:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,666,861
Активни 702
Страници 9,426
За един ден 1,302,066

Съдебните лекари пак протестират срещу МВР

Съдебните лекари във Варна започнаха ефективни протестни действия, съобщи zdrave.net. Медиците спряха да правят експертизи по писмени данни и да освидетелстват живи лица по нареждане на полицията. Аутопсиите не са прекратени, а също и експертизи по искане на други служби. "На другите служби ще изпълняваме исканията, но на полицията не, защото бяха поели ангажимент да се изплатят сумите, но не го спазиха", обясни шефът на Съдебна медицина във Варна Вилиям Доков.

Нито лекарите, нито МВР съобщиха размера на дълга си. От министерството поискаха отговори на въпроси по Закона за достъп до информация, за да направели справка. Известно е, че някои съдебни лекари имат да получават суми над 10 000 лв.

Проблемът с плащанията не е само за Варна и не обхваща само медицинската експертиза. "Срещаме много големи трудности да правим комплексни експертизи с други специалисти, защото колегите казват, че не им се плаща с години. От една страна, хонорарите са мизерни, от друга, не ги плащат с години, а от трета - в съда различни адвокати ги обиждат. Така най-опитните експерти се отказват", заяви Доков.

Съдебните медици искат веднъж завинаги МВР да направи система за изплащане на хонорарите. "Експертизата, като сериозен елемент от съдебното производство, трябва да се постави на една сериозна основа. Статусът на експертите в момента е трагичен и като възраст, и като оборудване, и като заплащане. Това е недопустимо, защото гръбнакът на всяко едно съдопроизводство е експертизата", заяви той.

През 2011 г. съдебните медици в много градове изцяло спряха работа за няколко дни. Причината беше, че промени в закона посочваха, че съдебната власт, а не МВР трябва да плаща за експертизите, и хонорарите им спряха.
1156
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД