:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,652,368
Активни 330
Страници 22,778
За един ден 1,302,066
Предизборно

Изборите в Плевен - мач или мазни борби

Колкото повече намалява населението в общината, толкова повече се множат конкурентите за кметския стол
Населението на Плевен се топи, избирателите все по-трудно се намират.
Плевен - някога град на руската бойна слава, град-герой, естествен център на Северна България, който при зрелия социализъм беше пренебрегнат като областен център заради далеч по-малкия и неразвит Ловеч, а в годините на демокрацията се оказа никъде, защото излезе от Северен централен район, но така и не беше припознат за част от Северозападния, днес е не просто най-малък от седемте големи български градове, а сигурно устремен към излизането от тази почетна група. В последните 15 години населението му трайно намалява средно с 1200 души на година и скоро ще падне под 100 хил.

В тези дни обаче най-важно е колко са плевенските избиратели. И колко от тях на 25 октомври ще отидат до урните. Което зависи от това какво им предлагат в "кошниците" си партиите и коалициите, излизащи на есенния пазар.

Че



Плевен, макар и топящ се, е символно важен



за политическите формации, говори фактът, че е обгрижван от лидерите на всички големи партии. Изредиха се и Найден Зеленогорски, и Красимир Каракачанов - депутати от 15-и плевенски избирателен район, и Михаил Миков.

Цецка Цачева, за която и скришно, и явно се говори, че стои зад персоналните назначения в града, от средата на юли до старта на предизборната кампания беше в Плевен 8 пъти - като патрон или основен почетен гост на кръгли маси, откривания на обекти и празници. Преди 4 години, по неофициална информация, нейният фаворит беше друг, но логиката посочи тогавашния изпълнителен директор на Университетската болница - хирурга д-р Димитър Стойков за най-подходящ кандидат-кмет. И той успя да надвие, макар само с 389 гласа тримандатния кмет на община Плевен Найден Зеленогорски. Цели три месеца в началото на мандата си тогавашният доцент, а днес професор Стойков говореше как е на поста само за 4 години, че е отдаден на професията си, градил е кариера на лекар 27 години и иска да се върне към нея. Това отдавна е забравено и днес кандидатът на ГЕРБ за втори мандат заявява категорично желание да получи втори мандат, в който казва, че е готов да влезе с летящ старт. Защото с екипа си е подготвил проекти за привличане на двойно по-голям ресурс в сравнение с периода 2011-2014 година - минимум 300 милиона лева. Лайтмотив в кампанията на проф. Стойков е, че е свързан с Плевен - тук е завършил медицина, тук е създал семейство, тук е отгледал дъщеря си и няма намерение да напуска града, на който е отдаден.

Логично и очаквано от мнозина, конкурент на кандидат-кмета на ГЕРБ стана



главният му опонент и критик в общинския съвет



Георг Спартански. Устатият адвокат натрупа солиден опит в местния парламент, на който беше председател три поредни мандата. В последния, като редови съветник, Спартански беше сред най-активните в дебатите, ако не и най-активният, редовно отправяше питания към кмета, даваше мнения и съвети, някои от които - за отбелязване, бяха приемани от общинското ръководство. Кандидатурата на Георг Спартански за кмет на Плевен беше първата обявена - още в началото на юни, като издигната от граждански инициативен комитет. За изборите на 25 октомври обаче той се регистрира като кандидат на местна коалиция между Реформаторския блок и ВМРО - БНД с название "Плевен може - Плевен побеждава", а подкрепа декларираха още няколко партии и граждански организации. Плюс за юриста е, че никога не е бил партиен член и се ползва с име на почтен и широкоскроен човек. Минус може да се окаже надничащият зад рамото му Зеленогорски, през чието именно кметуване той беше председател на общинския съвет. Слабостите, които вижда в досегашното управление на Плевенската община, Спартански заявява, че ще замени с "пет П: почтеност, прозрачност, публичност, професионализъм, практичност".

За трети път БСП издига за свой кандидат за кмет бизнесмен. За първи път обаче той не е партиен член. По тази причина социалистите създадоха местна коалиция с политически клуб "Тракия", чийто кадър се оказа, за изненада и на медиите, претендентът Антон Георгиев. Освен това 48-годишният Георгиев, собственик на една от най-големите в страната фирми за климатична и вентилационна техника и съсобственик на летището в Бохот, вече е бил кандидат за кмет, но от "Гергьовден", на изборите през 2011 г. Като човек на "Гергьовден" той влезе в състава на общинския съвет и председателстваше комисията по законност, конфликт на интереси и контрол по изпълнение на решенията. Любопитно е, че и преди 4 години, и сега Антон Георгиев е на втора позиция в кандидатската листа.

Дали отливът на "червени бабички" ще бъде компенсиран от прилив на симпатизанти на усмихнатия успял бизнесмен, предстои да видим

Факт е, че



досега социалистите бизнесмени не успяват



да се преборят за кметския стол в Плевен. През 2003 г. БСП издигна някогашния директор, а в демокрацията - собственик на шивашкото предприятие "Мизия", Христофор Дочев, но дори шефът на предизборния му щаб Юрий Асланов прогнозира в интервю за централен всекидневник победа за опонента му Найден Зеленогорски, както и стана, макар и на втори тур. През 2007 г. друг бизнесмен, днес депутат - Васил Антонов, получи по-малко гласове от Дочев (11 058 срещу 13 263) и дори нямаше балотаж, а на последните местни избори, през 2011 г., чисто партийната кандидатура на Любомир Петков събра 9830 гласа, като заради появата на ГЕРБ БСП беше изместена от втора на трета позиция.

Важен щрих от актуалната картина е присъствието на АБВ. Плевен е градът на Румен Петков - лицето, кадровика, стълба на партията на Първанов, и няма съмнение, че той и щабът му ще хвърлят максимум усилия за представяне на ниво. Кандидатът за кмет на азбукарите е баскетболната легенда Цветан Антов. Неговото име се въртеше като вариант за кмет на БСП още преди 8 години, лансирано пак от Румен Петков, но идеята не стигна дори до общинската конференция на социалистите, като прекалено нетрадиционна за традиционната до закостенялост партия. Сега Антов, по собствените му думи, излиза "на терена" за победа, както го е правил в бляскавата си спортна кариера.

Участието на четирима силни кандидати предполага с почти 100-процентова сигурност, че



в Плевен изборът на кмет няма да се реши на първи тур



Макар че все още и утрините, и вечерите тук са тихи, голямата битка ще е за второто място, за участие в балотажа.

Отсега е сигурно, че общинският съвет на Плевен ще е шарен, както беше в мандат 2011-2015, когато влязоха 8 формации, пет от които с по двама съветници. За да не боксува, големите играчи предварително водят преговори с малките за подкрепа. Какво се договаря на тези срещи, не е трудно да се предположи. Както много други общински съвети в страната, така и този в Плевен все повече заслужава допълнително определение в името си - като



бизнес общински съвет



И не само заради изобилието на предприемачи в кандидатските листи.

Лекари, търговци, финансисти, учители и журналисти сигурно ще седнат на банките в зала "Гена Димитрова". Отсега обаче е видим дефицитът на юристи. Не се виждат шивачки и охранители, а това са двете най-представени в Плевен професии. В надпреварата се записаха и двама независими кандидати, но практиката показва, че достигането на общинската избирателна квота, която при обичайната активност от 48-51 хиляди гласоподаватели е около 1200, е много трудно за самотен бегач.

В имената на партиите и коалициите, които ще вкарат свои представители в новия съвет, не се очакват промени, освен тези около регистрацията. Заради отказ на ЦИК да регистрира за участие партия "Българска левица" нейният зам.-председател Христофор Дочев ползва като мандатоносител "Глас народен", което видимо не го притеснява, но със сигурност е драма за младите последователи на Светльо Витков. Вещият в политическото инженерство председател на бутиковата Българска партия "Либерали" Михаил Шишков на предишните местни избори "скрои шапка" на Найден Зеленогорски, като



регистрира листа под името "За Зеленогорски"



и със скромен резултат от около 900 гласа разбърка пасианса. Сега в партийните офиси се говореше, че е замислил подобен ход с "Работим за благото на Плевен" (съкратено - РБ Плевен), но в крайна сметка регистрацията е на местна коалиция без "благото", само "Работим за Плевен", с водач бизнесменът Кирил Тодоров, който миналия път влезе през листата на "Атака".

Движението за права и свободи залага в предстоящия вот на ромската подкрепа в общината и особено в село Буковлък, откъдето е водачът на листата - Методи Петков. Ромското асо се оказа силен коз - същият Методи беше трети в листата за последните парламентарни избори в Плевен и това значително повиши резултата на партията. ДПС нямаха съветник в последния състав на общинския съвет, а са стигали максимум до двама.

Отбор, отбор, отбор - това е най-масовото, да не кажем, и единственото определение, което ползват водачите при представянето на листите, не само в Плевен. Спортната терминология отдавна е втръснала на избирателя, но явно политиците не могат да я заменят с друга и упорито се мъчат да внушат, че са събрали най-силните, най-бързите, най-опитните играчи. Ако не на всички - поне на своята собствена агитка.

А електоратът иска нещо много по-скромно - да има избор.

 Драматичният театър в Плевен и този път е предпочитано място за откриване на изборните кампании. Афишите на двата "семейни" спектакъла, които посрещат зрителите, могат да се приемат като намигване - определение за бъдещите отношения в органа на местното самоуправление, който ще се конструира след месец.
 Тарабите около малкото строежи в центъра на града са плътно облепени с плакати.
2
2889
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
06 Октомври 2015 23:15
Ако всеки предизборен плакат беше заменен с лопата чакъл или лопата асфалт дупките по улиците на града, особено тези, минаващи през местата с голяма концентрация на избиратели, отдавна щяха да са само спомен.
07 Октомври 2015 09:01
Не ни трябват доксан докус партии.Трябват ни точно пет, но експертни.Максимум по сто калпака, заседаващи най-много веднъж на година до два месеца.После-айде обратно на работното място, няма тън-мън както досега, вечно клатещи краката си в залата, и не клатещи ги особено всеки петък?!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД