Интересен спор около пазарните перспективи на хибридните и дизеловите двигатели се оформи на франкфуртския автосалон. Досега те не бяха противопоставяни пряко. По принцип идеята за хибрида е стара, но той се води авангардна, скъпа и екзотична технология, а дизелът пък изначално бе смятан за черноработник. Мотор, подходящ за камиони, бусове и таксита. Той е икономичен, но е тежък, муден и шумен, а бълва и сажди. В последните години обаче новото поколение дизели нахлу мощно по европейските улици, включително и при луксозните коли. При тях икономичността се съчетава с все по-добра динамика. Специални филтри ги изчистиха и от саждите.
Около хибридите пък в САЩ се развихри екологична еуфория, която напоследък става и пазарна. Хибридът съчетава бензинов с електрически двигател, които могат да работят заедно и поотделно в различни схеми. Общото е, че е необходим голям акумулатор и сложна електроника за управление. Бензиновият мотор се използва за производство на електричество и работи в по-оптимален режим. Енергията при спиране също се оползотворява, а не отива за загряване на спирачките.
Опити за хибридно задвижване има отдавна, но първите пазарни пробиви направиха "Тойота Приус" и "Хонда Инсайт". Те бяха произвеждани на загуба, но все пак се наложиха. За това спомогна и типично щатската склонност към масови увлечения. Около хибридите освен ореола на авангардност бе изградена своебразна гражданска позиция. Те са екологични, а в резултат на различни рекламни и морализаторски кампании изглеждаха и като нравствена алтернатива на егоистичното разточителство, олицетворявано от големите всъдеходи и пикапи. "Тойота" доразви своя пробив, прехвърли подобно задвижване и при луксозната си марка "Лексъс", а "голямата тройка" от Детройт трябваше да наваксва с набързо скалъпени конструкции. От САЩ хибридите се прехвърлиха и към Европа. Отново най-вече под японска егида.
Франкфуртският автосалон естествено преминава под знака на високите цени на горивото и страховете от идваща петролна криза. Индустрията засега на може да предложи реалистичен път за изход от петролния капан. Климатичните несгоди напоследък подсказват, че е време да се вземат по-решителни мерки и за намаляване на вредните газове. Радикалното решение е преминаването на водородно гориво, но то все още е с неясни перспективи. Остават палиативните мерки - производство на по-икономични коли, ограничаване на консумацията, търсене на заместители. В тези условия и във Франкфурт се стигна до спора хибрид-дизел. Хибридът е медиен хит. И конкуренцията кара фирмите да се приобщят към него. Шумно бяха обявени обединения за разработване на хибридни задвижвания. Най-могъщото събра заедно БМВ, "ДаймлерКрайслер" и "Дженерал Мотърс", "Фолксваген" пък се обединява с китайската SAIC и с "Порше".
Едновременно с това обаче европейците са скептични към бъдещето на хибрида. "Разработката на такова задвижване ще ни струва стотици милиони евро и надали ще се оправдае", е подхвърлил шефът на "Порше" Вендлин Видекинг. Изпълнителният директор на "Пежо-Ситроен" Жан-Мартен Фолц пък директно е заявил, че при сегашните технологии хибридът губи в състезание с дизелите. Хибридното задвижване е с 3000 евро по-скъпо, разходите на гориво и екологичните показатели са сравними с добър дизел, оборудван с филтър за твърди частици. Освен това по-сложната конструкция по-принцип е по-ненадеждна, а и големите акумулатори са екологична опасност сами по-себе си, а това често се забравя. Подобна позиция преди време бе изразена открито и от шефа на "Фолксваген" Бернд Пишетсридер. На автосалона в Детройт и от "Мерцедес" отправиха съвет към американците да се насочат към дизелови двигатели, ако наистина ги е грижа да намалят потреблението на петрол и вредните газове. Но там тази идея не срещна никакъв отзвук.
Едновременно с това "Пежо" и "Мерцедес" - майстори на дизелите, обявиха, че е възможно да се създадат хибриди, които ползват дизелови двигатели. "Мерцедес" дори показа подобен прототип - S-класа с 3,2-литров дизел и елдвигатели. Общо те имат въртящ момент от 575 Nm, а ускорението 0-100 км/ч е за 7,2 сек. В Европа все пак около хибридите надали ще се развие масова психоза. При представянето на хибридната лимузина "Лексъс GS 450h" бяха споменати планове за 4500 продажби в Европа. Това е малко за сегмента й. Впрочем на европеец надали би хрумнало, че би могъл да икономисва гориво и да пази въздуха, като си купува мощна лимузина или всъдеход. Ако това е истински приоритет, той по-скоро би си взел малка кола. Предимство на дизела е и това, че в нафтата сравнително лесно могат да се добавят фракции от растителен произход и така да се намали консумацията на петрол. ЕС вече има разграфен план за подобна операция.
|
|