:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,741,974
Активни 684
Страници 26,877
За един ден 1,302,066
ОЦЕЛЯВАНЕ

Гърците залагат на апатията срещу страха

Неопитното правителство в Атина накара все по-малко хора в страната да обръщат внимание на политиците като цяло
Гърци минават покрай бездомен човек, който спи пред банка в центъра на Атина.
Пантелис Хацитакис по принцип не се паникьосва лесно. 38-годишният атинянин е данъчен съветник и от години насам гледа как изтъняват доходите на неговите клиенти. Голяма част от времето си той посвещава на това да ги ободрява и убеждава, че нещата могат да потръгнат. "Мнозина обаче се питат дали ще им остане нещо за ядене, след като си платят данъците. Повечето от хората освен това имат да погасяват и големи заеми", споделя той. Последните пет години се оказаха съсипващи. "Хората са уморени. Когато им казват, че страната е пред фалит, те просто не вярват, че може да стане и по-зле от днес", продължава Хацитакис. От пет години насам гърците ежедневно слушат мрачни прогнози за възможен фалит и евентуално връщане на драхмата. "От тогава насам се ширят и спекулации дали Гърция ще остане в еврозоната, дали ще е в състояние да обслужва заемите си... Голяма част от населението вече не обръща никакво внимание на тези приказки", казва издателят на списание Macropolis Ник Малкуцис.

В Гърция няма вече грандиозни протести, нито признаци на недоволство от правителството, независимо че министърът на финансите Варуфакис предупреди за опасността от предстоящи трудности с ликвидността. Той заяви, че много скоро на Гърция могат да й привършат парите. Ник Малкуцис обаче твърди, че сред сънародниците му няма особена паника - хората просто са се подготвили за най-лошото. "Ако човек погледне развитието на паричните преводи от декември насам, когато несигурността беше в апогея си, ще види, че гърците са изтеглили 15% повече пари от банковите си сметки. Става дума за сума от 25 милиарда евро - предимно в брой. Хората се страхуват от



държавен контрол над капиталите



и от евентуално излизане от еврозоната", казва той. Повечето гръцки спестители явно нямат голямо доверие към новите управляващи, защото щурмуват банкоматите.

Това поведение противоречи на данните от последните анкети. Повечето гърци смятат за почти невъзможно страната им да напусне еврозоната. Мнозинството от анкетираните гърци иска да запази еврото като валута. "Една част от населението се страхува за своите спестявания и за бъдещето на страната. Друга част смята, че гърците вече са загубили толкова много, че излизането от еврозоната не може да ги засегне още по-болезнено. Някои пък смятат, че политическите коментатори и европейските политици просто прекаляват с песимистичните си прогнози. И затова вече не ги взимат насериозно", казва Малкуцис, цитиран от "Дойче веле".

Гърция дължи оцеляването си главно на Европейската централна банка (ЕЦБ). "ЕЦБ снабдява гръцките търговски банки със спешни кредити. Те използват тези пари за закупуването на краткосрочни държавни облигации и това дава на Гърция отсрочка от няколко седмици", казва анализаторът на Дойче банк Николаус Хайнен. Общините, както и държавните предприятия в Гърция са задължени да превеждат наличните си пари в Централната банка. Гърция живее ден за ден. От юни до декември Гърция трябва да погаси задължения към МВФ в размер на 5.4 милиарда евро. Пари, с които гърците в момента не разполагат. Само за обслужването на лихвите и за подмяната на старите заеми с нови гърците имат нужда от огромни средства. Парите обаче ще потекат само в замяна на прословутия списък с реформи, който премиерът Ципрас така и не успява да представи в желаната от Брюксел форма.

Ситуацията изглежда безизходна, но



само на пръв поглед



Въпреки че не се очаква някакъв сензационен пробив по време на следващата среща на финансовите министри от еврозоната, Николаус Хайнен смята, че останалите 7.2 милиарда евро от втория помощен пакет ще бъдат изплатени в последната минута. "Европейските партньори ще постигнат съгласие, че Гърция все пак постига известен, макар и малък напредък в реформите и ще отпуснат парите, за да гарантират стабилността на системата", казва той. Според него ще бъде гласувана и още една трета помощна програма за Гърция: "Не бива да забравяме важното геостратегическо положение на Гърция в Европа. И европейците няма да изоставят Гърция", казва експертът. Гърция е наясно с това, поради което гръцкото правителство се държи така нахално, за да прокара своите позиции. "Поведението на гръцкото правителство, макар и хаотично, е добър индикатор за това, че изгледите за оставането на Гърция в еврозоната не са чак толкова мрачни, колкото ни внушават медиите в последно време", твърди Хайнен.

Това обаче не означава, че Гърция не може да се "подхлъзне" към



държавен фалит



"Управлението и администрацията на страната са толкова хаотични, че не може да се изключи възможността за временна неплатежоспособност", казва представителят на Дойче банк. Подобна катастрофа обаче не трябва да доведе до излизането на Гърция от еврозоната. Експертът не очаква паника и сред инвеститорите. Все пак над 80% от гръцките държавни облигации са в ръцете на другите страни от еврозоната. Хайнен казва, че ЕЦБ ще стори всичко, за да предотврати евентуални затруднения на европейските партньори на Гърция, ако страната временно спре да обслужва дълговете си. "Близко до ума е, че ЕЦБ ще разреши на емисионната банка на Гърция да снабдява търговските банки със свежи пари, за да помогнат на държавата да си набави краткосрочно рефинансиране", казва той. Затова Хайнен не вярва, че ще се стигне до пълен държавен банкрут с аржентински измерения, тоест до дългосрочна неплатежоспособност на Гърция. Според него има и друга причина за оставането на Гърция в еврозоната. "Страните, които имат силна валута, трудно могат да я заменят с по-слаба. Ако драхмата бъде въведена в Гърция, тя няма да успее да се наложи над еврото", убеден е експертът. Оставането в еврозоната обаче не решава проблемите на Гърция. "Още дълго време Гърция ще си остане нестабилна държава с нездрава фискална политика и високи политически рискове, които ще тормозят европейските й партньори", убеден е Николаус Хайнен.

Предупрежденията звучат в ушите на някои гърци като изнудване, смята рибарят Христос Цакириос от остров Лерос. "От години все слушаме, че сме на ръба на пропастта, че ще фалираме, че няма да има пари в банкоматите и един ден пред банките ще има танкове, за да спират хората да си теглят парите", казва той. Цакириос се е преборил с различни несгоди през последните пет години. Щастлив е, че все още има работа, макар да става все по-трудно да продава улова си. "Много хора вече не купуват риба, защото им е скъпо", казва рибарят. Той подкрепя опитите на правителството да спре по-нататъшни икономии и увеличавания на данъците, които според него са вкарали Гърция в смъртоносна спирала. Той обаче не може да си представи Гърция извън еврозоната, изолирана от останалата част на Европа.

Анализаторът Ник Малкуцис смята, че тази година ще бъде по-опасна за Гърция, отколкото предишните две. "Сега на власт е едно неопитно правителство, което не може да се разбере с кредиторите, а това води до значително неспокойствие. Ако в рамките на две седмици не бъде постигнато единомислие, неплатежоспособността ще стане действителност", казва той. Данъчният съветник Хацитакис по принцип подкрепя новото правителство, но има и сериозни съмнения. "Вероятно управляващите въобще не знаят какво правят. Ако е така, просто не смея да си помисля какво ни очаква", заключава той.

 Гръцки пенсионери разговарят в Атина до паметника, посветен на драхмата, която бе заменена с еврото през 2002 г., след като страната стана част от еврозоната. Напоследък все по-често се говори, че драхмата отново може да се върне в обращение.
Снимки: ЕПА/БГНЕС
Сградите в Атина са изписани с графити срещу международните кредитори на Гърция - ЕС, ЕЦБ и МВФ. Един от графитите гласи: "Да смажем тройката".
15
2575
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
21 Май 2015 19:31
"Не бива да забравяме важното геостратегическо положение на Гърция в Европа. И европейците няма да изоставят Гърция", казва експертът.

Хи-хи.
Свърши тая. Изпокарахте се с Германия, Италия, Испания, Португалия и още кой ли не...
21 Май 2015 19:39
За баланс :
"Вашингтон натиска Атина за продължаване на санкциите за Москва"
Натисни тук
http://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/1983809
21 Май 2015 19:42
Бай дъ уей, щурчо, спориш не с грък, а с експерта Николаус Хайнен
21 Май 2015 20:02
те просто не вярват, че може да стане и по-зле от днес

В това отношение, ние сме оптимисти...вярваме
21 Май 2015 22:28
Данъчният съветник Хацитакис по принцип подкрепя новото правителство, но има и сериозни съмнения. "Вероятно управляващите въобще не знаят какво правят. Ако е така, просто не смея да си помисля какво ни очаква", заключава той.

Май, че е взело да им просветва...
21 Май 2015 23:00
22 Май 2015 09:48
Погледнах и снимките. Тази по-горе е публикувана и преди, изглежда няма по-нови убедителни доказателства за "мизерията" и "хуманитарната криза" в Гърция, с които управляващите се опитват да манипулират кредиторите за нови отстъпки.
А графитите по стените са направо смехотворни: хем искате да "смажете" кредиторите, хем искате повече пари от тях.
22 Май 2015 09:56
Сградите в Атина са изписани с графити срещу международните кредитори на Гърция - ЕС, ЕЦБ и МВФ. Един от графитите гласи: "Да смажем тройката".

Представям си Варуфакис, като един Давид, смазващ ЕС, ЕЦБ и МВФ ..
22 Май 2015 10:36
Един от графитите гласи: "Да смажем тройката".

Като прочетох това, се сетих за една българска пословица:
Ако камъкът удари гърнето, ще се счупи гърнето.
Ако гърнето удари камъкът, ще се счупи.......... пак гърнето

22 Май 2015 11:34
Преди седмица ходих на море в Гърция и мога да кажа фактите:
Хотелът беше пълен с персонал от молдованци и украинци - рецепционисти, келнери, аниматори, чистачи, градинари, жени, които чегъртаха тревичките между плочките...
.
Ако положението с безработицата беше толкова безнадеждно, защо не се се наемат гърци за извършване на горната работа - предполагам, че молдовано-украинците печелят по поне 500-1000 евро на месец, което не е лоша сума и с която може да се живее в Гърция (храната в Гърция в много отношение е по-евтина от колкото в България; аз си напълних резервоара с дизел на Гръцка територия, понеже беше по-евтин от българския).
.
И едно предложение към правителството на Сириза - забранете наемането на чуждестранни работници от страни извън ЕС - и ви гарантирам намаляване на безработицата с поне една трета.
22 Май 2015 11:51
Хотелът беше пълен с персонал от молдованци и украинци - рецепционисти, келнери, аниматори, чистачи, градинари, жени, които чегъртаха тревичките между плочките...

Тука един другар от Гръцко ни обясни, че грък никога няма да се унижи да работи това, което работят имигрантите. Т.е. от неговите думи излиза, че имигрантите са някаква по-нисша група от хора, обречени да слугуват на работодателите си. Същият този другар, приемайки горната ситуация за нормална, сипе обвинения в расизъм ако някой критикува Гърция, гърците или пък гръцките управляващи.
22 Май 2015 12:35
Да са живи и здрави Германците да бачкат.
22 Май 2015 16:08
Уф, аман от тези митове.
Ми идете за малко в Германия и вижте какво всъщност бачкат германците...
Чиновници, учители, полицаи, лекари, инженери, компютърни специалисти, артисти от всякакъв вид - да. Дребни предприемачи - магазинери, занаятчии, производилеи на местни бири и колбаси, ресторантьори - също има. Бизнесмени, фермери, но такива, които ползват наемен труд - има.
Бачкатори?
Не.
За това има 16 милиона германски граждани, които не са с немски произход и още почти 7 милиона емигранти - общо 23 милиона.
Именно те бачкат....
23 Май 2015 00:42
Не бива да забравяме важното геостратегическо положение на Гърция в Европа. И европейците няма да изоставят Гърция
Та те и не искат да изоставят Гърция - това беше ясно от самото начало. Искат просто да разкарат Сириза от властта. И ще го направят, за мъка на прогресивните хора по всички земни кълбета. Ето част от един интересен анализ, чиято логика споделям:


................
Ципрас и Варуфакис вярват, че един държавен фалит ще принуди Европа да избира между две алтернативи: изключването на Гърция от еврозоната или безусловна отмяна на дълга на страната.

Но европейските власти имат и трети вариант. Вместо да се наложи Grexit (излизане на Гърция от еврозоната), ЕС би могъл да изолира Гърция в рамките на еврозоната и да спре да предоставя пари на страната. След това Брюксел може просто да седне удобно и да наблюдава как политическата подкрепа за правителството на Ципрас се срива.

Една подобна обсадна стратегия, да се изчака Гърция да свърши парите, изглежда в момента е най-обещаващата тактика за ЕС за пробив на гръцката съпротива. И вероятно ще проработи, защото гръцкото правителство изпитва все повече затруднения при събирането на пари в края на всеки месец за плащане на заплатите и пенсиите.
..............
A един фалит не би могъл да помогне на СИРИЗА да изпълни своите предизборни обещания. Тогава ще има още по-големи съкращения на заплатите, пенсиите и публичните разходи от тези, които в момента изисква "тройката" кредитори - Европейската комисия, Европейската централна банка и Международният валутен фонд.

За ЕС обаче един гръцки фалит ще представлява много по-малък проблем, отколкото се смяташе досега. Той вече няма да заплашва страната, че в този случай трябва да напусне еврозоната. Вместо това сега ЕС може да бъде сигурен, че с невъзможността да плаща заплати, пенсии и банкови гаранции гръцкото правителство ще накаже своите граждани.

Ципрас и Варуфакис може би знаят какво може да се случи, след като преди две години Кипър се опита в разгара на банковата криза да натрие носа на ЕС. Тогавашният опит на Кипър показва, че след провала на заплахата от фалит ЕС може да принуди Гърция да остане в еврозоната, но може да наложи производство по несъстоятелност, подобно на това на американски град като Детройт.

Правните и политическите основания за такъв подход са ясни. Европейските договори ясно посочват, че членството в еврозоната е необратимо, освен ако една страна не напусне не само зоната на единната валута, а директно ЕС като цяло. Това е политическото послание, което правителствата на ЕС искат да предадат на своите собствени граждани и на финансовите инвеститори.

Ако Гърция фалира, ЕС би имал правни и политически мотиви да настоява, че еврото трябва да остане единственото законно платежно средство в страната. Дори ако гръцкото правителство трябва да плаща заплати и пенсии със свои собствени пари или "нови драхми", Европейският съд ще реши, че публичният дълг и банковите депозити следва да бъдат изплатени в евро. Това от своя страна ще има за последица фалит на гръцките граждани и чуждестранни инвеститори, тъй като правителството вече няма да бъде в състояние да изплати стойността на еврото за осигурените гръцки банкови депозити.

Така че един гръцки фалит при запазване на Гърция в еврозоната няма да доведе до това СИРИЗА да изпълни своите предизборни обещания, а до още по-строги икономии за гръцките избиратели, отколкото в рамките на програмата на "тройката".

И в този момент падането на правителството ще бъде неизбежно. И не Гърция ще напусне еврозоната, а СИРИЗА ще напусне гръцкото правителство. В момента, в който Ципрас осъзнае, че правилата на играта между Гърция и Европа са се променили, неговата капитулация ще бъде само въпрос на време.


Бойчо Попов

23 Май 2015 09:27
Искат просто да разкарат Сириза от властта

Точно това е. Нито ги интересуват заемите, нито всичко друго което се изписа и тукашните клакьори веднага поеха. Всичко е политика. Но СИРИЗА няма да подпише това, което предишните не посмяха. На 5-ти няма да платиме на МВФ, това е. Нека всеки си поеме отговорността.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД