:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,757,309
Активни 268
Страници 13,776
За един ден 1,302,066
Тактика

Кметове се крият зад гърба на Бойко

Фаворитите в местните избори не пишат програми и избягват дебати. Явно не желаят хората да направят информиран избор
СНИМКИ: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА И ИНТЕРНЕТ
Кандидатите на два от най-големите градове Бургас и Варна Димитър Николов и Иван Портних предпочитат да не се появяват на телевизионни диспути.
Един човек обикаля града и където срещне някого, обяснява, че иска диспут с кмета. Особено настойчив е пред журналистите. "Каня го в удобно за него време, в посочена от него телевизия, в реално време и без предварително зададени теми. Искам истински дебат за бъдещето на града ни", казва той пред камерите. Зад кадър пуска пиперливо възмущение - как може поканеният да не се явява, къде са гласността, прозрачността и т.н. Репортерите много се радват на този тъй загрижен за демокрацията човек. Казва се Димитър Николов. Годината е 2007-а, той е кандидат за кмет на Бургас и по тази причина иска диспут с титуляра Йоан Костадинов.

Днес Николов пак е кандидат-кмет, но не се явява на дебати. Канен е, отказва. Демокрацията и прозрачността вече не страдат, пък и репортерите не се възмущават много-много. Обяснението защо не се явява е ясно - Николов влиза като фаворит в кампанията и вече всяка форма на публична говорилня (диспут, дебати) може да му навреди. Това добре, ами Бургас? Бъдещето?

Отказва не само Николов. Настрана стоят Ивановците Портних и Тотев (Варна и Пловдив), Пламен Стоилов (Русе)/. Йорданка Фандъкова (София) се яви, също и Димитър Стойков (Плевен), но тенденцията за бойкот на такива изяви е отчетлива. Тя не е нова, но е eдна от най-характерните черти на настоящата предизборна кампания. Каквито обяснения да ви дават тия хора, каквито оправдания да измислят, истината е, че за прозрачността и гласността не им пука. Пука им от политическия маркетинг. Следват съветите и законите му. Политическият маркетинг диктува, че когато си фаворит, разпознаваем, имаш какво да губиш, откритият публичен сблъсък не е желателен. Кметовете на ГЕРБ са фаворити в тази кампания и следват технологията.



Информиран избор, плурализъм, сблъсък на алтернативи - кому са нужни?



Важно е как да спечелиш изборите, а не точно какво, как и защо мислят избирателите!

Тази работа с технологията обаче невинаги е точно такава. Или поне може да се промени при желание. През 2009 г. премиерът Сергей Станишев и щабът му правилно прецениха, че напиращият мощно към парламента и вече изграден като лидер Бойко Борисов (човекът партия, човекът месия) е фаворит в кампанията. Поканиха го на "телевизионен кеч", водейки се от разбирането, че Борисов е добър само в спорове с диктофон и е гола вода в експертни теми. Борисов първо отказа, а после разигра комичните етюди да ходи под прозорците на Министерския съвет и да вика "Станишев, излез, ако си мъж!" сред кикота на репортерките. Но в крайна сметка склони на диспут. Присъстваха и експерти. Лидерът на ГЕРБ се държа изключително обрано, културно, дори призова за толерантност в кампанията (очевидно по съвет на пиарите си; обратното на това, което правеше в действителност). И нищо не загуби в крайна сметка. Щом самият Борисов в апогея на силата склони на телевизионен диспут, няма нужда кметовете днес да се крият под полата му - има си форми и начини за участие. По-важното - дебатите са полезни за всички, които смятат или биха отишли пред урните.

Но отказът на тези хора от публичност носи още по-голяма щета за обществото. Отказват се и техните конкуренти. И правилно - защо да ходиш на дебат, след като го няма човека, когото искаш да смениш, срещу когото се бориш; има ли смисъл от



дебат за управлението в отсъствие на управника



Тъй Здравко Димитров (РБ) отказа изява в отсъствието на Тотев в Пловдив, в единия от дебатите за Варна до липсващия Портних "се нареди" и Анелия Клисарова (БСП). Не знам кой спечели от цялата работа, но пловдивчани и варненци изгубиха.

Всъщност проявата "предизборен дебат" като цяло следва негативна тенденция на местния вот. Преди 4 години все още журналистът Николай Бареков организираше телевизионни битки директно на площада - с агитки, викове, крясъци. Това бе най-уродливата форма на дебат, кандидатите откликваха, но лумпениадата убиваше дискусията. Сега телевизиите не посегнаха към тази форма и заслужават похвала, но дебати реално няма, тъй като най-важните участници отказват.

Има обаче един още по-голям проблем - кандидатите за кмет не пишат и програми. Сайтовете и интернет платформите са много, но на пръсти се броят претендентите, които са публикували програма. Важи не само за кметовете на ГЕРБ. От големите градове изключение са Вили Лилков (РБ) в столицата и отчасти Клисарова във Варна и Фандъкова в София. И тук технологията изяде вота - защо да се пишат програми, след като никой не ги чете, а и след като може да навредят после при неизпълнено обещание... Но и това е удар по демокрацията. С каквито и глупости да се пълнят програми и платформи, дори малцина да ги четат,



те са форма на граждански контрол -



хората виждат какво се е обещавало, дали се изпълнява; следят срокове, фактори. А и преценяват първоначално дали кандидатът има цялостна концепция, предвижда ли изпълними неща. Това определено е вотът с най-малко написани и публично представени програми.

В резултат на всичко това кандидатите за местна власт са по-обезличени от всякога. Но най-големият проблем е, че май така се обезличаваме и ние, избирателите. Не сме виновни, но така се получава.

 ***
7
2667
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
08 Октомври 2015 20:30
"Кандидатите на два от най-големите градове Бургас и Варна Димитър Николов и Иван Портних предпочитат да не се появяват на телевизионни диспути." - Доказано двамата работещи кметове в страната. От дебати файда няма. Трябва да се действа, а не да се залага на празни приказки.
08 Октомври 2015 21:41

-----------------------
Сайтът на Генек
09 Октомври 2015 08:12
На мен тези "дебати" са ми предимно смешни. Освен това са и доста безсмислени. По време на пряк дебат се тестват качества, които нямат почти нищо общо с реалната работа на един кмет. В общи линии се тества кой е по-устат, понеже за истински проблеми не се говори. Пример - "дебатът" за Пловдив. Може да си мрънкат, колкото си искат, че Тотев или някой си друг не отишъл, но пък отишлите така или иначе успяха да дрънкат само глупости и да си мерят... таковата. Хората не са глухи, който иска да каже нещо - да го каже, не е нужно да се надвиква в някакво неприятно студио.
09 Октомври 2015 09:24
Поредната "мантра" за правилните избори. Навсякъде по света програмите служат за украса , решават конкретните обстоятелства .Едно от решаващите такива е посочено само в название на материала, но някак се пропуска понататъка. Реалната власт зад гърба на кандидата. Силовите решения ще определят успеха в повечето общини. И кланово-мафиотски структури.
09 Октомври 2015 10:07
много правилно, че фаворитите не се появяват на дебати - те са лошо организирани,
в услуга на рейтинга на една или друга телевизия, нямат никакъв регламент,
8-10 човека се опитват да се надприказват като откачени за 20 минути, всеки прекъсва всеки,
караници, лични нападки и ровене в мръсно бельо....
същото и за програмите - има си стратегия за развитието на дадената община,
който иска, да чете. Трябва ни не приказки, а действия!
09 Октомври 2015 10:18
Има обаче един още по-голям проблем - кандидатите за кмет не пишат и програми


Тук е заровено кучето.
Като нямаш кауза и цел, а само мерак за поста какви дебати, за какво?...
09 Октомври 2015 11:39
Това с варненските кандидат кметове дебат ли беше? Като кокошки кудкудякаха в студиото.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД