:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,667,479
Активни 756
Страници 10,044
За един ден 1,302,066

Бизнес партиите угасват съобразно кривата на маркетинга

Помните ли ги? Появиха се преди осем години и се чудехме колко ще издържат
Партия "Нашият град" беше учредена през 2009 г. Лидер й стана тв водещият Неделчо Михайлов (вдясно), сега кмет и кандидат-кмет на варненския квартал "Владислав Варненчик". След два мандата участие в местната власт във Варна, Шабла, Велико Търново, Провадия сега "Нашият град" не издига общинска листа в бастиона си - Варна. Управлението на града вече не им било самоцел.
Точно преди осем години едно чудо огря политическия небосклон - бизнес партиите. Устремиха се към местния вот и поразбъркаха пасиансите на традиционните играчи. "Това са успели зрели хора, водени от отговорността си към България, те са бъдещето", пророкуваха политолози, финикийски вдъхновени от "зрелите хора". Повечето наблюдатели се отнасяха с ирония към новите проекти и с любопитство се обзалагаха колко време ще издържат. Днес, след два мандатни цикъла, бизнес партиите вървят към своя залез. Някои угасват, други кретат, трети продължават да функционират нелошо, но като цяло тенденцията е упадък. Въвеждане, растеж, зрялост и спад - това са жизнените цикли на всеки пазарен продукт според концепцията на маркетинга. Намираме се в последния.

Преди да проследим етапите в живота на някои от тях, трябва да произнесем присъда в тяхна полза - бизнес партиите са продукт на времето си и никога не биха съществували, ако старите традиционни политически сили се държаха като субекти, отстояващи честно ценности и принципи на общност от хора. Въпросните стари субекти (БСП, СДС, ВМРО, БЗНС... също и нови - НДСВ, "Атака"...) отдавна бяха приютили търговците в храма, т.е. сами те бяха икономически дружества (буквално). Затова когато бизнесмени създадоха проекти и сърдито попитаха



"защо ние да сме бизнес партиите, другите какви са",



бяха прави. И все пак се отличаваха, различното бе партийното инженерство - внезапно, мощно, с много пари, изцяло на база на корпоративните връзки, с един център на власт. Възникваха там, където съответната фирма, холдинг или корпорация развива бизнес, т.е. има интерес към местната власт.

Най-много такива партии резонно се появиха край морето. През ноември 2006 г. във варненския Фестивален и конгресен център се състоя учредително събрание на партия "Нашият град". На първия ред седна корпоративният секретар на ТИМ Николай Николаев, а лидер стана журналистът от МСАТ Неделчо Михайлов, също служител на ТИМ. Ясно беше, че зад партията стои икономическата група. Всъщност "Нашият град" смеси традиционните бизнес черти с популярността на Михайлов, който по това време бе доста гледано лице на телевизионния екран. Началото бе ударно - шест мандата във варненския общински съвет на вота през 2007 г., шест от общо 13 в Шабла, кандидат-кметът там Камен Киров (бивш шеф на БМФ) стигна балотаж. Пробиви имаше във Велико Търново, в други градове. Най-голям обаче бе успехът в Провадия, където кандидатът Георги Янев стана кмет, партията спечели и пет мандата в съвета. Следва застой, после и упадък - през 2011 г. позициите в Провадия са загубени, във Варна и Шабла намалени двойно. Междувременно се случват и неминуемите вътрешнопартийни драми - провадийският кмет е изключен, Михайлов е сменен на лидерския пост. Стигаме до днес, когато партията има кандидат-кмет и листа във Велико Търново, няма нищо в Шабла, а във Варна се състезава единствено чрез Михайлов като кандидат в район "Владислав Варненчик". Най-интересна е новината от последните дни: "Нашият град"



не издигна листа за съветници в цитаделата Варна,



макар да се бе регистрирала първоначално като участник - ясен знак, че на родителя му омръзна тази игра. "Деветдесет процента от нашите членове се занимават с бизнес и управлението на града не е самоцел", бе официалното обяснение пред "Дарик радио" на сегашния лидер Андрей Василев.

През 2007 г. във Варна се роди и друга бизнес партия - "Глас". Водещите й лица бяха строителният предприемач Пламен Андреев, Георги Папуров ("Пикадили") и Красимир Узунов ("Интерсервиз Узунови"). Формацията спечели два мандата. Папуров се оттегли, съветници станаха Андреев и Узунов. По едно време вторият премина в ГЕРБ. Бавно и полека и на тези бизнесмени им омръзна да се занимават с политика - днес няма "Глас".

Утвърждаването на ГЕРБ и Бойко Борисов се оказа ключово за бизнес партиите. Показва го и историята на една друга такава - несебърската ДЕЛА.

ДЕЛА бе учредена специално заради местната власт на Несебър, основен инициатор бе строителният предприемач Чавдар Александров. И тук началото бе ударно - партията е втора политическа сила през 2007 г. с три мандата в съвета, лидерът й Атанас Терзиев се представя нелошо в кметската надпревара тогава. През 2011 г. обаче в навечерието на новия местен вот тримата съветници на ДЕЛА (Терзиев, Александров и Руска Узунова) обявяват, че преливат в ГЕРБ. Вече представят формацията на Борисов в местния парламент. Трансферът е промоциран пред журналистите от депутата на ГЕРБ Димитър Бойчев. "От думите му се разбра, че действията на тримата са свързани с възможността да бъдат издигнати отново на предстоящите избори, този път от името на ГЕРБ", пише в. "Дневник" тогава. И правилно, малко по-късно Терзиев е цял кандидат-кмет, а след това и кандидат-депутат от ГЕРБ.

Краткото си, но бурно битие партия ДЕЛА осмисля чрез една епопея - схватката с МОРЕ. Познахте, това е друг бизнес проект - на братя Диневи. Всъщност МОРЕ



най-успешната и може би дълготрайна



бизнес партия. Съветниците й нараснаха от 5 на 7 през последните два мандата в несебърския парламент, управлява го, бие по численост групата на ГЕРБ. Има си и два мандата кмет, устремен сега към трети (Николай Димитров, издиган като независим). Всичко това, не на шега, е забележителен успех на фона на тоталната доминация на ГЕРБ из България. МОРЕ имат листа и в 2015-а, а в Св. Влас, столицата на Диневи, се състезава един кандидат-кмет - техен. Пък ако се чудите що значи МОРЕ, отговорът е: "Местно обединение за разцвет и единство".

Сблъсъкът между ДЕЛА И МОРЕ е наистина епически. През 2010 г. ДЕЛА атакува като незаконно яхтеното пристанище на Диневи в Св. Влас. По едно време ДЕЛА иска оставката на председателя на общинския съвет Благой Филипов (МОРЕ) заради празненство на братята, като намесва и Петя Славова: "За нас е недопустимо хората, които трябва да защитават интересите на Несебър в качеството им на лидери на най-голямата управляваща партия в общинския съвет, да празнуват на една маса с г-жа Петя Славова, с чиято фирма общината води дела и уж преговаря за прекратяване на абсурдния договор за делфинариум в Стария град". И двете формации непрекъснато се обвиняват в "прокарване на нелегитимни бизнес интереси". Политическият пик на това противоборство е през 2011 г., когато Терзиев (кандидат на ГЕРБ) се явява на балотаж срещу Димитров. Днес Терзиев продължава да защитава ценностите и идеите на ГЕРБ, но далече по-скромно - води й листата.

И в Бургас имаше такива партии. Позабравеният днес Ваклин Стойновски спечели 13% на кметския вот през 2007 г., взе пет мандата в съвета. През 2011 г. едва събра 1.1% за кмет, мандатите бяха нула. Партията "Средна европейска класа" на строителния предприемач Георги Манев намали мандатите от три на два, а после зави към НФСБ.

В Югозападна България, където са основните му бизнес интереси, а и в Централна, Христо Ковачки все още държи фронта чрез кандидати за кмет и листи. Това става по сложни формули, съответстващи на нерадостната съдба на партията "Лидер" (преобразувала се в БДЦ, съставна на "България без цензура" преди това...). Всъщност чрез проектите на Ковачки можем да отговорим на един стар въпрос -



способни ли са бизнес партиите на пробив в парламента



Да, оказа се може чрез някакви коалиции, формули, отделни депутати... Но в никакъв случай масово.

Маркетинговата концепция за живота на един продукт гласи, че последният етап - спадът, настъпва при поява на нова сходна стока. Тя задоволява същите потребители, но носи по-усъвършенствани научно-технически качества. Каква ли е новата?

Снимка: nessebar-news.com
Несебърски общински съвет. Утвърждаването на ГЕРБ и Бойко Борисов се оказа ключово за бизнес партиите. Показва го и историята на една друга такава - несебърската ДЕЛА, която през 2011 г. внезапно се самозакри и премина в ГЕРБ. Краткото си, но бурно битие партия ДЕЛА осмисля чрез една епопея - схватката с МОРЕ на братя Диневи. Всъщност МОРЕ е най-успешната и може би дълготрайна бизнес партия.
4
3483
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
28 Септември 2015 22:05
Само не разбрах, що да са се появили точно преди 8 години? Освен тия, за които авторът не е чувал, щото е бил в пети клас, да не се броят. Аз си ги помня постоянно разни такива, а в началото беше Българската Бизнес Партия (тая е с главни букви и е майката на другите, май), лидер и беше един адвокат Александър Черпоков, а зад нея стоеше Първият Частник Валентин Моллов.
28 Септември 2015 22:16
А Българският Бизнес Блок с Жорж Ганчев ?
28 Септември 2015 23:11
Казаното от теб продължава, Хавторе - в практиката на днешните и утрешните ни Хпобедители !!! ...
Само и кротко, хкоментираме доволно бедната ни Демокрация и бодро викаме Ура ??? ...
Несретници в медиите биваме и не знаем срещу какво в насреща ??? ...
29 Септември 2015 10:08
Все строителни предприемачи правят бизнес партии. Няма ли някой от тежката индустрия?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД