:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,654,740
Активни 387
Страници 25,150
За един ден 1,302,066

Парламентарната ни демокрация е нищо и никаква пунта мара

Проформа реформите хвърлят всички в униние, защото 3D принтерът възпроизвежда едни и същи параметри
СНИМКА: "СЕГА"
Парламентът е точно такъв, какъвто е, защото е производен на фалшивата ни демокрация - избори с листи, възпроизвеждащи партийната номенклатура, оцапани с корпоративен вот и купени ромски гласове.
В държавата България, която по конституция е парламентарна република, Народното събрание е институцията с най-нисък рейтинг. Възможни обяснения: а) държавното устройство не ни устройва? б) народното представителство не ни устройва. Което и да е от двете, не ни устройва, защото е... пунта мара. Парламентът е точно такъв, какъвто е, защото е производен на фалшивата ни демокрация - избори с листи, възпроизвеждащи партийната номенклатура, оцапани с корпоративен вот и купени ромски гласове. Сякаш сме индийски щат, а не страна - членка на ЕС.

През октомври 2013 г. доверието в 42-рия парламент, излъчил правителството на Пламен Орешарски и избрал Делян Пеевски за шеф на ДАНС, пък макар и за по-малко от 24 часа, беше същото, колкото и на 43-тия парламент в края на януари 2015 г. - 11% (по данни на "Алфа Рисърч"). Критично ниско и на едни везни със съдебната система. В последните пет мандата доверието в българския парламентаризъм непрестанно спада. Няма друга институция, която да е атакувана два пъти в най-новата ни история - на 10 януари 1997 г. и на 23 юли 2013 г. За това, което ни пробутват за демокрация, не върви дори метафората за китайско менте, защото излиза твърде скъпо на най-бедната страна в ЕС. А Аdibas-ът е евтин.

Дори и хора като нас, индоктринирани от тоталитарния режим още от деца, когато липсва критично мислене, нямаме ни най-малко съмнение, че



демокрацията ни оставя слузеста диря вече четвърт век



Вместо да е Халеева комета. И хората в голямата бяла сграда на пл. "Народно събрание" 2 имат главната заслуга за това. Не защото консумират храна, евтина като във ведомствен стол при соца, гардовете на НСО им "прислужват" с лимузини и шофиране, а магазини и банки им предлагат щедро пазаруване с огромни отстъпки и златни кредитни карти. Не, основната причина е, че ефективността им е ниска, също като морала, а сговарянето надделява над публичните политики.

В последните си дни през юни 2009 г. управлението на тройната коалиция прие закон, съгласно който всички престъпления, извършени по непредпазливост преди 1 юли 2008 г., не подлежат на наказателно преследване. Сред тях и престъпленията от безстопанственост. Законът, който позволи заменките при тройната коалиция - 132 за 24 577 декара от горския фонд, спрени под натиск от Европейската комисия, ни излезе солено. През 2013 г., при правителството на ГЕРБ, депутатите забраниха строителството върху дюни, обаче направиха три изключения и дадоха още година и половина отсрочка за подготвянето на кадастъра за Черноморието, който трябваше да е готов през 2011 г. И днес, май 2015 г., все още не е. А кадастралните карти на дюните се оказаха без дюни.

Ами приетият през юни 2007 г. закон за ВЕИ, който разрешаваше всеки, който си иска, да построи ВЕИ и задължително да бъде присъединен към мрежата, след което задължително в продължение на 15 до 25 г. да се изкупува произвежданата зелена енергия на цена, десетки пъти по-висока от цената на другата. Вратичка в Закона за обществените поръчки, използвана от всички, позволява да се заобикалят тръжните правила при възникване на непредвидени обстоятелства. Извършена пък небрежно поправка в Закона за МВР през юни 2014 г. оневини Цветан Цветанов и още трима шефове от МВР за подслушването, тъй като престъпленията, за които бяха обвинени, се явяват криминализирани само по време на война, бойни действия или при мисии в чужбина. А Цветанов и тримата директори на СДОТО са погазили вече не закона, а гражданските права, в мирно време.

Мимоходом споменаваме и промяната от 2007-а в Закона за БНБ, направила от личната отговорност на управителя на БНБ и шефа на "Банков надзор" при даване и отнемане на лицензи и поставяне под специален надзор на банки колективна на Управителния съвет. Така че обвиняемият заради КТБ за длъжностно престъпление Цветан Гунев нищо чудно да се отърве.

Започнем ли да изброяваме



законите, правени за належащите нужди на шепа хора



или за осигуряване на гарантиран доход в дългосрочен план пак за няколкостотин, ще са необходими страници колкото на 39-те тома събрани съчинения на др. Тодор Живков. Всяка от институциите у нас е изградена на същия принцип "реформа-проформа" "санирана" със закон, съобразен с европейското законодателство, но с авариен изход за "наш'те", докато вътре си е все същата вертикална планировка - партията на власт назначава няколко мандарина, те други по-дребни, а по-дребните докарват по някоя гупа, чиито основни умения са да внимава да не бъде "изядена" от големите, докато чака на бюрото си да стане време за обяд. А когато "отрежат" главата на мандарина, биват отстранени и всички надолу по хранителната верига, наречена държавна администрация, за да заплуват после други в аквариума.

Хамелеонският характер на демократичните промени в България позволи да бъде запазен фундаментът на предишния строй в конституцията от 1991 г. в множество закони, в образователната система. Главно в кадрите. А отгоре навлече едно "синьо елече" (по песента на Тодор Колев). И започнахме да губим най-големия ресурс на всяка страна - хората й. След четвърт век спъвания и падания из лабиринтите на прехода се оказахме без голяма част от енергичните си, работливи, а и честни хора, избрали света на правилата и тегобите на емигрантския живот.

Днес обществото ни има нисък енергиен заряд поради преобладаващо застаряващо и старо население. Тази демографска характеристика означава едно - конформизъм и носталгия по младостта отпреди 1989-а, миазмите на онзи режим вече са се изпарили, за да отстъпят място на спомените за луканка от истинско месо (тогава задължителният БДС забраняваше да се влагат замразени меса), геговете на Парцалев и Калата, "Златният Орфей" (наблюдаваме опит за реанимация) и несмущаваните от помияри и бездомници тихи, светли улици.



Проформа рИформите хвърлят всички ни в униние,



а в комбинация с трудното балансиране в една дефинитивно пазарна икономика като българската, в която заплащането на труда е несигурно, защитата на работното място негарантирана, преобладаващите доходи ниски и "сиви", замъгляват всеки хоризонт. А липсата на хоризонт зачерква бъдещето и дори мисълта за него. (Не)случайното разпределение на делата в съдебната система, калпавите обвинителни актове на прокуратурата, продадените матури, нагласените конкурси, обществените поръчки за "наши" хора, поръчковите разследвания, изземването на бизнеси с помощта на държавни институции, превърнати в бухалки, нечистоплътната медийна среда... Всичко е производно от парламентарната ни пунтамарадемокрация.

При тези условия е лесно системата на сговора да се репродуцира във всеки следващ парламент. 3D принтерът е натиснат на бутона START и възпроизвежда по едни и същи параметри. Доказателството - множеството депутати, безпроблемно преминаващи от една в друга партия, еднакво удобни, безскрупулни, рафинирани и лицемерни. Друго доказателство - загубата на социална чувствителност и чувство за солидарност, един от основните белези на демокрацията и Общността, към която принадлежим. Куп кандидат-депутати газиха с новички гумени ботуши в калта в Мизия миналата есен, защото имаше предизборна кампания. Днес никой не се мярка край руините на невъзстановените къщи и миризливите фургони. "По-добре да умрем", каза една от двете възрастни сестри, които не знаят как ще укрепят къщата си, защото нямат пари. И това е народът, с чиито гласове тези 240 души са в парламента, макар голямата част от тях да нямат никаква връзка, освен партийна, с районите, откъдето са избрани. Избрани по описа на партиите си, движени пак от политическата целесъобразност. Днес един Мирабо би изглеждал смешен с фразата си, казана на кралския пратеник, дошъл с нареждане да се разпусне парламентът: "Иди и кажи на твоя господар, че ние сме се събрали тук по волята на народа и че само силата на пушките може да ни разпръсне!" Няма нужда от пушки, нито от протестъри. Една покана за презентация с подаръци на iPhone7 ще свърши същата работа. После се качват в колите на НСО.

-----

*Авторът е журналист от Ureport.bg
СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
През октомври 2013 г. доверието в 42-рия парламент, излъчил правителството на Пламен Орешарски и избрал Делян Пеевски за шеф на ДАНС, пък макар и за по-малко от 24 часа, беше същото, колкото и на 43-тия парламент в края на януари 2015 г. - 11%.
20
3622
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
31 Май 2015 19:30
Всеки казва имаме крива демокрация, ами ако това е истинската демокрация? В крайна сметка - каквито избирателите, такива и управляващите.. Просто явно мнозинството ни си избира такива управляващи... Когато търтеите станат повече от тия които работят.. точно това се случва с демокрацията.

http://mickideas.blogspot.com
31 Май 2015 20:01
Парламентът е точно такъв, какъвто е, защото е производен на фалшивата ни демокрация - избори с листи, възпроизвеждащи партийната номенклатура, оцапани с корпоративен вот и купени ромски гласове.

Такива са правилата на играта. При чисти мажоритарни избори, както искат 70% от българите, картинката щеше да е съвсем различна...
31 Май 2015 20:10
щурчо
31 Май 2015 20:01


При чисти мажоритарни избори ще стане още по-зле. Виж какво чудо са кметските избори и си представи парламентарните.
31 Май 2015 20:21
Ще стане по-зле за партийните централи.
Вместо да пишат листи, требе да обикалят избирателните райони и да убеждават избирателите да гласуват за техните магарета...
31 Май 2015 20:56
Така е защото народът избира такива народни представители. Такива са защото няма други. А какво че стане ако се появят други? Ясно - "народът" че ги оплюе. Не народ, а тълпа. Заслужава си управлението. Не са виновни нито конституцията, нито избирателната система. Просто тълпата се състои не от граждани, а от фенове и зрители.
31 Май 2015 21:01
Така е защото народът избира такива народни представители.

Народът не избира никакви народни представители.
Народните представители са едни плужеци, дето са се намърдали у партийните листи...
31 Май 2015 22:02
Народът не избира никакви народни представители.
Народните представители са едни плужеци, дето са се намърдали у партийните листи...


Така си е. Като почнат - народа, та народа ... Пълни глупости! Народът няма думата. Стига са го обвинявали, че каквото си бил избрал, това бил получил или че какъвто народът, такива и управниците му. Всъщност, какво означава български народ? Какво остана от него? В статията много хубаво е казано: "И започнахме да губим най-големия ресурс на всяка страна - хората й. След четвърт век спъвания и падания из лабиринтите на прехода се оказахме без голяма част от енергичните си, работливи, а и честни хора, избрали света на правилата и тегобите на емигрантския живот." Останахме без най-ценния си ресурс. Война да беше имало, по-малко човешки загуби щяхме да претърпим.

За статията:

Това ми е любимото:

"За това, което ни пробутват за демокрация, не върви дори метафората за китайско менте, защото излиза твърде скъпо на най-бедната страна в ЕС. А Аdibas-ът е евтин."

31 Май 2015 22:04
Избори, проведени с листи на партии са израз на тоталитарното начало.Защо? Защото листите се подреждат от висшето ръководство, а там най-често се
чува думата на лидера. Следователно, за да няма дандании, че този или онзи са спуснати парашутисти от една страна, и за да има по-голямо демократично представителство изборите от друга страна, следва влизащите в листите да са по квоти- който печели примерно 30% от гласовете, му се дават еди колко си мандата.След което висшият форум на тази партия се събира и се приема с мнозинство кой ще влезе в листата до 30-те процента и кой ще остане да почака малко. При това разпределение на гласовете са изключени разните дандании и водене на кирливи ризи, както става обикновено по време на нашите избори от 1989 г. насетне.
31 Май 2015 22:11
Всички в БСП са за разстрел. Но своя си форум-конгреса и другаде, все крещят за кворум от 51%, а когато стане дума за необходим кворум както по-рано от 1975 г., мълчат като риби, защото те направиха изборната ни система удобна само за тях си. Как можеше преди 10.11.89 г. да имаме легални избори при норма участие над 51%, а сега няма такова ограничение за долен праг на участие.Дори и само един да се яви на изборите, ще има избрани народни изедници.
31 Май 2015 22:17
Всеки казва имаме крива демокрация, ами ако това е истинската демокрация? В крайна сметка - каквито избирателите, такива и управляващите..

Подозирам, че си прав. С известна корекция - каквато демокрацията, такива и управляващие. А избирателите са TV-driven .
31 Май 2015 22:18
При чисти мажоритарни избори, както искат 70% от българите,

Както вече казах - TV-driven
31 Май 2015 22:20
Народните представители са едни плужеци, дето са се намърдали у партийните листи...

Чутовна глупост
31 Май 2015 22:20
Избори, проведени с листи на партии са израз на тоталитарното начало.

И това - също.
31 Май 2015 22:37
Калки 31 Май 2015 22:20
Народните представители са едни плужеци, дето са се намърдали у партийните листи...

Чутовна глупост

Таквизи твои любимци като Ана Баракова и бат Сали от партийните листи, немат никъв шанс за победа на мажоритарни избори в два тура. Ни у Пловдив, ни у Кюстендил...
31 Май 2015 23:33
Нещо от преди 5 години
„Ако изборите променяха нещо, щяха да ги забранят!“

Това е изречено в САЩ, преди около век, когато правителството все още се е страхувало от хората. Днес хората се страхуват от правителството.
След 10-ти ноември управляващите грабиха. След 9-ти септември управляващите грабиха. След 3-ти март управляващите грабиха.
Грабиха толкова много, тъй редовно, тъй организирано, че започна да ни се струва нормално. Вече не търсим да изберем честен управник – разбрали сме, че няма такива. Търсим да изберем някой, който „да краде, ама да мисли и за хората“.
Само че и такива няма. На вълка му е дебел вратът, защото сам си върши работата. Ако искаме да живеем добре, трябва сами да помислим за себе си.
Ние сме хора, а не вълци, живеем в общество, а не в глутница. Затова ако мислим за себе си, трябва да мислим за братята си. В това няма нищо лошо.
Управляващите също мислят за братята си. Никой бандит, колкото и хитър или дебел да е, не управлява сам. На неговата трапеза се хранят още куп по-малки бандитчета. Джавкат се, плюят се по време на избори, но глутницата се храни на обща трапеза – отрупана с плодовете на нашия труд.
За всеки залък трябва да се борим с тях, да драпаме със зъби и нокти, за да запазим поне малко от това, което сме създали. Ако искаме да живеем като хора, да не се срамуваме от децата си, да не се страхуваме от утрешния ден, трябва те да се страхуват от нас.
Никой не се страхува от разпасана недоволна тълпа, която само знае да иска, а е забравила да създава. На война се ходи с армия, а не със стадо. Ние можем да творим – ние създаваме както собствения си хляб, така и милиардерските яхти. Но не можем да воюваме. Не сме се научили да сме задружни, да разчитаме на другаря до себе си, на милионите хора като нас, а не на политиците в парламента.
Когато се научим да вярваме на себе си и на другарите си, когато се научим да живеем заедно, тогава ще се страхуват от нас. Няма да имаме нужда някой „помазан“ да мисли вместо нас, да решава вместо нас… и да живее вместо нас. Няма да ни ограбват и няма да ни превръщат в грабители. Ще бъдем свободни.

„Няма власт над оная глава, която е готова да се отдели от плещите си в името на свободата и за благото на цялото човечество!“-Христо Ботев
01 Юни 2015 09:36
Калки,
За тебе Пула Мара
01 Юни 2015 09:44
Някои от най-простичките неща, които могат да се направят в тази насока е да се намали броя на
депутатите + да се ограничи броя на мандатите, примерно два. След два мандата тези хора тотално загубват
връзка с реалността...
01 Юни 2015 10:42
Krivcho!
01 Юни 2015 15:56
Емилия Милчева
Уви, това е!
01 Юни 2015 19:13
Не чете тази Милчева, не чете! Ако беше прочела коментара на трите зетки за новата гръцка терористична организация в Горещите:
zzz07 01 Юни 2015 13:58
...Тези терористични организации са признак за две неща - изостанало общество и безизходица за немалка част от населението. Отчаяние и проблеми, които не се вижда как ще бъдат решени. Основното обаче е пълната липса на бъдеще, не желание за развитие в това бъдеще. Жалка работа.
Не се надявайте у нас да се случат подобни неща,


нямаше да ми пише такива неща:

Проформа рИформите хвърлят всички ни в униние,
а в комбинация с трудното балансиране в една дефинитивно пазарна икономика като българската, в която заплащането на труда е несигурно, защитата на работното място негарантирана, преобладаващите доходи ниски и "сиви", замъгляват всеки хоризонт. А липсата на хоризонт зачерква бъдещето и дори мисълта за него.

Къде сме ний - бодри, целеустремени, преизпълнени с оптимизъм и беззаветно предани на евроатлантическите ценности-ехехехеееей!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД