:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,797,548
Активни 626
Страници 24,422
За един ден 1,302,066

За нас хибридите са с неясна перспектива

За България хибридните задвижвания са твърде далечни. Производителите нямат сметка да ги внасят. Пазарът на нови коли е малък, общественото мнение не се тревожи много за екологията. Те са по-скъпи, а у нас заможните клиенти не се вълнуват особено от разхода на гориво. Освен това хибридите са сложни технически и изискват специална и скъпа подготовка на сервизите. При тези условия вносителите не се ангажират да ги докарват и световната вълна от хибриди надали скоро ще стигне до България.

Една подобна машина все пак ни посети. Миналата година "Тойота Приус" бе звезда на софийския автосалон, но това бе само демонстративен екземпляр. Той бе дошъл от Гърция, където се продава официално. Там обаче пазарът е доста по-голям, а и в големите градове са по-чувствителни към качеството на въздуха.

Така че за нас спорът дизел-хибрид е безсмислен. Нашата дилема по-скоро е друга - дизел или втечнен газ. Дизелови мотори вървят както при новите коли, така и на вторичния пазар, а при бензиновите двигатели масово се монтират газови уредби. И втечненият газ има своите ценни качества. По-екологичен е, а цената му (около два пъти по-ниска от бензина) го прави почти масово гориво. С него обаче двигателите губят част от мощността си, износват се по-бързо, а при лошо качество на горивото прекъсват. Много от уредбите у нас не са в добро състояние и в купето, и около колите се усеща мирис на газ. Друга перспективна област е метанът, който обаче е газ, съхраняван под високо налягане. За него са необходими обемисти, тежки и здрави бутилки, в които се побира сравнително малко гориво. Станциите за зареждане са рядкост, но мрежата им ще се разширява. Те са оборудвани с компресори, каквито се очаква да действат и в светлото водородно бъдеще. Да не вземе пък да се окаже, че имаме шанс да направим исторически пробив - да скочим направо във водородната ера, като прескочим междинния етап на хибридите.
4
714
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
20 Септември 2005 09:29
Имам 2 въпроса - на лаик - ако може автора на статията, като разучил материята, да ми отговори... или някой сведущ:
1. Каква е причината да се твърди, че двигателите на автомобилите, работещи с втечнен петролен газ /пропан-бутан/ се износват по-бързо в сравнение с работата им на бензин?
2. Защо се твърди, че природния газ /метан/ може да се използва в автомобилите само сгъстен - не е ли възможно да се втечни?

Благодаря предварително за отговорите!
20 Септември 2005 12:23
по т. 1 - Кат работи на бензин има допълнително смазвани от бензина, което липсва при газта. Същото както при автомобилите с безоловен бензин - имат по мощна система на смазване за да компенсират липсата на смазващия ефект на оловото. При бензиновите автомобили с газови уредби такава компенсация няма, а най вредното е запалването да се прави директно на газ.
по т. 2 - Втечняването става за сметка на високото налягане.
Дано съм ти бил полезен .
20 Септември 2005 20:13
Емото, почти си прав, ама има малко но-та:
1. Бензина не маже триещите се двойки (бутало-цилиндър) бензина даже измива масления филтър останал след маслените сигменти.
2. Оловният тетраетил (не олово) се добавяше в бензините за да се намали детонационната способност на бензините, казано по-простичко да препятства само запалването на въздушно-бензиновата смес, преди да се подаде искра!
3. Горивният процес при използване на бензин е "лавинообразен" и се характеризира с постепенно увеличаване на натиска върху челото на буталото. При използването на газ се получава "ударно" натоварване върху буталото.
4. Лагерите (даже и плъзгащите) не обичат циклично-ударно натоварване! Та по тази причина при изпилзване на газ се наблюдава повишено износване на лагерите на коляно-мотовилковия механизъм.
5. Но, т.к. при използването на газ в маслото не остават сажди то смазващите свойства на маслото се запазват и това компенсира ударното натоварване с намалено абразивно износване.
........
Общо взето си прав!
20 Септември 2005 21:25
Да, забравих! При ползване на газ през зимата мотора се пали на бензин за да се загрее изпарителя на газовата уредба и да се осигури нормално смесообразуване- нормална смес "въздух-газ".
Пускането на двигателя на газ е нормално при плюсови температури над 15 градуса!
Като правило всяко пускане (запалване) на двигателя е вредно! Американците са установили, че при температура под 0 всяко пускане (палене) на двигателя се равнява по зносване на пробег от около 60 км. при загрят двигател!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД