:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,656,610
Активни 401
Страници 27,020
За един ден 1,302,066
Челен опит

Румъния вече прозря колко скъпо е безплатното саниране

Съседите ни топлоизолират за сметка на държавата от три години, сметките са надути, парите се делят между кметовете и определени фирми
В кампанията за местните избори през 2012-а шлагерът стана безплатното саниране. Препоръчителната цена е 3000 евро за двустаен апартамент, но цената в Букурещ стигна 9000 евро, като има случай на отчетени 36 000 евро за двустайно жилище.


Преди повече от 3 години публикувах в "Сега" доста възторжена статия за санирането в Румъния с акцент върху това, че у нас собствениците плащат, а там е почти безплатно и на много широк фронт - http://www.segabg.com/article.php?id=607071. Оттогава съседите ни напреднаха бързо. Само в Букурещ обновените сгради са повече от 5000. Във всеки от 6-те района на 3-милионния град днес едновременно се обновяват по 200-300 блока.

За разлика от България т.нар. термично рехабилитиране включва допълнителни дейности като топлоизолация на избените помещения, смяна на тръбите на парното и на газовата инсталация в общите части.

Методът има немалко противници в Румъния, сред които и Асоциацията на румънските архитекти. Като аргумент се изтъква, че европейски държави, сред които Франция, Италия и Унгария, предпочитат вътрешната изолация с минерална вата и отхвърлят външната със задържащия влагата, крехък и податлив на атмосферни влияния фибран. Никой не може да каже как ще изглеждат обновените сгради след 10-15 години. ЕС настоява чрез Директива 27 да бъде подобрена енергийната ефективност на стария сграден фонд, но оставя на отделните държави да определят как да стане това.

Ако през 2008 г. кандидатите за районни кметове в Букурещ печелеха избиратели с обещания за детски градини, паркинги, асфалтиране и нови тротоари, в кампанията за местните избори през 2012-а шлагерът стана безплатното саниране. Най-популярните предизборни лозунги на кандидатите от Социално-либералния съюз - "Топлина в домовете", "В първи район зимата ще стане лято", "Всички блокове на пети район - готови за 12 месеца", "За една година - колкото през предишните три", звучаха доста ретро, но се оказаха печеливши.

Днес обаче медиите са пълни със статии за кражбите чрез саниране и изреждат "кметски" фирми, уредили се с поръчки за милиони, прехвърлени впоследствие за жълти стотинки на подизпълнители. Споменава се и вълшебното число от 20%, което предприемачи отчитат "където трябва" още с първия транш.

Периодично се поставя въпросът за цената на "безплатното" саниране. През 2009 г. румънското МРРБ обяви



препоръчителна цена от 3000 евро



за саниране на двустаен апартамент, включваща и разходи за техническо проучване, паспортизация (валидна 10 години) и проектиране - 4-7 евро/кв. м. Министерството публикува ориентировъчни цени за основните строителни работи: 40 евро/кв. м външна изолация, 150 евро/кв. м ПВЦ дограма и 50 евро/кв. м тераси.

За сравнение в България обявите за цени на тези дейности са с 65% по-ниски при външната изолация със скеле, 10 см фибран и мазилка (около 54 лева) и близо два пъти - при 5-камерните прозорци с площ от около 3 кв. м (у нас са средно 540 лв., но има оферти и по 380-400 лв.).

Румънските медии публикуваха обръщение на граждански организации, архитекти и строителни експерти към правителството, парламента, специалната прокуратура за борба с корупцията - http://www.petitieonline.net/petitie/reabilitarea_termica_dorim_transparenta_si_pretul_corect-p66873055.html, в което се алармира, че чрез санирането става



източване на държавни и общински пари



към избрани фирми, подхранващо корупцията. С извадки от публични оферти на големи строителни фирми се доказва, че цената за двустаен не би трябвало да надхвърли равностойността на 2000 евро. Единствената възможност тя да стигне прогнозираните от МРРБ 3000 евро според авторите на петицията е, ако фирмите, сключили договори, прехвърлят задълженията си на подизпълнители, запазвайки огромна печалба.

Логично най-ниска средна цена за саниране на двустаен апартамент (2143 евро) е постигната в района с традиционно ниска корупция - Северозападна Трансилвания. За дейност със същите материали на други места в провинцията се плащат средно по 5700 евро, а в Букурещ - до 9000. В. "Журналул национал" посочва блок на ул. "Дачия" в центъра на Букурещ, където за "безплатно" саниране на двустаен апартамент



са отчетени космическите 36 000 евро



В петицията се твърди, че при саниране, финансирано само от гражданите (до 2009 г. в Румъния така са направени 2000 блока), цената е 2-3 пъти по-ниска от тази на идентични сгради, финансирани комбинирано от МРРБ (50%), общините (30%) и асоциациите на собствениците (20%). Безхаберието при харченето на обществени средства и корупцията според авторите са единствено логично обяснение за огромните разлики. По правилата на пазарната икономика при централно финансиране, където се работи на широк фронт, цените би трябвало да са под тези на индивидуалното саниране. При това в голяма част от случаите става дума за блокове с еднаква конструкция - т.е. разходите за проектиране се разхвърлят върху повече сгради.

Подписалите петицията настояват да бъдат разследвани фрапиращите случаи на корупция при възлагане на обществени поръчки, търговете да се организират прозрачно, с решаващ глас на т.нар. асоциации на собствениците, като се имат предвид максималните цени на отделните строителни работи и без да се прехвърля извършването им на подизпълнители.

На повечето румънци обаче не им пука. Те са доволни от безплатното саниране, което разкрасява пейзажа и намалява сметките за отопление. Част от онези, които са финансирали сами операцията,



пробват да осъдят държавата



да им възстанови направените разходи.

Дотук с румънския опит. Досега у нас има официална информация, че санирането на блок с 40 апартамента в Благоевград е излязло 500 000 лева. От интервю на г-жа Десислава Йорданова, дирекция "Жилищна политика" http://komentator.bg/d-jordanova-500-hilyadi-leva-struva-saniraneto-na-40-apartamenta/, става ясно, че цената на апартамент е около 12 500 лева (6400 евро). Реалната цена обаче на практика е 14-15 хиляди лева, тъй като във всеки блок, който предстои да бъде саниран, вече е сменена поне 1/3 от дограмата и е направена част от изолацията.

Ако изчислим разходите за 2-стаен панел на базата на офертите на големите български фирми, ще видим, че при индивидуално (на вход) саниране и нормално договаряне цената трудно може да надхвърли 4500 лева, при това с включени разходи за технически паспорт и саниране на общи части и покрив. От тази сума дограмата, включваща остъклен балкон, прозорец на спалня и прозорец с врата за хола, е между 2500 и 2800 лева, изолация на покрива, смяна на ламарини и улуци - около 350 лв. на апартамент, а изолацията на стените, включително на общите части, дограма на стълбището, обследване и технически паспорт - по около 1400. Така определената цена се доближава до препоръчителната цена на саниране за двустаен от около 3000 евро, определена от румънското МРРБ.

В случая с блока в Благоевград се получава немалка разлика. От МРРБ обещаха да организират обществено обсъждане и да обявят препоръчителни цени за основните строителни работи, но конкурсите вървят с пълна сила и се подписват договори.

Макар и в навечерието на местни избори, първите сигнали за високи разходи досега останаха незабелязани не само от управляващите, но и от лявата и всякаква друга опозиция.

Медиите също мълчат. А разходите за саниране са по-разбираеми и по-лесно проверяеми, отколкото тези за километър магистрала или за ремонта на спортната зала във Варна например. Друг е въпросът, че в подписаните досега договори те се формулират не с разбивка по видове апартаменти и видове строителни работи (дограма, изолация на стени, покрив и т.н.), а общо - за блок или за кв. м разгъната площ.

В няколко интервюта депутатът от БСП Корнелия Нинова говори за оттеглени от ГЕРБ обещания за освобождаване от данъци на санирани сгради (нормално е, след като парите дава държавата, а не собствениците), но не казва нищо по въпроса за разходите. При това общинските съветници, включително от БСП, имат достъп до вече подписаните договори за саниране. И не коментират.

Не коментира и премиерът Борисов, макар че по най-проста сметка, дори при разходи за саниране на определения брой апартаменти на база максимални /!/ индивидуални оферти, ще бъдат освободени поне 300-400 милиона за "Хемус" и "Черно море". Може и да не е информиран.

Снимка: "Сега"
Разходите за саниране са по-разбираеми и по-лесно проверяеми, отколкото тези за километър магистрала или за ремонта на спортната зала във Варна, например. Друг е въпросът, че в подписаните досега договори те се формулират не с разбивка по видове апартаменти и видове строителни работи (дограма, изолация на стени, покрив и т.н.), а общо - за блок или за кв. м разгъната площ.
12
10866
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
04 Октомври 2015 19:10
В петицията се твърди, че при саниране, финансирано само от гражданите (до 2009 г. в Румъния така са направени 2000 блока), цената е 2-3 пъти по-ниска от тази на идентични сгради, финансирани комбинирано от МРРБ (50%), общините (30%) и асоциациите на собствениците (20%).

А всичко е толкова просто - договаряне от собствениците и 30% авансово финансиране, изцяло от тях + изпращане документите на държавата/общините за окончателно плащане на останалите 70%, след предаването на обекта
04 Октомври 2015 19:39
***
04 Октомври 2015 19:51
Ако си прегледате форума, ще видите, че Сухарът се е изказал в полза на вътрешната изолация и се е аргументирал. Но ние сме народ от чуждопоклонници. Затова в Ада, до българския казан дявол няма. Ако някой се надигне, другите го дърпат.
04 Октомври 2015 22:30
Сухаре, напълно прав си. Аз си направих сам вътрешна изолация от най-обикновен стиропор по външните стени и някои вътрешни. За някакви смешни пари. През пролетта го махам, през зимата го слагам (работа за около половин час). Около 5см дебелина. Разход за отопление - с 50% - 60% надолу. Отделно, че не е необходимо да топлиш стаите непрекъснато, както е необходимо при външна излолация. Никакъв мухъл няма, както ме плашеха някои "разбирачи". Пускам си водното отопление и след 10-15 минути в стаята е вече около 20 градуса и се качва. Мисля вече да сложа стиропор и на таваните, че оттам се губи доста топлина както видях с термичната камера. Следващата стъпка ще е поставяне на два сльнчеви бойлера на покрива, всеки по 250 литра, и по сметки излиза намаление с още около 25 - 30% на разходи за отопление.
04 Октомври 2015 22:47
Браво бе, бабе, ти ми скри топката бе...
И кво - на Димитровден ги слагаш, на Гергьовден ги сваляш - и за една зима си спестила мангизи за кубик и половина дърва...
Ашколсун, бабо, машаллах...
04 Октомври 2015 23:38
Ние вече имаме цена: 267 лв/кв.м. излезе санирането на най-обикновения 4-етажен, четвъртит по форма блок "Ален мак" в Благоевград, далеч без да включва описаните румънски екстри като вътрешна топлоизолация на мазетата и нова газова инсталация. В този смисъл, където при румънците скандалът е стигна точка на кипене, ние оттук почваме и тепърва ще "дръпнем" како си требе. Отделно никога няма да разберем, как само в Букурещ се обновяват 200 блока едновременно, а в България фасадите са поголовно наполовина обновени на самосиндикални начала, но това не помага по никакъв начин на държавната програма, която крета с темп 1 блок от февруари до сега. Между другото, разходете се в Букурещ, там след 10 години саниране готовите блокове са малък процент от всички и стоят като на свинче звънче, на фона на останалата сивотия. С 500 000 лева за един блок можеше да се донаправят с обща визия фасадите на цял микрорайон.
04 Октомври 2015 23:40
Моля, препрочетете това, защото си заслужава. Същото го имаме във всички държавни сектори и предприятия:

В петицията се твърди, че при саниране, финансирано само от гражданите (до 2009 г. в Румъния така са направени 2000 блока), цената е 2-3 пъти по-ниска от тази на идентични сгради, финансирани комбинирано от МРРБ (50%), общините (30%) и асоциациите на собствениците (20%).
05 Октомври 2015 05:30
"Агоп
04 Октомври 2015 22:47
Браво бе, бабе, ти ми скри топката бе...
И кво - на Димитровден ги слагаш, на Гергьовден ги сваляш - и за една зима си спестила мангизи за кубик и половина дърва..."
Тук дърва за огрев няма, чадо, и ако има, са много скъпи. Говоря за газ, който е сравнително евтин. При къща от около 150 квадрата спестяванията са около 600 долара за зима. Не че е много, но пък поне температурата в къщи е около 21 - 22 градуса, приятно е.
А при вашите санирани блокове май ефектът е нулев или даже отрицателен поради ефектът на "мокрия пуловер".
05 Октомври 2015 05:43
Хем скъпо, хем некачествено, това ще е безплатното саниране. Естествено, че ще сложат най-нискокачествената дограма и материали. И ще хванат да работят хора от кол и въже, за да изпълнят обектите. Аз имам и дограма, и изолация. Външна. Има ефект, но едва ли е повече от 10%. Добре, че през зимата има тръби от парното, че иначе всичко ще мухляса. Много от съседите, дето разбират от строителство ни казваха, че вършим глупости. Защото носещите стени на блока ни са ляти и много дебели, вътре си има и някаква изолация от ПВЦ и посипка. Какво по-точно ще изолираме с няколко сантиметра стиропор?! Или ще си направим парник?! Пречим на стените и на жилищата да дишат. Моят съсед си беше сложил стиропор, защото ни течеше от тръбите. Завидях му. Защото тавана и стената ми станаха ужас от теча. Но завистта трая кратко. Развоня се до небесата и свали стиропора. Отдолу излезе отвратителен мухъл във всички цветове. По-голяма гадост не съм виждала!!!!!
05 Октомври 2015 06:41
анетаз, няколко забележки: живея в къща, а не в блок тип казарма; тръбите ми не текат никъде и са медни (отделно че тръби във външните стени няма); външните стени ги бодисвам през една година, и няма никакви пукнатини по тях за да влезе вода отвън; живея на място, където климатът през зимата е много сух - влажност до 30-35%. Покривът на къщата е покрит с теракот, та оттам няма да капе поне още 30 години. "ОбущарЮ, не по-високо от обувките"!
05 Октомври 2015 06:49
"Моят съсед си беше сложил стиропор, защото ни течеше от тръбите. Завидях му."
И двамата сте големи гении: той направил глупостта, а ти му завиждаш!!! А не можете ли да си оправите тръбите???
Доколкото разбирам живееш в панелка от по-новите. Там всички стени са носещи. А външните ти стени най-вероятно са тип сандвич (понеже казваш че са дебели). Те имат вътре стиропор, но има много термични мостове през бетона. Та ти трябва не външна, а вътрешна изолация за да спестиш от парното и да ти е топло.
А Още по-добре е да смениш апартамента с къща, и да бъде в друга държава.
05 Октомври 2015 11:12
Живея в панелен блок, краен апартамент с външни стени на 70% от стаите. Най-напред направихме вътрешна изолация на тези външни стени. Ефект не усетихме. След няколко години направихме обща външна изолация на целия калкан от първия до последния етаж - всички съседи заедно. Значителен ефект усетихме още първата зима.
Мухъл няма, има сухи и топли външни стени, повишена температура в стаите през зимата.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД