:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,797,377
Активни 456
Страници 24,251
За един ден 1,302,066

"Дизел или хибрид" - въпросът във Франкфурт

Японците триумфират като пионери на хибридните технологии. "Добрият дизел е също толкова икономичен, но доста по-евтин", контрират европейците
Интересен спор около пазарните перспективи на хибридните и дизеловите двигатели се оформи на франкфуртския автосалон. Досега те не бяха противопоставяни пряко. По принцип идеята за хибрида е стара, но той се води авангардна, скъпа и екзотична технология, а дизелът пък изначално бе смятан за черноработник. Мотор, подходящ за камиони, бусове и таксита. Той е икономичен, но е тежък, муден и шумен, а бълва и сажди. В последните години обаче новото поколение дизели нахлу мощно по европейските улици, включително и при луксозните коли. При тях икономичността се съчетава с все по-добра динамика. Специални филтри ги изчистиха и от саждите.

Около хибридите пък в САЩ се развихри екологична еуфория, която напоследък става и пазарна. Хибридът съчетава бензинов с електрически двигател, които могат да работят заедно и поотделно в различни схеми. Общото е, че е необходим голям акумулатор и сложна електроника за управление. Бензиновият мотор се използва за производство на електричество и работи в по-оптимален режим. Енергията при спиране също се оползотворява, а не отива за загряване на спирачките.

Опити за хибридно задвижване има отдавна, но първите пазарни пробиви направиха "Тойота Приус" и "Хонда Инсайт". Те бяха произвеждани на загуба, но все пак се наложиха. За това спомогна и типично щатската склонност към масови увлечения. Около хибридите освен ореола на авангардност бе изградена своебразна гражданска позиция. Те са екологични, а в резултат на различни рекламни и морализаторски кампании изглеждаха и като нравствена алтернатива на егоистичното разточителство, олицетворявано от големите всъдеходи и пикапи. "Тойота" доразви своя пробив, прехвърли подобно задвижване и при луксозната си марка "Лексъс", а "голямата тройка" от Детройт трябваше да наваксва с набързо скалъпени конструкции. От САЩ хибридите се прехвърлиха и към Европа. Отново най-вече под японска егида.

Франкфуртският автосалон естествено преминава под знака на високите цени на горивото и страховете от идваща петролна криза. Индустрията засега на може да предложи реалистичен път за изход от петролния капан. Климатичните несгоди напоследък подсказват, че е време да се вземат по-решителни мерки и за намаляване на вредните газове. Радикалното решение е преминаването на водородно гориво, но то все още е с неясни перспективи. Остават палиативните мерки - производство на по-икономични коли, ограничаване на консумацията, търсене на заместители. В тези условия и във Франкфурт се стигна до спора хибрид-дизел. Хибридът е медиен хит. И конкуренцията кара фирмите да се приобщят към него. Шумно бяха обявени обединения за разработване на хибридни задвижвания. Най-могъщото събра заедно БМВ, "ДаймлерКрайслер" и "Дженерал Мотърс", "Фолксваген" пък се обединява с китайската SAIC и с "Порше".

Едновременно с това обаче европейците са скептични към бъдещето на хибрида. "Разработката на такова задвижване ще ни струва стотици милиони евро и надали ще се оправдае", е подхвърлил шефът на "Порше" Вендлин Видекинг. Изпълнителният директор на "Пежо-Ситроен" Жан-Мартен Фолц пък директно е заявил, че при сегашните технологии хибридът губи в състезание с дизелите. Хибридното задвижване е с 3000 евро по-скъпо, разходите на гориво и екологичните показатели са сравними с добър дизел, оборудван с филтър за твърди частици. Освен това по-сложната конструкция по-принцип е по-ненадеждна, а и големите акумулатори са екологична опасност сами по-себе си, а това често се забравя. Подобна позиция преди време бе изразена открито и от шефа на "Фолксваген" Бернд Пишетсридер. На автосалона в Детройт и от "Мерцедес" отправиха съвет към американците да се насочат към дизелови двигатели, ако наистина ги е грижа да намалят потреблението на петрол и вредните газове. Но там тази идея не срещна никакъв отзвук.

Едновременно с това "Пежо" и "Мерцедес" - майстори на дизелите, обявиха, че е възможно да се създадат хибриди, които ползват дизелови двигатели. "Мерцедес" дори показа подобен прототип - S-класа с 3,2-литров дизел и елдвигатели. Общо те имат въртящ момент от 575 Nm, а ускорението 0-100 км/ч е за 7,2 сек. В Европа все пак около хибридите надали ще се развие масова психоза. При представянето на хибридната лимузина "Лексъс GS 450h" бяха споменати планове за 4500 продажби в Европа. Това е малко за сегмента й. Впрочем на европеец надали би хрумнало, че би могъл да икономисва гориво и да пази въздуха, като си купува мощна лимузина или всъдеход. Ако това е истински приоритет, той по-скоро би си взел малка кола. Предимство на дизела е и това, че в нафтата сравнително лесно могат да се добавят фракции от растителен произход и така да се намали консумацията на петрол. ЕС вече има разграфен план за подобна операция.
 
Дизел-електрически хибрид на "Мерцедес" има сумарен въртящ момент от 575 Nm.
8
1685
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
19 Септември 2005 23:59
Интересно е колко би струвал един такъв хибрид втора ръка, а...
20 Септември 2005 02:01
И аз карам хибрид, ама от един друг вид. Верно излиза по-скъпо, но густото е несравнимо. Начи моя хибрид гори бензин и гуми.
20 Септември 2005 02:50
Който не го мързи да бута по баирите , да си купи хибрид , лошо нема
20 Септември 2005 10:04
Ако трябва сериозен коментар по темата все пак да се направи, мисля че европейците са по-добре ориентирани към бедещето развитие на автомобилите. Първо, американците (поне според мен) за кой ли път проявяват типичния си инат в тази област. Когаото европейците разработваха наред с лимузините и малки т.н. градски автомобили, американците не я възприеха тази идея, ръководени от прословутата си грандоманщина. Второ, когато европейците започнаха да налагат дизеловите двигатили и в леките автомобили, на тях пак не им пукаше, защото икономичността бе на заден план, а пък замърсяването тогава бе наистина голямо. Обаче развитието на дизела показа много добри резултати. Съвременните дизели от типа Common rail, по нищо не отстъпват като динамика на бензиновите. Нещо повече, дори ги превъзхождат при определена скорост и обороти на двигателя. Другото голямо предимство е икономичността, която сега, при тази цена на петрола е нещо наистина важно. Като пример само: лимузина Volvo S80 с дизелов двигател, се прибрахме от морето, като на магистралата на моменти се движехме и с 200 km/h и компютъра отчете среден разход 6.5 л!!! И, последно, нивото на замърсяване при новите дизели е сведено до минимум. Вече пускат второ поколение дизели от типа Common rail, мисля че не са се изчерпали още. Колкото до американската еуфория за хибридните двигатели, не мисля, че ще се пренесе скоро в европата. Приключвам, защото като гледам, как съм я подкарал, коментара ми ще бъде по-дълъг от самата статия ...
20 Септември 2005 12:13
Gitscho, хубав коментар, ама има и някои НО - та.
И бензина и дизела произлизат от петрол и могат да се извличат само в определени пропорции. Кат преминаваш на много дизел ти остава излишен бензин и кво става. Увеличаваш цината на дизела, та да си продаваш бензина. Същото сега производителите си го правят и с пропан бутана. А акомулаторите също правят развитие. погледни GSM-то си и ти стига. А ток се прави и от непетролни източници. На съвременната световна икономика и трябва нов източник на енергия и особенно в транспортните средства. Кат се повишат още 2 пъти цените на петрола и пак не мож да го намериш, ще се извадят от под тезгяха и новите добре скривани технологии, а цената е въпрос и на обема на производството.
20 Септември 2005 14:03
Emoto, така е прав си за тези НО-та. Но (пак но) те пораждат и други такива. Съгласен съм с повечето неща, които пишеш с изключение на новите технологии. Наистина сме свидетели, особено в областта на комуникациите, мобилни телефони и компютри, много тънки, а всъщото с по-голям капацитет батерии и т.н. и т.н. За това, че развитието в таз област е голямо, спор няма. Обаче себестойността на продуктите в тез областти се намалява и то в пъти благодарение на тези нови технологии, а при автомобилите тя не пада, а се качва. Говоря за хибридните такива. Много ще се радвам, ако това скоро се промени, не отричм, че не трябва да се правят тези разработки с алтерна-тивните източници на петрола.
20 Септември 2005 20:11
Такава кола само на картинка.
21 Септември 2005 00:32
"...лимузина Волво С80 с дизелов двигател, се прибрахме от морето, като на магистралата на моменти се движехме и с 200 км/х и компютъра отчете среден разход 6.5 л!!!"
*
А, посмали манго, пардон Гитчо! Ако горното е вярно, аз съм склонен да вярвам, че си дух или призрак - във всеки случаи се радвам че си оцелял и прескочил трап-овете. Знаиш ли че дизела у Америката струва повече от наи-евтиния бензин? А наи-евтиния бензин със сигурност е по-добър от наи-скъпия поне у Бугарска. Та оттам и разход и динамика и т.н.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД