:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,752,011
Активни 549
Страници 8,478
За един ден 1,302,066

Законът винаги опъва чадър над овластените чиновници

Кметовете се оказаха недосегаеми за изборния туризъм, защото полицията не можела да ги глобява
Снимка: БГНЕС
Изборен графит от 2011 г. - съвсем актуален и за този предизборен сезон.
Фалшификациите на местните избори започнаха отрано и при прецизна подготовка. Както обикновено, половин година преди вота приключи "великото преселение на народите", като в забутани села и обезлюдени общини взе да се стича народ и да се регистрира, че живее там. Номерът е прост като 2 и 2 - срещу пари новорегистрираните ще изберат за кмет този, когото им посочи партията, която е платила. Така различни политически сили ще се сдобият с власт и възможности за всякакви злоупотреби след изборите - земи, земеделски субсидии и власт, много власт.

Проверките за тези машинации започнаха много късно и ще завършат плачевно. Тук-там някой "новодомец" е глобен. На фона на гигантските размествания, лъснали на сайта Open data,



броят на глобените е малък - няколкостотин души



През юни например МВР е хванало 312 нарушители. От тях само 17 души са длъжностни лица - каква "изненада". Тъй като бройката е наистина срамна, вътрешният министър Румяна Бъчварова се оправда в парламента, че имало законова неяснота и полицаите имали право да глобяват само граждани, но не и длъжностни лица.

В Закона за гражданската регистрация пише, че министърът на вътрешните работи и определените от него длъжностни лица установяват нарушения и издават наказателни постановления само по глава четвърта на закона. В глава четвърта влизат именно правилата как се прави адресна регистрация и какви документи се изискват. Разпоредбата колко души могат да се настаняват на един адрес попада в следващата глава - очевидно това са нарушенията, които се вършат от длъжностни лица. Тази формална неуредица очевидно служи за оправдание на МВР.

Очевидно е и това, че в закона



генерално е размита отговорността за контрол



с разпоредбата, че "нарушенията се установяват с актове на длъжностни лица, определени от министъра на регионалното развитие и благоустройството, или министъра на вътрешните работи, или областните управители, или кметовете на общините". Много "или", малко санкционирани. А глобата за длъжностни лица, които регистрират изборни туристи, никак не е малка - от 500 до 3000 лв. за всеки отделен случай. Смятайте каква е "мизата" да се отървеш от проверка и глоба.

Лесно е да се пързалят избирателите по този начин, защото наистина основният въпрос е как служителите в общинските администрации и техните началници успяват да излязат "сухи", след като процедурата за адресна регистрация не е толкова проста, а от кандидатстващите за нея се изискат куп документи. Очевидно е, че коренът на тази корупционна практика - да се снабдяват с избиратели конкретни общини, се прави от партиите, които доминират в тях, с прякото участие на кметовете. Няма как да стане иначе. На "заселващите се", естествено, също се плаща, но тази корупция е дребна в сравнение с "траншовете" между партиите и кметовете.

По данни на регионалното министерство от февруари до 25 април тази година - само за два месеца -



91 199 души са променили настоящия си адрес,



като най-драстични са нарушенията в градовете и селата около Видин, Монтана, Перник, Кюстендил и Враца. Има и по морето, където са най-апетитните кметски места (нали никой не си мисли, че независим човек може да спечели изборите там).

С огромно закъснение прокуратурата започна проверки и установи удивителни неща. Например в село Киреево в малка къща по документи живеят 45 души. В обществена сграда в Слънчев бряг се оказаха регистрирани 11 души. Натъпкани догоре се оказаха множество домове и това няма как да е станало без знанието и съдействието на местната власт.

Вместо да хване нишките на голямата игра, прокуратурата тръгна да дава указания на кметовете "да предприемат организационни мерки във връзка с извършването на задълбочени проверки при внасянето на изискуемите по закон документи, необходими за регистрация по настоящ адрес". Тоест прокуратурата



автоматично заподозря гражданите, а не овластените



чиновници. Така е най-лесно и най-безболезнено.

През юли дори законът беше променен и се затегна режимът на регистрациите, но какво от това - докато не започнат глобите и делата срещу кметските администрации, всичко ще е прах в очите на обществото. На хартия изглежда хубаво, че на един човек се падат поне 10 кв. м жилищна площ и че незаконните регистрации се заличават, но какво ще видим на практика? Разбира се, нищо, защото законите тук са, за да не се спазват и за да дават оправдания на контролните органи, когато не си изпълняват задълженията.

Изборите си наближават, партиите, които са се "подготвили" с избиратели, ще си "изиграят картите" и този път. И то с много повече печалба, защото този път и в най-малките населени места кметовете ще се избират, вместо да се назначават. Поредните избори с "туристи", корпоративен вот и нагла търговия пред очите ни.
2
2254
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
03 Август 2015 20:11
полицаите имали право да глобяват само граждани, но не и длъжностни лица.

Сериозно ли това са думи на министъра на МВР ?
04 Август 2015 12:39
#КОЙ завладява нови територии. Съюзът БОСТАН иска цялата власт - еднолично и завинаги. Поне до 2016
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД