Русия има потенциал, който може да застраши сигурността на Европа, предупреди шефът на Обединения комитет на началник-щабовете на американската армия ген. Мартин Демпси пред в. "Уолстрийт Джърнъл". Според него Русия има географско преимущество над Европа, а полетите на руската авиация и честите припомняния за руския ядрен арсенал можели да се тълкуват като сигнали към САЩ и Европа, че Москва е готова да използва "военните си инструменти". Демпси твърди, че Москва разполага и с несилови методи, с които може да навреди на Запада. Според генерала това били силната пропаганда в медиите, внезапно провежданите военни учения и помощта, оказвана на различни военни формирования.
"Не трябва да се страхувате от Русия, успокои президентът на страната Владимир Путин в интервю за италианския в. "Кориере дела сера". - Идеята, че един един ден Русия би могла да атакува НАТО, е лишена от смисъл", категоричен е той. Според Путин има заинтересовани, които подхранват подобни страхове. "Може би САЩ искат да избегнат сближаването между Европа и Русия", предполага руският държавен глава. В интервюто за италианското издание Путин припомня, че военните разходи на САЩ са по-големи от тези на всички страни по света, взети заедно. "Разходите на Вашингтон за отбраната са 10 пъти по-големи от тези на Москва. Русия на практика няма вече военни бази в чужбина. Нашата политика няма глобален, нападателен или агресивен характер", категоричен е Владимир Путин. Той също така изтъкна, че НАТО се приближава до руските граници, и даде за пример, че близо до бреговете на Норвегия има американски подводници, разположени там за постоянно. "Само за 17 минути една ракета, изстреляна от тези подводници, може да достигне Москва. Да не би да искате да кажете, че ние сме тези, които се държат агресивно? Ние не се придвижваме никъде", категоричен е руският президент.
В същото време в Източна Европа започнаха военните учения на НАТО "Съюзнически щит", като в маневрите ще вземат участие повече от 15 000 войници от 19 страни - членки на пакта, и три страни - партньори на пакта. Ученията в Полша, Прибалтика и Румъния ще траят до края на месеца, като имат отбранителен характер и са част от укрепването на сигурността в южната и източната периферия на НАТО, твърдят от алианса.