:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,738,184
Активни 763
Страници 23,087
За един ден 1,302,066
Нерви и утехи

И 257 723 496... копчета

Снимка: Белият дом
2 декември 1989 г. Михаил Горбачов и Джордж Буш на борда на кораба "Максим Горки" в залива Марсашлок в Малта.
Двусмисленото, изпълнено с враждебност и остроти отбелязване на седемдесетгодишнината от победата над нацизма прави съвременника неспокоен. Мислех, че всичко приключи с напрежението около двете дати, но чувството, че Денят на обединена Европа този път раздели Европа, не се разнася. Странни кандидати се наредиха около масата да се сборят за парче от войната, сякаш се борят за парче от баница. Тази война бе кошмарна, бездънна трагедия за човечеството, но от нея в това човечество все пак остана мъдрост и вътрешна красота, останаха уроци, които някой иска да изтрие от твърдия диск на историята.

Тук, в залива на Марсашлок, преди четвърт век на борда на съветския круизер "Максим Горки"



Михаил Горбачов и Джордж Буш анулират резултатите от Втората световна война -



зачеркват сферите на влияние от Ялта. Това също е един край на войната, него досега не се е намерил кой да го оспорва. Остават съмненията, че просто картата е преначертана, и тези съмнения също не се разнасят с времето. Но заедно с това уроците на тази война се потъпкват, без да се държи сметка, че с това ограбваме своите деца, поколенията, които ще правят нашите грешки и ще трябва да се справят с тях. Крием от тях мъдростта и поуките на онази война, истината, че Злото може да се пречупи само с усилията на всички, макар и различни, макар и разделени по дух и сърце.

Тази мъдрост не се крие и премълчава от днес. Години след войната съветският топмаршал Жуков си позволява непредпазливо изказване. Очевидно е направено в тесен кръг, защото в наши дни е открито в доклад на шефа на КГБ Семичастни до Никита Хрушчов. "Приказва се, че съюзниците никога не са ни помагали. Но американците ни пращаха толкова материали, без които ... не можехме да продължим войната... Нямахме взривни вещества, барут. Нямахме с какво да пълним патроните. А колко стомана получихме от тях, нима можехме да уредим производството на танкове без американската стомана? А днес всичко се представя така, сякаш всичко сме си имали в изобилие."

Маршалът повече намеква, отколкото разкрива. Но той свидетелства, че в истината за войната има една друга, неспоменавана страна. Но всъщност това може би е най-светлата, най-красивата й страна. От гледна точка на днешния свят това е скъпоценна, проверена поука. Известно е, че Червената армия влиза в боевете зле въоръжена, с остър недостиг на модерни бойни средства. Голяма част от съществуващите танкове и самолети са унищожени в първите месеци на войната. В същото време има огромни човешки ресурси, внушителни резерви. На тази армия й трябва силна, работеща икономика, която да й осигури равностойно положение на бойното поле. И колкото и да е странно, въпреки драстичните различия между политическите възгледи, а и между интересите им в тази война, това разбиране е общо за страните от антихитлеристката коалиция. Така се ражда формулата за ленд-лиза, която практически им осигурява победата в тази най-голяма война на ХХ век.

Обстоятелно и по американски практично е обяснението, което президентът Рузвелт дава на американците за тази необикновена спогодба. "Представете си - казва той, - че къщата на съседа ми гори, а аз имам в двора си градински маркуч... Мога ли да му река: "Съседе, този маркуч струва 15 долара, плати ми ги и го вземи да си свършиш работата." Какво ще спечеля аз от това? За тези 15 долара може да изгори и моята къща? Просто като угаси пожара, съседът ще ми върне маркуча."

Американците са убедени. За цялата война доставки от тях получават Великобритания, Франция, СССР, Китай, Австралия, Белгия, Холандия, Нова Зеландия. Няколко десетки страни. А на Съветския съюз помощ освен САЩ оказват Англия и Канада. Войната му с Германия започва на 22 юни 1941 г., а още през юли в Архангелск и Мурманск се разтоварват английски танкове и самолети. Тежки изтребители "Хърикейн" и танкове "Матилда" и "Валънтайн" тръгват към фронта.

Американските изтребители пристигат по въздуха от Аляска, през Чукотка, Якутия и Урал. Пилотират ги опитни руски пилоти. Бомбардировачите идват основно през Иран - по море и после по въздуха. 22 хиляди бойни машини въоръжават съветските въздушни полкове, които сломяват грозната мощ на "Луфтвафе". Английски изтребители "Спитфайър" и "Хърикейн", американски "Еъркобра", "Китихоук" и "Томахоук", средни бомбардировачи "Бостън" и Б-25, огромно количество транспортни самолети. Еъркобрата става марка на прославените въздушни победи. Най-известните съветски асове (Покришкин, Речкалов, Гуляев, Глинка и др.) воюват на този изтребител.

В една петъчна колонка е невъзможно дори само



да се подредят цифрите на цялата военна "номенклатура",



която пристига в руските пристанища и в пристанищата на Иран и Близкия изток. По ленд-лиза СССР получава над 420 хиляди камиона. "Шърман", "Студебейкър", "Форд", "Додж", "Остин" извървяват пътя до Берлин. Към тях се добавят 51 хиляди джипа. Общо 13 500 танка доставят съюзниците и те затягат бронирата мощ в танковите сражения от Москва до Курск и Берлин. Близо 2000 локомотива и 11 хиляди железопътни вагони осигуряват денонощната трансмисия на военната машина от тила към фронта. Издаденият след войната справочник на бойните и транспортни кораби, предоставени на съветските ВМС, надхвърля четиристотин страници!

Малка изненада е за средноинформирания читател фактът, че на Червената армия са предоставени 130 хиляди единици автоматично оръжие. Цели полкове при сталинградската операция са били въоръжени с американски "Томпсън" - снимките от онова време не са показвани именно поради това. Не е възможно да се проследи количеството на модерното оборудване за военната промишленост, електроцентралите и петролните рафинерии, цели заводи и жизненоважни за отбраната отрасли. По-понятно и достъпно е да добавим онези "подробности" от военното време, които свидетелстват за цялостната издръжка на армията, а и на страната - за да може тя да се сражава и да побеждава. Несметни количества памук, кожа, одеала, вълнени платове, над петнайсет милиона чифта ботуши, дори копчета - 257 723 496 броя! Войникът трябва да умира и да побеждава закопчан, опрятен...

А историци днес изчисляват, че хранителните доставки през това време биха стигнали за изхранването на армията в продължение на пет години и биха останали и за цивилното население.

Върнах се към темата, защото видях по една телевизия хапливо да иронизират, че помощта е преброена до последното копче. Освен обикновено заяждане, това е и едно невинно доказателство, че данните по тази спогодба са представени грижливо и точно. Именно до последното копче. Има още спорове и претенции, но те не могат да отменят безсънния труд, усилието, лишенията и океана от умора, които мирното население на тези страни е положило в нозете на победата.



Това е една от истините за онази война,



която седемдесет години се оспорва, парцелира и откровено изопачава. Една истина, от която научаваме, че народите може да ги свързва не само общият враг, но и общото усилие, общите жертви и страдания. Единството може да съществува и да побеждава въпреки водораздела на идеологиите и на световното политическо задкулисие. Така е спасена Европа, така е спасена планетата...

Всичките тези данни, които вероятно ще изненадат днешния читател, в наши дни могат да се намерят лесно, да се сверят, да се потвърдят. Могат и да се опровергаят. Услужливо се притичват в мрежата, подреждат се, сами се съпоставят. В залива на Марсашлок, откъдето съдбоносният круизер "Максим Горки" е отплавал без следа, под равномерната глъчка на прословутия рибен пазар и сред довяваните от ветреца ухания откъм култовата пристанищна кръчма "Карубия", мрежата възстановява десетилетията услужливо, с необяснима, дори подозрителна готовност. Но паметта на човечеството не е в интернет. Тя е в съзнанието и в съвестта на поколенията, които все повече ще се отдалечават от онзи океан от кръв и пепелища. Те са прави, че искат да го забравят. Но колкото повече помнят, толкова по-малка ще е опасността да се озоват отново в него...
153
8746
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
153
 Видими 
21 Май 2015 19:33
Много хубава статия, с една уговорка:
Известно е, че Червената армия влиза в боевете зле въоръжена, с остър недостиг на модерни бойни средства.

Това не е вярно. При влизането си във войната, червената армия има повече самолети и танкове, отколкото всички европейски армии, взети заедно, в началото на войната.А спрямо Германия превъзходството е 5-6 пъти според различните историци. Качествено Германия превъзхожда в авиацията, СССР - в танковете. Всъщност затова и Сталин не очаква нападение - на теория той може да смаже Хитлер примерно за месец.
Само че на практика нещата се случват другояче - огромна част от това въоръжение е унищожено в първите дни на войната - бомбардирано, изоставено и т.н. Кой и защо го оставя до самата граница, не ми се спори. Но не е вярно, че СССР не е бил въоръжен - напротив, бил е. Друг е въпросът, че силно е отстъпвал на Германия по отношение на квалификацията на летци и въобще на персонала - недостатък, впоследствие компенсиран.
Германия силно превъзхожда СССР в организацията на боя в началото на войната. По-късно руснаците почти успяват да се изравнят с тях, но имат тотално превъзходство в ресурси - свои и чужди. А решават и въпроса с мотивацията - всеки предал се в плен автоматично става престъпник и подлежи на строго наказание (разстрел или концлагер), а семейството му бива лишавано от купони за храна - т.е. обречено на гладна смърт. Така Сталин само с една заповед успява да направи всички "патриоти".
Може би съм пропуснал, но не видях в статията един важен момент - доколкото знам, въпреки всички уговорки и договори, СССР не връща нищо от неизползваните ленд-лизовски оръжия, транспортни средства и материали. Но това са подробности.
21 Май 2015 19:38
Несметни количества памук, кожа, одеала, вълнени платове, над петнайсет милиона чифта ботуши, дори копчета - 257 723 496 броя!

И алуминий. Запорожие пада още в първите месеци.
И наистина паметта на човечеството не е в интернет
21 Май 2015 20:01
Най-ценни са били камионите, джиповете и алуминия. Останалото (самолети, танкове) е било хамаво и понякога вредно (пак танковете). СССР нямаше да падне без ленд-лиза, но войната щеше да е още по-тежка и дълга. Впрочем най-тежката година е първата, докато заработят новите и прехвърлените военни заводи. Тогава ЛЛ е бл на-ценен.
21 Май 2015 20:18
Калин Донков
Още по темата :
http://samlib.ru/b/borisow_s_s/lend-liz4iiskusstwoistoricheskojmahinaciisostoronysssr-rossii.shtml
21 Май 2015 20:19
И все пак най-важното е, че Сталин е оцелял. Кой знае какви мушмороци щяха да го заместят, и вместо да използват годишнините по предназначение - за демострация на оръжие и сплашване, да се отдадат на сълзливи сантименталности като полагане на венци и концерти.
21 Май 2015 20:26
Всичките тези данни, които вероятно ще изненадат днешния читател, в наши дни могат да се намерят лесно, да се сверят, да се потвърдят.

Днешният читател, едва ли. Се пак живеем в 21в.
Виж за тези дето използват бюста на Сталин в спалнята си вместо възглавница, това е културна революция...
21 Май 2015 20:31
Супермаршал?
И не е бил по-зле въоръжен СССР. Легедните за винтовка на трима... Стават за пропаганда, но са далеч от истината...
-----------------------------
Сайтът на Генек
21 Май 2015 20:42
Качествено Германия превъзхожда в авиацията, СССР - в танковете.

Даже и в авиацията Сталин има огромно превъзходство, да не говорим за артилерията.
Друг е въпросът, че саветцките самальоти са бомбени на пистите без да могат да отлепят. И че военновъздушните сили на РККА са обучавани само за нападателна, но не и за отбранителна война. А също, че Сталин е имал на разположение най-големите парашутни и диверсантни съединения, за които другите страни не са и сънували. И които също са предназначени само и единствено за агресия в съседните страни и изобщо за победата на световната пролетарска революция...
21 Май 2015 21:12
Браво на автора! Още един урок по обективност и човечност!
21 Май 2015 21:21
Несметни количества памук, кожа, одеала, вълнени платове, над петнайсет милиона чифта ботуши, дори копчета - 257 723 496 броя! Войникът трябва да умира и да побеждава закопчан, опрятен...

Станишката ми се издигна в очите. Преброил е сичките копчета...
21 Май 2015 21:25
Само ще добавя, за консервите, шеговито наричани от съветските войници "Втори фронт".
След три години офлянкване най-накрая вторият фронт бил открит...
21 Май 2015 21:47
Това не е вярно. При влизането си във войната, червената армия има повече самолети и танкове, отколкото всички европейски армии, взети заедно, в началото на войната. А спрямо Германия превъзходството е 5-6 пъти според различните историци.

Има три изключително упорити и вредни - за истината, имам предвид - мита за разгрома на РККА през 1941 г.

Единият е за превъзходството на РККА над Вермахта.
Вторият е за концентрирането на съветските сили близо до границата.
Нищо подобно не е имало.

Ето точните данни за разположението и силите на РККА през юни 1941:
Първи ешелон, 0-50 км от границата - 684,4 хил. души
Втори ешелон, 50-100 км от границата - 491,8 хил. души. Именно в този ешелон са били 24-те танкови и 12-те механизирани дивизии
Трети ешелон, 100-400 км и повече - 665 хил. души
Общо: 1 841,2 хил. души, от които 805 хил. новобранци, взети през май-юни 1941
А ето и на Вермахта:
Първи ешелон - 1 954,1 хил. души, класическото трикратно превъзходство над съветския първи ешелон
Втори ешелон - 226,3 хил. души
Трети ешелон - 233,4 хил. души
Общо: 2 413,8 хил. души, сред които нито един новобранец

Третият мит е за немското настъпление в три "несхождащи" се посоки.
Никакви "несхождащи се посоки" не е имало /как, къде и защо ще "събереш" ударите си, след като по чисто географски причини фронтът ти се удължава от 1 200 до 6 200 - шест хиляди и двеста! - километра/, а прилагане на основния стратегически принцип за концентрацията: поддържане на трикратно превъзходство над последователно атакуваните съветски ешелони във всеки един момент, чрез разсичащи удари, заобикаляне от първия ешелон на огнищата на съпротива с последващото им обкръжаване от другите два ешелона и - в крайна сметка - унищожаване на цялата стратегическа отбрана.

Именно това е станало през 1941, отделен е въпросът, че СССР успява да издържи на страшните удари и да завърши войната в Берлин и Виена.
Именно това обяснява и защо "превъзходството от 5-6 пъти според различните историци" при танковете е "превъзходство" само на книга. Танкът е всесъкрушаваща машина с тричленен екипаж само във филмите и книжките на различните "историци". На практика, за да воюва, на всеки танк са му необходими 100 човека и тил от 100 км. Без пехотно прикритие, сапьорно осигуряване, снабдяване, ремонт, разузнаване, оперативно управление и маса други неща, бойната ценност на танка е близка до нулата. Просто спира и чака да го унищожат или пленят. Точно това са направили немците с хилядите съветски танкове още в първите дни - или са ги откъснали от всичко необходимо, или са го унищожили.



21 Май 2015 22:02
Ммм да.....
От едната страна "Форд" и "Додж", от другата "Опел Блиц" на Дженерал моторс. И едни хора потриват мазни ръчички....
21 Май 2015 22:12
Леле мале, леле мале.... Г-н Донков, Вие съсипахте със 100 реда писание - 100 години хвалебствия (това заради алитерацията).
... Но колкото повече помнят, толкова по-малка ще е опасността да се озоват отново в него... ...
А за помненето - още не са изминали поне 40-те години из пустинята...
21 Май 2015 22:13
Саветцкият топмаршал Жуков е такъв, сал коги има десетократно превъзходство в жива сила и техника, че да може да воюва като руския цар. Както е при Халхин Гол. Инак в такива случаи като при Ржевск, германците го пердашат като шкембе у дувар и в тази битка, която се провежда едновременно със сталинградската, катастрофа за него е същата като през 41-ва годин...
21 Май 2015 22:16
Калин Донков
Как пък нищо не достигна до малоумното?! Нали партията ти се зарече да не плаща на троловете си! Или това са икономисаните пари, които трябва да се изхарчат преди да хлопне мандалото?
21 Май 2015 22:22
Спокойно, умно и човечно написано. Да можеше хора като автора да бъдат клонирани, ама не може. Непоклатимо е мнозинството на маестрота с милиционерски светоглед и тълпи от обожатели.
21 Май 2015 22:28
Поне 3 от най-големите нефтени рафинерии на братята около и отвъд Урал са построени по време на войната с оборудване по ленд-лиз. Не говорим просто за технологии и лицензи, а директно за доставка на оборудване - КиП, помпи, компресори и т.н. А ВСВ е война на моторите, т.е. на петрола.
Тука колегите се пънат против танковете по ленд-лиза, ама като изключим трагичният "Чърчил" и ранните версии на Матилда с твърде слабото 2 qpdr (42 мм) оръдие, другите танкове са си ОК за времето. Особено Шърманите след 1942 г. За сведение: "Танкист на иномарке", на героя на Съветския съюз Д . Лоза. Такива нещо ще прочетете за Шърмана, че ще препоръчам на колегите които са служили танкисти в БНА преди Т-72 да си спомнят дали ги е имало на техните машини. Например:
Пенополиуретанова облицовка на цялото вътрешно пространство за да не си събираш лицето по пода на танка при "касателно" попадение или ако се наденеш на мина.
Съхраняването на боеприпасите в контейнери с етилен-гликол, което на практика почти изключва възможността за експлозия на боекомплекта, освен при пряко попадение.
Автоматична пожарогасителна система при това не с тетрахлорметан, т.е. не се налага при пожар първо да налЮпваш противогаза, докато под гъзо ти горят стотици литри бензин или още по-лошо нафта и тогава да пускаш пожарогасителя, щото при гасенето се отделя фосген;
Високото качество на бронята (доста "еластична" и не дава осколки при пробиване и т.н.
Единственият руски лек танк, който превъзхожда английският "Валънтайн" с 57-мм оръдие е Т-50, но пък той се произвежда в стотина бройки за цялата война. Що се отнася до Матилда-та - верно, че ходовата част е архаична и двигателят е смешно слаб, но бронята е 78 мм отсекъде, което е доста повече от 45 мм на Т-34 и маалце повече отколко на КВ-1 (75 мм). За качеството на шефилдската стомана мисля няма нужда да се говори.
Има обаче една категория бойна техника, където ситуацията е направо безаналогова - това са бронетранспортьорите. За цялата война общото количество произведени БТР-и от братята е.... нула. За сметка на това, американските М-3 и М-2 са доставени в близо 4500 бр. (твърде малко), но пък и това е по-добре отколкото т.нар. "танкодесант", където пехотата се крие зад куполите на танковете под картечно-минометен огън.
Да не забравяме и доставените количества храни, които руснаците наричат "втори фронт". Предполагам, тука ще възникнат бодряшко-прогресивни подвиквания как руснаците били свикнали на малко и ако трябвало и корени и камъни щели да ядат, но пак да победят. Възможно е, ама си спомнете какво става, когато американците прекратяват доставките на храни. Който има проблеми с паметта - да я опресни и да прочете за глада от 1946 г.
П.П. И най-вече прегледайте снимките от така любимата на голяма част на форумците дата 09.09.1945г. - доблестните красноармейци се возят на супостатски БТР-и М-3 и Шърмани.
21 Май 2015 22:41

щурчо
21 Май 2015 20:42
Мнения: 11,838
От: Bulgaria
Скрий: Име,IP
Качествено Германия превъзхожда в авиацията, СССР - в танковете.

Даже и в авиацията Сталин има огромно превъзходство

Тцъ...нямат...
Там е най-голямата слабост на СССР. Повечето бройки самолети не означават превъзходство. Подведен от великолепното представяне на И-15 и И-16 срещу все още твърде "суровите" Bf-109 А/В в Испания, Рычагов когато се връща в СССР заявява, че бъдещето на изтребителите е- максимално облекчени, включително дори от радиостанция, с отлична хоризонтална маневреност машини, предназначени преди всичко за индивидуален бой...Платил си е по-късно за грешката с лихвите...Сталин далеч не е бил, най-милият човек на Земята тогава, но пък и грешката до известна степен е коствала, живота на хиляди руски пилоти впоследствие.

Въз основа на испанския си опит, Вернер Мьолдерс в Германия, е препоръчвал друг вид самолети. Поставил е акцента не толкова върху хоризонталната маневреност, колкото върху скоростта, стабилността, простотата на управление и особено важно, на по-добрата скороподемност. Освен това много е държал на колективния бой, като е настоявал за предимствата на относително добро за времето си радиооборудване в машините, а и е разработил "революционно" нови тактически прийоми за въздушен бой (съществува версия, че е загинал при нещастен случай, по заповед на Хитлер, че не се изказвал много ласкаво за нацизма)...

Чак към началото на 39-та в СССР се освестяват, че трупат хиляди изтребители за вече отминала война. Появата на нови обаче иска много време. Започва към началото на 40-та, но времето е недостатъчно. Тези машини са били "по-сурови" и от Bf 109 A/B през 37-ма в Испания...но няма да се разпростирам, темата е прекалено дълга...

При бомбардировачите отново се наблюдават съвършено различни изводи от конфликта в Испания. В СССР, не без препоръките на горепосочения руски ас, бомбардировачите са преди всичко скоростни, височинни, дальний и пр. и чак накрая бомбардировачи. В Германия са преценили, че бомбардировачът би трябвало преди всичко да е бомбардировач (най-вече с възможност за прицелно бомбомятане), а за останалото, ясно е, че тъй и тъй от изтребителите няма да избяга, та не е толкоз важно...Всъщност в СССР още през 39-та е изпитан, по мнението на германците, най-добрият за ВСВ фронтови бомбардировач- Ту-2 (първоначално е проектиран за морски). По погрешна лична преценка на Сталин, не е приет на въоръжение още тогава (пропуснал е да се саморазстреля заради тази си грешка). Започва да навлиза масово чак през 44-та...

Относно обучението и опита на пилотите също може доста да се понапише.

Няма как да не спомена и знаменития Ил-2. В първоначалният си вид, по различни причини, е пълна трагедия...Чак към 42-ра постепенно започва да се превръща в познатото ни страшилище за германци...

Туй за бомбенето по пистите, да имало го е, но не то е било решаващо. Време най-вече не му е достигнало на СССР, за да може да се изравни с Германия във въздуха...
Относно артилерията, броят на оръдията също не винаги е решаващ. СССР в началото изпитва остър недостиг на добре обучени артилеристи, а германците от друга страна, прибират доста оръдия и от Франция, и от Чехословакия и т.н.

Според мен, към 22.06.1941г. Райхът е по-силен и във военно, и в икономическо отношение от СССР. Не чак толкова, че да може да го завладее, но по-силен...
21 Май 2015 22:41
И 257 723 496... копчета
(снимка: натиснете тук)
21 Май 2015 22:47
Статията е доказателство за това, че разходките из интернет са достатъчни за да се напише само едно исторически неграмотно четиво. Очевидно идеал за тоя автор е Стефан Цанев - писателят, който написа дебела любителска история на България, изпъстрена с глупости. Обущарю Донков, не по-високо от обущата!
21 Май 2015 22:53
Според мен, към 22.06.1941г. Райхът е по-силен и във военно, и в икономическо отношение от СССР. Не чак толкова, че да може да го завладее, но по-силен...

По-силен сравнен със себе си, спрямо 39-та годин.
Хитлер има само три годин време да се въоръжава и пак не е готов за война, щото издънките в Полша са големи. В също време за саветцка Русия таквизи ограничения не е имало и тя си е на военни релси без прекъсване юще от Гражданската война. Така и досега...
21 Май 2015 23:15
товарищМаузер
21 Май 2015 22:28
Мнения: 8,042
От: Bulgaria
Скрий: Име,IP

Танковете Чърчил са леко подценени. Особено някои техни модификации. Срещал съм изненадващо добри отзиви за тази машина в руски източници...
Попадал съм в руски спомени (не мога да се сетя чии) на история за танка "Чърчил"- Германците успели да го обездвижат трайно, после им отнело три денонощия да го довършат. Челната му броня е била 152 мм., а бордовата 95мм. По този показател и Тигрите са смешни пред него, даже "кралските", нищо че последните са имали и по-дебела броня, ама по него време без легиращи елементи за броневата стомана. Дори прочутите германски 88 мм. зенитки или танкови/противотанкови оръдия от същия калибър са виждали зор... Като проходимост също ги е превъзхождал Тигрите доста, а при преодоляване на вертикални препятствия е бил може би най-добрият изобщо...
21 Май 2015 23:19
Калин Донков,
21 Май 2015 23:20
щурчо
21 Май 2015 22:53
Мнения: 11,842
От: Bulgaria
Скрий: Име,IP

Знам, че няма да успея да Ви убедя.
Споделям своето мнение...
21 Май 2015 23:28
ВладиГео

Късно стана да те оборвам точка по точка, а и няма смисъл. Ето ти една извадка от Владимир Бешанов - препоръчвам ти го, има серия книги за Втората световна война и го наричат "най-пунктуалния автор" - преди да напише нещо, той проверява и винаги цитира точни данни с посочване на източника.
Това е само малък цитат:

"….тот же самый источник*, повествуя об успехах социалистического строительства в годы 3-й пятилетки, сообщает, что только в период с 1 января 1939 года по 1 июня 1941 года советская промышленность выпустила 17 754 боевых самолета.
Между тем Гитлер бросил на СССР армаду в составе всего лишь 3909 летательных аппаратов, среди которых были транспортные или связные. Вместе с ВВС союзных ему стран — 4642 самолета, т. е. в 3 раза меньше, чем их имелось в западных округах СССР Что же касается танков и самоходных орудий, то их в немецких войсках, устремившихся 22 июня через границу, было 3855 единиц — в 4 раза меньше, чем в противостоящих им советских войсках! Причем на две трети танки противника были легкими, а на четверть еще и, безусловно, устаревшими.
В июне 1941 года Красная Армия, готовившаяся «освободить» всю Европу, обладала огромным количественным и качественным превосходством над вермахтом в военной технике. Разумеется, после страшных поражений начального периода войны оно значительно уменьшилось. Но тем не менее немцы в течение всей войны никогда не превосходили РККА по числу танков и самолетов.
Почему в этой книге речь идет о танках? По той причине, что Вторая мировая война была «войной моторов», а танки повсеместно являлись главной ударной силой сухопутных войск. И еще потому, что именно в этой области вооружений преимущество Советского Союза было особенно впечатляющим. В целом РККА имела в своем составе больше танков, чем все армии мира, вместе взятые — 25 000!"

*тот же самый источник - в случая става дума за официален съветски учебник по военна история
21 Май 2015 23:30
АВТОРА

нека се говори и за това по този начин. хората ще преценят.

257 723 496... копчета е... системният подход. другото е безхаберието, което не може все още да преброи загубените човшки животи. поради което са и загубите на другите видове "ресурси" - самолети, танкове , оръдия и т.н.

"Германия силно превъзхожда СССР в организацията на боя..." това ще си го запиша и освен това още:

"Без пехотно прикритие, сапьорно осигуряване, снабдяване, ремонт, разузнаване, оперативно управление и маса други неща, бойната ценност на танка е близка до нулата. Просто спира и чака да го унищожат или пленят. Точно това са направили немците с хилядите съветски танкове още в първите дни - или са ги откъснали от всичко необходимо, или са го унищожили."

не бе - не са успели в безхаберието да ги приведат в бойна готовност!

"От едната страна "Форд" и "Додж", от другата "Опел Блиц" на Дженерал моторс."

хмм.. онова е репарации за САЩ в полза на Дженерал моторс. след войната заводите на БМВ в Източна Германия отиват като репарации в СССР и раждат... Космич. който умря с падането на стената...

"сал коги има десетократно превъзходство в жива сила и техника"

а знаеш ли какъв е стандарта за превъзходство в жива сила, за да се настъпва, в НАТО? за да не пращаш в боя "ресурс".

капитан Паница, ако и да е македонски разбойник, има една велика мисъл - българският войник не може да бъде ИЗПРАЩАН в боя - той трябва да бъде ВОДЕН!

и да обърна специално внимание - вторият фронт под форма на консерви е нямал никакво значение за изхода на войната! и с булгурец е щяло да стане, нищо че за по-дълго...
21 Май 2015 23:39
Статията е доказателство за това, че разходките из интернет са достатъчни за да се напише само едно исторически неграмотно четиво. Очевидно идеал за тоя автор е Стефан Цанев - писателят, който написа дебела любителска история на България, изпъстрена с глупости. Обущарю Донков, не по-високо от обущата!

Другаре, живеем във времето на виртуалните библиотеки и там секи може да чете каквито и колкото си иска книги и списания. Явно г-н Донков не задоволява сал с един мухъл и нафталин от времето на Димо Казасов...
21 Май 2015 23:47
СССР нямаше да падне без ленд-лиза, но войната щеше да е още по-тежка и дълга.

Без ленд-лиза, да, щом са успели да издържат през 1941 г.
Но мисля, че нямаше да издържи без другите военни акции на САЩ и Великобритания, главно без бомбардировките над Германия.

Ние просто не си представяме, колко е била мощна Германия и какъв потенциал е могла да мобилизира срещу СССР през 1942-1943 г.г., ако не е воювала и с другите два гиганта.
През 1939 г. населението на СССР е 171 млн. души /през 1940 г. нараства до 196 млн./, а БВП е 430,314 милиарда долара 1990 г. на Гири-Хамиш /Г-Х/.
Към края на 1940 г. Хитлер контролира 293 млн. души, а БВП за 1939 г. на Германия, съюзниците й и окупираните страни е 1 092,632 млрд. долара Г-Х.
Ето го и по държави: Германия - 374,577; Франция - 200,840; Италия - 154,470; Полша - 67,787; Испания - 48,856; Нидерландия - 46,687; Белгия - 43,216; Чехословакия - 41,577; Австрия - 27,250; Унгария - 26,184; Югославия - 23,019; Дания - 22,803; Румъния - 19,375; Финландия - 12,561; България - 10,599

Без БВП на съюзниците си: САЩ - 862,995; Великобритания - 300,539; Канада - 55,167; Австралия - 6,971, ресурсите им и военните им действия, СССР вероятно е нямало да издържи.
22 Май 2015 00:02

Тимур и неговите командоси
21 Май 2015 23:28
Мнения: 1,290
От: Bulgaria
"….тот же самый источник*, повествуя об успехах социалистического строительства в годы 3-й пятилетки, сообщает, что только в период с 1 января 1939 года по 1 июня 1941 года советская промышленность выпустила 17 754 боевых самолета...

Щом сте почитател на Владимир Бешанов, не може да не сте наясно с проблемите съпътстващи това рязко нарастване на броя на самолетите. И като възможности, и като качества, и като недостатъци, и като изработка,,... и като прибързани решения, и като грешки,..., вследствие на прекомерната спешност, но понякога и на 'политически" съображения, демек интриги,... особено за МиГ-1-3, но и за Як-1, ЛаГГ-3, а също и за бомбардировачите...
Според мен изключително важно е и как тези проблеми са въздействали крайно негативно, върху подготовката на пилотите...
Ако не се лъжа, май при този автор съм срещал някъде интересния факт, че почти до края на 42-ра, предвид всички тези проблеми с новите изтребители, в Кремъл съвсем сериозно се е обсъждало, да се върнат към И-15 и И-16. При тях поне аварийността е била доста по-ниска.
Няма голямо значение, че СССР е имал повече самолети. Важното е било, те да могат да защитят небето над "театъра на бойните действия", понеже без господство във въздуха, блицкрига е невъзможен. Нямало е как да се получи през този период. СССР просто е бил по-слаб...
22 Май 2015 00:07
Известно е, че Червената армия влиза в боевете зле въоръжена, с остър недостиг на модерни бойни средства.

Стига с този цирков номер изтърка се. Ако Сталин нямаше числено и техническо превъзходство, Хитлер щеше да прегази Русия като Франция. Сталин и особено Жуков са рядко срещани некадърници. Можеха да организират отбрана на старата граница, където отбранителните съоръжения са пустеели. Абе пълен цирк!
22 Май 2015 00:11
Само си помислете за колко време Хитлер стига от границата до Москва, и колко време трябва на Сталин после да го върне до границата.
Тотална липса на отбрана.
22 Май 2015 00:33
Другаре, живеем във времето на виртуалните библиотеки и там секи може да чете каквито и колкото си иска книги и списания.


Може да чете, но дали може да ги осмисли без специална подготовка? Или ще се получи като при журналистите от газетата, когато седнат да пишат по икономически, социологически или юридически теми.
22 Май 2015 00:36
Късно стана да те оборвам точка по точка, а и няма смисъл.

Какво ще ми "оборваш", като изобщо не споря по мартиролозите, които цитираш. 22 500 по Резун, 25 000 по Башанов, все тая. Мачкай тук http://www.battlefield.ru/tanks-1941/stranitsa-4.html, има ги поименно.
Заедно с много топли думи за женската рода на Резун и Башанов
Не за това говоря, а защо само през 1941 немците пленяват 15 000 от тях. Всичките 12 000, които са били на 22.06.41. в западните военни окръзи, плюс още 3 000
22 Май 2015 00:40

Engels
22 Май 2015 00:07
Мнения: 1,692
От: Bulgaria
Скрий: Име,IP


Бе то като гледам Япония какво е постигнала до Мидуей, и колко време им трябва после на САЩ,... кво да напиша за Маршал, Кинг, Макартър...?
Войните са твърде "комплексно" усилие, за да имаме правото да се ограничим при описанието им само с броене на войници, танкове, самолети, оръдия...копчета.
22 Май 2015 00:47
Войните са твърде "комплексно" усилие, за да имаме правото да се ограничим при описанието им само с броене на войници, танкове, самолети, оръдия...копчета.

Верно е.
Големото превъзходство на германците е грамотността на техните войници и сержанти, сравнена примерно с тази на мужиците. Сражавали са се с акъл и чалъм...
22 Май 2015 00:52

щурчо
22 Май 2015 00:47
Мнения: 11,844
От: Bulgaria
Скрий: Име,IP

Абе ще Ви докарам аз на моя акъл...
Верно е.
Големото превъзходство на германците е грамотността на техните войници и сержанти, сравнена примерно с тази на мужиците. Сражавали са се с акъл и чалъм...

Ами естествено, понеже за разлика от някои други, още от края на ПСВ са започнали да се подготвят невероятно целеустремено и последователно за нова,... агресивна война...
22 Май 2015 01:00
Статията е боза . Щатите приключват ВСВ с 20 000 тона златен резерв, т.е. 80% от тогавашните известни държавни златни запаси в света. Иначе казано, лендлиз е бил добре заплатен от участващите във войната. Т.е. не е помощ ,а продажба. През 1944 г. 6 юни , най после е открит вторият фронт и веднага на следващия месец,юли 1944 в Бретън УУд щатите създават основата на своето финансово господство. Доларът става световна резервна валута,а създадените МВФ и Световна банка са инструмнти за налагане на това господство. От 46 млрд.дол. американски ленд лиз, Съветският съюз е получил едва 9 млрд. А срещу Съветския съюз е била изправена цялата икономическа и военна мощ на Европа (без Британия) . Ето малко повече информация за съюзническите помощи.
http://x-true.info/18658-lend-liz-tolko-fakty.html
22 Май 2015 01:06
Абе ще Ви докарам аз на моя акъл...

Никой не оспорва умственото превъзходство на германците.
22 Май 2015 01:13
Бе то като гледам Япония какво е постигнала до Мидуей, и колко време им трябва после на САЩ,... кво да напиша за Маршал, Кинг, Макартър...?

Ромел пределно ясно демонстрира че и запада е бил зле с военното изкуство като Сталин и Жуков.
22 Май 2015 01:16
Никой не оспорва умственото превъзходство на германците.

Ако знаете само какви втрещяващи простотии са започнали да вършат от време на време, някъде от началото на 44-та насетне...
22 Май 2015 01:18
Разправят, че когато Франция обявила война на Прусия, Молтке спял и след като го събудили, казал: "Планът за мобилизацията е в нощното ми шкафче". След което се обърнал и пак заспал. Друг е въпросът, че през 20в. германците воюват на много фронтове, тъй щото ВСВ е стратегически загубена юще преди да е започнала...
22 Май 2015 01:19
То като се замисля, ами Сталинград или Курск какво са, ако не простотия?
22 Май 2015 01:25
То като се замисля, ами Сталинград или Курск какво са, ако не простотия?

Фюрерът е само един прост ефрейтор. Ако е бил в час, немаше да прати Гудериан в Киев през август 41-ва, а директно щеше да влезе в Масква...
22 Май 2015 01:48
То като се замисля, ами Сталинград или Курск какво са, ако не простотия?

Именно! Проблема е бил Хитлер. Сега вече и за децата е ясно че нападението над СССР е било прибързано. По логично е било на границата с Русия да се организира яка отбрана, а Ромел през това време да прегази Египет и да излезе в гръб на Москва. Обаче Хитлер е смятал Русия за по лесна плячка от Англия и си е заплатил за това.
22 Май 2015 02:14
а Ромел през това време да прегази Египет и да излезе в гръб на Москва

Хубаво е, че мифката ми е от алпака, ако бе от модерните фаянсови или стъклени, веке да ми висиш с един ремонт.
По логично е да си искаш парите от некои даскале, хеле от тоя по география - със сигурност!
22 Май 2015 02:31
По логично е да си искаш парите от некои даскале, хеле от тоя по география - със сигурност!

И за децата е ясно, за да се справи с английското влияние в региона, кои са следващите държави които е нужно да прегази Ромел.
Което и ще го отведе до границите на СССр.
22 Май 2015 02:38
Колкото до мивката солидарно ще плащаме с автора на книгата Mythos Rommel.

Добавям забележка!
На който не му се чете книгата Mythos Rommel, има документален филм Mythos Rommel.
Натисни тук
Между другото феновете на Ромел сред руснаците не харесват филма.
Англосаксы спустя 60 лет, как у них зверски пригорало от Роммеля, решили собрать говна, много говна, и вылить на Лиса. Месть за то, что он их гонял по Африке меньшими силами (да ещё под музыку из Бенни Хила). И победить его смогли только когда собрали многократный перевес в силах. Почти все моменты жизни Роммеля выставлены под максимально негативным для него углом, из пальца высосано всё до костной ткани.
22 Май 2015 03:02
Много човешки текст, г-н Донков, благодаря!
Твърде дълго време пропагандата на отделните страни-победители във войната наблягаше на собственото усилилие и загърбваше простата истина, че победата над нацизма беше колективно усилие. Така в западните документални филми дълго време доминираше темата за японския, за втория и за африканските фронтове. Причината за това беше Студената война и опитът да се омаловажи факта, че за да се справят с нацизма, западните демокрации трябваше да се съюзят с комунистическия СССР и със Сталин , който пък олицетворява най-черните характеристики на комунистическата система.
И обратно - в СССР и сателитите му, мантрата за "решаващата роля на СССР в разгрома на нацизма" целеше да подцени помощта на западните съюзници и да маргинализира приноса на англичани и американци за победата. Тази тенденция продължава и сега, но не толкова поради моментното противопоставяне между Русия и Запада, колкото защото съветската, респ. Победата във войната, която там се нарича Велика отечествена война , а не толкова Втора световна война, основополагащ етно и държавнотворчески мит за СССР и пост-съвестка Русия. На чуждата помощ и участие не им е мястото в един такъв мит.

И все пак, освен поуката,че победата над злото е колективно усилие ( за което) в една тотална война от Хаваите та до Ламанша има и други поуки от онази война. Една от тях несъмнено е, че злото бе допуснато да доминира благодарение на тесногръди, егоистични и страхливи политики, които впоследствие трябваше да бъдат преодолявани , че да бъде ликвидирано злото.
22 Май 2015 03:39
Очевидно идеал за тоя автор е Стефан Цанев - писателят, който написа дебела любителска история на България, изпъстрена с глупости.
Но поне има висшо. Не като оня неграмотник с килийно образование Паисий. Гъркофоб. Сега да бяхме част от великата антична култура. Впрочем защо има гъркофили, а няма гъркофоби. Как има русофили и русофоби?
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД