Целта ни е в следващите години приходите за българската икономика, които идват от клинични проучвания на лекарства, да скочат почти двойно - от 200 млн. лв. на 350 млн. лв., обяви пред парламентарната здравна комисия здравният министър Петър Москов. Изчислено е, че толкова е капацитетът на лечебните заведения у нас, допълни министърът. Освен финансовия ефект това е начин и повече пациенти да имат достъп до най-иновативното лечение, каза още Москов.
Според анализ на KPMG обаче парите, които влизат от проучванията у нас, са около 150 млн. лв., при това в последните години има спад на пациентите, които се включват в тези процедури. Според одиторската фирма средствата от проучвания биха могли да се увеличат до 185 млн. лв., ако се предприемат мерки за олекотяване на административните процедури при одобрението за провеждане на нови проучвания. Ако това не стане, пазарът може да се срине до 100 млн. лв. Годишно агенцията по лекарствата издава 200-230 разрешения за нови проучвания.
МЗ, агенцията по лекарствата и неправителствени организации са разработили цяла концепция за стимулиране на клиничните проучвания у нас, каза Петър Москов. Една от тях беше приета с промяна в Закона за лечебните заведения - поликлиниките вече ще имат право да разкриват 5 допълнителни легла за денонощно наблюдение и лечение именно на пациенти, участващи в изпитвания на лекарства, решиха депутатите от здравната комисия в парламента. Така се предполага, че ще бъдат задоволени изисквания на фирмите, които поръчват проучванията.
УПРАВЛЕНИЕ
Директорите на ДКЦ все пак ще трябва да имат задължително квалификация или магистратура по здравен мениджмънт, решиха още депутатите на второ четене. Първоначалното предложение на МЗ беше това изискване да отпадне, но срещна съпротива у всички партии, тъй като прагът за управление става прекалено нисък. Предполага се, че сегашното изискване за задължителна квалификация по мениджмънт ще остане и за директорите на болници при четенето на останалите текстове от Закона за лечебните заведения в следващите дни.
Бях останала с впечатлението, че пациенти се използват за бели мишки в държавите от Третия свят - онези, в които преобладават мизерията, неграмотността, абсолютната невъзможност за осигуряването на действително информирано съгласие от страна на белия мишок.
Нямам спомен да съм прочела някъде министър на здравеопазването от "бяла" държава да се хвали с политиката на увеличаване броя на двукраките бели мишки.
А и имаше години, когато в медиите се прокрадваше информация за злоупотреби от страна на лекари тук с неинформирани/неразбрали (заблудени?) пациенти, върху които са провеждани изпитания.