Бежанци от Северна Африка седят на брега в италианския град Вентимиля край границата с Франция, която блокира границата и не позволява на имигрантите да влязат на френска територия. |
Френският министър на вътрешните работи Бернар Казньов заяви, че Италия трябва да изпълнява т.нар. Дъблински регламент, според който страната от ЕС, в която имигрантите пристигат най-напред, трябва да поеме най-много кандидати за убежище. "Дъблинските правила трябва да се изпълняват. Когато мигрантите пристигат във Франция през Италия, където са регистрирани, се прилагат европейските закони, което означава, че те трябва да бъдат връщани в Италия", каза Казньов пред местни медии. "Те нямат право да преминават и за тях трябва да се погрижи Италия", добави той. Десетките мигранти, които временно са се установили на скалите край италианския град Вентимиля, на границата с Франция, са юмручен удар в лицето на Европа, заяви италианският министър на вътрешните работи Анджелино Алфано. "Това е доказателство, че проблемът с мигрантите е преди всичко европейски, тъй като тези хора не искат да останат в Италия, а да отидат в Европа", обясни той пред обществената телевизия РАИ 3.
Британският премиер Дейвид Камерън пък призова останалите лидери от Евросъюза да подкрепят неговите имиграционни реформи, за да спрат изтичането на мозъци от страните им, което вреди на техните икономики, съобщиха британски медии. Изправен пред гласовита опозиция, особено от няколко държави, Камерън уверява, че неговият спорен план за лишаване на имигранти от социални помощи за период от четири години ще ограничи притока на високообразовани европейци, търсещи "черна работа" във Великобритания. Лидерите на Дания, Полша и Румъния се обявиха публично против проекта на британския премиер.
ПРИЗИВ
Правозащитната организация "Амнести интернешънъл" обвини световните лидери, че "обричат милиони бежанци на непоносимо съществуване" и настоя те да работят повече, за да разрешат "най-лошата криза" след Втората световна война. Тя посочва в свой доклад, че международната общност трябва да предприеме колективно усилие за преселването на милионите бежанци в следващите четири години, както и да основе фонд в тяхна подкрепа. "Кризата с бежанците е едно от определящите предизвикателства на XXI век, но отговорът на международното общество е срамен провал", заяви генералният секретар на организацията Салил Шети.
--------------
300 000 души са имигрирали м.г. във Великобритания, което е с три пъти повече от целевото равнище на правителството. Основен фактор за това бе масовата имиграция на работници от еврозоната. За сметка на това нетната имиграция е била отрицателна (т. е. повече хора са напуснали съответната страна, отколкото са се установили в нея) в 12 страни - членки на ЕС през 2012 г. Сред тях е била и България. Останалите 11 са източноевропейски държави и страни от периферията на еврозоната.