:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,651,762
Активни 347
Страници 22,172
За един ден 1,302,066

Новият пакет за лечение не променя нищо

МЗ легализира вече оформените листи на чакащи за болница
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Петър Москов умее да говори и да казва това, което всички искат да чуят. Сега обаче реформата опря и до действие.
За пръв път от десетилетия здравен министър - Петър Москов, е сред политиците с най-висок рейтинг. Популярността му се дължи предимно на заканата отпреди година да не праща линейки в циганските махали, където бият лекари. Донякъде и на обещанията да направи така, че здравната система да лекува безплатно и безотказно тежко болните хора, вместо да издържа разни феодали, които източват здравната каса. Да се погрижи за пациентите, а не за нечий бизнес, и справедливостта да възтържествува най-накрая. Москов умее да говори цветно и експресивно, с лозунги, и да убеждава. Дори, макар и отново в областта на речта, и да действа - на бърза ръка тази година бяха приети ключови промени в най-важните здравни закони. Знакът е ясен - за разлика от предните, този министър ще прави реформа.

Но времето на приказките приключва. Повечето законови промени, обещания и закани трябва да започнат да се свеждат до действие до края на годината. Тези дни стана ясно каква вероятно ще е съдбата на една от най-драматичните реформи - разделянето на пакета лечение на здравната каса на основен и допълнителен, т.е. на приоритетен и неприоритетен. Очаквано, подготвеният от МЗ проект едва ли ще промени приема и лечението в болниците съществено. Това е и добре, и не толкова, но



не съответства на заклинанията, с които Москов натовари промяната



Защото такава едва ли ще има.

От догодина в 311-те клинични пътеки, които в момента плаща здравната каса, настъпват корекции. В допълнителния пакет, за който ще се чака или ще се плаща; който би могъл да ограничи крайно достъпа на хиляди болни до лечение; от който също така се очакваше да ограничи едни разходи за сметка на други и да осигури значително по-добро финансиране на социално значимите болести, попадат едва 5-6 пътеки. Те са за оперативни процедури при инконтиненция на урината, операции на последствията от изгаряне и травма на кожата, оперативно лечение на кожни дефекти от различно естество, гинекологична хирургия с робот - действително нищо, за което да не може да почака няколко месеца, и не може да се каже, че ще се ограничи достъпът до лечение на масовия пациент. Но дори и финансирането по тези пътеки догодина да е 0 лева, спестените от тях пари са нищожни и няма как да поемат обещанията на Москов, че сърдечносъдовите болести, онкологията, спешните състояния, детското и майчиното здравеопазване ще са приоритет, лечението им ще е 100% безплатно и гарантирано, вместо парите да изтичат по разни бизнес клиники, където се занимават с лека и оборотна патология. Просто от това, че за операции на пъпки и за робота Да Винчи ще се чака, не произлиза нищо.

Наредбата за двата пакета предвижда все пак още някои моменти. 15-20 пътеки за леки операции, интервенции и лечение минават в доболничната помощ. Това е добре и трябваше да се случи отдавна, защото няма логика за пробиване на тъпанче, да речем, да се лежи 3 дни в болница. Другата основна "реформа" е преминаването на около 60 пътеки и в основния, и в допълнителния пакет. Идеята е спешните, онкологичните случаи, и децата в хирургията, гастроентерологията, УНГ, рехабилитацията да са в основния пакет и да им е осигурен незабавен прием, но пациентите без усложнения, които могат да бъдат отложени за месец-два-три, да попадат в допълнителния пакет, да чакат и да пестят пари на системата. Все още обаче не е ясно какви ще са промените във финансирането на двата пакета, колко ще е ограниченото за неприоритетните болести и съответно - колко в повече ще има за основните. Не е ясно и как точно ще се попречи на болниците да пишат и отчетат херния без усложнения като заклещена, съответният пациент да получи лечение веднага (срещу известно дарение, да речем), а болницата - парите от НЗОК.



Може би с отпечатък на хернията?



Не е ясно ще има ли лимити за основния пакет и какво ще представляват.

От една страна, обещанието на Петър Москов за бързо и безотказно лечение на приоритетните болести би трябвало да доведе до отпадане на твърдите бюджети на болниците, над които лечението не се плаща. Защото няма как едно лечение хем да е приоритетно, хем лимитирано. От друга страна, ако няма никакви лимити, преразходът на касата ще скочи до небето, а абсолютно всички неспешни диагнози ще бъдат отчетени като спешни, със съмнения за рак и т.н. - директно за основния пакет. Затова е доста вероятно лимитите във варианта им от тази година да действат и през 2016 г.

Което значи, че със и без разделянето на пакетите нищо няма да се промени. И тази година, заради невъзможността да се плаща отчетена дейност над лимитите, в доста болници се появиха листи на чакащи, в които се подредиха основно пациентите, които сега попадат в допълнителния пакет. Тоест догодина ще се легализира вече създаденото положение от тази.

Трудно е да се приеме, че за лечение трябва да се чака, при положение че доскоро у нас листите на чакащи бяха по-скоро казуистика. Те биха били приемливи единствено ако гарантират основното обещание на здравния министър - че приоритетните болести и тежко болните хора ще получат повече. Че ще спре или поне намалее отвратителната практика в голяма част от българските болници да се приемат и лекуват предимно здрави хора (т.е. от допълнителния пакет), а тежките случаи да се прехвърлят някъде другаде; че системата ще се промени така, че да има повече пари за болниците, които поемат сериозната патология, а не както сега - да издържа клиники, чийто бизнес е отчитане на леки, оборотни и добре финансирани пътеки. С този пакет обаче засега не е ясно как това може да стане.

До края на годината трябва да е готова другата поанта в реформите на Москов - националната здравна карта. Лозунгът и за нея е, че ще внесе справедливост и ще даде приоритет на болниците, които лекуват болни хора, а тези, които предпочитат здравите, може дори да останат без финансиране от здравната каса. Дали здравната карта ще закрепи статуквото, или ще отсее паразитите - предстои да видим.

Линейките, между другото, не са спирали да ходят в циганските махали. Екипите обаче спряха да се жалват, че ги бият.

Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Лимитите за болниците отдавна пораждат недоволство, но няма особени шансове те да бъдат премахнати.
5
2424
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
06 Октомври 2015 20:15
Може би с отпечатък на хернията?

А идентифицирането на клиентите (Звучи девиз: “Навсякъде в момента
работим с материали на клиента.”
Пристигне ли клиент без материали –
тогава просто “кучета го яли…” ) с пръстови отпечатъци е просто върха!
"Клиент и пациент – то вече няма
в понятията разлика голяма.
България – пред вас ще си призная –
отскоро ми напомня бяла стая…"
07 Октомври 2015 04:27
Дали наистина не променя нищо или орязва все повече достъпа до здравеопазване? Ние дори не можем да осъзнаем какво ни чака. При всяка реформа ни обясняваха, че ще стане по-добре, а то ставаше все по-зле. Касата уж щеше да разпределя парите в наш интерес и да получаваме по-добро обслужване и лечение. Но министерството й прехвърли всичките си дейности и накрая се оказа, че пари няма за нищо. Няма направления, няма пари за болниците, няма за лекарствата. Личните доктори щяха да ни знаят всички болести и да ни посрещат учтиво. Но те се превърнаха в някакви чиновници , които само пишат и трябва да разбират, както от гинекология, така и от кардиология, а де факто не разбират от нищо. Вече не можеш да отидеш при друг лекар или специалист, когато не си доволен или имаш нужда. Те са бетер феодали, към които пациента е закрепостен. Те решават дали си болен, дали да ти изпишат лекарствата и да ни дадат направление. Повечето дори не са чели наредбите на НЗОК и, вместо да ви помогнат да ги ползвате, правят скандали и ви отказват и това, което ви се полага, колкото и да е малко. Смяната им не решава нищо, защото системата е такава и за тях вие сте бройка, която предпочитат да не им досажда и да иска нещо. Специалистите не искат да работят с Касата. Ако все пак получите направление за диспансеризиране, то ще ви е много трудно да намерите при кого да отидете безплатно, а и посещенията са ограничени според някаква наредба. Т.е. ще трябва да ви боли на няколко месеца веднъж. А лекарствата? Лекарствата с намаление са другия кошмар. Всеки месец висите на опашка пред кабинета на личния доктор. И, недай си, боже, хапчетата да са с различни опаковки/ бройки. Примерно едни да са по 28, други 30 или по-малко или повече. А и месеца за е 31 дни. Заради различните бройки ще ви ги изписват на няколко пъти и всеки път ще чакате и ще плащате потребителската такса. И, ако доктора не може да смята, ще се карате с него всеки път колко дни са минали и дали може да ви ги даде два пъти за 1 месец. И тъй като повечето доктори са само чиновници с определено работно време и не разбират от нищо, българите все повече търсят Спешната помощ, а тя не може да се справи.
Парите за здравеопазване нараснаха в пъти, а услугите намаляват. Защо? Защото в източването се включиха и частните болници, които се нароиха. Осигуриха си скъпите пътеки и тръгнаха да "лекуват" всички по тях. Заради стенокардия ти правят коронарография и ти слагат стент. Плашат хората, изнудват ги, че живота им е застрашен. И те се съгласяват без да си дават сметка, че това не им спасява живота, а го застрашава. Риска да получите инфаркт като имате стент е далеч по-голям от преди и за това ще ви тъпчат с лекарства за стотици левове дълго време. Не ви ли се вижда странно, че въпреки толкова кардиологични клиники хората все повече умират от тези болести? Умират, защото "лекуват" онези, които нямат нужда, а никой не се грижи за другите, които имат.
07 Октомври 2015 09:18
annetaz
Чудесно описание на настоящето състояние на медицинското обслужване у нас...
07 Октомври 2015 12:12
Аз наистина не разбирам! С листа на чакащи ще има икономии само за първите няколко месеца. След това бройката лекувани би трябвало да се изравни. Или се предвижда определена бройка годишно лекувани от дадена неспешна диагноза и чакане с петилетки?
07 Октомври 2015 12:18
Идентификацията чрез пръстов отпечатък гарантира нашето присъствие на мястото на здравното събитие.


И езикът му вече станал един такъв... застрахователен. Москов е вреден за нашето здраве! Вънннн!!!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД