:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,669,692
Активни 638
Страници 12,257
За един ден 1,302,066
Минало

Бивши ли са бившите колонии на страните от ЕС?

Франция, Великобритания, Белгия, Испания и Португалия наливат огромни суми за развитие на територии, които в миналото са владеели
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Белгийският министър на развитието Александър де Кру поздравява германския си колега Франк-Валтер Щайнмайер. За разлика от Германия Белгия подпомага развитието на бившите си колонии.
Франция, Великобритания, Белгия, Испания, Португалия бяха най-големите имперски сили в Европа до ХХ век. И днес те активно продължават да се грижат за бившите си колонии, като голяма част от отпусканите помощи за развитие отиват в тези държави.

Франция, която е четвъртият най-голям донор в света, насочва отпусканите помощи за развитие към бившите си колонии в Африка. Според най-новите данни на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) седемте държави, които получават най-много пари от Париж, са Мароко, Китай, Виетнам, Кот д'Ивоар, Колумбия, Сенегал и Кения. От тези 7 държави 3 не са били част от френската империя - Китай, Колумбия и Кения. Не е ясно защо Китай получава сравнително големи финансови помощи от Франция, при положение че самият Китай налива големи пари в по-бедни страни, особено в Африка.



Франкофонията - критерий за отпускане на финансова помощ



"Финансовите помощи за развитие, отпускани от Франция, винаги са имали колониална и лингвистична насоченост", обяснява Кристиан Ребул от френския офис на организацията "Оксфам". "Това е законно, тъй като бившите френски колонии в Африка на практика са най-бедните държави в света."

От 2014 г. франкофонията е официален критерий, който Париж спазва в политиката си, свързана с развитието. След рокадите в правителството, направени през м.г., развитието и франкофонията бяха обединени в един министерски ресор, начело на който застана държавният секретар Аник Жирарден. През миналата година Франция прие и първия закон, свързан с помощите за развитие. Те са фокусирани върху приоритетни региони като Субсахарска Африка и Южното Средиземноморие, които получават 85% от френските помощи. Критерият "франкофония" също е включен в закона. "Политически по-лесно е да си поставиш за цел франкофонията, отколкото бившите колонии, но всъщност става въпрос за едно и също нещо", казва Ребул.

В Африка френското правителство е избрало 16 бедни държави: Бенин, Буркина Фасо, Бурунди, Джибути, Коморските острови, Гана, Гвинея, Мадагаскар, Мали, Мавритания, Нигер, Централноафриканската република, ДР Конго, Чад, Того и Сенегал. Тези страни, определени като приоритетни заради високото ниво на бедност, ще получат поне 50% от заделените пари за развитие. Сред 16-те държави френският език не е официален само в Гана и в Мавритания. Всички те обаче са част от Международната организация на франкофонията. Само три не са били френски територии. Конго и Бурунди са били колонизирани от Белгия, а Гана - от Великобритания. "Гана може би е единствената страна в този списък, която няма нищо общо с франкофонията, а нивото й на развитие е доста по-високо от това на останалите държави", допълва Ребул.

Държавите със средни доходи в Азия, Латинска Америка и Карибския басейн също са подпомагани от Франция, но главно с кредити или чрез икономическо партньорство, а не с отпускани дарения.



Великобритания е най-големият донор в Европа



Великобритания е европейската държава, която отпуска най-много финансови помощи. Миналата година Лондон предостави 13 млрд. лири, което постави страната на второ място в света след САЩ. От доклада на ОИСР не става ясно какви са критериите, по които Великобритания отпуска помощите за развитие.

Седемте държави, в които отиват най-много средства за развитие, са Пакистан, Етиопия, Индия, Бангладеш, Нигерия, Афганистан и Танзания. От тях само Афганистан и Етиопия не са били британски колонии. Пред електронното издание "ЮрАктив" от британското Министерство за международна помощ признават, че от 20 държави, които са получили най-големи помощи от Лондон през 2013 г., седем са бивши британски колонии, а една е британска отвъдморска територия. От ведомството обясняват, че "в резултат на преразглеждане на политиката правителството е решило приоритетно да насочи помощите към държави, в които Великобритания има добри позиции. Това ще има дългосрочно влияние в борбата срещу бедността".



Белгийската цел



Белгия, която е сравнително малка държава - население от 11 млн. души, е 14-ата сред държавите донори в световен мащаб, сочат данните на ОИСР. Седемте страни, чието развитие Белгия подпомага финансово, са ДР Конго, Бурунди, Руанда, Палестинската автономия, Мали, Мозамбик и Виетнам. Първите три, които и получават най-голямата част от отпуснатите средства, са бивши колонии.

Министърът, отговарящ за развитието, Александър де Кру обяснява, че Белгия трябва да насочи усилията са към по-малко развитите страни като тези в Субсахарска Африка. Взаимоотношенията между Белгия и бившите й колонии обаче не са безпроблемни. През 2008 г. по време на визита на бившия белгийски външен министър Карел де Гухт в ДР Конго стана ясно, че липсва прозрачност при експлоатацията на минералните ресурси на страната. Той нарече ДР Конго "страна, в която държавата липсва". Заради това Де Гухт бе обявен за персона нонграта, а подобряването на отношенията отне доста време.

Отношенията с Руанда също са доста обтегнати. През януари 2015 г. Де Кру обяви, че ще бъдат изготвени строги критерии за отпускането на финансови помощи за развиващите се страни, след като правителството обяви, че спира средствата за Руанда. Белгия реши, че няма да отпусне 40 млн. евро за страната, тъй като властта в Руанда не работи за увеличаване на прозрачността, за добро управление и за свобода на пресата.

Истинският проблем всъщност е президентът на Руанда Пол Кагаме. Той обвинява Белгия и Франция, че "пряко са участвали" в геноцида, извършен през 1994 г., когато около 800 000 души от малцинственото племе тутси и от умерените хуту бяха избити по време на избухналата вълна от насилие, предизвикана от убийството на тогавашния президент на страната Жювенал Хабяримана от хуту.



Стратегическият интерес на Испания



Седемте най-големи получатели на испански помощи за развитие са Перу, Мароко, Колумбия, Ел Салвадор, Никарагуа, Еквадор и Боливия. Само Мароко не е бил испанска колония. Испания има интереси в Западна Сахара - спорна територия, граничеща с Мароко, която Мадрид управлява в периода между 1884 г. и 1975 г.

На въпрос дали Испания превръща в приоритет бившите си колонии в Латинска Америка държавен служител отказа да отговори. Критериите, поставени от Мадрид при изплащане на помощи за развитие, е Испания да увеличи влиянието си на места, където международните усилия не постигат достатъчно резултати.

Заради икономическата криза обаче Испания драстично намали средствата, отпускани за развитие. По-късно бе представена и идеята за т.нар "географска концентрация", чиято цел е да се фокусира вниманието върху определени региони и върху по-малко на брой страни. Вместо 50-те държави, получавали финансиране от Мадрид в периода 2009-2012 г., в плана 2013-2016 г. фигурират само 23 страни. "Трябва да се концентрираме върху географски райони, в които Испания има повече стратегически интереси: Латинска Америка, Северна Африка, Западна и Субсахарска Африка", обяснява външният министър Хосе Мануел Гарсия Маргайо.



И Португалия не пренебрегва бившите си колонии



Най-поразителен е примерът на Португалия, която предоставя почти цялата сума от помощите за развитие на бившите си колонии. Първите седем са Кабо Верде, Мозамбик, Ангола, Източен Тимор, Сао Томе и Принсипи и Гвинея Бисау - всяка от тях е бивше португалско владение.

На другия полюс е Германия, която е имала най-малко колонии от останалите колониални империи. Берлин не дава предимство на бившите си територии. Германия отпуска 10.6 млрд. евро помощи за развитие през 2013 г. на държави, които не са били нейно владение. Най-големият получател е Афганистан с 459.7 млн. евро, следван от Индия (450.4 млн. евро), Китай (315 млн. евро) и Сирия (257.1 млн. евро). Значително по-малки суми отиват в бивши германски колонии. Танзания получава 139.2 млн. евро, Камерун - 89.4 млн. евро, и Намибия - 27.5 млн. евро.

Великобритания е европейската държава, която отпуска най-големи помощи за развитие и по този показател се нарежда на второ място в света след САЩ. През 2014 г. Лондон е подпомогнал развитието на бедни държави, преобладаващо свои бивши колонии, с 13 млрд. лири.

 Великобритания е европейската държава, която отпуска най-големи помощи за развитие и по този показател се нарежда на второ място в света след САЩ. През 2014 г. Лондон е подпомогнал развитието на бедни държави, преобладаващо свои бивши колонии, с 13 млрд. лири.


Снимка: ЕПА/БГНЕС
Френският президент Франсоа Оланд се ръкува с жители на Кот д'Ивоар по време на своя визита в страната през м.г. Африканската държава, която е бивша френска колония, е сред най-големите получатели на отпусканите от Париж средства за развитие.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Еквадорци се забавляват на фестивал в село Кача. Страната е сред най-големите получатели на помощи за развитие, отпускани от Испания.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Заради високото си ниво на бедност Буркина Фасо е сред държавите, определени от Франция като приоритетни при отпускането на средствата за развитие.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Британският премиер Дейвид Камерън посрещна на "Даунинг стрийт" 10 през декември м.г. пакистанския си колега Мухамад Наваз Шариф (вляво) и президента на Афганистан Ашраф Гани. Пакистан и Афганистан получават значителна финансова помощ от Великобритания. Пакистан е бивша британска колония.
15
6315
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
11 Май 2015 20:15
На другия полюс е Германия, която е имала най-малко колонии от останалите колониални империи. Берлин не дава предимство на бившите си територии. Германия отпуска 10.6 млрд. евро помощи за развитие през 2013 г. на държави, които не са били нейно владение.

Няма "полюси" в тази игра. Има задължения на развитите страни, приети от ООН, да отпускат на бедните между 0,5% и 1,5% от БВП. Процентът зависи от общите международни задължения на съответната страна, например Германия дава по-малко, защото й се признават разходите за б. ГДР. Преди 20 години даваше още по-малко - по 5 млрд. марки. Естествено, че при избора на получателя, ООН се съобразява и с историческите му връзки с донора, но това не винаги е решаващо.
11 Май 2015 20:42
Днес наблюдаваме хсамодействащ империализъм, който се реализира от кралството, франкенщайна и доминионите ...
Останалите заподозрени са, "дремещи" клетки - докато не се събудят като отчетливи субекти на собствена Политика в глобалното ...
11 Май 2015 21:00
ВладиГео 11 Май 2015 20:15
Няма "полюси" в тази игра. Има задължения на развитите страни, приети от ООН, да отпускат на бедните между 0,5% и 1,5% от БВП.


Доколкото си спомням наште десни аджамии-демократи бяха подкарали на съд доста народ след 1989 г., защото били отпускали някакви помощи на някакви бедни, без да знаят (въпреки величаенето им за десни експерти!), че това е било задължение на България.
Мисля Съдът отсвири тези идиотии!
11 Май 2015 21:04
Франция, Великобритания, Белгия, Испания, Португалия бяха най-големите имперски сили в Европа до ХХ век. И днес те активно продължават да се грижат за бившите си колонии


Туй в самото начало, което ме принуди незабавно да прекратя четенето!

Христоматиен пример за изключителната роботърговска наглост - предполагам в текста никъде не е упоменато колко стотин милиона народ са изтребили `белите` държави по всички континенти, колко трилиона са ограбили (като ресурси) и продължават да грабят...

Пълна отврат!

12 Май 2015 01:29
Дописката е явно ПРОзападна. Как пък и една дума не споменаха за помощите, които Русия прави за бившите си сателити!
12 Май 2015 07:30
Ганий , ами нали именно в това се изразява грижата - да продължават да цоцат от там ? Какво правиха френските войски в Кот де Воар ? Защтаваха френските интереси !
Тъмно пиво
Как ще споменат ? Нали ще трябва да кажат и какви неблагодарници сме ние - българите .
12 Май 2015 07:37

@"помощите, които Русия прави за бившите си сателити!"

"прави" помощи единствено и само с цел пак да ги сателитизира.
Освен ако не е от голямо руско сърце, де
12 Май 2015 07:50
Ммм даа,
Ха дайте да видим, колко?
Па да сравним кой колко .
Бивши ли са бившите колонии на СССР, а ?
Да видим кой какви заплати дава , каква социална сигурност дава, каква печалба генерира , ...?
12 Май 2015 08:08
Тъмно пиво
Дописката е явно ПРОзападна. Как пък и една дума не споменаха за помощите, които Русия прави за бившите си сателити!

КОКО
@"помощите, които Русия прави за бившите си сателити!"
"прави" помощи единствено и само с цел пак да ги сателитизира.
Освен ако не е от голямо руско сърце, де
А кажете сега, както в статията с точни данни, какви помощи, на кого от бившите си сателитии колко дава Русия като помощи.
Абе вие си говорите ей тъй като луд с оная си работа.
12 Май 2015 08:35
.
12 Май 2015 11:01
вместо да се занимават с някакви източно-европейци , които изглеждат подобно на тях ...

е па май за туй - как да се правиш на по-по-най със себеподобни...
виж ако има и външна разлика и контраст по го бива...
викаш я бел ти црн; я по-умен ти по-глупав, следователно я началник!
12 Май 2015 11:33
Досега не съм получил смислен отговор. Според мен става въпрос за едно отдръпване от места , които Франция не познава добре , не разбира добре , не иска да разбира.


Помислете кои държави са по-богати на ресурси и ще си отговорите на въпроса. Например сравнете ресурсите на Конго - Заир с тези на България.
12 Май 2015 11:41
12 Май 2015 11:47
На колониите си в Африка и преди им помагали, и сега пак, пък все са сред най- бедните и неразвитите? Май все пак трябва да благодарим че не ни помагат?
12 Май 2015 22:45
ВладиГео бърка с процентите и въобще с концепцията за формиране на такава помощ. Авторът има някаква идея, може би детайлите не са точни, но като цяло е усетил посоката на желанията за друг вид зависимост. Обаче е далеч от африканския отговор или от отговора на страните от ЮИ Азия. Желанията не са непременно факти. Например в последните години има масивно присъствие на китайци и индийци в източна Африка, руски пари също действат. Финансиранията имат различни имена, но по същество са налице същите желания. Впрочем Китай дава някакви обобщени данни и поне това можеше да ни предложи автора. Така че газетата ако иска да е изчерпателна да поръча написването на статия, която да обхваща всички страни на тези процеси.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД