:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,648,906
Активни 204
Страници 19,316
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Още шамари за новите пазари

Емил Хърсев
Не само политическите лидери на съвременния свят страдат от тежък дефицит на умения да се справят с отговорностите си. Същите симптоми показват и лидерите на световните финанси - от шефове на централните банки и регулатори на финансовите пазари, през най-скъпоплатените директори на банкови империи, чак до президентите на корпорации гиганти (като "Фолксваген"). Само с остър недостиг на мисъл и силни пристъпи на страх можем да си обясним защо в края на седмата и в навечерието на осмата поред година на новата Велика депресия през цялата последна седмица почти всички пазарни индикатори бяха оцветени в червения цвят на загубата. А когато практически всички, десетките хиляди акции, облигации, индекси, фондове и другите търгувани на борсата книжа, само губят, диагнозата е една: безизходица. Дори ако продадеш книжата, които държиш, няма какво да купиш, няма къде да избягаш от загубата.



Няма вече "сигурни пристанища"



каквито бяха държавните ценни книжа на свръхдържавите и депозитите в банките гиганти. Политиката на отрицателни лихви изкара и ужким "безрисковите" вложения на загуба. И вложенията в швейцарски франкове са несигурни, и те са с отрицателни лихви. Цените на благородните метали са така надути, че със сигурност ще се сринат при първите признаци за отдавна очакваното оживление на световната икономика. И тогава загубите на собствениците им ще се измерват в двуцифрени проценти. Отгоре на всичко сме



на прага на поредно срутване,



което се очаква тъкмо на териториите, които свързваме с надеждата за растеж - в онези страни, които като папагали наричаме "развиващи се", или на новоезик - "възникващи пазари" (emerging markets). Не понасям този лъжлив термин. Поне от двадесет години страни като Китай, Индия и Бразилия са все "възникващи" пазари. Индия и Бразилия изпревариха редица "развити" (и вече западащи западни страни), Китай стана втората по обем икономика в света, но си е "развиваща се". Може би защото лексиката е спряла да се развива, а анализаторите са се отказали да мислят. За поредния срив предупреждава публикуваният преди дни доклад за финансовата стабилност на Международния валутен фонд. Според фонда през третото тримесечие на 2015 г. се наблюдава отливна вълна на капитал от новите пазари. За август и септември са изтеглени над 40 млрд. долара. Най-силен е отливът от Бразилия, Индонезия, Тайланд и Турция. Отбелязват се няколко причини за него,



вътрешни и външни фактори



Външните са свързани с очакването централните банки на САЩ и Европа да вдигнат лихвените си проценти. В САЩ това трябваше да стане на 17 септември. Но дори след като централните банкери се отказаха от решителната крачка, отливът на капитал от финансовата периферия на света продължава и през септември, следователно водещи са по-дълбоките вътрешни причини. Те са две. Растящите компании са свръхзадлъжнели. Фирменият дълг във "възникващите" пазари (вкл. Китай) достигна 18 трлн. долара, близо 70% от брутния вътрешен продукт на тези страни. Но в годините на депресията, поне от 2010 г. насам, печалбата на фирмите в тези страни намалява и въпреки че и лихвите по взетите кредити падат, расте делът им в печалбата преди облагане - вече около половината. Това е сигнал за падаща платежоспособност. Затова



отливът на капитал беше очакван:



като изключим Китай, където притокът на свеж чуждестранен капитал към банките и фирмите продължава, макар с бързо отслабващ темп, всички останали възникващи пазари, взети заедно, от 2013 г. имат нулев приток на капитал. За 2015 г. се очаква нетен отлив на капитал от повечето страни в тази група. Твърде важно е уточнението, че не става дума само за чуждестранен капитал. Местният капитал от тези страни също търси пласмент на старите финансови пазари, т.е. в богатите индустриални страни. А тази тенденция е твърде показателна и винаги вещае срутване. Няма съмнение, че отлив на капитал по време на депресия ще е тежък удар за всяка страна. Дотолкова тежък, че МВФ съветва страните, които изпитат съществен отлив на капитал, да въведат "контрол върху капитала" (т.е. ограничения и забрани за износ на пари от страната) - едно връщане към забравените времена на осемдесетте години. Добрата новина за нас е, че



от България отлив на капитал няма



и не се очаква нито до края на 2015 г., нито догодина. Така е, защото към нашата страна и сериозен приток на капитал нямаше в годините на депресията. Макар далеч от нивата на инвестиционния бум в началото на хилядолетието, капиталовата сметка на България ще е вяло положителна, както и през последните години. Вълната на капиталовия отлив, изглежда, ще ни отмине, както ни отмина и приливът към по-динамичните ни съседи в региона.

18
4883
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
04 Октомври 2015 19:03
Няма съмнение, че отлив на капитал по време на депресия ще е тежък удар за всяка страна. Дотолкова тежък, че МВФ съветва страните, които изпитат съществен отлив на капитал, да въведат "контрол върху капитала" (т.е. ограничения и забрани за износ на пари от страната)

Каквото и да говорите, без държавата капитализмът е по-безпомощен и от социалистическите "недоношчета"
04 Октомври 2015 21:02
Нищо стара не сте забравили и нещо нова не сте научили.
04 Октомври 2015 21:07
Въх, Хурсев даже измайсторил "оптимистичен" край.
Начи имам питане. Тея "капитали" кат се "върнат" с стагнираците дълги години икономики кво че стане
Че почнат произвеждат какъв продукт?

Или пък Хърсев ни казва, че след бежанското иде и инфлационно цунами.
Т.е. "сметката" за ония неясно колко напечатани милиарда
04 Октомври 2015 21:08
от България отлив на капитал няма

Няма не защото приток на капитали не е имало, а защото изнесохте всичко, което може да се изнесе, включително и хората. И понеже не го споменаваш, ясно е колко разбираш от материята.
04 Октомври 2015 23:02
Ами идва край на царството на инвестиционния капитализъм и корените са много дълбоки. Соцът не се различаваше чак толкова от днешния капитализъм по отношение на инвестиционния подход към икономиката и в крайна сметка днес сме (ние хората на тая планета) собственици на икономика, която не се движи от труд, мечти и изобретателност, а от хора менажиращи цифри. Честно казано почти не съм срещал хора осъзнаващи проблема и като гледам има още да чакам. В Русия като че се надига вълна на осъзнаване, но е трудно да се определи със сигурност при специфичната й История. Успешната промяна би протекла оптимално при продължаващо бавно затъване, това пък е моята новина по въпроса - културата не се лекува с мерки, особено пък в световен мащаб, лекува се с индивидуален глад.
04 Октомври 2015 23:10
В Русия като че се надига вълна на осъзнаване, но е трудно да се определи със сигурност при специфичната й История.


Съвременният свят е инвестиционне балон, това е ясно, за това и отдавна няма валута с покритие. Но какво общо има Русия с това не схванах ?
05 Октомври 2015 00:17
Не разбрах само къде отиват тези капитали които се оттичат от "развиващите се " страни. Лихвите в Щатите няма да се вдигнат, или поне няма да е значимо, при този дълг и тази криза би било самоубийство, останалите страни, предимно ЕС и Китай на практика ще ги източат.
Не се плашете, инфлация скоро няма да видите, по лошо ни чака, дефлация!
05 Октомври 2015 02:35
"останалите страни, предимно ЕС и Китай на практика ще ги източат."
Извини ме, не разбрах: УСА ще източи капиталите от ЕС и Китай, или Китай и ЕС ще източат капиталите от УСА. Написаното от теб е много интересно, но специално в тази част е двусмислено.
05 Октомври 2015 02:40
Няколко пъти в световното развитие светът е стигал до изчерпване на съществуващия модел. Следва револЮция (не голяма война, понеже тя не може да измени съществуващия модел). Даже мисля, че голямата война която е на хоризонта (и вече е зьапочнала) ще затормози револЮционните промени. Кой знае...
05 Октомври 2015 04:34
Извини ме, не разбрах: УСА ще източи капиталите от ЕС и Китай, или Китай и ЕС ще източат капиталите от УСА. Написаното от теб е много интересно, но специално в тази част е двусмислено.

Ако лихвите в щатите са по високи от лихвите в ЕС , то американската икономика вместо да се финансита от ФЕД ще се финансира с европейски пари, заради по ниската лихва.
Термина източване е малко жаргонен, не означава да изтеглиш капитал , а просто с разлика в лихвите да се "ограбва'" така да се каже определена банка или държава. Ако мога да се финансирам на 1% от ЕЦБ и да давам полученото на американска банка срещу 2 % ...то печалбата ми става огромна, срещу нулева инвестиция.
Помниш ли как Трише и другите малоумници от ЕЦБ бореха инфлацията и държаха еврото скъпо, тоест на висока лихва а американците занулиха лихвата на долара? Е, източиха Европа, сега плащаме с нечувана криза, а американците прескочиха трапа.Няма да се оставят това да се случи с обратен знак....
05 Октомври 2015 05:19
"Няма да се оставят това да се случи с обратен знак...." Няма!!!
05 Октомври 2015 05:25
Икономическата криза не си отива. Не може да се лекува рак с аспирин и благи приказки. Трябва операция и химиотерапия. Но пък милионерите и милиардерите забогатяват още от машинации. За това те няма да позволят никаква промяна. Балъците ще си губят работата и домовете, правителствата ще затъват в дългове. Ще има недоволство. Но нали тези, дето забогатяват, са доволни? Доволни са. Постоянно се търсят нови пазари и ресурси. На Марс ли ще ги намерим? Или ще има нови войни или Трета световна, че да го постигнат?! Няма да стане така, малоумници!!!!!!!!!! Няма смисъл да се произвеждат боклуци и да се генерират отпадъци. Нито има смисъл един да се трепе за трима, а останолите двама да са безработни и да чакат помощи. Още по-малко има смисъл да се надуват разни балони, повечето финансиви. Престанете вече!!!!!!!!
05 Октомври 2015 05:57
Помниш ли как Трише и другите малоумници от ЕЦБ бореха инфлацията и държаха еврото скъпо, тоест на висока лихва а американците занулиха лихвата на долара? Е, източиха Европа, сега плащаме с нечувана криза, а американците прескочиха трапа.Няма да се оставят това да се случи с обратен знак....



Списъка на "малоумниците" е дълъг...
Трише, Саркози, Меркел, Шойбле...

Но рано или късно, нещата си идват по местата.
Волът като риел, го хвърлял на гърба си.
05 Октомври 2015 07:26
Изводът от кризата - чиновници не могат да управляват страните. А точно това прави сегашната демокрация. Слага на върха - чиновници. Хора, които само работят по правила. И толкова. Няма ли правила - не работят. И нищо повече не вършат. Затова са винаги след проблемите.

Проблемът идва от мантрата за глобализацията. От там тръгна всичко надолу... Няма и друг начин де - за окъсиш различни по стандарт на живот държави.. нищо добро не може да се случи. Все едно да вържиш накъсо различни видове енергоизточници и консуматори. И да се радваш на пожара който лумва.

Глобализацията има ли я.. кризата ще си продължава ли продължава с малки моменти на измамно затишие.
05 Октомври 2015 07:34
Не може да имаш глобализация и в същото време различни по стандарт държави - стандарт различаващ се стотици пъти даже.

Какво става когато в природата на едно място има център на много високо атмосферно налягане и в съседство на друг - център с ниско налягане? Ей това става сега и с икономиките на държавите. Буря след буря. С тази особеност, че вече всички държави са съседи, благодарение на глобализацията.
05 Октомври 2015 14:16
Икономиката не е толкова мистична колкото изглежда, има си свои си закони и правила по които се развива.Няма нужда от нобел или гении за да предвидиш, че ако запушиш една река , то след време дигата ще рухне и ще стане наводнение.
Света е в дефлация, никой в нищо вече не може да инвестира, парите стават все по ценни, а стоките губят стойността си.Днес на борсите масово купуваха ДЦК от еврозоната, това е сигурен признак че няма в какво да се влагат парите.А това означава безрабоотица и мизерия.Чакат ни трудни времена
05 Октомври 2015 23:46
Сиско, предполагам не сте далеч от мисълта, че това не са едни хаотични процеси, а някой се грижи нещата да се случват точно така. Да, абсолютен факт е че парите рязко намаляха и достъпът до тях е все по-труден за обикновения човек навсякъде по света. Абсолютен факт е и че тези пари в крайна сметка са отишли в банките на едни чичковци с дълги носове, остават там и не се връщат за циркулация в световния икономически организъм. Въпросът е защо се прави всичко това? Отговорът е, че това е последния отбранителен рубеж за запазване световното господство на долара и като цяло валутно-финансовата световна система базирана на печатането на хартийки. По-простичко казано: да, целият свят разбра как лъжем с тези бумажки, но сега като ви оставим без пари в обръщение ще ви гледаме сеира как се изпотрепвате за тях. Какъв е изхода? Един нов съюз от силни, самодостатъчни и иновативни икономики с други правила. Да се надяваме, че Русия и Китай са на прав път.
06 Октомври 2015 01:19
Не, не мисля че е заговор, съвсем обикновенна злоупотреба си е .На никой не му трябват трилиони в банките, самите пари не са това което си мислиш , на макроикономическо ниво са просто цифри, инструменти, нямат стойност.
Никой не е искал у нас след всеки дъжд да стават наводнения, никой не би тръгнал да ни изцича горите с такава цел...просто грабенето на горите води до наводнения, не е конспирация а алчност.Така е и в икономиката,. масовите злоупотреби се плащат с масови страдания...
Има си едни много важни зависимости, инфлацията трябва да е равна на растежа , лихвата трябва да е равна на инфлацията, а растежа да е 2,5% . Всяко отклонение от тези параметри има ефект на лост върху икономиката, на отделна страна или на целият свят.Е да но много тарикати гледаха да променят тези стойности както им е изгодно....и резултата е това, стигнахме дефлационната спирала.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД