Днес ще стане ясно дали "свещената" вода в Плиска, която вече се продава по будките на "Лафка", е опасна. Това съобщиха от здравното министерство, след като от РЗИ-Шумен изследваха проби по настояване на гражданин. Водата е от т. нар. Свещен кладенец в Голямата базилика в Плиска, който беше открит в края на миналия месец.
Според резултатите на районната инспекция към момента във водата има наличие на нитрати два пъти над нормата. От там допълниха, че течността е изследвана за 12 показателя, чиито брой не е достатъчен, за да се даде пълна представа за това дали всъщност водата е годна за пиене. От здравното министерство съобщиха, че по въпроса с качеството на водата се е заел самият зам.-министър Адам Персенски, като е разпоредил цялостен физико-химичен и микробиологичен анализ. От МЗ заявиха пред БГНЕС, че кладенецът не е регистриран като обект с обществено значение, нито пък има постъпило искане за издаване на разрешение за водоползване.
ПРАВО НА ОТГОВОР
По повод коментара на Ясен Бояджиев "Кой строи крепости през 21-ви век?!" шефът на НИМ Божидар Димитров уточни следното: "Не става дума за строеж на крепости, а за възстановяване на крепости. И то след като са проучени археологически. Без Пернишката крепост всички останали трийсетина крепости, реставрирани частично в последните 7-8 години, се реставрират с камък, антични по вид тухли по проекти, одобрени от Националния институт за недвижимо културно наследство. Нито една крепост или църква - нито служебно, нито лично съм реставрирал, нито съм изготвял проекти." Божидар Димитров прилага данни, според които ЕС дава 200-300 млн. лв. за възстановяване на крепости, а реставрации текат в редица европейски страни. Според него интересът към реставрираните крепости е огромен, а в Плиска има нечувано стълпотворение на туристи.
|
|