:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,648,007
Активни 319
Страници 18,417
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Сусу? Проказа в банковия свят

За три дни от три страни в Европа три ясни сигнала, че банковата система - каквато я знаем в Базелската ера (от 80-те години и засега), - от една страна, се е откъснала от реалния свят и витае в лихвената безтегловност на своите си финансови пазари, а от друга, се разпада. Видимо не го разбира, както прокажен в ранния етап на болестта не усеща, че се разлага, докато си тича, скача и се хвали с добро здраве. Първият сигнал, то се знае: ex oriente lux, иде от Москва. Пред инвестиционния форум "Русия зове" на ВТБ "Капитал", едно представително и помпозно събитие (2000 участници, реч на президента Путин и други знатни), шефът на Внешторгбанк г-н Андрей Костин смая света с извода, че



няма смисъл да се кредитират малкият и средният бизнес,



били рискови и банките губели от "този сегмент". Това си го мислят отдавна всички шефове на транснационални банкови групи, само че г-н Костин изглежда доста семпло папагалче и не е разбрал, че има неща, които си шушукат банкерите, правят ги, но никога не се казват пред публика. Факт: от години банките избягват тежката, отговорна и рискова работа да кредитират реалната икономика - сиреч микрофирми и малки, тук-там някое средно по размер предприятие. От финансовия бум на 90-те и особено след началото на хилядолетието, банковите гиганти се насочиха към сладкото и мекото във финансите и предпочитат да кредитират правителства, мултинационални корпорации и да влагат парите на спестителите на финансовите пазари, вместо да се мъчат с дребни, рискови, трудни за преценка и скъпи за управление кредити. Но това е истинският банков бизнес, там са



корените им, от които сами се откъсват,



а дърветата без корен изсъхват и се превръщат в трупи. Вторият сигнал, че пресъхват приходите на банките, дойде от банковата крепост Базел, Швейцария, с един доклад, който иначе твърди съвсем друго, че банките все повече се издържали от такси вместо от лихвения марж, пък в бъдеще щели да печелят от таксите, а от кредитите планомерно да губят. Нарочно не посочвам авторите, защото докладът им доказва наличие на много мъничко ум. Всеки банкер знае, че от Средновековието насам банките не могат да се издържат от такси, камо ли да покриват загуба от кредитите. Скритият смисъл на прогнозата е, че таксите на банките още ще растат, а базовите безрискови доходи ще са отрицателни. Но и досега банковите услуги поскъпваха и лихвите падаха, вече виждаме статистически данни, че



все повече клиенти напускат банките



и пада показателят "проникване" на банките - намалява броят на сметките и физическият обем на банковите услуги на единица произведен продукт и парични авоари. Клиенти, не само бедни хора, но и дребни фирми, закриват сметки в банките, плащат в брой и ползват алтернативни методи за спестяване и кредитиране. Това показва третият сигнал, за който стана дума. Авторитетният в. "Ди Цайт" пише, че в Германия пандемично се разпространява "сусу". Сусу? В Германия? Това е толкова сигурен симптом за заболяване на банките, колкото синята пъпка - за болестта антракс.



Сусу е примитивна взаимноспестовна схема,



възникнала в Западна Африка (от ensusu на езиците игбо и йоруба, "касирам, събирам пари"). Разпространена в бедните общности на Латинска Америка и Азия. Аналози на сусу са познати под 200 наименования, като "кундинас" в Мексико, "танда" в Южна Америка, "хунтас" в Перу, "пандейрос" и "киниела" в Бразилия, "хуей" в Азия. В Европа идва през XVII в., среща се през XVIII и XIX в., напр. "тонтин" във Франция. Научният термин е РОСКАС (ротираща спестовно-кредитна асоциативна схема). Сусу работи така: един организатор набира участниците, всеки от тях периодично, обикновено веднъж седмично или месечно плаща на организатора дребна сума, примерно 10 евро, а цялата събрана сума ("миза", "ръка") минус малка такса, примерно 1%, получава един участник, който е на ред в опашката на участниците. С парите от сусу той посреща големи за него еднократни разходи, за които спестява - да купи кола, да вдигне сватба. Групите за сусу са по 40-50, стигат максимум стотина души (т.е. в зависимост от броя за мизата се чака година до две). "Заможните" участват в по няколко сусу. Макар участниците да са много бедни хора, рядко някой пропуска вноска - иначе ще падне назад в опашката, т.е. ще плати повече вноски за своята миза). Няма банкови сметка, няма документи освен един тефтер на организатора. И в Европа, и в САЩ не само сусу, а и други



неандерталски финансови практики



бързо се разрастват. Ще отбележим само хавала (hawala или hewala, hundi в Индия) - прочутата неформална мрежа за преводи на пари в брой. Тя е възникнала в Арабския свят от дълбока древност, дори се твърди, че от хавала идва думата "авал" във френския и италианския език. Хавала работи като системите за касови преводи, ама без документи и по-евтино. По малките търговски улички на европейските градове през два дюкяна и кафенета предлагат хавала. Даваш на парижки хаваладар, да речем, 100 евро да ги преведе на брат ти в Хелзинки. Той ти обяснява къде в Хелзинки да отиде брат ти, да търси примерно хаваладара Махмуд и да му каже паролата "крокодил". И наистина, като намери брат ти Махмуд и му каже "крокодил", онзи му дава 100 евро. Работи бързо и евтино, въпреки всички забрани. (Практиката се преследва, защото точно чрез мрежата на хавала и с биткойн преводи чрез тъмния интернет в сървъра Тор минава огромната част от преводите за терористи и престъпни услуги от всякакъв вид.) Банковата система няма да се разпадне за ден-два, но вече наблюдаваме сериозни болестни процеси. Всеки да си мисли сам какви вреди могат да предизвикат, в кои страни, за колко време. И да се пази.

32
7855
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
32
 Видими 
18 Октомври 2015 19:21
Вторият сигнал, че пресъхват приходите на банките, дойде от банковата крепост Базел, Швейцария, с един доклад, който иначе твърди съвсем друго, че банките все повече се издържали от такси вместо от лихвения марж, пък в бъдеще щели да печелят от таксите, а от кредитите планомерно да губят.
гответе се за ислямко банкиране. до тук с лихварството
18 Октомври 2015 19:23
прочутата неформална мрежа за преводи на пари в брой. Тя е възникнала в Арабския свят от дълбока древност, дори се твърди, че от хавала идва думата "авал" във френския и италианския език. Хавала работи като системите за касови преводи
по "Пътя на коприната" от как има коприна.
18 Октомври 2015 19:30
И аз забелязвам такива признаци. Това лято видях на плажа хора да събират мидени черупки - значи е сигурно, че ще се връщаме към тях като пари!
18 Октомври 2015 19:54
Едно време и в България имаше сусу - в големите предприятия имаше взаимно-спомагателна каса - всеки месец хората отделяха по 10 лева и ги даваха на касата. А пък като им дойде реда взимат кредит. На същия принцип. Без лихви.

Не знам защо сега го няма това. Добра работа вършеше.

А банките прекаляват с монополното си положение. Вдигат такси, намаляват лихви по депозити, вдигат лихви по кредити. Харчат яко за офиси и не знам какви други разходи. Прекалено разточителни са.

Време е някой да измисли по-евтина банка. В началото ще бъде извън закона.. но с времето нещата ще се наместят. Ненормална е сегашната ситуация с банките.
18 Октомври 2015 20:05
Едно време и в България имаше сусу - в големите предприятия имаше взаимно-спомагателна каса - всеки месец хората отделяха по 10 лева и ги даваха на касата. А пък като им дойде реда взимат кредит. На същия принцип. Без лихви.

Не знам защо сега го няма това. Добра работа вършеше.

Няма го, именно защото вършеше добра работа. Хората си построиха къщи с ВСК.
Затова, защото вършеше добра работа, бе сред първите неща, които ликвидираха.
Изцяло споделям мнението на г-н Хърсев, че каквото и лошо да се каже за банкерите, все ще е малко. Но да не забравяме и чиновниците
18 Октомври 2015 20:36
Това, което не се казва е, че работещите БГ фирми не взимат кредити - самофинансират се
18 Октомври 2015 20:51
Чак пък проказа! Просто реакция на малките хора към издевателствата на екземпляри като Льовон Х. и сродните нему, уместно наричани в този Форум от мнозина от нас с кратичкото БАНКSTЕРИ!!! Сами са си виновни! Лакомо д**упе кръв с***eрe!
А иначе, причината за случващото се в банковия свят е дерегулацията, дерегулацията и простотиите, които вследствие на нея започнаха да вършат банкстерите първом в УСА, после в Европата и накрая по целия свят!!! ДИмЕПМ! На всички, особено на тези дето работят в отделите по кредитирането!
18 Октомври 2015 21:15
Всеки може да направи ВСК, но много поръчители към банки изгоряха, измамите са втора природа на много хора, а парен каша духа.
18 Октомври 2015 21:20
За банките не знам, но все по-малко хора с вратовръзки ще правят бизнес. И няма да има сусу-мусу, а стрелба по дивия заек.
18 Октомври 2015 21:59
Slava
18 Октомври 2015 21:15

То затова във предприятията, фирмите се правеха ВСК. И през ведомост събираха мисля 10те лева. Реално работодателя/тогава държавата/ гарантираше и плашеше крадците. Та нямаше такива.
18 Октомври 2015 22:49
И сега има ВСК в големите фирми. с таван на кредита 7 бона и лихва от 2 % годишно.
18 Октомври 2015 23:02
Дедо ми казваше - Влезеш ли у банката, все ще ти ударят джеба...
19 Октомври 2015 01:23
Гледам и не вярвам на ушите си!!! Ами че това си е принципът на взаимното кредитиране, основа на кооперативното банкиране!!! Горките Фредерик Райфйзен, Шулце-Делич и знайни и незнайни дейци на кооперативното движение... От 19 век, 1890 г. в България, д-р Хърсев... Популярните банки са спасявали хората преди колегите на Хърсев да измислят либерастията, Имало ги е и у нас, но са национализирани и бързо се превръщат в ДСК. До ден днешен около 40% от влогонабирането в Европа става в популярни банки... Хайде, матрялът не знае, но може ли Хърсев да е такъв игнорант за такава съществена част от икономическата история на Европа? Ама и аз какво ли се впрягам... Да си лягам, че нямам търпение да науча каква ли ще е спуснатата централна новина утре, т.е. днес... Бог да пази България, ние каквото можахме, вече направихме...
19 Октомври 2015 01:34
Между другото, взаимно-спомагателните каси са си все още законни. Работят по Закона за кооперациите и още съществуват тук-там. България е може би единствената страна в Европа (може би и в света, не бих се учудил), в която няма кооперативно банкиране. Закона за банките и кредитното дело позволява само АД-та да банкират. Законово разчистване на конкуренцията. Впрочем, точно този комфорт направи бачужди нкирането у нас така привлекателно и привлече толкова чужди банки у нас. Разбира се, за сметка на достъпността на банковите услуги... Има български граждани, които трябва да пътуват 30-40 км от населеното си място, за да получат банково обслужване. И да, интернет също няма в населеното им място, така че и интернет-банкиране нямат. Но на фона на последните изцепки кой ли би се разтревожил за това...
19 Октомври 2015 05:36
Сусу? Проказа в банковия свят

Банковият свят живее от известно време в парникови условия. Липсата на отговорност за тъпите решения на лакоми гъзове води до израждане на популацията. Затова браншът се пренасели с тлъсти сомове и шарани без особени интелектуални и морални качества. От там и проказата.
Стотина щуки и всичко ще се върне по местата.
19 Октомври 2015 06:48
Сусу?

100 години Троянска популярна банка:

http://statii.troyan21.com/2014/07/100.html

Тази популярна банка е финансирала първото в историята на България социологическо проучване, проведено от Иван Хаджийски през 1931 г. сред троянските калфи и чираци. На въпроса "С каква работа може да се забогатее" 40% отговарят "с политика".
19 Октомври 2015 07:08
Ако бяха питали майсторите резултатът щеше да е 100%.
19 Октомври 2015 09:16
@mick
18 Октомври 2015 19:54
Едно време и в България имаше сусу - в големите предприятия имаше взаимно-спомагателна каса - всеки месец хората отделяха по 10 лева и ги даваха на касата. А пък като им дойде реда взимат кредит. На същия принцип. Без лихви.

Не знам защо сега го няма това. Добра работа вършеше.

Защо мислите, че го няма? Там, където работя, има взаимоспомагателна каса.
19 Октомври 2015 09:53
Никакво сусу, това си е ВСК. Много отдавна обяснявам и агитирам мои приятели да направим цяла "Народна банка" на принципите на ВСК. Акционерите трябва да са само физически лица със среден по размер суми. Никакви мултимилионери! Такава банка ще е надежден хранител на парите на акционерите си, и ще им дава евтин паричен ресурс при нужда. Който желае - може да си изтегли капитала с приход минимална лихва Така че, това не е проказа, а свобода за хората от зависимостта от свръхбогатите!
19 Октомври 2015 09:55
За сусу и ВСК За съжаление нямам пълна информация за сусу, как работи машинката Но за ВСК имам живи спомени Разликата според мен е съществена ВСК е легитимен институтЗаконът и гарантираното от режима в страната доверие осигуряваха добра практика за ВСК Спомням имаше печати и протчие ДОКУМЕНТИ При уволняване изискваше подпис за това че не дължиш и т.п. Днес няма това доверие и няма как да се върне
Сусу както ми се струва има точно това безспорно доверие и съответните практики то да не бъде корумпирано.
Именно корумпираното в глобални мащаби доверие неуклонно торпелира и банковата система.
19 Октомври 2015 10:23
Как няма да се търсят други алтернативи на банките след като шефовете им получават огромни заплати и бонуси и не носят почти никаква отговорност за парите на банката! Банката фалира, шефовете ги уволняват и отгоре на всичко им изплащат обезщетение за прекратяване на трудовите договори.
Докато висшите мениджъри в банките не започнат да отговарят с цялото си имущество при фалит на банката и освен това всичките им трансфери от лични сметки и големи покупки да се обявяват пред акционерите на банката доверие към банките няма да има. Освен това голям процент от личните депозити да бъдат в управляваната от тях банка, а бонусите да се изплащат с акции от банката, които да не могат да се продават за определен период от време.
Т.е. личните им финанси да бъдат обвързани с банката до такава степен, че те да са първите изгорели при фалит на банката още преди да им се предявят допълнителни искове към имуществото им. Прихващанията за тях да бъдат абсолютно забранени след като са вътрешни лица за банката.
19 Октомври 2015 10:29
Неубедително.
Няма как група "сусаджии" от 50 човека да ти осигури пари за покупка на жилище, например. Най-много за нов телевизор. Така че "сусу" не е заплаха за банките, а за фирмите, занимаващи се с кредити на дребно, с 'бързи кредити' и т.п.

Хърсев май се е упражнявал в пожелателно словотворчество.
19 Октомври 2015 10:34
Докато [......] доверие към банките няма да има.

Патагонец,
Ти наистина ли твърдиш, че при сегашните условия няма доверие в банките или 'просто така'... ?
19 Октомври 2015 11:25
ВС Касите паднаха жертва на крайно вялото преследване на всякакъв вид закононарушители у нас. От социализма пък сме усвоили че спазването на договорите е препоръчително.

Нооооооо, нямайте грижа. С кредитирането както и преди ще се захванат мутри (то постепенно се връща) и хората им вярват повече отколкото на баМките. С преводите пък - хабала и биткоин. Сусу не е за нас. Сусу се развива в страни където или има затворени общности с принудително висок морал (не непременно законопослушание), или традиция в спазването на договорите, или работеща система за репресиране на тия които не спазват договори. Или и две или три от нещата наведнъж. Не е у нас това, ние сме малко или много Евразия - силният е прав, чуждото е общо, правилата са за другите.
19 Октомври 2015 13:08
Неубедително.
Няма как група "сусаджии" от 50 човека да ти осигури пари за покупка на жилище, например. Най-много за нов телевизор. Така че "сусу" не е заплаха за банките, а за фирмите, занимаващи се с кредити на дребно, с 'бързи кредити' и т.п.


познавам и такъв, при това циганин. изтегли 2 вноски по 7 бона плюс спестявания и помощ от маалата и си направи къща на село за 20 бона за без пари. познавам и българин, който тегли 100 000 евро за 80 кв. в София когато цените бяха най-високи, после преоформи кредита във франкове и в момента плаща 2000 лв. на месец за изключително глупав апартамент.
19 Октомври 2015 13:51
Банките трябва да се издържат от покупко-продажбата на кредити, тоест купуват на ниска лихва "на едро" от централната банка и продават на по висока лихва "на дребно" на потребителите. съвсем проста търговия. Да ама при нулеви лихви няма как да стане търговията. А за да не са нулеви лихвите трябва инфлация. Но ако има инфлация страдат тези със натрупаните спестявания и печелят затъналите в кредити. Просто е. Положението от самосебеси няма да се оправи, чудо не се очаква.Може икономиката и да не е точна наука, но законите на парите са непреодолими.
Не си мислете че големите финансови пазари са някакви машини за правене на пари, и там правилата и законите са същите като на илиянци или всеки селски пазар, от нищото пари не се правят. Сега банките финансират големи финансови организации, но това е временно, скоро ще секне. Знаете ли какво правят с тези пари големите финансисти? Отиваш в банката и искаш милиони за да купиш с тях активи, примерно ДЦК и ги ползваш за гаранция на заема. Изглежда логично и сигурно, ако не върнеш парите банката ще вземе ДЦК -та които са гаранцията, изглежда че нищо няма да загуби , сигурна работа .Да ама не, ти с тези ДЦК СРЕЩУ ЗАПЛАЩАНЕ гарантираш на инвеститори и какви ли не че ще ги обезщетиш ако акции или облигации или каквото щеш които са си купили се обезценят , един жид застраховка. Печеливш бизнес....докато не се стигне до изплащане на тази застраховка, тогава се оказва че едни и същи активи гарантират прекаленно много загуби.
19 Октомври 2015 14:39
Патагонец,
Ти наистина ли твърдиш, че при сегашните условия няма доверие в банките или 'просто така'... ?

Самият автор го твърди: пресъхвали приходите на банките... Пък той е много по-запознат от мене в областта на банковото дело.
Вторият сигнал, че пресъхват приходите на банките, дойде от банковата крепост Базел, Швейцария, с един доклад, който иначе твърди съвсем друго, че банките все повече се издържали от такси вместо от лихвения марж, пък в бъдеще щели да печелят от таксите, а от кредитите планомерно да губят.

Но и досега банковите услуги поскъпваха и лихвите падаха, вече виждаме статистически данни, че
все повече клиенти напускат банките
и пада показателят "проникване" на банките - намалява броят на сметките и физическият обем на банковите услуги на единица произведен продукт и парични авоари. Клиенти, не само бедни хора, но и дребни фирми, закриват сметки в банките, плащат в брой и ползват алтернативни методи за спестяване и кредитиране.

19 Октомври 2015 15:11
Самият автор го твърди: пресъхвали приходите на банките... Пък той е много по-запознат от мене в областта на банковото дело.

Хм.
Аз пък отзарана пуснах две-три гугленета по въпроса за приходите и печалбите на банките у нас и резултатите напълно опровергават идеята за 'пресъхване'. Поне у нас. Нарастват както печалбите на банките, така и активите им. Виж, например, тук .
Ерго, няма как да говорим за недоверие.
19 Октомври 2015 15:25
Ерго, няма как да говорим за недоверие.

Начи, банките си имат парламентарно лоби и сички закони и разпоредби са в техна полза. Секакви преводи и плащания задължително минават през тех и те си получават таксите и комисионните щеш не щеш...
19 Октомври 2015 17:21
Не е необходимо да се връщаме към древните времена за да избегнем кожодерските услуги на банките. Има съвременни инструменти за кредитиране, обмен и превод на валута с минимални такси, много по-ниски от банковите. Например, transferwise и currencyfair разчитат на това, че винаги има хора искащи да преведат средства както в едната, така и в другата посока. Превеждал съм стотици пъти с тях, много по-бързи, лесни за употреба и евтини са от аналогичните банкови услуги.

Взаимните спестовни каси също не са изчезнали, има стотици такива схеми, но вече оперират в интернет. Не съм ползвал и не мога да препоръчам подобна услуга.

Тенденциите към преминаване към такива колективни и нерегулирани услуги е много интересна, но Хърсев не си е написал домашното и ни занимава с някакви африкански тъпотии.

20 Октомври 2015 02:28
Едно време имаше ВЗК/взаимно спомагателна каса/ във всяко предприятие и много хора я използвахме....Не е открита Америка със това сусу...
20 Октомври 2015 15:45
Работя в банка, една от трите най-големи в България. Ами, дори тук има ВСК, май срещу 2% лихва можеш да теглиш заем, стига да си внасял 2 години (може и да бъркам с цифрите, не съм ползвал услугата).
Вижте, в кредитирането всичко е риск. Понеже всеки мисли, че да кредитираш голяма корпорация е "на баницата мекото", давам пример - идва голямата фирма Х, която получава кредит - да речем 10 милиона. Обаче догодина идва, и казва "от друга банка ме оферират с 1% по-ниска лихва". Опциите ти са две - намаляваш лихвата и ти, или изпускаш клиента (а с него и такси от преводи по сметки, такси и лихви от сметки и кредити на служителите и т.н.). За какъв картел говорим? Клиентите се въртят между банките като въртележка - един се махне от една бамка и отиде във втора, от там пък друг в трета и т.н. И банките волю-неволю, в този доста свит пазар, смъкват лихви по кредити. Но трябва да се печели - затова падат и лихвите по депозити (не само, разбира се - в банките има много пари, но няма на кого да дадат, т.е. плащат само на вложители).
Не забравяйте, че доста от банките са с чужди собственици - те искат печалби, не е самоцел на висшия мениджмънт на местно ниво. Е, и те имат кяр, защото бонуси вземат, и то не малки.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД