:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,669,158
Активни 661
Страници 11,723
За един ден 1,302,066

Варна ще е интересна след изборите, не сега

Най-вълнуващият въпрос е дали общинските съветници, които днес послушаха протестиращите, няма да се отметнат от решенията си ден след вота
Снимка: БГНЕС
Преди избори общинските съветници във Варна са склонни да отстъпват пред всякакви искания на гражданите. Така направиха и миналата седмица.
На 23 октомври 1999 г. местният властелин, хегемон и любимец на правителството Добрин Митев (областен управител) губи кметските избори във Варна. Победен е от подкрепения от БСП Кирил Йорданов. Резултатът е шокиращ, дълго време в изборната нощ социоложката Мира Радева (тогава - Янова) не смее да съобщи развръзката в морската столица. Тези варненски избори остават в историята не поради неочаквания си завършек, а заради огромната пробойна в "синия вал" - паднала е първата крепост на управляващата СДС; и то в град, в който "магаре да издигнем, ще спечелим" (Александър Йорданов). След 2 години се сгромолясва правителството на Иван Костов. От тогава мнозина варненци са на мнение, че градът им е по-особен - че важните неща, които се случват в България,



непременно са "закърмени" в морската столица



Това провинциално мислене не бе разколебано нито при изгряването на "звездите" Бойко Борисов и Волен Сидеров, нито при раждането и краха на тройната коалиция, нито при избуяването на екологичните движения (за разлика от Бургас, където петролопроводът за Александруполис разбуни хората) - все важни неща, в които Варна нямаше пръст. Но животът е сложен, 2013 г. даде нова храна на "изключителността" на града - протестът срещу цените на тока прерасна в митинги против Кирил Йорданов, врекъл се във вярност на Борисов по това време, и в крайна сметка доведе до падането на ГЕРБ. Затова миналата седмица, когато варненският общински съвет преживя невиждани драми (съветници замалко не ядоха бой, мнозинството на ГЕРБ се отметна от предварителни намерения), коментарите тип "уникалността на Варна" бяха презаредени.

Не съм оракул и не знам дали тази буря ще остане в чаша вода, ще се разпростре из страната, или пък наистина е свидетелство за нещо ново. Но знам, че светът е пъстър и не може да се разказва черно-бяло, въпреки че така обичат политиците. Трябва да се разкаже във всичките нюанси. Ето ги:

Квартал "Чайка", някогашната "зелена гордост" на Варна, сега е презастроен. Новият подробен устройствен план предвиждаше още парцели "за усвояване", затова най-логичното и естествено нещо бе гражданите (и от други райони, болката е обща) да се разбунтуват. С "дишане във врата" те принудиха съветниците да отменят плана. В "Чайка" преди години се появи сдружението "Зелена Варна", то бе



искрен граждански опит за отпор



срещу бетона. Но сега искренността нито щеше да успее, нито да е толкова масова, ако опозиционната БСП не бе помогнала организационно и с жива сила. Интересна подробност е, че съветът отхвърли плана с почти пълно мнозинство, както и го прие през март. Тогава и БСП, и ГЕРБ бяха "за".

Общинската управа предвиждаше построяването на "социален блок" в квартал "Възраждане". На всеки е известно, че понятието е евфемизъм за сграда, предназначена за роми. Никой не иска мургавото малцинство за съсед, напълно естествено сесията се изпълни и с хора от "Възраждане". Присъствието им бе още по-логично предвид факта, че такъв блок се предвиждаше и преди година, гражданска подписка го осуети. Но вълненията на сесията нямаше да бъдат толкова големи, ако хората от "Възраждане" не бяха поведени от националиста Костадин Костадинов, влязъл преди месец в кметската надпревара. Хората от "Възраждане" също получиха своето, те и групата от "Чайка" бяха най-шумни.

Другите, които упражниха силен натиск спрямо съветниците, бяха феновете на футболен клуб "Спартак". Те отдавна са във вражда с общинаря Янко Станев, смятайки го за виновник за финансовото състояние на клуба. Ултрасите искаха помощ за сдружение, което припознават като автентичния "Спартак", но на втория ден, при оредяло протестиращо множество, не получиха подкрепа.

На сесията присъстваха и жители на крайния квартал "Изгрев", където няма канализация. Точно след три дни ДСБ "припозна" официално проблемите им. Присъстваха и още доста групи, които имаше защо да протестират, но нямаше да са там, ако не наближаваха местни избори.

За справка - на частичния вот през 2013 г., провел се след бурните протести срещу Кирил Йорданов,



гласуваха.... 25% от варненци



Които пак избраха номинацията на ГЕРБ (Иван Портних). Тъй че, ако някой се вълнува какво точно се е случило миналата седмица във Варна, отговорът е - нищо. Може да се случи в бъдеще, но към момента няма нищо.

По-интересно е обаче дали отменените на сесията решения няма да бъдат прегласувани на сесия миг след местния вот. И то от хора, които сега бяха против. След избори винаги е различно.

5
2544
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
10 Август 2015 21:54
Авторът на тази статия няма какво толктова много да се чуди.От край време Варна е била първата ни столица.А Плиска, резиденцията на княза-хана.Там Хан Аспарух е свиквал своите 100 боили, за да приемат решения, а после Крум, за да приемат законите му.Там е погребан и Богорис, познат повечето като Борис покръстителят.Така че, има къде да се помещава бъдещото ни Народно събрание, което ще преодпредели Варна като столица на България.Койте не вярва, нека все пак прочете какво пише во въпроса професор Пол Робер от Франция в свята малка енциклопедия на личните имена. Тази исиана за Варна узнах едва през 1977-78 г., четейки неговия епохален труд.
10 Август 2015 21:59
И още нещо: Иван Лостов претъпря провал вав Варна, СДС загуби;той " проля сълзица", така писаха тогава вестниците.За това са виновни Александър Йорданов и после-Кирчев, за ова, че СДС се сурна веднъж завинаги.Но пък същата участ сполетя и червената бабичка!!
11 Август 2015 08:22
И Варна и София и навсякъде е един клиентелизъм. Цялата администрация и избрани са назначени клиентелистки. Кметът е кукла на конци. Мафия владее и управлява. Трябва да си сляп за да не го виждаш. Партиите са клиентелистки пирамиди и разликите между тях са символични.КОЙ наистина управлява???? Явно вестниците и медиите няма да ни кажат. Те само помпят интерес към този толкова безинтересен партиен мач.
11 Август 2015 09:57
Панаирът на сесията беше защото незнайно защо, Общинският съвет не е имал сесии от началото на май. Тази беше последната, всички бързаха да се реши сега техния въпрос. А че кметът е кукла на конци и Варна се управлява клиентелистки- никакво съмнение! Че сегашните избори нищо няма да променят се вижда още като погледнеш кандидатите- почти същите като преди години. А 1999г беше друго, бяхме млади и питахме стар мъдър чичко дали е по добре да изберем тотален идиот или пияница, и той каза:"Деца мои, пияниците понякога изтрезняват!"
11 Август 2015 14:26
Напротив, сега е интересна когато се вземат решения под граждански натиск в интерес на общността.
Ако след изборите на новите управляващи паметта им изневери и сменят позицията си случката може да им се повтори...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД