Как България да тръгне нагоре? Кабинетът "Борисов" декларира, че знае как - и в управленската си програма, и по форуми. Само че едно е да говориш, друго е да можеш, трето и четвърто - да го направиш. |
Всякакви анкети показват, че инвеститорите много се боят от икономическата несигурност и от това, че законите ни са като шосетата ни - с лоши основи, много дупки и вечно в ремонт. И какво прави държавното управление, за да разсее тези страхове, та да има инвестиции и работни места? Отговаря с нови ремонти на закони, с усложняване на данъчните правила и утежняване на данъците. Сигурно министър Горанов и подчинените му си мислят, че с клин клин избиват...
Предвидимост ли?
В нормалните държави данъкоплатците отрано знаят какви лоши изненади ги чакат - промените в правилата влизат в сила поне година и дори години след приемането им, та засегнатите да имат време да се подготвят и да си направят плановете и сметките. У нас е отколешна традиция данъчните закони да висят на парламентарния стенд до последния работен ден на годината. Така до края на декември фирми и граждани треперят и гадаят какви неприятности ще им се стоварят от 1 януари нататък. И сега е така. Вече сме октомври, а министри и депутати дават разнопосочни сигнали за данъчните режими догодина. Като парен чук от нищото се стовари идея на финансовото министерство да накаже бизнеса по линия на ДДС - понеже бизнесмените ползвали коли, лаптопи, телефони и хотелски стаи не само по работа, но и за битови нужди, да не им се признава целият данъчен кредит за тях. Идеята на МФ е, грубо казано, фирмите да пишат декларации, да изчисляват колко време и колко километра минава шефът със служебната кола в неделя, да докладват в НАП, а НАП да им реже ДДС-то за възстановяване.
Поради неспособност да сложи ред в пазара на горива и да изкорени "навика" на някои бензиностанции да пробутват вместо дизел котелно гориво или мазут и да зареждат коли с маркиран газьол, предназначен за ползване в селското стопанство, МФ внезапно поиска да изравни акцизите на нефтопродуктите, като вдигне драматично ставките за неавтомобилните горива. Ненадейно дойде и идеята да се снижи силно таванът за плащане в брой. Което означава, че всичко трябва да минава през банка и следователно - с допълнителни разходи за такси и комисиони.
Похвално е, че министър Горанов се чуди как да вдигне приходите на бюджета, а и на банките. Обаче не е сигурно дали ще ги вдигне, или просто ще насърчи криенето на обороти и данъци. Всеки знае, че сива икономика не се бори с вдигане на ставки. А неведнъж сме чували, че администрацията не би могла да се справи с различни ДДС ставки и с различни осигурителни прагове, понеже било много сложно. Тогава защо МФ иска да създава други усложнения?
А и всякакво вдигане на данъци е противопоказано, когато и без груби маневри може да се съберат много допълнителни милиарди в хазната - достатъчно е НАП и митниците да успеят да обложат поне 1/3 от сенчестата икономика. Впрочем има сигнали, че това вече се случва. В последните месеци
двете приходни агенции могат да бъдат похвалени
за добри резултати, защото постъпленията в бюджета са повече и спрямо миналата година, и спрямо планираното. И точно когато събирането на данъците потръгва, което несъмнено се дължи и на офанзивата срещу сивия сектор, финансовото министерство решава да поотупа и белите фирми.
Това е отколешен проблем - усилията на държавата не са да разчисти авгиевите обори, а да оцапа метеното. Не можем да оправим енергетиката? Тогава хайде да видим как да измъкнем от бизнеса повече данъци. Бавим се с електронното управление? Я да направим нова държавна структура за е-правителство, за да видим какво ще стане - решава правителството и тръгва да размества агенции, дирекции и чиновници (вече има такъв проектозакон).
В България е пълно с хора, които силно мразят политиците и чиновниците, но имат вяра и упование в държавата. Това, разбира се, е нонсенс, защото
тъкмо омразните им политици и чиновници са държавата
Държавата най-често не може да се погрижи за нищо, още по-често - не иска, а нерядко вместо да помага, мачка. Вижте какво става с "Монтюпе" - френската инвестиция в Русе, която бе сред предвестниците на бума в индустрията за автокомпоненти. Преди дни местната екоинспекция, без много да се церемони, затвори завода, защото замърсявал въздуха. От "Монтюпе" твърдят, че има грешка, а и самата екоинспекция признава, че някакъв друг мистериозен източник бълва вредни емисии, но не можели да го локализират. Ама нали идват избори - трябва да покажат на населението някой "виновник".
Междувременно България става все по-невзрачна на световната карта. Мина времето, когато се перчехме като отличници по финансова дисциплина. Вече не сме плътно до Естония по нисък държавен дълг. Хазната ни не може да се пребори с дефицита - сегашните месечни плюсове ще се стопят в края на годината, като според премиера и 2% дефицит ще е успех. Битката с превеса на разходите на приходите ще продължи и догодина, и по догодина. Колкото до работната ръка, положението е критично - въпреки че всеки единайсети българин е безработен, много браншове си търсят чужденци за работа, а темата за "сини карти" и внос на кадри се сгорещява с всеки нов ден. Не случайно БНБ и НСИ всеки месец рапортуват, че новините за инвестициите в България хич не са добри.
Е, живеем в сложни времена - планетата се тресе от конфликти, най-богатата ни съседка се клати, великите сили изглеждат безпомощни пред Великото преселение на източните народи. Но това не пречи на Латвия и Литва да се изкачват с по няколко стъпала в различните икономически класации. Не спъва и Румъния, която напоследък все бяга пред нас.
Помните ли клетвената декларация на кабинета "Борисов"
Преди около година министрите сложиха ръка на сърце и обещаха "постигане на ускорен икономически растеж, за да се гарантират нарастването на доходите и жизненото равнище" чрез подобряване на средата за бизнес, въвеждане на електронно правителство, оптимизация на работата на администрацията, поддържане на благоприятна данъчна среда, повишаване събираемостта на данъчните приходи (а не на данъчната тежест!) и т.н. Има ли го обещаното разведряване на климата? Бизнесът се готви за протести заради цените на тока и хаоса в енергетиката. Държавата му диктува какви заплати да плаща и върху какви доходи да внася осигуровки. Иска да го "прецака" с данъчния кредит. Това звучи ли като добра бизнес среда? Отворете кой да е анализ или международна класация и там ще откриете отговора. Само преди дни Световният икономически форум публикува новото си изследване за конкурентоспособността и там ясно се вижда по кои показатели България е глобален аутсайдер. В доклада на СИФ са включени 140 държави от всички континенти. Страната ни е извън стотицата по много и важни критерии, засягащи най-вече държавата и нейните институции. Например един от въпросите е може ли да се разчита на полицията? Явно не, като се има предвид 111-ото място на България. Доколко прозрачно взима решенията си правителството? И тук 120-ото място на страната ни е красноречиво. По доверие в политиците България е 110-а. Неподкупна, безпристрастна и независима ли е съдебната ни система? 116-о място... Логично и по защита на правата на собственост сме на дъното - 117-а позиция. Организираната престъпност в България е могъща и по този показател сме № 118 - не току-така се роди приказката, че другите държави си имат мафия, а у нас мафията си има държава.
Всеки политик и чиновник е готов да ви говори с часове колко са ни мили и скъпи чуждите инвеститори. Обаче според СИФ в България правилата, засягащи чуждите капитали, хич не са привлекателни за бизнеса, ако съдим по 127-ото място в класацията. Има и още по-трагичен резултат - страната ни е на 132-133-то място по (не)способност да задържа талантливите си граждани и да привлича кадърни чужденци. Това е унизително за членка на ЕС.
Никога не е късно едно правителство да прогледне и да започне да прави каквото трябва - дори ако съдебната система, международното положение или Космосът му пречат. Понякога е достатъчно просто да се откаже от данъчните си експерименти и да остави "златните кокошки" на спокойствие да снасят яйца. Дори не говорим за обещаните "реформи". Вярно, мандатът е 4 години, но ето че вече изтича първата четвърт, а графата "изпълнено" е почти празна. Така че въпросът е ще спре ли кабинетът "Борисов" да си подритва трудовата книжка.