:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,740,466
Активни 786
Страници 25,369
За един ден 1,302,066

Пет урока от войните на Наполеон

Макар че от онези времена насам стратегията и тактиката на войните са се изменили, може много да се научи от поражението на великия пълководец
От 20-годишната военна кампания на Наполеон могат да се извлекат множество ценни военни, политически и дипломатически уроци.
Тази година се отбелязват 200 години от поражението на 18 юни 1815 г. при Ватерло на един от най-великите генерали и тактици в историята на човечеството Наполеон. Поражението слага край на неговата почти 20-годишна военна кампания, от която могат да се извлекат множество ценни военни, политически и дипломатически уроци.



1. Не подценявай финансовите възможности на британците



Всички знаят, че късметът напуска Наполеон и Хитлер, когато те нахлуват в Русия. Това, което е по-малко известно, е, че и в двата случая богатството и ресурсите на Великобритания изиграват важна роля в тяхното поражение. Независимо от относително неголямата численост на населението и малката територия, от всички европейски държави само Великобритания е можела да води непрекъсната война с Наполеон. Ако не се смята краткото примирие от 1802 до 1803 г., установено с Амиенския договор, Великобритания воюва с Франция от 1793 г. до 1815 г. - период, през който другите държави успяват да повоюват с Франция, да сключат мир с нея, че дори и да влязат в съюз с Наполеон.

Великобритания можела да воюва с Наполеон непрекъснато благодарение на своята съвременна банкова и финансова система. Британците можели не само да плащат за непрекъснатото участие на армията и флота във военни действия, без да нанасят съществена вреда на своята икономика, но и да спонсорират своите съюзници. Те систематично оказвали финансова помощ както на големи, така и на малки държави. Към 1813 г. те финансирали издръжката на около 450 хиляди австрийски и руски войници, изравнявайки по този начин демографското преимущество на Франция. Подемът на британската държава и падането на френската държава всъщност са историята на съперничеството на двете икономики и Наполеон би трябвало да се замисли, когато презрително нарича Великобритания "нация от търговци".



2. Как правилно да се държиш с Русия



Нахлуването в Русия вероятно е завършило неудачно най-вече заради гигантската й територия: руската армия винаги може да се оттегли на изток, в Сибир, и оттам да води война до пълно изтощение на противника, използвайки суровия климат за свой съюзник. Но Наполеон все пак открил, че може да нанесе поражение на Русия и да се договори с нея в рамките на ограничена война край нейните граници. В действителност едни от най-великите победи на Наполеон са били именно над руските войски, които му се противопоставили заедно с австрийската или пруската армия. През 1805 г. французите разгромили руснаците и австрийците при Аустерлиц, след което Наполеон продължил да воюва срещу Русия до 1807 г., когато й нанася съкрушително поражение в битката край Фридланд в Източна Прусия. След това Наполеон сключва с Русия Тилзитския мирен договор, според който двете страни стават съюзници.

Въпреки това Наполеон решил да пожертва този мир, като предприел действия, които били в разрез с интересите на Русия и не донесли на Франция практически никаква полза. Той усилил възстановената Полша и принудил Русия да прекрати търговията с Великобритания. Именно тогава били посети семената на злополучната му военна кампания от 1812 г. Когато френската армия загубила в Русия почти сто хиляди свои войници, преимуществото се оказало на страната на Русия и нейната армия в крайна сметка се придвижила на запад, към Париж.



3. Борбата с по-слаб противник в Близкия изток е извънредно трудна задача



Френската армия начело с Наполеон, която нахлува в Египет през 1798 г., по общо мнение била значително по-силна от слабо организираните войски на мамелюците, на които нанася съкрушително поражение в битката край пирамидите на 21 юли 1798 г. Но главните трудности започнали след тази победа - и не само защото британците разгромили френския флот, отрязвайки пътя на французите към дома. Наполеон бил принуден да търси начин да управлява Египет с помощта на неголям брой верни французи, които пък да си взаимодействат с многочисленото местно население, редовно вдигащо бунтове против него.

За да се справи с недоволството на местните жители, Наполеон трябвало да приеме множество външни атрибути на мюсюлмански управник, да се провъзгласи за приятел на исляма и френските мюсюлмани, защото по онова време мнозина били деисти и отхвърляли съществуването на Троицата. Това обаче не му помогнало да предотврати метежа в Кайро през 1798 г., който Наполеон жестоко потушил. След това мамелюците се пръснали из пустинята.

По-късно Наполеон се придвижил до Левант и през 1799 г. се опитал да обсади град Акра, който се държал от османците. И тук той претърпял едно от най-големите си поражения. Защитниците на крепостта се съпротивлявали особено яростно, защото били сигурни, че ако Наполеон я превземе, той ще стигне до Константинопол. След известно време Наполеон открил, че превземането на крепостта не си струвало усилията, ресурсите и времето. Войната в Близкия изток е изключително сложна задача заради климата, безбройните въоръжени групировки и подкрепата, която бунтовниците получават от местните жители и пустинята.



4. Важно е да знаеш кога да спреш



За разлика от много други завоеватели и в противовес с общоприетата гледна точка, Наполеон изобщо не е бил милитарист. Отначало всички негови военни кампании били насочени към това да защити Франция и Френската революция от нападенията от страна на британци, австрийци, руснаци и прусаци. Бедата му е, че той се опитвал да контролира всяка крачка, поради което никога не успявал да доведе започнатото докрай. Този стремеж към пълен контрол водел до това той да дава непоискани съвети по различни въпроси, касаещи както всекидневието, така и междуличностните отношения. Разпростирайки се върху политическата сфера, тази негова склонност носела много плодове - например Кодексът на Наполеон е залегнал в основата на гражданските кодекси на много съвременни европейски държави. Но тя водела и до свърхнапрежение в цяла Европа.

След 1807 г. Наполеон практически бил повелител на Европа, сключвайки мир с Русия и отстранявайки Прусия. Макар Франция още да воювала с Великобритания, последната не можела да се справи с нея сама. Наполеон решил окончателно да разгроми британците и да забрани търговията с тях в рамките на своята Континентална система. Това го принудило да нахлуе през 1808 г. в Испания и Португалия, а през 1812 г. - в Русия. Така той сам се лишил от изгодните позиции и се набутал в многочислени войни, които изтощили армията му и били добре дошли за британците. В същото време неговите постоянни опити да се меси в работата на съюзниците си довели до там, че те били готови по-скоро да се бият срещу него, отколкото заедно с него. След поражението в руската кампания Наполеон имал множество възможности да сключи мир, но просто не можел да си представи, че някой друг ще диктува условията. В крайна сметка Франция загубила голяма част от териториите, завоювани в Наполеоновите войни.



5. Бъди благороден, когато предлагаш мир на победения противник



След поражението на Наполеон през 1814 г. страните победителки се събрали във Виена. Хенри Кисинджър високо оценява резултатите на Виенския конгрес, продължил до 1815 г., казвайки, че той е станал пример как трябва да се сключват трайни мирни споразумения за разлика от Парижката мирна конференция през 1919 г., чийто резултати били анулирани след две десетилетия. Системата, възникнала в резултат на Виенския конгрес, позволила да се съхрани такъв баланс на силите, който да защити Европа от мащабни войни чак до 1914 г. Това станало възможно благодарение на усилията на опитни дипломати като Метерних (Австрия) и Талейран (Франция). Идеята била нито една държава да не е напълно удовлетворена или недоволна от резултатите по отношение на стратегическите и териториалните си интереси. Много държави едновременно получили и загубили свои територии. А мащабите на разширяване на Прусия и Русия били ограничени. Освен това основната победена страна - Франция, получила мир при доста щедри условия и скоро се завърнала в европейската система, без да урони своето достойнство. Макар че Франция загубила всички територии, които завоювала по време на Наполеоновите войни, тя напълно съхранила своята първоначална територия. Това позволило да се избегнат обидите и недоволството, които по-късно биха могли да прераснат в реваншистки настроения и да доведат до нестабилност на новата европейска система. За съжаление самите французи не могли да приложат същия урок по благородство след разгрома на Германия в Първата световна война. Последиците са известни на всички.
 Нахлуването в Русия почти винаги завършва неудачно най-вече заради огромната територия и суровия й климат.
31
6387
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
31
 Видими 
18 Юни 2015 19:47
Не го знам този автор Национален Интерес, но дописката му бъка от фактически грешки и неверни интерпретации. Това повествование не става и за читанка за началното училище. Само датите и конкретните исторически събития са достоверни.
18 Юни 2015 20:25
'След поражението в руската кампания Наполеон имал множество възможности да сключи мир, но просто не можел да си представи, че някой друг ще диктува условията'
Победата при Ватерлоо е висяла на косъм.
Ако Наполеон я беше взел, не се знае каква щеше да е днес Европа.

За статията, , поглед отгоре е.
18 Юни 2015 20:34
Ако Наполеон я беше взел, не се знае каква щеше да е днес Европа.


Със сигурност Хитлер щеше да остане безработен.
18 Юни 2015 22:38
otvrat
18 Юни 2015 23:20
Нахлуването в Русия почти винаги завършва неудачно най-вече заради огромната територия и суровия й климат.
Тц.

Причината е друга - руснаците!

Никога, никога не подхождайте несправедливо към тях - накрая винаги идват и ви връчват сметката.
Бисмарк.

18 Юни 2015 23:33
Ииии,как па веднъж не признаха,че основната причина да губят войните с Русия са първо-руската армия и второ-винаги изненадващата за западняците народна съпротива.
19 Юни 2015 04:12


Изключително изобретателна в случая с Наполеоновата агресия - щото се е повел по акъла на поляците.Западният мозък не може да предположи никогиш онова, което руският мозък може да измисли, за да остави врага да затъне в кал, сняг, мраз и глад. Французите не са разбирали какво е това варварство да унищожиш реколтата, да я подпалиш и изгориш до последно цзрънце , за да не оставиш храна на окупатора. нито пък им е минало през ум що е то руско партизанско движение. Отечествена война.
19 Юни 2015 06:18
Интересът е ясен, за нацията се досещам.
19 Юни 2015 08:13
Широко пренебрегван и замълчаван факт Е че Наполеон е предложил на Александър заедно да нападнат Османската империя и да я унищожат тотално. Предвиждало се европейската и част да влезе във френската зона на интерес, а азиатската - в състава на Руската империя.
Руският иператор , обаче , настоявал Цариград да е в руски ръце и затова не се разбрали.
Третият Рим пак го отнесъл в полза на Втория, а Европа се разминала с обединението за век и половина и две световни войни.
Което пък открило път за световното господство на англосаксонците от тогава та до ден днешен.
Поредната историческа победа на руската геополитика.
Аферим.
19 Юни 2015 08:15
Хенри Кисинджър високо оценява резултатите на Виенския конгрес, продължил до 1815 г., казвайки, че той е станал пример как трябва да се сключват трайни мирни споразумения за разлика от Парижката мирна конференция през 1919 г., чийто резултати били анулирани след две десетилетия. Системата, възникнала в резултат на Виенския конгрес, позволила да се съхрани такъв баланс на силите, който да защити Европа от мащабни войни чак до 1914 г. Т
Разбира се като се забравят няколко революции, във Франция през 1830г., тогава се признава наново Френската революция и дядото на на наш Фердинанд, Луи Филип взема властта (баща му братовчед на Луи 16-ти гласува за гилотинирането на краля). След това следват революциите в цяла Европа 1845-46г. И Матерниж е изгонен. След това Френската комуна и т.н.
1-вата световна война окончателно установява капитализма като световен ред, след рухването на феодалните Германска, Австро-Унгарска, Турска империи, и кълновете на нов строй-социализма след рухването на феодалната Руска империя. Не случайно в една статия в Нюзуик се пишеше, че 1-та световна война поставя началото на модерната епоха в Европа.
Ако Наполеон я беше взел, не се знае каква щеше да е днес Европа.
В историята няма АКО. Има какво е станало. Въпреки, че историята се ръководи от отделни хора, развитието се подчинява на свои собствени закони (най-великото, което са забелязали Маркс и Енгелс) Вссяка революция търпи няколко етапа:
-Вземане на властта от революционерите, обикновенно чрез преврат - в Англия в Парламента, във Франция с превземането на Бастилията, в Русия с превземането на Зимния дворец.
- След това следва контрареволюция, съпротивление на старото, което води до Гражданска война с много жертва - в Англия войната между парламентарните войски и войските на краля, във Франция войните срещу Австрия и войните на Наполеон срещу Австрия и Прусия, потушаването на въстанието във Вандея, и в Русия гражданската война между Червената армия и Бялата гвардия.
- Следва терор - в Англия срещу левърите, във Франция на якобнците и жирондистите, в Русия срещу белите;
- Слеващият етап е диктатурата - в Англия на Кромуел, във Франци на Наполеон, в Русия на Сталин, Хрушчов и Брежнев.
- след това следва Рестврацията, на Чарлс 2-ри в Англия, на Шарл 10-ти, Луи Филип и Наполеон 3-ти във Франция и в сегашно време в Русия и другите бивши соц страни. По време на Реставрацията се вижда ясно, че старите режими не работят и в Англия се установява новият буржоазен строй след Славната революция и идването на холандеца Вилхелм Орански на трона, в Европа, след няколко революции и 1-вата ветовна война, сега назряват условията ипремахване на Реставрацията в Русияи, Китай др. източно-европейски страни. САЩ и Западът се борят за това да спрат тези процеси, но те са неминуеми. Не е ясно само дали мирно ще протекат или след страшна война.
19 Юни 2015 09:03
Войната няма да е страшна , а ще е феерична.
Питай ЗИП .
19 Юни 2015 09:40
Изключителна статия ! Политолози и управници трябва да я препрочитат всеки ден...
19 Юни 2015 10:19
drenski
19 Юни 2015 09:40
Изключителна статия ! Политолози и управници трябва да я препрочитат всеки ден..

Напълно съгласен с дренски, чак да не повярваш.
Какви са изводите?
1. Не можеш да воюваш успешно сам срещу целия свят.
2. Колкото и да успяваш във военните операции, накрая побеждава Световната финансова система.

Това е доказано и при Наполеон, и при Хитлер. Ще бъде потвърдено и при Путин.
19 Юни 2015 11:05
Тъпичко...
Типично четиво за масово опростяване на простите...
Да отбележа - очакванията руснаците да се предадат след влизането на Наполеон в Москва, защото била паднала столицата... Най-малкото говори за доста ниско образование на очакващите...
Защо - отговорете си сами...
------------------------------------
Сайтът на Генек
19 Юни 2015 11:06
Сакън!
Путин има скрито оръжие .
Вундервафе !
Галоши "Саламандър" с тройна подметка.
С тях стига до брадичките на гвардейците.
19 Юни 2015 11:09
Какви са изводите?
1. Не можеш да воюваш успешно сам срещу целия свят.
2. Колкото и да успяваш във военните операции, накрая побеждава Световната финансова система.

Това е доказано и при Наполеон, и при Хитлер. Ще бъде потвърдено и при Путин.
Тая фиксация върху скромната личност на тов. Путин е необяснима... някаква травма ли предизвиква, що ли?

На световната финансова система проблемът й не се нарича с име на конкретна личност, а много по-фундаментален. И да махнеш Путин, нищо няма да се промени - той е само видимата част на сериозна организация. И Русия не е сама, а е част от огромния анти-еднополюсен проект БРИКС и ШОС, обединяващи повече от половината свят по всички показатели.

На сегашната световна финансова система проблемът й е, че не работи добре и доказано не води до устойчиво управление - факт, констатиран и на изток, и на запад. А на голяма част от световнитя управляващ елит това не им харесва, поради което е предприел неприятни за американците мерки.

В момента тече процесът на реформирането й от еднополюсна към многополюсна, въпреки яростната съпротива на САЩ.

И в това САЩ са сами срещу целия останал свят, защото дори васалите съюзниците им, колкото и угоднически да се усмихват и колкото и да се кълнат във вечна вярност, всъщност водят къде тайни, къде вече явни преговори за мястото си в оформящия се многополюсен свят.

19 Юни 2015 11:10
Навремето четох А.З.Манфред "Наполеон Бонапарт". След това и други неща. Няма как да се дестилира цяла епоха в една статия.
19 Юни 2015 11:18
Многополюсният свят е мечтата на ватенки , шалвари и човекоядци. В него те също са полюси , а не полюции както сега.
19 Юни 2015 11:35
Руската територия не следва да се абсолютизира.
Например войните на Полша против Русия от началото на 17 век са успешни като цяло, ако и да не са постигнали всички цели, които са си поставяли поляците.
Те стигат до Москва и я превзимат, като поставят и свой владетел на престола. СКлюченият след това мир е изцяло благоприятен за Полша.
Биха могли да се дадат примери и от предходни нашествия - кримски и монголски.
В този смисъл, руската територия не е абсолютно преимущество.
Въпрос е на организация.
Също така руската народна съпротива не е уникална и не следва да се отнема или скрива смелостта за съпротива и на други народи.
Пример от въпросния исторически момент е испанската съпротива, която е наистина яростна и всенародна, при това е на окупирана от врага територия, което я прави още по-смела.
Историята дава и други примери, вкл. и от съвременноста.
19 Юни 2015 13:55
Пет урока от войните на Наполеон
Явно авторът не е присъствал на същинските уроци за Наполеоновите войни, че и по история, когато е трябвало в училище. Тази статия е писана за хора с под средното ниво на интелигентност, малко като статиите на Сульо, с които ни тормозят всяка събота. Най-ми хареса твърдението, че Наполеон не бил милитарист - той човекът ей така, без да иска превзел Европа и нахлул в Русия, че и в Египет. Той видите ли бранел революцията от... руснаците (!!?!) - а защо не и от мамелюците. А богатствата на англичаните е смешна история - барем да беше погледнал една карта да види, че Великобритания е остров. След битката при Трафалгар е напълно невъзможно за Наполеон да води фактически военни действия срещу англичаните - а тяхното участие в т.нар. Наполеонови войни е бая символично - дори и при Ватерло, което всъщност е една малка битка на фона на Аустерлиц или Иена. А това, че руснаците щели да избягат в Сибир си е вече някаква фантастика. В реалният свят руснаците не са избягали в Сибир - Наполеон превзема Москва, която всъщност не е столицата на страната. Загубите на Голямата Армия пък в Русия уви са бая повече от сто хиляди - именно това слага край на войните. В зимата и в болести французите губят жива сила, която просто няма как да се възстанови. Единственият урок, който някой трябва да извади от цялата работа е никога да не жертва безсмислено човешкия живот. Ако Фердинанд беше научил този урок и нашата съдба щеше да е друга.
19 Юни 2015 13:58
Въпрос е на организация.
Веднъж на сто години средно, Западът се обединява и почва да се оглежда на Изток.

Всеки път пробва различна организация. Окуражава се взаимно. Атакува.

И всеки път историята свършва по един начин.

Както разправяше Лавров на Кери - "Разбираш ли, руснаците имаме такава традиция - да завършваме войните в столиците на онези, които са ни нападнали..."

19 Юни 2015 14:13
Многократно е потвърдено в историята, че Русия е губила войни само поради предателството на политичесдкия си елит.
Някои поради прощатско подлогарство силно рискуват да получат много траен приапизъм
19 Юни 2015 14:19
Многополюсният свят е мечтата на ватенки , шалвари и човекоядци. В него те също са полюси , а не полюции както сега.
Всеки, койрто се е опитвал да направи еднополюаен свят се е провалял - Наполеон, Хитлер, сегашните хамерикански умници. . Чисто и просто това няма как да стане.
19 Юни 2015 15:18
Многополюсният свят е мечтата на ватенки , шалвари и човекоядци
Многополюсният свят за съжаление на Империята на Доброто е мечта и на сериозни западни финансови институции и на хората, стоящи зад тях.

Това оформя съюз между най-различни сили, много по-мощен от силите на Империята, и предрешава изхода на съпротивата й срещу този проект.

19 Юни 2015 15:58
генек 19 Юни 2015 11:05
Тъпичко...
Типично четиво за масово опростяване на простите...
Да отбележа - очакванията руснаците да се предадат след влизането на Наполеон в Москва, защото била паднала столицата...

А аз си мислех, че по онова време столицата е била на Нева, където всъщност е бил и императорът.
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%82%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%86%D1%8B_%D0%A0%D0%BE%D1%81%D1%81%D0%B8%D0%B8
Просто вземайки Москва, Наполеон си е мислел, че разцепва Русия на две части и Александър I ще се уплаши да не остане изолиран на север. Но както ВладиГео посочи, ресурсите на руснаците са били достатъчни за да поемат удара и да го неутрализират.
19 Юни 2015 18:38
Жалко, че някои форумци така повръхностно и елементарно са разбрали такава дълбока статия. Тя трябва да се разбира исторически и философски, и чак тогава, който може да си я превежда политически. А това значи не според собствените си вкус и интереси, а според непредубеден анализ. Опитайте пак да я четете и анализирате. Помислете!
19 Юни 2015 20:56
Дренски и каква е тая философия на статията че и фактологически не е вярна След Ватерло такъв мир настъпва че през година има война /за ференско-пруската съвсем пък е забравил автора /А пък тая зима в Русия тя все избирателна
22 Юни 2015 16:10
***
22 Юни 2015 16:18
Ииии,как па веднъж не признаха,че основната причина да губят войните с Русия са първо-руската армия и второ-винаги изненадващата за западняците народна съпротива.


От чисто военно тактическа гледна точка Наполеон е безгрешен в Русия, печели всички битки а операцията при моста на Борисов е учебникарска демонстрация на висша тактика.
Войната е загубил най общо казано поради лоша преценка на мащаба.
22 Юни 2015 16:21
Аа,географията си е много сериозна наука!
22 Юни 2015 17:18
Войната е загубил най общо казано поради лоша преценка на мащаба.


Войната е загубил, защото си е поставил грешна цел с грешни средства - чрез военна интервенция в сърцето на Русия да принуди Александър I да промени политиката си към Великобритания. Четиридесет години по-късно западните съюзници - несъмнено поучени от опита на Наполеон, постигат своите цели с една локална кампания в Крим.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД