:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,674,796
Активни 719
Страници 17,361
За един ден 1,302,066

Болниците ще могат да се купуват и на парче

Спешните отделения обаче ще останат държавни
Здравното министерство няма план или списък с болници, които потенциално биха били предложени за приватизация, ако парламентът приеме предложението на МЗ да отпадне мораториумът върху раздържавяването на 72 държавни лечебни заведения, считани за гръбнак на здравеопазването. "Всяко едно лечебно заведение ще може да бъде приватизирано, областните болници ще подлежат на приватизация след решение на общото им събрание. Едва след това ще се иска съгласието на Министерството на здравеопазването и Министерския съвет", поясни вчера зам. здравният министър Ваньо Шарков. Дали да се продава болницата, ще решава, когато се появи инвеститорски интерес.

Предложените от МЗ промени в Закона за лечебните заведения разрешават да се закупи не само цяла болница, но и част от нея. Шарков уточни, че различни инвеститори могат да си купят различни клиники или отделения, макар че ще трябва да запазят медицинската дейност и структурата на новата си придобивка. На продан ще са и обособените части като дворове и неизползвани сгради, но там купувачът няма да има право да открива друго лечебно заведение.

На раздържавяване няма да подлежат спешните отделения, защото те са ангажимент на държавата, каза още Шарков. Не е ясно обаче как би работило държавно спешно приемно отделение в частна болница.

Едва ли ще се стигне до приватизация на "Пирогов", смята зам.-министърът. Според него най-лесно ще се осъществи закупуването на лечебни заведения в извънболничната помощ.

Решението за приватизация на общински лечебни заведения се взима и сега от общините, припомни Шарков и обяви, че в момента тече приватизация на общинска болница, като инвеститорът влага 56 млн. лв.

Промените в закона бяха приети на първо четене от здравната комисия в парламента, макар че депутатите от всички парламентарни групи изразиха опасения за предвидената възможност за тотална приватизация. Идеята на МЗ е при поява на частни инвеститори да им се предлагат държавни болници, вместо да се строят нови, които и в момента вече са над 100.

--------ЛИМИТИ

Последните данни за изпълнението на бюджета на здравната каса сочат, че дефицитът при болничната помощ ще е два пъти по-нисък от първоначално очаквания от 110 млн. лв., обявиха от НЗОК вчера. Миналата седмица министър Петър Москов дори изчисли, че вместо 110 млн. лв. дефицитът всъщност ще е 17 млн. лв. Заради новата информация надзорът не взе и вчера решение за евентуално намаление на цените на клиничните пътеки за болниците. Не беше гласувано и предложение за увеличение на лимитите на 76 лечебни заведения.



10
5271
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
30 Юни 2015 07:09
Та костоваците си дойдоха на думата - продаваме всичко и комисиионната (10 ли беше 20 % ли беше) авансово. Пък пациентите кучета ги яли. Бързо забравиха "добрите" сделки - всички ги знаят - да не ги изброявам. Циркаджии.
30 Юни 2015 07:10
Ще се купуват печелившите отделения.
Браво Петър!
Браво Москов!
30 Юни 2015 08:05
Айдееее бастардисаха и здравеопазването. Обаждам се в един частен диспансер (от там молели моя личен лекар да им праща пациенти) и те ми казват, за пациенти с направления след 1 месец, а с плащане на ръка веднага. Така ще стане и с болниците.
30 Юни 2015 08:14
Указанията за "тотална приватизация" идват от Америка, американският модел предвижда здравеопазването от услуга да стане бизнес, с всички негативи на разюзданата алчност. Всякакви приказки за държавата - лош стопанин не издържат, в САЩ здравната система е най-скъпа и неефективна, има добро здравеопазване само за който има пари.
Например, в началото на май на 99 годишния Рокфелер му трансплантираха ново сърце, 6-тото поред от 1976 г. насам, на обикновени хора в напреднала възрас дори отказват да ги включат в списъци на чакащи, а математически не е възможно 6 пъти някой да се е дореждал за донорско сърце подходящо за него, сещате се че е станало с активно издирване на подходящ донор и вероято донорът не си е дал сърцето доброволно.
30 Юни 2015 08:55
На продан ще са и обособените части като дворове и неизползвани сгради, но там купувачът няма да има право да открива друго лечебно заведение.

Ето къде има заровено куче в закона. Вратичка, та чак порта. Няма да може да се стри друго лечебно заведение, но блокове и молчета ще може. Терените на ВМА са особено апетитни...
30 Юни 2015 09:37
За какво му е на безропотен народ здравеопазване?!
Още повече, значима част от хората, населяващи територията, наречена България, съзнателно увреждат здравето си.
30 Юни 2015 09:39
Търговия, търговия, търговия,
доктор-търговец, доктор-счетоводител,
скоро и пациенти, пардон клиенти няма да има.
И тогава докторите ще осъществят мечтата си, дая получават заплати като в западна Европа.
Но ще им се наложи и да отидат да работят в западна Европа.
Защото тук ще останат само паразитите, разни политици, банкери и всякакъв друг вид тъпаци.
30 Юни 2015 09:44
Айде на болницитеееее! Днеска има утре нямаааа! Топлииии! Парят!
30 Юни 2015 09:49
Имам само една дума за това, което се готви, и тя е ... ПРЕСТЪПЛЕНИЕ!

В интерес на озверели от алчност далавераджии лечебните заведения за болнична помощ се свеждат не дори до търговски дружества (търговци) в стопанския оборот, а до комплекси от имуществени права, които да бъдат разпарчетосани и лакомо опоскани от хиените. Готви се ПОГРОМ на публичното здравеопазване и тоталното му РАЗГРАБВАНЕ.

Всяко лечебно заведение, особено такова за болнична помощ, е сложна система. Дезинтегрирането му на такова ниско и, бих казал, брутално, ниво с единствената цел - облагодетелстване на малцина за сметка на права и ганантирани от закона права и интереси на мнозина - отнема основната негова характеристика, а това е системността му.

Предстои му на българското здравеопазване ей това


— Добре сме ви заварили, бре момчета! — рече барба Анагностис, като вдигна ръка. — Приятна веселба! Яжте и пийте, с божията благословия, ала не викайте; срамота е. Мъртвецът слуша; слуша бре, момчета!
Кондоманольос обясни:
— Дойдохме да опишем, санким, имота на покойната, да го раздадем на бедните в селото. Изядохте каквото изядохте, изпихте каквото изпихте, стига! Да не сте посмели да се юрнете и да го ударите на грабеж, нещастници, че видите ли? — каза той и размаха заканително тоягата си.
Зад тримата първенци се показаха десетина жени, рошави, боси, дрипави. Всяка от тях носеше или празен чувал под мишницата, или някой кош на гръб. Приближаваха се крадешком, стъпка по стъпка, мълчаливо.
Барба Анагностис се извърна, видя ги, кипна:
— Ей, циганки такива! — извика им той. — Назад! Какво? Юруш ли дойдохте да правите? Първо ще опишем всичко едно по едно на книга, а сетне ще ги раздадем както си му е редно, по право, на бедните. Назад, ви казвам, да не вдигна тоягата!
Учителят измъкна от пояса си продълговатата бакърена мастилница, разгъна един дебел лист хартия и се отправи към дюкянчето, за да почне оттам описа.
Но тъкмо в този миг се разнесе някакъв страшен шум — гърмяха газени тенекии, търкаляха се макари, блъскаха се и се разбиваха на парчета филджани. А от кухнята се носеше оглушително дрънкане на тенджери, чинии, вилици.
Спусна се старият Кондоманольос, като размахваше тоягата си. Но къде по-напред да свари! Старици, мъже, деца, излизаха тичешком през вратите, прескачаха през прозорците и оградите, тупваха от терасата и мъкнеха каквото им беше попаднало: тигани, тенджери, дюшеци, зайци… Някои пък бяха извадили от пантите им прозорците и вратите и ги носеха на гръб. Мимитос беше задигнал и той чехлите на покойницата, вързал ги беше с една връв и ги беше провесил на шията си — сякаш мадам Ортанс го беше яхнала през раменете и си отиваше и само чехлите й се виждаха…
Учителят свъси вежди, затъкна отново мастилницата в пояса си, сви неизписания лист хартия и без да каже дума, с голямо наскърбено достойнство, прекрачи прага и си отиде.
А горкият барба Анагностис викаше, умоляваше, размахваше тоягата си:
— Засрамете се, бре момчета, засрамете се, ами че мъртвецът слуша!
— Да отида ли да повикам попа? — рече Мимитос.
— Кой поп бре, серсемино? — извика Кондоманольос разярено. — Ами че тя, бре, беше от франгите, не си ли виждал как се кръстеше? С четири пръста, нечестивата! Хайде да я закопаем в земята, че да не засмърди и омърси селото!
— Започва вече да червясва, на, честен кръст! — каза Мимитос и се прекръсти.
Барба Анагностис поклати тясната си благородническа глава:
— Чудно ли ти се вижда бре, перко? Ами че човекът е пълен с червеи още от часа на раждането си, ала не ги виждаме; а те, щом видят, че почваме да смърдим, излизат от дупките си — бели, бели, като ония в сиренето!
Първите звезди се появиха и увиснаха високо във въздуха, трептящи като сребърни звънчета; цялата нощ звънна.
Зорбас откачи клетката с папагала над леглото на умрялата. Осиротялата птица беше притихнала изплашена в един ъгъл; гледаше, гледаше, не можеше да разбере; скри глава под крилото си и се сви.
Когато Зорбас откачи клетката му, папагалът скочи; понечи да заговори, но Зорбас протегна ръка:
— Мълчи — каза му той ласкаво, — мълчи… Ела с мен.
Наведе се Зорбас, загледа се в умрялата; гледа я дълго време, гърлото му се сви; понечи да се наведе да я целуне, но се въздържа:
— Хайде на добър час — прошепна той.
Взе клетката и излезе на двора. Забеляза ме, приближи се.
— Хайде да си вървим… — каза ми той тихо и ме хвана под ръка.
Изглеждаше спокоен, но устните му трепереха.
— Всички ще поемем по този път… — казах аз, за да го утеша.
— Хубаво утешение! — изсъска той саркастично. — Да си вървим!
— Чакай, Зорбас, сега ще я вдигнат; чакай да видим… Не може ли да издържиш?
— Ще издържа… — отвърна той задавено.
Постави клетката на земята и скръсти ръце.
От стаята на мъртвата излязоха гологлави барба Анагностис и Кондоманольос и се прекръстиха, зад тях четирима от хоро играчите, все още с априлските рози над ухото, кефлии, полупияни, носеха за четирите й ъгли външната порта, върху която беше просната мъртвата. Зад тях следваха свирачът на лира с лирата си, десетина направили главата мъже, които още дъвчеха, и пет-шест жени с по някоя тенджера или стол в ръце. Мимитос вървеше последен, с пробитите чехли, преметнати през врата му.
— Убийци! Убийци! Убийци! — викаше той и се смееше.
Топъл, влажен вятър духаше и морето се разлюти; вдигна свирачът лъка си — радостен, като ромон бликна в топлата нощ гласът му:
„Слънце мое, защо избърза да залезеш толкоз рано…“
— Да вървим! — каза Зорбас. — Всичко свърши…


30 Юни 2015 10:43
Указанията за "тотална приватизация" идват от Америка, американският модел предвижда здравеопазването от услуга да стане бизнес, с всички негативи на разюзданата алчност.
Как е в САЩ. Дават ти един огромна книга с различни варианти на болнична застраховк (ние тук му викаме медицинска осигуровка - не си спомням дали и там не беше така) с различни цени. Според цената и услугите. Трябва да си изключително запознат с различните варианти и различните осигурителни дружества. след като отидеш на преглед или постъпиш в болница (на моята жена лекарите казаха, че трябва да стои 3 месеца, а застрахователите и дадоха 11 дни, а аз имах висока осигуровка) След това една година си имах разправии с болницата и с застрахователите. Те не се разбират помежду си, а всичко минава през теб, писма , телефонни разговори.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД