:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 223
Страници 18,309
За един ден 1,302,066
Челен опит

Как Португалия сътвори собствено икономическо чудо

Страната, която преди 4 г. поиска финансова помощ от ЕС, заложи на млади предприемачи и не сгреши
Снимка: Шпигел онлайн
Моника Сантуш и Жоао Реис продават домашно приготвена лимонада и палачинки в центъра на Лисабон.
Панорамната тераса с гледка към сградите в старата част на Лисабон блести на залязващото слънце. Влюбени двойки се прегръщат по плажовете, уличен музикант свири бразилски мелодии на саксофон, река Тежу си тече, а огромна статуя на Исус може да се види на другия бряг. Туристи и местни държат мобилните си телефони във въздуха, докато се опитват да уловят най-красивите гледки. След това преминават покрай зелената триколка Piaggio Ape, собственост на Моника Сантуш и Жоао Реис.

Двамата португалци отварят "Мария Лимау" - малка подвижна сергия, на която продават домашно приготвена лимонада и палачинки. Моника Сантуш (33 г.), която е била социален работник, е изгубила работата си по време на дълговата криза. Същото се е случило и с нейния приятел Реис (38 г.), който е учил математика и маркетинг в колеж. Никой от тях не иска да напуска страната, както направиха много други от тяхното поколение. Те не искат да се отказват и да изберат лесния начин, като се върнат при родителите си.

Когато разбират, че местната управа в Лисабон подпомага стартирането на малък бизнес, двамата вземат назаем от семействата си и от банка общо 30 000 евро, купуват триколката и кухненско оборудване, което им е необходимо. Сантуш винаги е обичала да готви, а сега изкарва по 10 часа на ден на крак, като се сменя с Реис на тигана за палачинки и на сокоизстисквачката. Сантуш и Реис вече са върнали половината от направената инвестиция. Тъй като бизнесът върви добре, Реис смята да сложи и втора подвижна сергия на плажа в родния си град в региона Алграве, където като момче е канил туристи в ресторанта на родителите си. Казва, че иска да даде работа на безработни приятели.

Те не са единствените, които са изгубили работата си. Когато трябваше да се обърне към ЕС за спасителен финансов пакет през 2011 г., Португалия беше принудена да въведе строг режим на икономии. Около 485 000 португалци, особено наскоро завършили университетите, напуснаха страната по време на кризата в опит да потърсят възможности за реализация в чужбина. Отидоха в Германия, Бразилия и дори в бившата африканска колония Ангола.



Енергия на предприемачи и нов дух



Около 60% бързо се върнаха в родината. Други пък никога не напуснаха страната, като много от тези хора се опитаха да намерят начин да припечелят нещо, след като останаха без работа. Поемат рискове и създават свой бизнес, като преоткриват традиционни продукти, отварят хотели със специални атракции и необичайни ресторанти. Разработват софтуер и стават модни дизайнери. Така превърнаха Лисабон в една от най-популярните туристически дестинации в Европа, а в същото време добринесоха за неочакван икономически подем.

По-оптимистично настроение португалците демонстрираха и на парламентарните избори в неделя, когато преизбраха досегашния премиер Педру Пасуш Коелю, на когото се падна да наложи тежките икономически рестрикции. Безработицата в страната намаля от 17% през 2012 г. до 12%. Данъчните приходи са стабилни и почти два пъти по-големи от това, което беше договореното с кредиторите. Миналата година Португалия можеше да прекрати спасителната програма и успешно сама да събере средства от пазарите. Икономиката отбеляза стабилен ръст с 1.6% тази година - процент, който е по-висок от средния растеж за еврозоната. Възможно е дори страната да достигне целта от 3% дефицит от БВП.

Разбира се,



правителството премина през доста трудности,



за да постигне тези резултати. Властите значително увеличиха данъците, либерализираха пазара на труда, уволниха държавни чиновници, намалиха заплатите в обществения сектор, пенсиите и социалните плащания. В резултат на това премиерът Педро Пасош Коелю (51 г.) си спечели репутацията на коравосърдечен добър ученик на германския канцлер Ангела Меркел. Въпреки това той се надяваше португалците да го наградят за постигнатия успех и това се случи на вота в неделя.

Това обаче е само икономическата страна на португалското чудо. Кризата също така даде нова енергия на португалците - тя помете старите структури и отвори вратата за ново настроение в страната. Градските власти в Лисабон изиграха важна роля. Преди пет години столицата започна да оказва подкрепа на млади предприемачи, като създаде мрежа от контакти основно в чужбина, осигурявайки достъп на инвеститорите. Кметът Антонио Коща, който е лидер на опозиционната соцпартия, беше движеща сила на тази идея.

В града бе създаден центърът Start-up Lisboa, откъдето тръгнаха над 250 предприемачи и бяха създадени 800 нови работни места. Властите помогнаха и за изграждането на достъпни офис пространства за програмисти, които в момента работят в три реновирани сгради в историческия център. Тези, които се трудят в сферата на туризма, търговията и модата са се установили около великолепния булевард "Авенида де либердаде". Наскоро бе открит и център за артисти в подножието на крепостта, която се извисява над града. Комитетът на регионите на ЕС отличи града с приза "Европейски предприемчив регион на годината" за 2015 г.

На какво се дължи успехът? Хората в Лисабон са добре образовани, заплатите и стандартът на живот са по-ниски, отколкото в другите европейски столици. Първоначален капитал, който ще се стопи за няколко седмици в Лондон, може да е достатъчен за финансирането на компания в рамките на цяла година. Градът задминава дори конкуренти като Амстердам и Барселона. В следващите три години Лисабон ще бъде домакин на Web Summit - една от най-големите конференции в тази сфера за млади предприемачи в областта на технологиите, като се очаква да присъстват 40 000 гости.



"Кризата беше възможност"



Повечето от 108-те нови компании, които всеки ден се създават в страната, са свързани с хотелиерството. Приходите от туризъм само тази година са скочили с 12%. "Истината е, че кризата беше възможност", казва Дуарте д'Еса Леал. Той е само на 30 години, но е собственик на един от най-модерните хотели в Лисабон - луксозен хостел, чието име казва всичко: "Индепенденте". От бара, който се намира на покрива, той гледа към множеството цветни сгради на хълма Кастило. Никога не си е мечтал, че един ден ще има хотел.

Когато е на 15 години, Д'Еса Леал отива в пансион в Оксфорд, а по-късно и в колежа към Лондонското бизнес училище. Десетилетие по-късно започва кариера в голяма компания за недвижими имоти във Великобритания. "Усещах, че нещо ми липсва", казва той. И решава, че ще е по-добре да инвестира таланта си в Португалия.

В края на 2011 г. той и братята му реновират стара сграда, намираща се на края на Байро алто, и отварят хостела. Сега Д'Еса Леал е собственик на над дузина места за пренощуване, в които има всичко - от двуетажни легла до двойни стаи и апартаменти, като във всички стаи има ретро мебели и обзавеждане, произведено в Португалия. В "Индепенденте" има и два ресторанта.

Създаването на хостела не е било лесно, като се отбележи, че точно в момента, в който "Индепенденте" отваря врати, консервативното правителство вдига данъка върху продажбите от 13 на 23%. Това принуди много семейства да закрият фирмите си, но "Индепенденте" не само че оцеля, но и успя да се разшири. Братята на Д'Еса Леал купуват съседна сграда и в момента имат общо 120 служители. Успехът на младия мъж е резултат от собствената му творческа инициатива. Той обаче е получил помощ от правителствена програма, която финансира стажове на безработни младежи, като плаща половината от разходите им в продължение на 9 месеца. Единственото условие по правителствената програма е, че поне един от стажантите ще бъде нает като постоянен служител в края на програмата. "Можем да обучаваме хора на половин цена и след това ние избираме най-добрите", споделя той.

Снимка: Шпигел онлайн
30-годишният Дуарте д’Еса Леал, който е учил в Лондон, се връща в родината си и вече e собственик на най-популярния хостел в Лисабон.
Снимка: Шпигел онлайн
"Да си стоиш вкъщи не е решение", казва Ракел Гуедеш, която е наела малък магазин в замъка "Ембайсада", превърнат в търговски център.
18
3658
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
08 Октомври 2015 19:49
-Безработицата в страната намаля от 17% през 2012 г. до 12%. -
Дотук процентите са обнадеждаващи. Само има един малък проблем, не ни казват, че за този период около 500 000 португалци са се изнесли от страната.
Безработицата и процентите може и да намалеят, като намалеят и хората които си търсят работа, Нали?
Да живеят процентите!!!
08 Октомври 2015 21:24
Ми това е. Младежите в Португалия сами се оправят и не разчитат на пенциите на бабите и дедовците си. За разлика от тези у гръчко...
08 Октомври 2015 22:57
Без коментар...
08 Октомври 2015 22:58
Португалия някога беше най-бедната страна от старите членки на ЕС.
Лисабон е всичко онова, което София и с десет бизнес парка и с още два пъти по толкова хай-тек парка няма да успее да бъде.
Град с невероятна атмосфера, с контрасти, но град с живот, с ритъм...
09 Октомври 2015 00:51
какъв е този пасквил. лично познавам ситуацията в португалия и знам как отива от зле на още по-зле. статията ми напомня на подобни за "успехите" на естония и другите прибалтийски "тигри" дето по-предната зима затвориха унито в тарту, че нямаха кинти за отопление. а всичко можеше да бъде толкова по-различно.
09 Октомври 2015 07:43
...двамата вземат назаем от семействата си и от банка общо 30 000 евро...

Възможно ли е да научим при каква лихва?
У нас е съмнително банка да даде пари за подобен "бизнес" проект, а ако все пак някоя даде, то ще с поне 10% лихва и това почти обезсмисля начинанието...
Относно доходите – млад учител започва с 1200 €, с годините стига 1800 €, пенсионират се на 65 г., като нормативът часове в годините преди пенсия намалява и последната година е 10 ч. седмично.
Цените са близки до нашите, ДДС е различен, като за храните е най-нисък... Отлични пътища, добре организирани и достъпни железници, спокоен живот...
Кога ще ги стигнем?...
09 Октомври 2015 07:48
С най-приятелски чувства ви пожелавам никога да не отивате да работите в южните евродържави, като Гърция, Италия, Испания, Португалия. Тези държави са опасни за вашето здраве и финансово положение - избягвайте ги!

09 Октомври 2015 09:04
Защо хората бягат от всички държави, които са обявени, че успешно преодоляват кризата- и Португалия, и прибалтийските републики?
09 Октомври 2015 10:02
На Португалия не й опростиха и цент.
Така, че всякакви сравнения с галеното дете на ЕС са неуместни: португалците си плащат дълговете.
09 Октомври 2015 11:13
'Властите значително увеличиха данъците, либерализираха пазара на труда, уволниха държавни чиновници, намалиха заплатите в обществения сектор, пенсиите и социалните плащания'
Някак си успяхме да се разминем с подобни мерки, слава Богу!

/С изключение на предстоящото вдигане на здравните осигуровки/
09 Октомври 2015 12:46
cymen
09 Октомври 2015 00:51
какъв е този пасквил. лично познавам ситуацията в португалия и знам как отива от зле на още по-зле...

От немските пасквили предназначени за лековерните братя от Патагония!
Като ги чете човек се чуди, на очите си ли да вярва или на прочетеното.
09 Октомври 2015 12:50
Когато разбират, че местната управа в Лисабон подпомага стартирането на малък бизнес, двамата вземат назаем от семействата си и от банка общо 30 000 евро, купуват триколката и кухненско оборудване, което им е необходимо. Сантуш винаги е обичала да готви, а сега изкарва по 10 часа на ден на крак, като се сменя с Реис на тигана за палачинки и на сокоизстисквачката. Сантуш и Реис вече са върнали половината от направената инвестиция. Тъй като бизнесът...

Бизнесът за който са определени не-немците!
Да се смееш ли, да плачеш ли.
09 Октомври 2015 14:11
Бизнесът за който са определени не-немците!

На някои немците им се явяват насън под формата на кошмари.
09 Октомври 2015 15:27
От двама квалифицирани служители -

Моника Сантуш (33 г.), която е била социален работник, е изгубила работата си по време на дълговата криза. Същото се е случило и с нейния приятел Реис (38 г.), който е учил математика и маркетинг в колеж.



благодарение на "икономическото чудо"

Двамата португалци отварят "Мария Лимау" - малка подвижна сергия, на която продават домашно приготвена лимонада и палачинки.



Хвала на силите, предизвикали чудото...

09 Октомври 2015 15:47
Не знам колко и как се е оправила Португалия, но Лисабон е ужасно опърпан и беден град - дори и в централната си част. Толкова празни, рушащи се сгради, колкото има в центъра на Лисабон, няма да видите в никой български град. Пусти, затворени витрини. Центърът вечер е празен, като се махнат туристите. Никой не живее там. Хората в градския транспорт изглеждат по-бедни от хората в нашия. Някъде са го скрили чудото.
09 Октомври 2015 21:48
Щом е на "Шпигел онлайн" статията да не се вярва!

Опитват се нещастниците да оправдаят- убиващата за всички задлъжнели страни, нео-либерална политика на рестрикции, на тандема Меркел-Шойбле!
Португалия е точно "цъфнала и вързала"! Подмамваща статийка за да скачат от възторг местните седесарчета и чинно да навеждат глава пред господарите си!
Нищо повече. (Справка- португалските избори миналата неделя)
10 Октомври 2015 05:18
Пусти, затворени витрини. Центърът вечер е празен, като се махнат туристите. Никой не живее там.
Най-неспокойно е сутрин , когато туристите търсят закуска. За съжаление единственото място където човек може да похапне е триколката на споменатото в статията семейство.Благодарение на връзките на г-н Риис старши в Лисабонската община на двамата е позволено да пържат катми и да наливат разтворима лимонада тип "Еделвайс".Хиляди туристи се тълпят около триколката, други десетки хиляди сноват из града но всуе!! Всичко е затворено, сградите порутени, обществен транспорт липсва, глад и нилска жажда властват над съсипания град!Някъде към обяд напрежението отслабва, повечето туристи са припаднали от глад и жажда и сега общинските власти ги извозват с магарета.Лошото е, че всеки ден към 17:30 на летището кацат между три и пет самолета с нови туристи и трагедията се повтаря отново. И така ден след ден, откакто Португалия е член на ЕС.
***
10 Октомври 2015 05:21
***
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД