една страна да употреби оръжие срещу въстанали граждани. И има ли разлика дали тези граждани са членове на етнос, различен от основния в страната, или са обединени и мотивирани от политическа някаква идея. Не знам, ако успеят те, това справедлива революция срещу прогнила диктатура ли е, или е незаконен преврат? Бунтовниците срещу Башар Асад добри ли са, или са лоши? Той тиранин ли е, или е защитник на законния ред пред силите на мракобесието и невежеството? А президентът на Йемен Абд Рабу Мансур Хади лош или добър е, че едни негови граждани го прогониха с оръжие, пък сега някои страни искат да го върнат - пак с оръжие и бомбардировки?
Забележете политическия евфемизъм, който употребиха нашите журналисти след македонските в началото на ситуацията в Куманово за нападателите - "проникнали на македонска територия терористи от една съседна страна". Тоест усетих един свян да се нарече "държавата Косово", както си е - държава Косово. Дали защото държавата Косово бе създадена след мироналагаща мисия от страна на целия евроатлантически пакт и преначертаване на европейските граници, като от една страна се извади една област? Което създаде прецедент след Хелзинки 1982 и отприщи едни интересни политики и в други места. Ние приехме това за правилно. Но ако то е правилно, не може да не е правилно кипърските турци да си направят своя държава в Кипър, турските кюрди да си направят своя държава в Турция, помаците да си направят своя държава в Якоруда, ако пожелаят, и руснаците да си правят голяма държава - където си поискат, стига там да живеят руснаци и преди това да се поразходят наоколо вежливи човечета.
Това, за което аз копнея, е да има норми, които светът спазва желязно. И които норми са приети с международен консенсус. За да се спазват тези норми, трябва да има върховен полицай, който следи за реда и наказва този, който сбърка. Не ще и дума - този полицай трябва да е обективен и честен и да го изберем с вишегласие. Но ако той се назначи сам и каже: "Тебе ще бия, щото имаш оръжия за масово унищожение", пък излезе, че лъже,
почваш да се съмняваш в полицая
Ако преди това се изпусне "Той искаше да убие татко ми"*, то разбираш, че май сме в сюжет на Марио Пузо. За дон Корлеоне и за "нищо лично, само бизнес". А не в сюжет "септември е вече май".
Ние тоя филм - да се зубри един кодекс, а да се живее по друг - сме го гледали. И си имаме въпрос за случая: "Плува ли корабче?"
------
*He wanted to kill my Daddy - президентът на САЩ Джордж Буш за Саддам Хюсеин (бел. авт.).
Най-лошият изсказ е : ...ние тоя филм сме го гледали!
И с уважение и без, не може така, нито го приемам, нито разбирам от какъв зор може да се изразиш така! Останалото - нещо в празното, в много празното.