:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,667,982
Активни 719
Страници 10,547
За един ден 1,302,066

Крадците станаха трафиканти и битовите кражби намаляха

Това е новото обяснение защо полицейската статистика отчита по-добра работа на МВР
Снимка: БГНЕС
"Всяка трета кражба в домовете не се разкрива, но нивото на разкриваемост е по-високо от предишния период. Не считам, че сме на последните места в Европа в това отношение", заяви по този повод главният секретар на МВР Георги Костов.
Ако някой не е разбрал, престъпността е спаднала с над 9%! Това показва официалната статистика на МВР за първото шестмесечие на годината. Генералната сметка сочи и ръст на разкриваемостта с около 6%, но когато се влезе в детайлите, нещата изглеждат по-различно.

Че тези резултати не топлят населението и че то не се е почувствало по-сигурно, е ясно. Какво значение има какво пише полицията в отчетите си, ако не могат да му намерят откраднатата кола, телевизора, компютъра, ако селската му къща бива разбивана многократно и арестувани няма. А в момента ситуацията е такава - обират ти дома и ако си наивен и подадеш жалба, след няколко месеца ти пращат писмо, че по твоя случай се работи. И толкова. Откраднат ли ти телефона, преписката стои месеци наред в прокуратурата и чака някой да подпише искане до мобилния оператор да се изискат данни и да се проследи движението по мобилните клетки. Месеци наред! Естествено, след такова "разследване" няма как да видиш повече телефона си.



С кражбите на коли положението е бедствено -



там МВР отчита сериозен ръст спрямо миналата година. На ден се крадат средно по 13 коли, половината от тях в София, а от януари до края на юли са регистрирани 2696 престъпления. През 2014 г. са регистрирани над 3000 кражби, като от тях са разкрити само 272. Наскоро станахме свидетели как граждани сами заснемат и разкриват крадците - осъден и разследван автокрадец беше сниман и разпознат, но самото МВР представи пред съда две експертизи, че не било сигурно дали е той. И макар и за малко, обвиняемият се озова на свобода. От прелюбопитните му дела се разбра, че и друг път потърпевши са го спипвали, затова е свръх цинично, че накрая все се е оказвал извън ареста.

Как тези безобразия, признавани от полицията, се съчетават с отчета й, че има спад - не е ясно. Важна подробност е, че спадът от над 9% е в регистрираната престъпност, т.е.



само броят на подадените жалби в полицията е намалял



Което изобщо не означава, че има по-малко нарушения на закона. Напротив, може да значи тъкмо обратното - престъпленията са се увеличили, но заради неспособността на разследващите да ги разкриват, просто все по-малко хора подават сигнали. В последния отчет на полицията няма и дума за т.нар. скрита престъпност, която е ясно мерило за доверието в МВР. В същото време от години проучванията показват, че едва ли не всеки втори не подава жалба, защото не вярва, че има смисъл.

Най-масовите престъпления у нас са кражбите - престъпления против собствеността или т.нар. битова престъпност. Само за миналата година са регистрирани близо 30 хил. случая, което е над 60% от общия брой на всички престъпления. Но дори и след ръста в разкриваемостта с около 5% общият процент е едва 28.7%. На практика това значи, че се разкрива една на всеки три кражби, дори не е и толкова, защото нивата са под 30%. Т.е. всяка първа и втора са неразкрити, третата има някакви шансове да премине в положителната графа. Малко по-висока е разкриваемостта при грабежите - 34.4% при под 30% през миналата година. Още по-страшна е ситуацията, когато от общия брой кражби се извадят жилищните обири - успехът на полицаите при тях е 22.8%. "Всяка трета кражба в домовете не се разкрива, но нивото на разкриваемост е по-високо от предишния период. Не считам, че сме на последните места в Европа в това отношение", заяви по този повод главният секретар на МВР Георги Костов. Много оптимистично.

Освен традиционното недоверие към разследващите има и още една причина за положителната статистика на МВР. Подчерта я Костов -



криминалният контингент пренасочва усилията си



от кражби към незаконно превеждане на бежанци през границата. Това е логично, в момента този бизнес процъфтява и доходите от него са добри - преди няколко дни заловени след границата имигранти разказаха, че са платили по 1700 долара на човек. Други плащат по 1000-2000 евро. И тук обаче държавата сериозно удря на камък в опита си да противодейства - масово на каналджии се дават условни присъди, стига да са с чисто съдебно минало. След това същите хора вършат същите неща, докато не ги хванат пак. И никой не се интересува къде отива потокът от мръсни пари, които имигрантите плащат на каналджиите. Полицията не може да бъде укорявана за съдебни решения, но начинът, по който реагира държавата, е показателен за способността й да противодейства на който и да е вид престъпност.

Наскоро бившият шеф на КАТ разби на пух и прах и статистиката за катастрофите и санкционираните шофьори и я нарече "стъкмистика". Той обяви за невъзможна разликата между установените нарушения в Благоевградско - 930, и Кюстендилско - 99. Удивителен беше и фактът, че във Велико Търново през въпросната седмица имаше издадени 956 електронни фиша, а в Бургас, Перник и Кюстендил - нито един. "Това означава, че скоростта не се контролира - или техниката не работи, или хората не работят с нея", заяви бившият началник на КАТ.

На всичко това МВР реагира с "преразпределение" на наличния ресурс. Това означава, че



полицаи се пращат "на пожар" при възникнал проблем



307 полицаи ще бъдат изпратени в критични райони, за да засилят присъствието на МВР там. Става дума за СДВР, Бургас, Варна, Велико Търново, Видин, Кърджали, Кюстендил, Монтана, Ловеч, Плевен, София, Стара Загора и Хасково. За останалите полицейски дирекции "предстои да бъде извършена оптимизация на състава за изпълнение на дейности по охрана на обществения ред". Служители се командироват и по зимните и летните курорти в зависимост от сезона, праща се жандармерията да пази селскостопанската продукция, както и при сблъсъци по селата, предимно с роми.

Силно рекламираното видеонаблюдение също буксува - въпреки че и МВР, и общините признават, че камерите помагат за разкриването на престъпления, никой не иска да ги плати. Записите от мобилните камери пък се оказаха неизползваеми, защото нямало кой да ги гледа, за да лови нарушения чрез тях. Изводът е, че всичко се случва "по традиция" - полицията винаги я е бивало да смята проценти и да замеря обществото с тях. Но щом се опре до действие, активността й рязко пада.
1
1667
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
05 Октомври 2015 22:50
Очевидно главата на рибата се е вмирисала тотално.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД