:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,724,639
Активни 431
Страници 9,542
За един ден 1,302,066
КОНСУЛТ

Само работодател може да определи хората, които работят на ненормиран ден

По какъв начин се определя кой и как да работи при ненормиран работен ден?

Ф. Д., София



Кодексът на труда (КТ) разписва нормалната продължителност на работното време. Така чл.136 от КТ определя, че работната седмица е петдневна с нормална продължителност на седмичното работно време до 40 часа. Пак там е закрепено и че нормалната продължителност на работното време през деня е до 8 часа. Изрично е посочено, че тази продължителност на работното време "не може да бъде удължавана, освен в случаите и по реда, предвидени в този кодекс".

Същият този КТ посочва и как се разпределя работното време. Записано е, че разпределението му се установява в правилника за вътрешния трудов ред на предприятието. Веднага след това е отбелязано, че в предприятия, в които организацията на труда позволява това, може да се установява и работно време с променливи граници. Времето, през което работникът или служителят трябва задължително да бъде на работа в предприятието, както и начинът за неговото отчитане се определят от работодателя. Извън времето на задължителното присъствие работникът или служителят сам определя началото на работното си време.

КТ определя, че в горните случаи извън времето на задължителното присъствие работникът или служителят може да отработва неотработеното дневно работно време в следващия или в други дни от същата работна седмица. Начинът на отчитането на работното време също се урежда с правилника за вътрешния трудов ред на предприятието. Общо правило е и че в зависимост от характера на труда и организацията на работата работният ден може да бъде разделен на две или три части. Както и че за някои категории работници и служители поради особения характер на работата им може да бъде установявано задължение да дежурят или да бъдат на разположение на работодателя през определено време от денонощието. Тези категории работници и служители, максималната продължителност на времето и редът за отчитането му се определят от министъра на труда и социалната политика.

И от общите правила стигаме и до конкретните проблеми, свързани с ненормирания работен ден. Правилата са определени в чл.139 "а" от КТ. Първото от тях е, че поради особения характер на работата работодателят след консултации с представителите на синдикалните организации и с представителите на работниците и служителите може да установява за някои длъжности ненормиран работен ден. Той не може да прави това с работници и служители с намалено работно време. За тях не може да има ненормиран ден. Списъкът на длъжностите, за които се установява ненормиран работен ден, се определя с изрична и писмена заповед на работодателя.

Иначе работниците и служителите с ненормиран работен ден са длъжни при необходимост да изпълняват трудовите си задължения и след изтичането на редовното работно време. В тези случаи общата продължителност на работното време не може да нарушава непрекъснатата минимална междудневна и седмична почивка, установена с този кодекс.

Важно е да се знае, работниците и служителите, които работят при ненормиран работен ден, имат право на почивките по чл. 151 от КТ. При тях става дума за това, че работното време се прекъсва с една или няколко почивки. Работодателят осигурява задължително на работника или служителя почивка за хранене, която не може да бъде по-малко от 30 минути. Почивките не се включват в работното време. Освен тези почивки по чл.151, работниците и служителите на ненормиран ден имат право и на допълнителна почивка - не по-малко от 15 минути след изтичането на редовното работно време.

Работата над редовното работно време в работни дни се компенсира с допълнителен платен годишен отпуск, а работата в почивни и празнични дни - с увеличено възнаграждение за извънреден труд.

Самото работно време се изчислява и отчита в работни дни - подневно. Работодателят може да установи сумирано изчисляване на работното време - седмично, месечно или за друг календарен период, който не може да бъде повече от 6 месеца. Изрично е посочено, че не се допуска сумирано изчисляване на работното време за работниците и служителите с ненормиран работен ден..
1
2013
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
30 Септември 2015 12:12
Филип Димитров се готви за поста, а? Иска да знае човекът. Да не преработи.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД