Икономическият ръст на Виетнам ще стигне 6.4% през т.г., сочат данните на Министерството за планиране и инвестиции в Ханой. Очаква се до десет години той да се удвои. |
На юг от най-населения виетнамски град Хо Ши Мин (бившия Сайгон) са разположени повече от дузина индустриални паркове. В провинцията, която се смята за предимно земеделска, това е мястото, където производството непрекъснато се разраства. Към края на май тук са привлечени вложения за 3.67 млрд. долара, около 40 на сто от които в дрехи и текстил. Огромни фабрики се отварят непрекъснато, за да произвеждат стоки за западни компании, като например "Найки". Инвеститорите в тях се възползват от увеличаващия се брой на младежката работна ръка във Виетнам и заплатите, които са поне два пъти по-ниски от тези в Китай, разкри наскоро в. "Уолстрийт джърнъл". Според данни на вестника почасовата надница в Китай на работниците във фабрики надхвърля 3 долара, в Тайланд тя е над 2.50 долара, докато във Виетнам е под 2 долара. Според икономисти този производствен растеж ще се засили, ако САЩ и 12 тихоокеански държави ратифицират документа, известен като Транстихоокеанско партньорство (ТТП). Споразумението ще премахне някои съществуващи сега търговски ограничения и ще е в полза основно на развиващите се страни като Виетнам и Малайзия, чийто растеж е силно зависим от експорта. "Ще бъде фантастично, ако търговското споразумение се подпише", коментира пред изданието Франк Смигелски, вицепрезидент на Avery Dennison Corp. Това е една от най-големите компании в света за етикети за дрехи. Тя е базирана в Калифорния, но наскоро е отворила фабрика, разположена на 300 000 кв. фута в Лонг Ан.
Според Смигелски търговското споразумение ще окуражи повече производители на облекла да увеличат производството си в такива райони. Огромният ръст в заплатите в Китай и
нарастващият недостиг на работници
правят такива места все по-привлекателни за инвеститорите. Виетнам отбелязва видим икономически растеж от 1980 г. насам, когато реформите в страната са били пазарно ориентирани. През 2014 г. преките чуждестранни инвестиции в страната са били 12.4 млрд. долара, което е почти с 25% на сто повече в сравнение с 2009 г. Един от най-големите инвеститори тук е южнокорейският гигант "Самсунг", който планира да удвои настоящите си вложения от 4.5 млрд. долара. Ако споразумението влезе в сила, Виетнам ще е най-големият индивидуален печелиш от него, защото ще получи много по-голям от другите достъп до огромен потребителски пазар, показват прогнозите на базирания във Вашингтон тинк-танк "Петерсън". Виетнамското правителство изчислява, че споразумението ще подпомогне виетнамската икономика с 33.5 млрд. долара през следващите десет години - което е около една пета от настоящия БВП на страната. Според изчисленията на "Петерсън" се очаква експортът на облекло и обувки да нарасне с 46 на сто до 165 млрд. долара до 2025 г.
Политиката на обновление, стартирала във Виетнам преди около три десетилетия, залага следните стратегически цели в социално-икономическо развитие - демокрация, справедливост и цивилизация. Очаква се Транстихоокеанското партньорство да донесе на Виетнам нарастване на БВП с 11% до 2025 г. Наливането на пари в икономиката на Югоизточна Азия може да превърне Виетнам в една от двете
най-бързо растящи големи икономики
до 2050 г. заедно с Нигерия, ако като цяло търговските ограничения продължават да се вдигат, сочи анализ на "Прайс уотърхаус Купърс".
Виетнам, който е най-бързо развиващият се азиатски пазар с 90 милиона потребители, открива нови възможности пред европейските износители, след като се съгласи по принцип да сключи споразумение за свободна търговия с Европейския съюз. От догодина Виетнам ще премахне 65% от митата върху вноса на европейски стоки и услуги и ще елиминира 99 на сто от тях през идните 10 години. Същото ще направи ЕС през идните седем години, съобщи наскоро еврокомисарката по търговията Сесилия Малмстрьом. Споразумението предвижда намаляване на нетарифните бариери и защита на европейските географски наименования. Европейски компании ще могат да се състезават за виетнамски обществени поръчки. Споразумението предвижда увеличена прозрачност и консултации, що се отнася до субсидиите за държавните предприятия в страната, и високи стандарти за защита на интелектуалната собственост.
Виетнам от своя страна се съгласи да отвори пазара си за услуги в областите на бизнеса, околната среда, пощите и куриерите, банките, застраховките и морския транспорт, както и за инвестиции в хранително-вкусовата промишленост, изкуствените торове, автомобилните гуми, пластмасите, керамиката, строителните материали. До края на годината текстът на споразумението трябва да бъде завършен на експертно ниво, след което трябва да бъде ратифициран от Съвета на министрите на ЕС и от Европейския парламент, както и от виетнамска страна. Това ще бъде първото споразумение за свободна търговия, което ЕС сключва с развиваща се държава. За 2014 г. търговията между ЕС и Виетнам е била 28.2 милиарда евро, като 22.1 милиарда евро е бил вносът в ЕС от Виетнам и 6.2 милиарда евро - европейският износ за Виетнам. За 2013 г. страните от ЕС са инвестирали пряко 500 милиона евро в тази страна. Виетнам изнася за Европа главно телефони, електроника, обувки, текстил и облекла, кафе, ориз, морски храни и мебели, а внася от ЕС машини, самолети, превозни средства, лекарства.
Уменията на виетнамските работници се увеличават с всяка изминала година и страната е в състояние да привлече още по-комплексни производства, казват инвестирали вече там. По тяхна оценка това, което е отнело на Китай 30 години, на Виетнам отнема 10 г., за да се случи.