В списъка с кандидати на ГЕРБ в областните градове личат все имената на кметове, които вече ги управляват. В столицата Йорданка Фандъкова чака трети мандат. В Пловдив и Варна ГЕРБ предлага отново Иван Тотев и Иван Портних. Тотев е кмет от 2011 г., а Портних - от 2013 г. В Бургас от името на управляващата партия съвсем очаквано ще играе Димитър Николов, който вече получи определението "най-успешен градоначалник". В Русе и Велико Търново имената на кандидатите на ГЕРБ също са познати - действащите и в момента кметове Пламен Стоилов и Даниел Панов.
Една от малкото, станали публично известни, драми в редиците на управляващата партия до този момент дойде от Пловдив. Там инициативен комитет издигна като алтернатива на Тотев депутата от ГЕРБ Здравко Димитров. Доскорошният шеф на местната структура и бивш областен управител на Града под тепетата обяви, че очаква за него да гласуват тези, които не са доволни от досегашното управление. Т.нар. Зико коментира, че Тотев решава проблемите на града недиалогично и че е взел няколко грешни решения за неговото развитие. Зико "стреля" и по колегата си в парламента Методи Андреев (Реформаторски блок), като го обвини в брутално кадруване в местната партийна организация.
Реакцията дойде моментално
ГЕРБ изключи Димитров от парламентарната си група, но въпреки това той остана в парламента и обяви, че няма да оттегли кандидатурата си. Така в Пловдив се очертава и едно от по-завързаните сражения на предстоящия местен вот. Към кормилото на града официално протягат ръце петима - Тотев, Димитров, бившият кмет Славчо Атанасов, Дани Каназирева и шефът на Пловдивския панаир Георги Гергов. От всички изброени само бизнесменът и лидер на БСП в Пловдив Гергов не е имал взимане-даване с ГЕРБ. През 2007 г. Славчо Атанасов стана кмет и благодарение на партията на Борисов. На тези избори Атанасов се явява с подкрепата на Патриотичния фронт. До 2010 г. общинската съветничка Дани Каназирева пък бе част от пловдивската структура на ГЕРБ. Тогава тя бе изключена за публични критики към ръководството на градската организация. След това Каназирева създаде собствена партия.
Както е добре известно, в други две от парламентарно представените партии положението далеч не е толкова монолитно, колкото изглежда да е в ГЕРБ. Коалиционните проблеми в Реформаторския блок (РБ) и междуличностните конфликти в БСП съвсем очаквано рефлектираха и при избора на лица за предстоящия вот. РБ в последния момент успя да се мобилизира и да застане зад общи кандидатури в няколко от ключовите градове на страната. Например във Варна и в Бургас. Във Варна дълго време изглеждаше, че партиите в блока няма да успеят да сближат гледните си точки и че ще играят в различни отбори.
Там ненадейно бившият кмет на ГЕРБ Кирил Йорданов за пореден път подаде документи за участие. Едни смятат това за опит за реванш, а други директно квалифицираха стъпката като възмездна услуга към управляващите за отклоняване на общественото недоволство в грешна посока.
Днес, на старта на кметската кампания имат готовност няколко по-различими номинации. БСП заложи на жена и издигна Анелия Клисарова. Бивш министър, с мек образ е надеждата на червените да потушат вътрешно-партийните битки между двата клана на столетницата в града. За традиционно десен град като Варна може би този подход носи не толкова послания за победа, колкото е опит за намаляване на загубите. В кандидатурата няма амбиция, а се носи повея на помирението в кръга на собствения електорат.
Голямата ниша на независимия от партии кандидат бе изпробвана успешно преди две години от никому неизвестния Чавдар Трифонов. Милионер от зърнения бизнес, той опита да разположи зад себе си плеяда от местни авторитети, които му дадоха свободата да говори за града без тирантите на партийната повеля. Тогава изненада специалистите с третото си място. Сега още в началото ДСБ и хората на Кунева застанаха зад Чавдар Трифонов, а СДС и БЗНС дълго време подкрепяха човека на ГЕРБ Иван Портних. В крайна сметка миналия уикенд от морската столица дойдоха сигнали, че реформаторите все пак са се разбрали да бъдат на страната на Трифонов.
Кандидат във Варна е и Данаил Папазов. Дългогодишният директор на "Пристанище Варна" бе издигнат от Гражданската инициатива "Живот за Варна". Папазов е смятан за сериозна заплаха за статуквото на ГЕРБ при евентуален балотаж на изборите във Варна.
Освен във Варна,
РБ едва успя да издигне обща кандидатура и в Бургас
ДБГ на Кунева първо застана зад експерта по туризъм Живко Табаков, докато останалите десни формации подкрепиха фаворита Димитър Николов от ГЕРБ. В момента Табаков е съветник на министъра на туризма Николина Ангелова, а от миналото е познат в Бургас като високопоставен служител на известните хотелиери от Св. Влас - братя Диневи. Преди дни обаче Табаков обяви, че се отказва, защото настоява за силно дясно мнозинство. Така в морския град РБ реши да има собствена листа за общински съветници и застана зад номинацията на действащия кмет Димитър Николов.
Кандидат на БСП в "най-добрия град за живеене в България" е общинският съветник Евгений Мосинов. Преди години юристът Мосинов най-редовно защитаваше община Царево във времената, когато тя се управляваше от станалия известен в цялата държава бивш кмет Петко Арнаудов. В своя бастион Бургас НФСБ на Валери Симеонов залага на доктор Бойко Миразчийски. Медикът бе шеф на държавната болница в града по времето на кабинета "Орешарски". В Бургас АБВ също издигна свой кандидат. Партията на Георги Първанов заложи на по-неизвестния на местните доц. Камен Сейменлийски. АБВ го представят като автор на 70 научни публикации и бивш служител на EVN. От 2012 г. Сейменлийски е преподавател в Бургаския свободен университет.
За малко Реформаторският блок щеше да остане без общ кандидат и в Пловдив. След дълги спорове и колебания най-накрая петте партии като че ли се обединиха (или поне Здравко Димитров обяви така на страницата си във "Фейсбук") около Зико, въпреки че той дойде от редиците на ГЕРБ. Преди това СДС дълго настояваше за подкрепа на действащия кмет Иван Тотев, а ДСБ и ДБГ - на Славчо Атанасов.
И вляво текат драми. БСП също срещна много затруднения по места при избора си на лица за кметове и при съставянето на общинските листи. В последните дни особено нашумя казусът в София, където Георги Кадиев реши да се появи като алтернатива на официалния кандидат на столетницата Михаил Мирчев. Мирчев ще се яви на избори за първи път, а Кадиев вече два пъти бе официалният избор на левицата в София - на частичните избори през 2009 г. и на редовните през 2011 г. И двата пъти той изгуби още на първи тур от Йорданка Фандъкова.
Извънредна ситуация в БСП преди дни възникна и в Шумен
Там действащият кмет Красимир Костов си направи отвод и реши да не се кандидатира за трети мандат. Ябълка на раздора станала листата за общински съветници. Имената в нея трябвало да бъдат одобрени още в началото на септември, но социалистите тогава не стигнали до съгласие. На 10 септември те гласували за две листи - едната, предложена от областния председател на БСП Тодор Тодоров, а другата - от кмета Костов. При гласуването бил одобрен предложеният от Тодоров списък. В знак на несъгласие действащият градоначалник на Шумен се отказал от номинацията си за кандидат-кмет, а народният представител Иван Иванов заявил, че се отказва от всички ръководни постове в БСП-Шумен. Според участници в преговорите дебатите около червената листа ще продължат, като очакванията са кметът Костов да представи своята листа директно на пленум пред "Позитано" 20. И спорният казус да се реши на жълтите павета от председателя на БСП Михаил Миков по подобие на решение на сходен казус в Пазарджик. Там в началото на месеца БСП назначи служебно ръководство за провеждане на кампания за кметските избори.
Въпреки изненадващия ход на Георги Кадиев да се яви на изборите в София, столицата засега се очертава като града с една от най-спокойните и дори вяли кампании за предизборна битка. Партиите от Реформаторския блок - СДС, ДСБ, ДБГ, БЗНС и НПСД на Корман Исмаилов, сравнително бързо се обединиха около името на депутата от ДСБ Вили Лилков, като лице на десните. Преди това другите четири формации с дружни усилия успяха да парират опита на лидера на ДБГ Меглена Кунева да наложи кандидатурата на Соломон Паси.
В известна степен една от изненадите в София поднесе ДПС, защото за пръв път от 12 години движението реши да издигне свой кандидат. Партията се спря на бившия зам. областен управител в кабинета "Орешарски" и зам.-шеф на ДПС-София Андрей Георгиев. С неговата номинация ДПС за пореден път показа, че по никакъв начин не се притеснява да издига за обществени постове хора със спорна публична репутация, които по няколко пъти са мигрирали от партия в партия. На парламентарните избори през 2013 г. Георгиев бе на второ място в листата на ДСБ в 25 МИР в София след Екатерина Михайлова и преди Радан Кънев. През 2011 г. той е кандидат за столичен кмет, издигнат от партията на Павел Чернев "За хората от народа". Андреев е и бивш съдружник на Петър Ангелов - бивш депутат от ДПС и бивш съсобственик на фирма "Ворошилов". Преди време Ангелов бе обвинен за участие в група за данъчни престъпления. В неговия случай е било заобиколено плащане на над 4 млн. лева. По тази причина на Ангелов бе отнет депутатският имунитет в миналия парламент.
Кандидатът на БСП за кмет на София Михаил Мирчев (високият) ще се сблъска с Георги Кадиев, който също разчита на левите гласоподаватели. |