Работници поздравяват един от първите товарни кораби, преминал през новия Суецки канал, който бе отворен за тестове в края на юли т.г. |
Каналът официално бе открит вчера в присъствието на високопоставени личности, пристигнали от цял свят. Официалното послание е, че възраждането на канала ще даде начален тласък на една закъсала икономика. "Глобалната търговия се разраства, увеличава се и големината на плавателните съдове, ако не можем да се възползваме от това и да го превърнем в източник на приходи за държавната хазна на Египет, то ще се появят алтернативни маршрути, които ще спечелят от този растеж", заяви наскоро в телевизионно интервю Мохаб Мамиш, който оглавява ведомството, отговарящо за Суецкия канал.
Цифрите, които са свързани с разширяването на съоръжението, определено са големи: 8.6 млрд. долара в инвестиционни сертификати, които бяха разпродадени само за осем дни миналата година, за да се финансира изграждането на новия Суецки канал. Той е завършен
само за 12 месеца,
а за реализирането на проекта бяха наети 80% от световните изкопни мощности, за да се прокопае нов, паралелен 34-километров канал и да се направят по-дълбоки и по-широки части от съществуващото вече съоръжение.
Държавни чиновници се надяват, че така ще бъдат привлечени повече плавателни съдове, които ще могат да пътуват и в двете посоки през цялото време. Ще се намали и времето за преминаването на целия канал. Според тях приходите ще се удвоят от корабите, които използват канала - средно по 97 плавателни съда на ден до 2030 г., а с 250% се очаква да скочат годишните приходи до над 13 млрд. долара. В момента през канала преминават дневно средно по 49 плавателни съда, а приходите за страната възлизат на около
5.5 млрд. долара годишно
Разширяването на канала се смята за първата крачка към привличането на инвестиции за милиарди за реализацията на проект, който предвижда да превърне региона около водния път в транспортен и индустриален хъб. Така ще бъдат създадени милиони работни места.
"Основната икономическа полза ще дойде от индустриалната зона, която ще се строи покрай канала", казва Ангъс Блеър, който е президент на института "Сигнет", базиран в Кайро. Много анализатори са предпазливи в прогнозите си относно очакваното от Кайро значително увеличаване на корабния трафик. "Движението по канала се обуславя най-вече от фактори като глобалната търговия, цената на петрола и състоянието на китайската икономика, а не толкова от размера на Суецкия канал", обяснява Исандр ал Амрани, който оглавява програмата за Северна Африка на Международната кризисна група.
Базираната в Лондон консултантска компания "Кепитал икономикс" смята, че прогнозите на египетското правителство за бъдещите приходи от канала се основават на "неправдоподобно оптимистични предположения за световната търговия" и че ползите за икономиката на страната ще бъдат "по-малки, отколкото властите се надяват". Според оценките на консултантската компания, за да се постигнат целите, поставени за преминаващия през Суецкия канал трафик, обемите на глобалната търговия ще трябва да се увеличават с по 9% година след година. Това е доста повече от 3% годишно, които се отчитат в последните четири години. Суецкият канал вече е поел най-голямата част от трафика на контейнери между Европа и Азия, а според прогнозите на Международния валутен фонд икономическият ръст за региона ще остане 4% в близките години.
Питър Хинчлиф, който е генерален секретар на Международната камара по корабоплаване в Лондон, приветства разширяването на съоръжението, което бе направено за
рекордно кратко време,
като "забележително постижение", което ще превърне Суецкия канал в "доста по-ефективен". Той е доста предпазлив в очакванията, че трафикът ще се удвои до 2023 г. "Това е изключително трудно да се предвиди", казва той. "Това, че големи кораби могат да минават през канала и че работи по-добре, вероятно ще допринесе за използването му от повече плавателни съдове".
За египтяните засега няма добри новини от гледна точка на икономиката въпреки усилията на президента на страната и бивш главнокомандващ на армията Абдел Фатах ал Сиси, който се опитва да убеди хората да очакват икономическо възстановяване. През март международна бизнес конференция на високо ниво, чийто домакин бе Египет, повиши очакванията за възстановяване на страната, оглавявано от чуждестранни инвеститори. Целта на конференцията бе да отбележи завръщането на страната на международната сцена като инвестиционна дестинация след революцията от 2011 г. Въпреки че бяха обявени милиарди долари чуждестранни инвестиции в проекти в енергийния сектор, индустриите, осигуряващи работни места, се нуждаят от още средства, за да се възстановят. Туризмът - секторът, в който има най-много заети и носи печалби в чуждестранна валута - остава в стагнация.
Доста нашумелите проекти за изграждането на 1 млн. нови жилища в рамките на 5 години и строежът на нова столица, която да разтовари Кайро, изглежда са замразени. За милионите страдащи египтяни няма забележима промяна в живота им.
Не е ясно дали съживяването на канала може да оправдае мечтите им. "Икономиката се подобрява, ако гледаме цифрите, които излизат в заглавията в медиите. Възстановяването обаче е много слабо и трябва да се действа по-бързо, за да се създадат достатъчно работни места и да се запази прирастът на населението", смята Ангъс Блеър от института "Сигнет".