Петър Москов умее да говори и да казва това, което всички искат да чуят. Сега обаче реформата опря и до действие. |
Но времето на приказките приключва. Повечето законови промени, обещания и закани трябва да започнат да се свеждат до действие до края на годината. Тези дни стана ясно каква вероятно ще е съдбата на една от най-драматичните реформи - разделянето на пакета лечение на здравната каса на основен и допълнителен, т.е. на приоритетен и неприоритетен. Очаквано, подготвеният от МЗ проект едва ли ще промени приема и лечението в болниците съществено. Това е и добре, и не толкова, но
не съответства на заклинанията, с които Москов натовари промяната
Защото такава едва ли ще има.
От догодина в 311-те клинични пътеки, които в момента плаща здравната каса, настъпват корекции. В допълнителния пакет, за който ще се чака или ще се плаща; който би могъл да ограничи крайно достъпа на хиляди болни до лечение; от който също така се очакваше да ограничи едни разходи за сметка на други и да осигури значително по-добро финансиране на социално значимите болести, попадат едва 5-6 пътеки. Те са за оперативни процедури при инконтиненция на урината, операции на последствията от изгаряне и травма на кожата, оперативно лечение на кожни дефекти от различно естество, гинекологична хирургия с робот - действително нищо, за което да не може да почака няколко месеца, и не може да се каже, че ще се ограничи достъпът до лечение на масовия пациент. Но дори и финансирането по тези пътеки догодина да е 0 лева, спестените от тях пари са нищожни и няма как да поемат обещанията на Москов, че сърдечносъдовите болести, онкологията, спешните състояния, детското и майчиното здравеопазване ще са приоритет, лечението им ще е 100% безплатно и гарантирано, вместо парите да изтичат по разни бизнес клиники, където се занимават с лека и оборотна патология. Просто от това, че за операции на пъпки и за робота Да Винчи ще се чака, не произлиза нищо.
Наредбата за двата пакета предвижда все пак още някои моменти. 15-20 пътеки за леки операции, интервенции и лечение минават в доболничната помощ. Това е добре и трябваше да се случи отдавна, защото няма логика за пробиване на тъпанче, да речем, да се лежи 3 дни в болница. Другата основна "реформа" е преминаването на около 60 пътеки и в основния, и в допълнителния пакет. Идеята е спешните, онкологичните случаи, и децата в хирургията, гастроентерологията, УНГ, рехабилитацията да са в основния пакет и да им е осигурен незабавен прием, но пациентите без усложнения, които могат да бъдат отложени за месец-два-три, да попадат в допълнителния пакет, да чакат и да пестят пари на системата. Все още обаче не е ясно какви ще са промените във финансирането на двата пакета, колко ще е ограниченото за неприоритетните болести и съответно - колко в повече ще има за основните. Не е ясно и как точно ще се попречи на болниците да пишат и отчетат херния без усложнения като заклещена, съответният пациент да получи лечение веднага (срещу известно дарение, да речем), а болницата - парите от НЗОК.
Може би с отпечатък на хернията?
Не е ясно ще има ли лимити за основния пакет и какво ще представляват.
От една страна, обещанието на Петър Москов за бързо и безотказно лечение на приоритетните болести би трябвало да доведе до отпадане на твърдите бюджети на болниците, над които лечението не се плаща. Защото няма как едно лечение хем да е приоритетно, хем лимитирано. От друга страна, ако няма никакви лимити, преразходът на касата ще скочи до небето, а абсолютно всички неспешни диагнози ще бъдат отчетени като спешни, със съмнения за рак и т.н. - директно за основния пакет. Затова е доста вероятно лимитите във варианта им от тази година да действат и през 2016 г.
Което значи, че със и без разделянето на пакетите нищо няма да се промени. И тази година, заради невъзможността да се плаща отчетена дейност над лимитите, в доста болници се появиха листи на чакащи, в които се подредиха основно пациентите, които сега попадат в допълнителния пакет. Тоест догодина ще се легализира вече създаденото положение от тази.
Трудно е да се приеме, че за лечение трябва да се чака, при положение че доскоро у нас листите на чакащи бяха по-скоро казуистика. Те биха били приемливи единствено ако гарантират основното обещание на здравния министър - че приоритетните болести и тежко болните хора ще получат повече. Че ще спре или поне намалее отвратителната практика в голяма част от българските болници да се приемат и лекуват предимно здрави хора (т.е. от допълнителния пакет), а тежките случаи да се прехвърлят някъде другаде; че системата ще се промени така, че да има повече пари за болниците, които поемат сериозната патология, а не както сега - да издържа клиники, чийто бизнес е отчитане на леки, оборотни и добре финансирани пътеки. С този пакет обаче засега не е ясно как това може да стане.
До края на годината трябва да е готова другата поанта в реформите на Москов - националната здравна карта. Лозунгът и за нея е, че ще внесе справедливост и ще даде приоритет на болниците, които лекуват болни хора, а тези, които предпочитат здравите, може дори да останат без финансиране от здравната каса. Дали здравната карта ще закрепи статуквото, или ще отсее паразитите - предстои да видим.
Линейките, между другото, не са спирали да ходят в циганските махали. Екипите обаче спряха да се жалват, че ги бият.