:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,665,538
Активни 679
Страници 8,103
За един ден 1,302,066
Трансформации

Кажи ми пощенския си код, за да ти кажа за кого ще гласуваш

Преместването в друг щат или окръг променя политическите възгледи на американците
Американците обичат да вярват, че възгледите им не зависят от обкръжаващата ги среда, но начинът, по който ще гласуват на следващите избори, ще е повлиян силно от мястото, където ще си измият зъбите и ще вземат душ в изборния ден.

"Мисисипи винаги гласува повече за републиканците в сравнение със Сан Франциско и това не се дължи на факта, че хората с републикански възгледи са се преселили в Мисисипи и че демократите са се преместили в Сан Франциско", обяснява психологът от Университета на Британска Колумбия Стивън Джей Хайн. "Поредица от исторически факти и събития в тези различни райони оформят видовете проблеми и тежнения на местните хора".

Силата, с която местоживеенето засяга политическите ни възгледи, е от изключително значение в САЩ, чието население постоянно опакова багаж и сменява ключове. Неотдавнашно проучване на Галъп установи, че 24 на сто от американците са се преместили в нов дом за последните 5 г. в сравнение с 9 на сто в ЕС и около 5 на сто в Китай.

Свикнали сме да мислим, че тези пришълци бързо ще привикнат с местната храна и да подкрепят местните отбори, но и че ще привнесат идеите и убежденията от родните си места. Според експертите обаче тези хора



формират нова идентичност



скоро след като се преселят и дори може да загърбят предишните си.

Хейзъл Маркъс, социален психолог и преподавател по поведенчески науки в университета Станфорд, обяснява, че ако живееш в Мисисипи и се преместиш в Сан Франциско, ставаш "санфранцисканец" - такъв, който взема различни решения по всички въпроси - от това как гласуваш до това какви храни не бива да ядеш. "Можеш да развиеш друга личност, да", потвърждава Хайн. "Ние много се влияем от местата, които обитаваме. Това е, защото се влияем от това с кого разговаряме, от медиите. Влияем се до голяма степен от хората около нас и това може да доведе до трайна психологическа промяна".

Няма да е погрешно да се предположи, че преместването в друг щат или окръг може да промени политическата ви идеология, казва Маркъс. И добавя, че са необходими още проучвания по темата, но почти сигурно е така, защото човек се изключва от хората в квартала си, в местния фитнес, в офиса и прочее. Новите хора имат различни идеи и различни отговори, когато стане дума за политика, и това ще промени погледа ви върху света. Някои може и да се придържат към старите си общности след преместването - като църкви или политически клубове, но с повечето хора не е така.

Промяната в политическите нагласи става по-вероятна, "когато човек се премести от своята естествена среда в нова, където



среща по-малко социална подкрепа



за възгледите и идеите си", обяснява Марджъри Хърши, преподавател по политически науки в Университета на Уисконсин. "Например либералдемократ, който се ожени и попадне в семейство на консервативни републиканци и работи в малкия бизнес, постепенно ще започне да вижда добри страни в консервативната философия. Тези неща обаче не се случват бързо, а понякога въобще не се случват".

Хайн допълва, че промяната на старата политическа персона с нова не е просто или лесно и става по-трудно с напредването на възрастта, също като с ученето на чужди езици. За по-възрастните хора възприемането на чуждата култура е по-трудно, отколкото за по-младите и може да минат години, но в крайна сметка "повечето хора ще бъдат убедени в доминиращите край тях възгледи", обяснява Хайн. Тези, които не успяват да се адаптират, често се завръщат по родните си места. В резултат на това "сините" щати (гласуващи за демократите - бел.ред.) си остават сини, а червените - червени (гласуващи за републиканците - бел.ред).

"Обичаме да се смятаме за автономни, за независими, да си казваме: "Аз ще преценя от какво да се повлияя, контролирам нещата". Не харесваме идеята за "културно влияние", казва Маркъс. "Убеждението на американците, че контролират възгледите си, е познато в психологията като "културна слепота". Това е форма на наивен реализъм, състояние на духа, което кара хората да мислят, че виждат света точно такъв, какъвто е, и че другите хора ще се съгласят с тях, ако имат достъп до същата информация.

Маркъс е съавтор заедно с културоложката Алана Конър на книга, в която обясняват, че културната слепота е отличителна черта на независими култури като тази в САЩ, като се фокусират върху вътрешни черти за сметка на заобикалящата среда при обяснение на човешкото поведение.

"Западната идея за индивида е, че трябва да бъде отделен от контекста, от физическия и от човешкия контекст. Трябва да си независим и не трябва да се влияеш от контекста. Това е по същество западната идея - идеята за свободния индивид, който може да се управлява сам", обяснява Маркъс.

Обикновено западните мислители, за да разберат нещо, предпочитат да го разделят на съставните му части, както разглобяваме машина, за да разберем как са сглобени частите й.



Източните философи имат друг подход



- представят си човешкия мозък като часовник, чието поведение може да се проследи до въртеливото движение вътре в него, повече като на нещо живо, чието поведение е комбинация от сили, действащи отвътре и отвън. В резултат на това хората, израснали в източни култури, като цяло са по-чувствителни към човешкото взаимодействие и затова по-слабо страдащи от културна слепота.

"Вашата среда, мястото, където сте отрасли, където живеете, местните квартали, взаимодействията ви в тях, идеите, които преобладават там, начинът, по който нещата там се случват - това ви влияе толкова силно, а ние рядко му обръщаме внимание, особено ако не сме мобилни", пояснява Маркъс. "Ако сте родени и израсли на едно място, ходили сте в близкото училище, намерили сте работа наблизо, установили сте се там, тогава пощенският ви код за вас няма значение, той е като вода за рибата".

В САЩ обикновено вярваме, че политическите несъгласия се дължат на дезинформация на опонента или просто на неграмотност. През последните години обаче журналисти и учени подхраниха дебата за генетичния произход на идеологиите.

"Американците смятат, че всички хора по света са същите като нас, с незначителни различия, и понякога страдаме заради това", казва Дов Коен от Университета на Илинойс. "Цялата ни външна политика при Джордж У. Буш се основаваше на разбирането, че всички са като нас и харесват това, което правим, че ще ни възприемат като освободители на Ирак", пояснява той.

Излекуването от културната слепота ще ни позволи да видим как околният свят оформя поведението ни. Ако се преместите в друг град, ще се променят постепенно и възгледите ви, особено ако се преместите от едното крайбрежие на САЩ на другото. Както казват Маркъс и Конър, пощенският ви код е важен колкото генетичния.
1826
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД