:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,668,550
Активни 731
Страници 11,115
За един ден 1,302,066

Нощните смени отключват дълъг списък с болести

Редица експерименти от последните години показват, че работата през нощта продължително време е изключително вредна за здравето
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Биологичните ни часовници всъщност не се адаптират към работата през нощта, показват нови изследвания.
Отрезвяваща мисъл за тези от нас, които работят така. Ставам за работа посреднощ от години насам. Това е цената на сутрешните новини и я плащам с радост. Но винаги съм се чудила какви са дълготрайните последствия. Дали ранното ми събуждане, докато тялото ми крещи за сън, нанася сериозни и перманентни щети и могат ли те да се облекчат от добър нощен сън?

Аз съм една от 3.5-те млн. души във Великобритания, които работят на смени. Много от тях работят повече часове, и то през цялата нощ. И не става въпрос само за нощните работници. Преди петдесет години възрастните са спели средно по осем часа на нощ. Сега това число е шест часа и половина.

Много от нас смятат съня за лукс. Когато будилникът ми се включва в 3.25 всяка сутрин, винаги си обещавам, че по-късно ще си наваксам. Просто съм уморена.

Но сънят е също толкова важен, колкото яденето и дишането. Това е времето, когато мозъкът ни обработва случилото се през деня и запазва спомени. И когато телата ни могат да се отдадат на основна поддръжка.

Сега обаче знаем, че дори когато работещите през нощта си наваксват със спане през деня, те го правят в погрешното време. Винаги сме смятали, че биологичните ни часовници се адаптират към дейностите през нощта. Но един от водещите експерти по съня във Великобритания - проф. Ръсел Фостър от Оксфордския университет, твърди, че "наистина изненадващото откритие, направено от редица различни изследвания, е, че



всъщност не се адаптираме"



Това значи, че хората, работещи нощем в продължение на дълго време, рискуват повече да развият болести от диабет тип 2 до сърдечносъдови проблеми и рак. Някои учени вярват, че всеки, започващ работа в 4 сутринта - както правя аз, - обработват информацията също толкова зле, колкото ако са изпили няколко уискита или бири.

Това обаче далеч не е толкова забавно, колкото да се напиеш. По-скоро е борба да успееш да мислиш разумно. Точно тогава количеството неща, които трябва да изчетем и напишем два часа, преди да влезем в ефир, се оказва отрезвяващо.

Когато изговарям първите думи от новините в шест сутринта, често си мисля за хората, чийто сън прекъсваме сега. Защо е толкова по-лесно да станеш в шест сутринта, отколкото в четири? Защо тези два часа сън през нощта са толкова по-ценни от дрямката през деня?

Отговорът се намира в няколко хиляди клетки в една примитивна част на мозъка - локацията на биологичния ни часовник или супрахиазматичното ни ядро. То контролира всичко, свързано със съня - кога заспиваме, кога се будим, кога черният ни дроб произвежда ензими за смилането на храната. Учестява пулса ни сутрин и го забавя вечер.

Проф. Майкъл Хейстингс от Кембриджкия университет казва: "Всичките ни органи действат по



предварително зададен генетичен модел,



който ги кара да правят едни неща по едно време на деня и други - по друго време." Това е фантастичен инженерен модел, резултат от еволюцията, който е напълно смислен за неандерталците, но не и за нощен работник през 21-ви век.

Ако изядете един шоколадов мъфин посред нощ, както аз често правя, в кръвния поток захарта и мазнините се задържат много по-дълго, отколкото през деня. Високото ниво на захар в кръвта може да доведе до диабет тип 2, а мазнините - до сърдечни болести. Заради това нощните работници са изложени на по-голям риск да развият подобни състояния, както и да затлъстеят. А Световната здравна организация обяви през 2007 г., че нощните смени имат връзка и с рака.

Затлъстяване, диабет, сърдечносъдови болести, рак. Това е достатъчно депресиращ списък. Но към него трябва да се добави още нещо. Изследванията показват, че хората, работили нощем в продължение на 10 години, са остарели с 6 години и половина повече. Те не можели да помнят, колкото връстниците си, нито да мислят толкова бързо. Американско изследване на 75 000 медицински сестри за период от 22 години показва, че една от всеки десет, работили и през нощта в рамките на шест години, ще умре по-рано.

Вредата дори не остава само върху нас - в някои дейности



излагаме и другите хора на риск



Говорих с човек, който работи като чистач - вместо да спи, когато се прибере, той взима душ и отива на другата си работа - да шофира камиони из страната. Той прави това шест дни седмично със само три часа сън.

Има правила, ограничаващи времето, в което шофьорите могат да работят. Но никой не следи какво правят те във времето, в което се очаква, че трябва да си почиват. Във Великобритания няма закони за здравето и безопасността при работата на смени, но работодателите имат задължение да се грижат за служителите си.

Компаниите и властите започват да приемат проблема по-сериозно, и то не само заради заплахата от правни действия. Датското правителство започна да дава компенсации на жени, развили рак на гърдата след дълги години работа на нощни смени. В Корея също се дават обезщетения на работниците, заболели след продължително време работа през нощта.

Има и други начини да се намалят щетите. Компания за превоз в Америка, която имала три жертви в рамките на няколко седмици, промени разписанието си така, че да спре въртящите се смени - тоест прехвърлянето между дневни и нощни. Вместо това гарантираха на шофьорите си два дни почивка след смяна. Сега имат една от най-добрите статистики за безопасност в САЩ.

Има и големи ползи от работата през нощта. Диджей, с когото говорих, ми описа радостта да вижда зората и хората, бързащи за градския транспорт. За мен ползата е да мога да взимам децата си от училище.

"Уелкъм тръст" даде на проф. Ръсел Фостър и екипа му в Оксфордския университет 3 млн. лири, за да изследват ново откритие - нещо, наречено "превключвател" на съня. Става въпрос за част от мозъка, която включва и изключва цялата нервна система, която ни държи будни. Това повдига въпроса дали може да се разработи лекарство, което да помогне на тялото ни да игнорира цикъла на светлината. Но дотогава нощните ни смени ще ни вкарват в битка с биологията.







Феномени

"Отровните" служители струват 10 млрд. годишно на бизнеса в Германия

От 5 до 10% от работниците тровят атмосферата в офиса и се домогват до власт по всякакви начини
Те лъжат, манипулират и влизат в конфликти. Някои колеги са безмилостни, особено когато става въпрос за собственото им издигане. Тези токсични работници създават главоболия, на стойност 10 млрд. евро за германските компании, твърди нова книга.

Ежедневният живот на съвременния служител в офис е изпитание с непрекъснато променящи се препятствия. Понякога те работят, докато "прегорят". А понякога са демотивирани, докато потънат в скука. Лавиците за книги са отрупани с литература за психопатологиите на служителите. Но един феномен често се пренебрегва в тях: токсичните колеги, които замърсяват работното място и превръщат работата в кошмар.

Германският психолог Хайдрун Шулер-Лубинецки измисли име за този тип хора: "отровители". От няколко години Шулер-Лубинецки и съпругът й обучават офисни работници в редица компании - от хора със средни приходи до властимащи директори. Двойката е започнала да забелязва едни и същи проблеми при клиентите си. Все по-често подобни хора започвали да се появяват в разказите им: този вид хора, които използват всички средства, за да напреднат в кариерата си. Семейството забелязва, че този феномен е широко разпространен и това ги стимулира да публикуват книгата "Трудните хора на работното място".

Психоложката смята, че 5 до 10% от всички служители има токсична природа. Жените и мъжете могат да бъдат засегнати поравно. И всеки може да стане жертва - колегата, с когото се разминават по коридора, хората, с които се срещат, дори шефът.



Трудни за откриване

Проблемът с отровителите е, че са трудни за откриване. Често те дори са популярни сред колегите си и са смятани за приятелски настроени и добродушни. Едва по-късно се забелязва, че носят отговорност за тормоза в цялата фирма. Но знаците за това могат да се открият.

"Ако една личност поляризира мненията за себе си - да е изключително мразена и много обичана от други, може би имате работа с отровител", казват авторите. Те често са непредвидими - в един момент са очарователни и мили, а в друг - лесно могат да превключат към безмилостно и егоистично поведение.

Често са чувствителни хора, които владеят изкуството да надушват атмосферата в екипа и да я експлоатират. Всяко действие - от оценяване на работата до сърдечен разговор с колега, служи само за едно - да се придобие контрол и власт. Отровителите събират информация по много премислени начини само за да я използват безскрупулно по-късно. Те тормозят и измъчват психологически колегите си. Нарочното нараняване на другите е част от стандартния им репертоар.

Изненадващо, те често минават незабелязано. Лубинецки обяснява, че действат много умело, като често дори стават приятели с жертвите си. Ако смятат, че прекият им ръководител е отслабнал, опитват да придобият контрол в офиса, измествайки го.



Привлечени от властта

Какви черти на характера можем да открием в един отровител? Той или тя не е обикновеният нападател, който сграбчва всяка възможност, в момента, в който се появи. Отровителите действат по предварително премислени, категорични модели с единствената цел да придобият власт за себе си и да използват облагите от нея - статут, известност, пари, понякога дори сексуални връзки.

"Те са привлечени от властта, както нощната пеперуда към пламъка", казва Шюлер-Лубинецки. Това прави този тип хора толкова успели и толкова опасни. Когато се появи конфликт, те разцъфват. Темата му няма значение, защото той е само средство. Отровителите се радват, когато конфликтите ескалират и не се притесняват да унижават публично критиците си. Психоложката описва случай, в който висш мениджър е хвърлил мобилния телефон на свой подчинен в боклука, защото се изнервил от звъна му. В действителност в тази ситуация става въпрос за власт и подчинение.

Лошото ръководство съставя перфектната почва за отровителите. Ако лидерът избягва конфликтите, той създава поле, в което те могат да действат, както пожелаят. За мениджърите ще е най-добре да вземат решителни мерки - по-добре служителят да бъде уволнен, отколкото да се създава токсичен климат. Само в Германия щетите, нанесени от такива хора, са на стойност 10 млрд. евро годишно.

Шюлер-Лубинецки заключава, че някои полета на дейност страдат от епидемии от отровители. Сред тях са политическият сектор, пазарът на изкуството, финансовите пазари и медиите. Във всички тях "токсичните умения са почти жизненоважни".

Снимка: Emilian Robert Vicol, https://commons.wikimedia.org
Отспиването през деня не помага много на нощните работници.
28
12144
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
28
 Видими 
10 Август 2015 23:13
В природата има нощен живот и работата през нощта не е толкова вредна (стига да има добра почивка през деня)!
10 Август 2015 23:47
Американско изследване на 75 000 медицински сестри за период от 22 години показва, че една от всеки десет, работили и през нощта в рамките на шест години, ще умре по-рано

А колко от десет от работещите само дневни смени ще умрат по-рано? Нито един, един, или повече?
10 Август 2015 23:59
Писачите на тази статия вярват в "духове", също и че някои хора "пият енергията" на други хора и са "енергийни вампири"... Явно тези писачи страдат от някакви психични заболявания... Реалността е доста по-банална - само допреди 2000 години кан.бализмът е бил широко разпространен в Европа - Римската империя ги е унищожавала съзнателно; после Църквата е доизкоренила този навик; но в днешни дни има хора, които по психика са кан.бали (потиснато-агресивни са и атакуват психически другите), та за тях може да се каже, че са "отровители на работната среда"...
11 Август 2015 00:53
***
11 Август 2015 06:08
Ако в Германия отровителите са 5-10% в България са сигурно 50%. Затова се влачим на опашката на Европа. Има и виц за българите и казана с катран.
11 Август 2015 06:50
Не знаех, че човешкото око вижда нощем, както окото на нощните животни.


Направо разкри играта на тия мошеници астрономите.
11 Август 2015 07:24
В природата има нощен живот и работата през нощта не е толкова вредна (стига да има добра почивка през деня)!


В природата има животинки, които ядат л@*на, ти що не се пробваш? Не е вредно, стига да си даваш почивка от време на време.
11 Август 2015 08:19
По принцип всеки труд разболява.
11 Август 2015 09:33
hubavetza 10 Август 2015 23:13
В природата има нощен живот и работата през нощта не е толкова вредна (стига да има добра почивка през деня)!


Хубавец, ти колко нощни смени си издаянил?
Аз съм го правил 23 години и от 2013-та та досега още се възстановявам от онкологично заболяване.

Ма пробвай бе, дано ти е сладко!
11 Август 2015 09:48
Бивш спортист съм . Пробягвал съм години наред по 8 км всеки ден за по-малко от половин час . От 1984 до 2006 г с малки прекъсвания съм работил предимно нощна смяна . През 2008 ми откриха сърдечно заболяване , за което ми казаха че е вродено и когато им отвърнах , че съм пробягвал 8км по теста на Купър ми казаха , че не е възможно ! Просто работата ми през ноща е докарала сърцето ми до там , че болеста да изглежда като "по рождение" !!!
11 Август 2015 09:58
В природата има нощен живот и работата през нощта не е толкова вредна (стига да има добра почивка през деня)!


Да бе да. Това е някакъв ад да работиш през нощта. С никаква почивка неможеш да го компенсираш.
Нарушава ти се ритъма на живот. Като си помисля че работих за 50 стотинки на нощ.
11 Август 2015 10:28
Чок觧
11 Авг 2015 09:48

Леле Чоки ,ти си бил направо маратонец.
Брат ми нямаше да го картотекират заради тоя Купър.
На 500 -ния метър на мен ми се заби душата в петите.
Брат ми изкарваше точно 1600 метра и спираше. а беше втори голмайстор след оня старозагореца дето взез латната обувка , че му забравих името.
Какво ли не пробвахме , то беше бягане в парка, че ни се завиваше главата на пистата. То не бяха тренировки с маратонец , то не беше каране на колело редом с него.То не беше учене да дишаме. Маани,маани.
Е , преди 7 години го разпориха като прасе, та му кърпиха сърцето.Казаха че му остават 10 години живот.Една артерия запушена 100 процента , втора 90,трета 80.
Абе редко са такива "щастливци " да знаят кога ще умрат.
Абе , знакови личности,да си дават здравето за реклама на България, да ходят нощна смяна на работа ,да имат по 40 г трудов стаж , ..... и като им остане някоя година живот, да живеят със 120 лв пенсия.
11 Август 2015 12:38
.
11 Август 2015 13:26
Рорик, още не се знае кои хормони в организма са отговорни за почистването на кръвоносните съдове - може да се предполага, че при заболяване мозъкът престава да дава команди за произвеждането им - така че наслояванията по кръвоносната система по всяка вероятност са болест, свързана с мозъка!
11 Август 2015 14:08
rorik
11 Авг 2015 10:28
Мнения: 7,635
От: Bulgaria
Скрий: Име,IP

Чок觧
11 Авг 2015 09:48

Леле Чоки ,ти си бил направо маратонец.
Брат ми нямаше да го картотекират заради тоя Купър.
На 500 -ния метър на мен ми се заби душата в петите.

На маратонско бягане не съм се пробвал като млад , а сега не смея . Ако се спазва ПОСТЕПЕННОСТА като при теста на Купър , Брат ти би трябвало да успее . Аз почнах с 800 метра , след тежко заболяване , после 1600 -1-2 седмици , 2300 - седмица , като всеки ден намалявах времето за пробягване , 3200 , 4600 и така до 8 км за около година . После ми бе като наркотик - ако не ги пробягах се чувствах болен ! Винаги при бягане на дълги разстояния има криза на 500-800 метра и си чувстваш краката като пълни с олово - важното е да намериш сили да я преодолееш и да продължиш . След определено разстояние мисля , че се появяваше още една криза , а после имаш усещането , че можеш да бягаш цял ден , без да се умориш ! Жалко , че брат ти се е докарал до това положение - аз ядях , а и сега ям много чесън и кръвоносните ми съдове са били идеално чисти при прегледа(центур) . Той е най-ефикасното средство против запушване на артериите . Е , трябва да се спазва и някаква диета все пак .
11 Август 2015 14:20
Писачите на тази статия вярват в "духове"

а ти от всичко отбираш и на всеки учен му затваряш устата с акъл
11 Август 2015 14:54
*
11 Август 2015 15:07
*
13 Август 2015 12:48
.
14 Август 2015 12:54
Гео ,
Грешката е моя. Става въпрос за 72-73- та година а не за годината на златната обувка а за бронзовата и е трети след Бонев , а не втори.
Отдавна беше.Не помня точно. Събирахме архив но по грешка го изхвърлихме при едно чистене.
14 Август 2015 14:38
Прекратете ненужните спорове! Доказано е че всяка работа по всяко време е нефизиологична. Доказателство - никое диво животно не работи!
16 Август 2015 03:32
Прекратете ненужните спорове! Доказано е че всяка работа по всяко време е нефизиологична. Доказателство - никое диво животно не работи!


Интересно,
Не е ли работа поне да си намериш корените или да ловуваш,за да се нахраниш.Не е ли работа да си изкопаеш дупката за да се спасиш от неприятели и от студ през зимата.
Всяко действие осъзнато или неосъзнато свързано с намиране на храна, покрив и продължаване на рода е работа.
16 Август 2015 06:16
8 години работех нощно време - след редовната работа, допълнително. После почнаха операциите, диабетът... Та, викате, нормално било...
-----------------------
Сайтът на Генек
16 Август 2015 06:19
Никола Христов - "Дунав"/Русе/...
Добър играч беше, и хубави неща съм чувал за човека... Не си приличате...
-----------------
Сайтът на Генек
16 Август 2015 12:06
Всяко действие осъзнато или неосъзнато свързано с намиране на храна, покрив и продължаване на рода е работа.

нима?
и сексът такова и той работа, много ти тежи явно животът
16 Август 2015 12:42
Един китайски философ казал на стари години за секса "Най после се отървах от един безумен и жесток господар. "
18 Август 2015 08:12
Щом работата нощем е толкова вредна, за тези които редовно работим нощни смени( работещите в системата на Спешна помощ например) не се ли полага по- благоприятна категория труд?
18 Август 2015 15:17
Вехти,
прав си, трябва да се полага, но не работим с патлак на кръста.
И не пазим властта, та...
Между другото, в Мексико лекарите работят по 6 ч. дневно и се пенсионират на 50-52 г.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД