:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,670,275
Активни 644
Страници 12,840
За един ден 1,302,066

Кой и защо обезцени протеста

Самобитни граждански организации се превърнаха в група за натиск и обслужване на нечии интереси. И присъствието, и заявката им, че организират едно или друго недоволство, започнаха да отблъскват
Снимка: Архив "Сега"
Протестът срещу назначаването на Делян Пеевски за шеф на ДАНС беше спонтанен и затова събра много хора.
Не желая да бъда разбран криво. Така че го казвам още в началото: Да протестираш е гражданско право. Уважавам всеки протестен тон и действие. Това ни прави граждани. Но не и самоцелните демонстрации или тези, които "приватизират", опаковат в "търговска марка" гражданското недоволство по един или друг проблем.

Развитието на протестната култура в България за последните три-четири години роди нови жанрови композиции. Насищането на публичното пространство от демонстрации "за" и "против" и дори превръщането им в професионално занимание вече започва да има обратен ефект. Протестът като инструмент на гражданите да изкажат публично своето несъгласие или виждане по даден въпрос започна да губи своята тежест. Иди и протестирай. Кажи, че "не си платен". Кой ще ти повярва?



Атомизация в ход



Разпадът "на групички" в обществото достигна поредна фаза на окопаване и втвърдяване около собствени, вътрешни представи. Изключвайки "зелените протести", след 2013 г. насам гражданските вълнения са насочени конкретно срещу управлението и участващите в него партии.

Новата фаза показва следното: Ако преди имаше разделение около лозунга "Оставка" (протестите срещу кабинетите "Борисов" и "Орешарски"), сега възникват въпросите: "Защо се протестира избирателно?" и "Защо се протестира срещу тези, които докарахте на власт".

След като гражданското организационно ядро на протестите срещу кабинета "Орешарски" - "Протестна мрежа", се определи като ценностен компас срещу мафията, олигархията и модела "Кой", очаквано вниманието към тях се изостри. Не е ли редно, като ще съдят, да съдят всички с еднакъв аршин?



Трансформиране на протестното ядро



Всъщност "Протестна мрежа" претърпя сериозна трансформация. Първо беше сложна структура от протестни групи с хоризонтална йерархия, вдъхновени от западни примери като "Окупирай". Там бяха и "NoОрешарски", водена от самоопределилата се пожизнена говорителка на служебния кабинет "Райков", и отделни групи, превърнали се в партия "ДЕОС". Там бяха и онези, които днес са съветници в Министерския съвет, парламентарни секретари на министерства. "Няма лошо почтени хора да влизат във властта", репликира една личност в отговор на мой въпрос по тази тема.

Това гражданско обединение, което нямаше общо с партийните централи, беше приватизирано от НПО активисти. Някои от тях - кресливи, със спорна политическа култура, трансформираха "Протестна мрежа" в обслужваща група за натиск. Фасадна организация, която по нищо не се различава от групировката на Петното или активизма на лица, които превърнаха протестите в професионална дейност.



Партийният интерес



За мнозина беше ясно, че неслучайно видни гербери и реформатори се присъединиха към шествията по жълтите павета. Самият Бойко Борисов сам си каза, че от един момент "дръпнали хората на ГЕРБ от улиците". Това са същите тесни интереси за власт и влияние, които се видяха около организирането на контрапротестни групи. Най-активни бяха през 2013 г., защитаващи властта с гражданското си лице - на "суверена" (по Лютви Местан).

Невъзпитано е да се пропуска напомнянето, че жанрът "контрапротест" беше въведен в по-ново време от депутати на ГЕРБ. Тогава, когато се включиха в демонстрации за защита на развитието на Банско като "ски център". След като малко преди това гласуваха за точно обратното - за исканията на зелените в Закона за горите за спиране на разширяването на ски пистите.

През 2013 г. видяхме как животновъди и техните свине защитиха с телата си на площад "Народно събрание" подалия оставка Бойко Борисов. Тези дни земеделецът Николай Ненчев, министър на отбраната, извади активисти на БЗНС, с оранжеви знамена и картонени шапки. "Един мъж с политическо достойнство показва, че му пука за тази България, за армията и честта, но не му пука за крадливите схеми на окопалата се военна, мафиотска бюрокрация", написа партийният орган "Земеделско знаме". И още от контрафилето на изданието: "Те ще продължават да го атакуват, но няма да го сломят, защото Ненчев няма задкулисен покровител, а има истински приятели по кауза, които го ценят".

Приятели - активисти от партийната ядка на Реформаторския блок, разпънаха лозунги "Тук не е Москва" пред сградата на президента по време на заседанието на Консултативния съвет. На метри от тях симпатизанти на "Атака" контрираха с викове срещу Вашингтон и НАТО. Заживяхме отново в политическия сюрреализъм - "протест" "контрапротест".



Отново доверието



Няма нужда да се напомня, че не партийната обвързаност, а гражданският облик на протестите ги правеха привлекателни за всички недоволни от управляващите или конкретни решения и политики. Гражданският облик и "спонтанността" - искреният стремеж за промяна, а не скритият замисъл за подмяна - да ги свалим, за да седнем ние.

Всичко това създаде разочарованието в гражданския инструмент за контрол на властта, наречен "протест". Обезцени се доверието в подобни демонстрации. Особено след като самобитни граждански организации се превърнаха в група за натиск и обслужване на нечии интереси. Защото присъствието и заявката им, че организират един или друг протест, започнаха да отблъскват. Два примера: протестът срещу министъра на културата - Вежди Рашидов, и демонстрацията пред столичната болница "Софиямед", в която акушерка нанесе побой на новородено. Първият събра около стотина души, а вторият - десет. Оказва се, че "Протеста мрежа" се е превърнала в отличен инструмент за демотивация. Въпросът е "Кой я използва?"



* Авторът е журналист в "Дарик"



Снимка: offnews.bg
Все по-малко хора се отзовават на организираните от "Протестна мрежа" протести, защото разбират, че някои хора трупат капитал от тях.
14
3946
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
11 Май 2015 20:07
E, някога такива мероприятия бяха начин да кажеш нещо, отдавна вече са място за професионална изява на самодейци. А хората си говорят на други места, вкл. и публично, та самодейците с техните постановки интересуват само някой и друг пенсионер.
11 Май 2015 20:18
Самобитни граждански организации

Че кво им е самобитното? Това че сащ им плаща заплати - това ли им е самобитното? С лопата да ги ринеш.
Да протестираш е гражданско право.

Глупости! Украйна е най-демократичната държава в Европа обаче откакто стана демократична протестирането там е абсолютно забранено.
Абе, Вълкоv, ти май ни вземаш тука за канарчета слушателите си от дарик.
Тва дарик е едно огромно нпо - най-много подкокоросваше будалите че някой си "протестира".
Valkov, ако сега се изцепиш, че дарик се издържа от реклами, е нема да ти повервам.
11 Май 2015 20:32
Бре?! Да не повярваш.

Тъкмо си мислех - а кой и защо за пореден път ни занимава с мощите на "протеста" като обществено-морална институция (наратив, присъщ на професионалните либерали от НПО-командата), пък то статията да излезе доста трезва и смислена.
Макар и като обобщителен преразказ, в който няма нищо ново освен това, че констатациите са направени от журналист от Дарик, печатан и тук, но и в Меката на свободноспонсорираното слово Икономедия.
11 Май 2015 23:14
То тези процеси започнаха и се случиха почти мигновено на втория ден (събота) от протеста срещу Пеевски.
След това и комунистите доомазаха нещата с контрапротестите си и стана баси свинщината.
12 Май 2015 05:38
Автора се прави на ощипана мома. Подобен текст не прилича въобще на журналист. Сякаш не знае, че протестите, за които говорим, ги организираха партиите, които не взеха властта и медиите, собственост на олигарсите. Тези НПО-та просто ги обслужват и им прикриват целите. Сега никой не протестира масово, не защото няма недоволство. Има и дори е по-голямо от тогава. Но няма партии, които искат да свалят правителството и олигарсите се ослушват. Те разбраха, че отвън няма да им позволят да огранизират безредици, за да бутнат борда. И така да си оправят бакиите с банките и отново да ни ограбят. Сега се състезават за парчетата от КТБ и гледат към политиците, от които зависи разпределението. Докато са зависими и имат какво да глозгат, Борисов може да е спокоен.
В Бг има някакво гражданско общество. Но то иска истинска демокрация и реформи, които обслужват гражданите. Само че то няма глас, няма подкрепа от медиите по обясними причини. Имат шанс само онези, които лапат пари от правителството, партиите и разни фондации, т.е. политическите и икономическите лобисти.
12 Май 2015 08:01
Оказва се, че "Протеста мрежа" се е превърнала в отличен инструмент за демотивация. Въпросът е "Кой я използва?"
Че кой ги използва е ясно. Знае се, че "Протестна мрежа" е свързана с олигарха Прокопиев (Антоанета Цонева има връзката от Разград, където Прокопиев владее Каолин), и те заедно с Америка за България. "Капитал" е получил 5 милиона от там. Викаше се срещу Пеевски за да дойде Боко и Прокопиев, а в действителност и Плевнелиев и Боко по един или друг начин са свързани с Пеевски. Само провинцията прояви разум и въобще не върза на летните протести, щото видя, че там е софийската гъзария.
12 Май 2015 08:27
Тъкмо си мислех - а кой и защо за пореден път ни занимава с мощите на "протеста" като обществено-морална институция (наратив, присъщ на професионалните либерали от НПО-командата), пък то статията да излезе доста трезва и смислена.
Трезва?!

Нищо, което излиза от Дарик, не е случайно. Не са такива хора, там са сериозни професионалисти.

И ако Дарик се опитва да унищожи идеята за протести и Протестна мрежа, това никак не е случайно.

12 Май 2015 08:49
Те разбраха, че отвън няма да им позволят отново да ни ограбят.

unitaz, ти да не би да намекваш, че в момента никой не ни ограбва?
12 Май 2015 09:21
Протестите ли? С богом!

Въпросът не е кой омаломощава и използва ротеста в свои интереси От самото начало е ясно кой Само да се види отпечатаните "на ръка" плакати и плакатчета
Въпросът е защо през тези почти 26 години така и не се оформи протестната култура? Защо протестът не се вкорени в основите , а остана поредната "а ла франга"-симулакр на общественото действие.

Преди време, в намчалото написах за едно интересно качество на тогавашните масови акции, за "улицата" -сеирджийството То е странно, защото участниците на тези акции бяха сеирджии на собственото си действие Сигурно беше нещо като романтизм с нарцистична нотка Но точно тогава в прояявата на едно осъзнато несъгласие се вклини и го завзе небезпристрастно медийно участие, което през 2013 се изроди в постояннни постове в протестната среда на водещите телевизии -доста тежки конструкции и оборудвани коли.

Дейстителните протести не са интересни защото там няма сеирджии-там са унизенетие и окрадените труженици Те са част от трудния живот а не неговото разиграване Не е флашмоб Но и тук има следи от изкорестяване Тракторите и здравите мЪжаги очевидно представляват не тружениците, а техните наематели и работодатели

Банално е, но не се оспорва мнението, че зад това стои липса на обществото от съвременен тип. Тук "обществото" е случайна комбинация от множество общности (по Тьонис)

Днес и тази банална констатация се корозира Мощните национални разкази като че ли събират тези общности в едно виртуално и възпалено афективно множество
От масмедиен и спортен порядък.

Та няма и не може да има обезценяване на нещо което ...просто липсва
12 Май 2015 10:33
Han

Нищо, което излиза от Дарик, не е случайно. Не са такива хора, там са сериозни професионалисти.

И ако Дарик се опитва да унищожи идеята за протести и Протестна мрежа, това никак не е случайно.

Да разбирам ли, че според теб в случая има целенасочен опит за предварително девалвиране на бъдещи протести и на самата Гротескна мрежа - като своеобразна ваксинация срещу действията им, ако те / грантодателите им в либерал-моралисткия си екстаз решат да се направят на твърде принципни и вземат да не харесат прекалено дясно-реформаторското мнозинство?

Признавам, че конспиративният елемент ми иде малко в повече, но пък никога не се знае знае ли се наистина...
12 Май 2015 11:31
Несъстоятелна статия.
Неясна, сгърчена теза, трудно лавиране на автора в тема, която му е неясна.
Единственото, което му е ясно е, че мрази Протестна мрежа.
Обвинения с липса на доказателства са просто клевета.
Но защо, покрай тази омраза, се опитва да увреди като цяло вярата, че протестите могат да променят неща...
Внушението, че когато се протестира то е в нечий личен интерес, е подло престъпление към едва напъпилото гражданско самочувствие на българина...
Такава позиция обслужва единствено статуквото.
12 Май 2015 11:32
Да разбирам ли, че според теб в случая има целенасочен опит за предварително девалвиране на бъдещи протести и на самата Гротескна мрежа - като своеобразна ваксинация срещу действията им, ако те / грантодателите им в либерал-моралисткия си екстаз решат да се направят на твърде принципни и вземат да не харесат прекалено дясно-реформаторското мнозинство?
Ахъм.

Докато вземем властта, сме първи революционери.

След това обаче идеята за революционна смяна на властта трябва бързо да бъде избита от главите на туземците, защото глобалните конкуренти не спят и също се научиха на тия магарии...

12 Май 2015 16:34
дъртиот реалист
Единственото, което му е ясно е, че мрази Протестна мрежа.
Обвинения с липса на доказателства са просто клевета.
Но защо, покрай тази омраза, се опитва да увреди като цяло вярата, че протестите могат да променят неща...
Внушението, че когато се протестира то е в нечий личен интерес, е подло престъпление към едва напъпилото гражданско самочувствие на българина...
Айде бе сериозно ли го мислиш това или си правиш майтап. И авторът и аз нямаме нищо против протестите. Ама тези летните бяха с ръководители-мекерета платени от Америка за България и обслужваха олигархията около Прокопиев, също яко подплатен от Америка за България, и Плевнелиев, както да върнат Боко на власт. А Протестна мрежа е тясно свързана с тази олигархия, а сега си мълчи и за ролята на Дилян Пеевски в КТБ. Не случайно Галя Прокопиева се въртеше около протестиращите.
12 Май 2015 17:30
Протестът като инструмент на гражданите да изкажат публично своето несъгласие или виждане по даден въпрос започна да губи своята тежест. Иди и протестирай. Кажи, че "не си платен". Кой ще ти повярва?

И автора, и ти.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД