Преди избори общинските съветници във Варна са склонни да отстъпват пред всякакви искания на гражданите. Така направиха и миналата седмица. |
непременно са "закърмени" в морската столица
Това провинциално мислене не бе разколебано нито при изгряването на "звездите" Бойко Борисов и Волен Сидеров, нито при раждането и краха на тройната коалиция, нито при избуяването на екологичните движения (за разлика от Бургас, където петролопроводът за Александруполис разбуни хората) - все важни неща, в които Варна нямаше пръст. Но животът е сложен, 2013 г. даде нова храна на "изключителността" на града - протестът срещу цените на тока прерасна в митинги против Кирил Йорданов, врекъл се във вярност на Борисов по това време, и в крайна сметка доведе до падането на ГЕРБ. Затова миналата седмица, когато варненският общински съвет преживя невиждани драми (съветници замалко не ядоха бой, мнозинството на ГЕРБ се отметна от предварителни намерения), коментарите тип "уникалността на Варна" бяха презаредени.
Не съм оракул и не знам дали тази буря ще остане в чаша вода, ще се разпростре из страната, или пък наистина е свидетелство за нещо ново. Но знам, че светът е пъстър и не може да се разказва черно-бяло, въпреки че така обичат политиците. Трябва да се разкаже във всичките нюанси. Ето ги:
Квартал "Чайка", някогашната "зелена гордост" на Варна, сега е презастроен. Новият подробен устройствен план предвиждаше още парцели "за усвояване", затова най-логичното и естествено нещо бе гражданите (и от други райони, болката е обща) да се разбунтуват. С "дишане във врата" те принудиха съветниците да отменят плана. В "Чайка" преди години се появи сдружението "Зелена Варна", то бе
искрен граждански опит за отпор
срещу бетона. Но сега искренността нито щеше да успее, нито да е толкова масова, ако опозиционната БСП не бе помогнала организационно и с жива сила. Интересна подробност е, че съветът отхвърли плана с почти пълно мнозинство, както и го прие през март. Тогава и БСП, и ГЕРБ бяха "за".
Общинската управа предвиждаше построяването на "социален блок" в квартал "Възраждане". На всеки е известно, че понятието е евфемизъм за сграда, предназначена за роми. Никой не иска мургавото малцинство за съсед, напълно естествено сесията се изпълни и с хора от "Възраждане". Присъствието им бе още по-логично предвид факта, че такъв блок се предвиждаше и преди година, гражданска подписка го осуети. Но вълненията на сесията нямаше да бъдат толкова големи, ако хората от "Възраждане" не бяха поведени от националиста Костадин Костадинов, влязъл преди месец в кметската надпревара. Хората от "Възраждане" също получиха своето, те и групата от "Чайка" бяха най-шумни.
Другите, които упражниха силен натиск спрямо съветниците, бяха феновете на футболен клуб "Спартак". Те отдавна са във вражда с общинаря Янко Станев, смятайки го за виновник за финансовото състояние на клуба. Ултрасите искаха помощ за сдружение, което припознават като автентичния "Спартак", но на втория ден, при оредяло протестиращо множество, не получиха подкрепа.
На сесията присъстваха и жители на крайния квартал "Изгрев", където няма канализация. Точно след три дни ДСБ "припозна" официално проблемите им. Присъстваха и още доста групи, които имаше защо да протестират, но нямаше да са там, ако не наближаваха местни избори.
За справка - на частичния вот през 2013 г., провел се след бурните протести срещу Кирил Йорданов,
гласуваха.... 25% от варненци
Които пак избраха номинацията на ГЕРБ (Иван Портних). Тъй че, ако някой се вълнува какво точно се е случило миналата седмица във Варна, отговорът е - нищо. Може да се случи в бъдеще, но към момента няма нищо.
По-интересно е обаче дали отменените на сесията решения няма да бъдат прегласувани на сесия миг след местния вот. И то от хора, които сега бяха против. След избори винаги е различно.