През 2014 г. е имало най-много войни за последните 15 години, показва доклад на Стокхолмския институт за изследване на международния мир (СИПРИ). "2014 г. изпъква с особено много насилие", пишат експертите. Европа остава най-спокойният континент според Глобалния индекс на мира, цитиран в доклада. Той обаче неглижира подготовката си за военни заплахи, смятат експертите от СИПРИ. Те посочват като пример убийствата, извършени от близки до "Ислямска държава". Те са доказателство за ерозията на границите между вътрешна и външна сигурност в Европа.
Военните разходи за 2014 г. на света са стигнали 1776 млрд. долара, което е с около 0.4% по-ниско от разходите за 2013 г. Разходите на Източна Европа са се увеличили най-много - с над 8% за една година. Следват я Северна Африка, Океания, Източна Азия и Близкият изток. Международните трансфери на тежки оръжия също са скочили. Повишението е с 16% за петгодишните периоди между 2005-2009 г. и 2010 - 2014 г. Покупките от Европа спадат за сметка на тези от Африка и Азия. Сред петте държави, които се въоръжават най-много, са Индия, Китай, Пакистан, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства. Намалява обаче броят на ядрените глави в света главно заради това, че Русия и САЩ продължават да ги обезвреждат. Разоръжаването обаче се забавя в последните години, предупреждава докладът. Нито една от двете страни не е намалила арсенала си значително след 2010 г.
Мирните операции стават все повече за сметка на броя хора, ангажирани в тях, става ясно от цитираните данни. М.г. са проведени 62 мирни операции, което е с 3 повече от 2013 г. С 20% обаче е намалял общият брой на членовете им. Това се дължи на орязването на силите в Афганистан. Най-много от мироопазващите мисии отиват в Африка - от седемте нови операции, започнати м.г., четири се намират в Африка, а останалите три са създадени в отговор на кризата в Украйна. Конфликтът в Сирия не може да бъде решен по дипломатически път, смятат експертите, опирайки се на провалените мирни конференции. Годините на конфликти с все по-сектантска природа, загуба на легитимността на държавата и социален и институционален разпад както в Сирия, така и в Ирак са сред причините, довели до възхода на "Ислямска държава". 206 000 души са жертви на конфликта в Сирия, 804 000 са ранени, а над 11 млн. души са напуснали домовете си, местейки се на друго място в държавата или превръщайки се в бежанци.