Клон на банка остана с 215 хил. лв. по-малко, след като бе обран. Инцидентът станал около 9.15 ч., когато пред офиса спрял мотор и вътре нахлули двама въоръжени мъже с черни каски и автомати. Минути преди това инкасо автомобил бил заредил пари в трезора.
Може да си помислите, че става дума за скорошния случай в Айтос. И това ще бъде оправдано - описаният случай е идентичен. Само че при първия случай става дума за обир на банков клон в столичния Студентски град, извършен през април 2012 г. Той нашумя, след като при бягството си от местопрестъплението обирджиите изсипаха част от плячката - близо 50 000 лв. А сценарият беше наистина като от холивудски филм. Оттогава станаха още дузина подобни грабежи, последният - преди дни в Айтос. Отново въоръжени мотористи върнаха усещането за несигурност и държавно безсилие. И тук откраднатата сума изобщо не беше незначителна, а над 50 000 лв.
Извършителите били с автомати, единият дори стрелял в тавана
а след това безпроблемно избягали. Последваха обяснения, че всички действали адекватно, че било най-важното, че няма пострадали, че клиентите няма да пострадат по никакъв начин финансово, че имало камери и свидетели, че се работело по разкриването.
Банковите обири и въоръжените грабежи посред бял ден са реалност от години. Зачестят ли, това е индикация за пълния разпад в държавата. Наистина понякога има банкови обири, които се разкриват. Такъв беше случаят в Сливен, но там и човекът беше аматьор, а и историята повече приличаше на заложническа драма, отколкото на обир. Нападателят беше силно разстроен, че го късат на шофьорски изпит, обясняваха психолози. Той вече е в затвора, след като простреля и охранител.
Разкрит според полицията и прокуратурата бе и обир, извършен на столичната улица "Дондуков" отново през 2012 г. Тогава бяха откраднати около 90 000 лв. По този случай има вече дори дело в съда. Обвиняеми са двама студенти, заловени, защото започнали да демонстрират по-луксозен живот. В квартирите им бяха открити и части от плячката.
Още един грабеж бе разкрит преди няколко години. Тогава въоръжен и маскиран обра банков клон в центъра на София - на бул. "Патриарх Евтимий" и ул. "Христо Белчев". Той
влетял с полицейска униформа, опрял газов пистолет в главата
на единствения охранител на клона и му сложил белезници. После подал на касиерката найлонов плик и наредил да сложи в него наличните пари. В касата имало около 25 000 лв. След кратко преследване обаче този обирджия бе хванат веднага след престъплението. Оказа се, че е бивш полицай, който имал страстта да залага на футболни мачове. Така натрупал дългове, които не можел да изплати. При разпита признал, че преди време е откраднал и 5000 лв. от клон на букмейкър. Там се бил представил за служител на МВР и казал, че в пункта има белязани банкноти, които трябва да бъдат иззети.
Очевидно е, че се разкриват единствено случаи, извършени от пълни аматьори. Само по тях има заподозрени или подсъдими. В останалите случаи, зачестили от 2003 г. насам, няма никакъв пробив. Неразкрит е например обирът на десетки касетки на граждани в клон "Южен парк" на банка в София. Те проникнаха в трезора през отвор в пода, свързан с мазетата на блока, в който е клонът. Година по-късно бандити ограбиха по същия начин и банков клон в Ботевград. Там влязоха чрез взлом през задната врата. После бе обран още един банков клон в столицата - този път в "Младост". След това и клонът в Студентски град. Обрани бяха още няколко обществени трезора, но
от извършителите няма и следа
Тук могат да бъдат сложени и няколко инкасо автомобила и големи магазини, от които бяха отмъкнати милиони. Охранител на инкасо кола бе хванат и осъден за обир на 1,4 млн. лв., но от парите няма никаква следа.
Неспособността за разкриване е трудно обяснима, като се има предвид, че банките са най-охраняваните обекти в държавата. В един банков клон има блиндирани врати и стъкла, СОТ, въоръжена охрана, видеонаблюдение, паникбутон, служител по сигурността. Освен това банките често са проверявани дали спазват мерките за сигурност, а служителите им са обучени. Следователно обяснението не е в уязвимостта им, а в изтичането на информация и вероятно прикриване на престъпниците от полицаи. Другият вариант е пълна некадърност на разследващите.
За сравнение във Великобритания преди дни полицията съобщи, че е задържала 7 души, включително трима пенсионери, за зрелищен обир на лондонски трезор с бижута по Великден. Според експерти това може би е най-големият обир в историята на страната, като откраднатото може да се окаже на стойност почти 200 милиона паунда (300 милиона долара). По време на празничния уикенд групата е пробила отвор в двуметровата бетонна стена на трезора и е разбила десетки касетки с пари в брой, бижута и скъпоценни камъни на повече от 50 бижутерски магазина. Медиите твърдят, че сред тях е имало почти 300 диаманта, но засега полицията не е дала никаква официална информация за откраднатото.
Само дни след обира 200 полицаи обискираха 12 адреса в Северен Лондон и Югоизточна Англия. Бе съобщено, че арестуваните в акцията са британци на възраст над 48 години. Трима от тях са на 67, 74 и 76 години. При това става дума за дълго обмислян и много професионално изпълнен обир. Извършителите дори са поставили надписи, че се извиняват на хората, че в събота и неделя ще правят "ремонтни работи", докато пробивали път към трезорите. Така или иначе обаче полицията ги разкри само за дни. Дори се извинила на пострадалите, че не е реагирала по-рано.
Това обаче е във Великобритания.
У нас действителността е далеч по-тъжна
Извършителите на банкови обири се чувстват недосегаеми и престъпността цъфти. Управляващите се сменят, но ситуацията - не. По-лошо от бездействието е единствено непризнаването на това, че страната се намира в епицентъра на разюздана престъпност, резултатите от която са напълно непредвидими.
Отгоре на всичко и правоохранителната, и правораздавателната система работят под критичния минимум. Първата не разкрива и едновременно създава среда за престъпност, като отказва да разследва хиляди случаи на агресия, имотни измами, закани за убийства с аргумента, че били гражданскоправни проблеми. И хората започват да си ги решават - включително и с обири. Правораздавателната власт пък го е ударила на филантропия - или съди бавно, или дава условни присъди.
Данъкоплатците пък както винаги са жертва и на престъпниците, и на управляващите, които с парите им издържат лошо работещи полицаи, прокурори, съдии, тайни служби. А срещу криминалната криза, в която сме затънали и която наистина може да потопи всичко, не се прави абсолютно нищо.
Въпреки всички мерки за сигурност
Истината е, че мерките за сигурност са под минималните. Няма дори "бомби" с боя сред парите или въоръжено съпровождане при пренсянето им от/до охраняваните помещения. При всички обири остава съмнението за вътрешни съучастници, които не се установяват