Президентът Росен Плевнелиев не се съобрази с многобройните критики към Закона на Националната служба за охрана и не наложи вето. Нормативният акт бе публикуван в "Държавен вестник" след указ на държавния глава.
Законопроектът бе приет от парламента с гласовете на ГЕРБ и ДПС и след съпротива от страна на Реформаторския блок. Въпреки призивите службата да бъде свита, да бъде ограничен кръгът на охраняваните лица и да бъде преместена като звено в МВР такава промяна не се случи. НСО стана "специализирана военизирана служба", но в същото време ще има и полицейски правомощия и право да задържа нарушители. Освен това държавните гардове ще имат безконтролно поведение по пътищата. По този повод бившият гард на службата Николай Марков, уволнен през 2007 г., написа в социалната мрежа "Фейсбук": "Никъде в Европа няма такива военнополицейски формирования с правомощия на военна хунта или частна армия!".
Заради възможността служителите на НСО да използват помощни средства, когато е наложително, от Българския хелзинкски комитет (БХК) се усъмниха, че това ще става и без нужда и ще наруши правата на гражданите. Според правозащитниците този закон може да доведе до нарушения на Европейската конвенция за правата на човека (ЕКПЧ) и осъдителни решения на Европейския съд за правата на човека (ЕСПЧ) срещу България. Подобно опасение бе изказано и от депутати юристи още при обсъждането на закона. "За мен това е може би най-лошият закон, приет от 43-тото НС. На практика нито едно от съществените предложения на РБ не бяха приети и бяха наложени откровено ретроградни текстове, "достойни" за някогашното УБО. Връх на абсурда е текстът, позволяващ за сметка на данъкоплатеца да се охраняват лица, "посегателството срещу които би създало затруднения на властта в държавата"?!", написа в профила си във "Фейсбук" депутатът от РБ Петър Славов.
Ами на Догана се чудиха как да му оставят "законно" безплатната охрана...за милиони левове на година...
Как пък онзи пропусна да го "светне", когато му се отдаде възможност....