:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,667,765
Активни 773
Страници 10,330
За един ден 1,302,066
ТЕНДЕНЦИЯ

Виетнам започва да измества гиганта Китай

Инвеститорите се възползват от увеличаващия се брой на младежката работна ръка и ниските заплати
Икономическият ръст на Виетнам ще стигне 6.4% през т.г., сочат данните на Министерството за планиране и инвестиции в Ханой. Очаква се до десет години той да се удвои.
Наскоро Виетнам и руската република Дагестан се договориха за разработка на шелфа на Каспийско море. Виетнамските власти са готови да вложат в проекта за добив на петрол и газ между 150 и 300 милиона долара. Лично премиерът на Дагестан Абдусамад Хамидов се е срещнал с представители на виетнамската държавна петролна корпорация "Петровиетнам". Договорката за сумата, която ще се отдели за проекта, е предварителна. Виетнам сключва постоянно подобни сделки, което показва какъв глад изпитва икономиката му за енергийни ресурси, тъй като страната преживява от няколко години невероятен икономически бум.

На юг от най-населения виетнамски град Хо Ши Мин (бившия Сайгон) са разположени повече от дузина индустриални паркове. В провинцията, която се смята за предимно земеделска, това е мястото, където производството непрекъснато се разраства. Към края на май тук са привлечени вложения за 3.67 млрд. долара, около 40 на сто от които в дрехи и текстил. Огромни фабрики се отварят непрекъснато, за да произвеждат стоки за западни компании, като например "Найки". Инвеститорите в тях се възползват от увеличаващия се брой на младежката работна ръка във Виетнам и заплатите, които са поне два пъти по-ниски от тези в Китай, разкри наскоро в. "Уолстрийт джърнъл". Според данни на вестника почасовата надница в Китай на работниците във фабрики надхвърля 3 долара, в Тайланд тя е над 2.50 долара, докато във Виетнам е под 2 долара. Според икономисти този производствен растеж ще се засили, ако САЩ и 12 тихоокеански държави ратифицират документа, известен като Транстихоокеанско партньорство (ТТП). Споразумението ще премахне някои съществуващи сега търговски ограничения и ще е в полза основно на развиващите се страни като Виетнам и Малайзия, чийто растеж е силно зависим от експорта. "Ще бъде фантастично, ако търговското споразумение се подпише", коментира пред изданието Франк Смигелски, вицепрезидент на Avery Dennison Corp. Това е една от най-големите компании в света за етикети за дрехи. Тя е базирана в Калифорния, но наскоро е отворила фабрика, разположена на 300 000 кв. фута в Лонг Ан.

Според Смигелски търговското споразумение ще окуражи повече производители на облекла да увеличат производството си в такива райони. Огромният ръст в заплатите в Китай и



нарастващият недостиг на работници



правят такива места все по-привлекателни за инвеститорите. Виетнам отбелязва видим икономически растеж от 1980 г. насам, когато реформите в страната са били пазарно ориентирани. През 2014 г. преките чуждестранни инвестиции в страната са били 12.4 млрд. долара, което е почти с 25% на сто повече в сравнение с 2009 г. Един от най-големите инвеститори тук е южнокорейският гигант "Самсунг", който планира да удвои настоящите си вложения от 4.5 млрд. долара. Ако споразумението влезе в сила, Виетнам ще е най-големият индивидуален печелиш от него, защото ще получи много по-голям от другите достъп до огромен потребителски пазар, показват прогнозите на базирания във Вашингтон тинк-танк "Петерсън". Виетнамското правителство изчислява, че споразумението ще подпомогне виетнамската икономика с 33.5 млрд. долара през следващите десет години - което е около една пета от настоящия БВП на страната. Според изчисленията на "Петерсън" се очаква експортът на облекло и обувки да нарасне с 46 на сто до 165 млрд. долара до 2025 г.

Политиката на обновление, стартирала във Виетнам преди около три десетилетия, залага следните стратегически цели в социално-икономическо развитие - демокрация, справедливост и цивилизация. Очаква се Транстихоокеанското партньорство да донесе на Виетнам нарастване на БВП с 11% до 2025 г. Наливането на пари в икономиката на Югоизточна Азия може да превърне Виетнам в една от двете



най-бързо растящи големи икономики



до 2050 г. заедно с Нигерия, ако като цяло търговските ограничения продължават да се вдигат, сочи анализ на "Прайс уотърхаус Купърс".

Виетнам, който е най-бързо развиващият се азиатски пазар с 90 милиона потребители, открива нови възможности пред европейските износители, след като се съгласи по принцип да сключи споразумение за свободна търговия с Европейския съюз. От догодина Виетнам ще премахне 65% от митата върху вноса на европейски стоки и услуги и ще елиминира 99 на сто от тях през идните 10 години. Същото ще направи ЕС през идните седем години, съобщи наскоро еврокомисарката по търговията Сесилия Малмстрьом. Споразумението предвижда намаляване на нетарифните бариери и защита на европейските географски наименования. Европейски компании ще могат да се състезават за виетнамски обществени поръчки. Споразумението предвижда увеличена прозрачност и консултации, що се отнася до субсидиите за държавните предприятия в страната, и високи стандарти за защита на интелектуалната собственост.

Виетнам от своя страна се съгласи да отвори пазара си за услуги в областите на бизнеса, околната среда, пощите и куриерите, банките, застраховките и морския транспорт, както и за инвестиции в хранително-вкусовата промишленост, изкуствените торове, автомобилните гуми, пластмасите, керамиката, строителните материали. До края на годината текстът на споразумението трябва да бъде завършен на експертно ниво, след което трябва да бъде ратифициран от Съвета на министрите на ЕС и от Европейския парламент, както и от виетнамска страна. Това ще бъде първото споразумение за свободна търговия, което ЕС сключва с развиваща се държава. За 2014 г. търговията между ЕС и Виетнам е била 28.2 милиарда евро, като 22.1 милиарда евро е бил вносът в ЕС от Виетнам и 6.2 милиарда евро - европейският износ за Виетнам. За 2013 г. страните от ЕС са инвестирали пряко 500 милиона евро в тази страна. Виетнам изнася за Европа главно телефони, електроника, обувки, текстил и облекла, кафе, ориз, морски храни и мебели, а внася от ЕС машини, самолети, превозни средства, лекарства.

Уменията на виетнамските работници се увеличават с всяка изминала година и страната е в състояние да привлече още по-комплексни производства, казват инвестирали вече там. По тяхна оценка това, което е отнело на Китай 30 години, на Виетнам отнема 10 г., за да се случи.



Снимки: ЕПА/БГНЕС
Клиент показва покупката си по време на откриването на първия ресторант на "Макдоналдс" във виетнамската столица Ханой.
 Бившият британски премиер Тони Блеър съветва и правителството на Виетнам как да привлече повече чуждестранни инвестиции.
28
3124
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
28
 Видими 
29 Октомври 2015 19:22
Бившият британски премиер Тони Блеър съветва и правителството на Виетнам как да привлече повече чуждестранни инвестиции.

Миришат ли донгите, Тони, миришат ли?
29 Октомври 2015 21:13
Ама що не дойдат в Европейска и Демократична България, тия инвеститори а се натискат да инвестират в Комунистически Китай и Виетнам?! Я Плевенлиев да ми я обясни тая икономика!
29 Октомври 2015 21:38
Китайците освен гарнитура, взеха да искат и пържоли, та се налага колонизаторите да ги заменят с виетнамците и други желаещи за мръсната и тежка работа от този регион...
29 Октомври 2015 23:24
До скоро дрехите които си купувах имаха етикет произведено в Китай Щото си купувам сравнително евтини дрехи,кинкалерия дет се вика Ама от скоро етикетите се промениха.Вече същите дрехи са произведени в Бангладеш и Пакистан Качеството е същото като в Китай или като по преди от преди Китай...
30 Октомври 2015 00:23
Уменията на виетнамските работници се увеличават с всяка изминала година и страната е в състояние да привлече още по-комплексни производства, казват инвестирали вече там. По тяхна оценка това, което е отнело на Китай 30 години, на Виетнам отнема 10 г., за да се случи.


Другарите виетнаци малко късно се усетиха че се прецакаха по време на студената война и сега бързат да наваксат. За тях, както и за Южна Корея е немислимо да са по-слабо развити от Китай.
30 Октомври 2015 07:11
Другарите виетнаци малко късно се усетиха че се прецакаха по време на студената война

Добре че изритаха Американците по време на студената война, че можеха да са като Ирак и Либия сега.. или като нас! Като избиха 60 хиляди американеца им хванаха страха и вече ги уважават. А нас ни подритват като парцал.. спри АЕЦ Белене, спри Южен поток.. а сега прибери тия няколко хиляди бежанци. Че нали сме съюзници.. съюзници, съюзници ама пътуването си е с визи.. няма фандък за гъзолизците!
30 Октомври 2015 07:24
Добре че изритаха Американците по време на студената война, че можеха да са като Ирак и Либия сега.. или като нас!

Или като Южна Корея и Тайван...
30 Октомври 2015 08:25
Виетнам от доста време е в подем, както и още няколко държави от региона + Индия и Пакистан. И наистина е свързано с поскъпването на работната ръка в Китай, но не само. Друг съществен момент е, че китайците модифицират патенти на западни производства и ги обявяват за свои. Има и различни административни хватки при установяване на производства, което обезсмисля ефекта на по-евтината работна ръка. В другите държави може и да съществуват аналогични проблеми, но са с много по-слабо влияние за бизнеса.

Наскоро имах среща с китайци в един градовете в региона и чух да говорят за износ на производства в някои от страните там. Стратегическото им сравнително предимство е в това, че секторните производства са консолидирани и западните контрагенти не се разправят с хиляди подизпълнители и доставчици. Това впрочем е проблем и в България - местните производители трябва да се окрупнят, за да могат търговските партньори да договарят с един каквото и да е.
30 Октомври 2015 08:29
Наскоро Виетнам и руската република Дагестан се договориха за разработка на шелфа на Каспийско море.
Ей там е истината. Какво получаваме от ЕС? Пари за плочки на площадите и за магистрали, по-малко от нашите такси за ЕС. Икономиката да се развие точно по начина на Виетнам. Развиваш икономиката и от тази икономика дава пари за магистрали, за площаси и т.н. Тогава няма да има безработица, ще се пълни бюджета. Така беше преди 1989г., цялата нация работеше и имаше бурно развитие.
30 Октомври 2015 09:41
Китай измества Америка отвсякъде, а Виетнам няма как да измести Китай, тука става дума за това, че се намества сериозно в някои сегменти на пазара, които преди това са били заети от китайците.
30 Октомври 2015 11:37
"Според данни на вестника почасовата надница в Китай на работниците във фабрики надхвърля 3 долара, в Тайланд тя е над 2.50 долара, докато във Виетнам е под 2 долара."

Като започнат да искат повече пари накъде ще се насочат инвеститорите за по-ниски надници?
30 Октомври 2015 11:43
Или като Южна Корея и Тайван...
Т.е. окупирани територии, в които показно наливат прясно напечатани хартишки, за да могат да се дават за пример по форумите?

30 Октомври 2015 11:53
30 Октомври 2015 12:55
Според данни на вестника почасовата надница в Китай на работниците във фабрики надхвърля 3 долара, в Тайланд тя е над 2.50 долара, докато във Виетнам е под 2 долара.

Та затова.
Пример: Преди години софтуерна компания търсеше място да инвестира и открие филиал. Направили си сметка, че във Виетнам един работещ им струваше общо 500 долара за всичко: заплата + осигуровки.
30 Октомври 2015 13:37
***
30 Октомври 2015 13:52
Икономиката да се развие точно по начина на Виетнам.


За да стане това първо е необходимо да заменим непроизводителни пенции (над 2 млн. в момента) с млади бачкатори и после да убедим последните да си съдират гъзовете от работа (по 50-60 часа седмично минимум) за 400-500 лв на месец. Не виждам как ще станат и двете неща.
30 Октомври 2015 13:54
***
30 Октомври 2015 15:00
Ми два долара на час, при 8 часов работен ден и средно 20 работни дни в месеца са си 550 лв. Бая хора работят за толкова в България и то с висока квалификация. Тъй че, май не е много по-ефтино
30 Октомври 2015 15:40
Всеки пети виетнамски мениджър говори и пише на БЪЛГАРСКИ ЕЗИК, а всеки втори знае перфектно руски.
Но ние сме кухи тикви и не умеем да обърнем това в ползи за България.
Пожарникарско-ченгеджийска държава...
30 Октомври 2015 15:48
Бившият британски премиер Тони Блеър съветва и правителството на Виетнам как да привлече повече чуждестранни инвестиции.

Ловкия 29 Окт 2015 19:22
Миришат ли донгите, Тони, миришат ли?

Георги Кадиев да каже - той е навътре с виетнамските работи...
30 Октомври 2015 15:51
Не знам какви са тия идиотии - колко се било плащало незнам-къде си и това да бъде мерило...
Знайно е - примерно: правиш пари в Лондон, харчиш ги в София, правиш пари в София - харчиш ги в Дуранкулак...
Обратното е доста по-трудно (с редки изключения!) - да правиш пари в Дуранкулак и да ги харчиш София, да правиш пари в София и да ги харчиш в Лондон...

30 Октомври 2015 16:00
Политиката на обновление, стартирала във Виетнам преди около три десетилетия, залага следните стратегически цели в социално-икономическо развитие - демокрация, справедливост и цивилизация.

Бе, колеги, за Виетнам - ясно - залага на справедливостта и цивилизацията...
Ма т.нар. справедливи и цивилизовани държави (бели им викат!) кога ще започнат да залагат на справедливостта и цивилизацията - примерно да плащат същата заплата на един трудящ се в бяла държава и един трудящ се във Виетнам...
Щото стана дума, колко била заплащането във Виетнам - ако местните фирми плащат толкоз на час - разбираемо е, но ако е фирма от бяла държава плаща ли на обикновените работници по (да кажем!) 10-15 и повече долара/евро на час!? На тва му викам справедливост и цивилизация, щото плащайки 2 долара, както виетнамските чорбаджии, то тез бели и цивилизовани фирми хич не са бели и цивилизовани...
30 Октомври 2015 16:20
Твърдението бе, че там инвестират заради ефтината работна ръка. Що не инверстират у нас, питам.
30 Октомври 2015 18:19
За да стане това първо е необходимо да заменим непроизводителни пенции (над 2 млн. в момента) с млади бачкатори и после да убедим последните да си съдират гъзовете от работа (по 50-60 часа седмично минимум) за 400-500 лв на месец. Не виждам как ще станат и двете неща.
Много се заблуждаваш, че при съвсремения капитализъм се печели от работа. Печели се ако си в позция, на теб да ти работят, а ти да събираш парите. Това важи и зс държавите.
30 Октомври 2015 18:26
Или като Южна Корея и Тайван...
Според един виетнамец с който говорих, Южен Виетнам е имал по-голям стандарт от Южна Корея по време на войната. Обаче виетнамците искат да живеят във своя родина.
Ако американците се изметат от Южна Корея ще стане същото, каквото стана във Виетнам. Северна Корея ще възприеме, Виетнамския и Китайския пътв на развитие.
30 Октомври 2015 18:42
30 Октомври 2015 19:21
Капиталистите инвестират там, където има сигурност за капитала, return on investment (печалбата от инвестицията) е най-висока и налице е читава работна сила.
По тази причина след войната беше инвестирано в Западна Германия, Япония. После в Тайван и Южна Корея. В тези страни сигурността на капитала беше гарантирана от наличния там американски военен контингент. По-късно след като в тях поскъпна работната сила се насочиха към Китай. Отначало плахо – най-вече китайци от Тайван създаваха съвместни фирми с китайци от КНР и изнасяха продукцията като made in Taiwan. По-късно нахлуха големите акули и масирано инвестираха в Китай, макар и неохотно приемайки местните ограничения. В края на деня, както винаги The basic point of the exercise is to make money.
Само че в Китай има съществена разлика с Южна Корея, Тайван … В Пекин на власт е ККП, пазарната икономика се регулира от държавата, Партията чертае петилетките за развитие и т. н. добре известни соц постановки, а държавния капитализъм го има най-вече из главите на форумните тролове.
САЩ не се притесняват от конкуренция от Япония, Южна Корея, Тайван и др. защото могат политически и военно да интервенират. Съвсем по друг начин стои въпросът с Китай. Докато се усетят Китайската икономика надмина тази на САЩ и китайската валута вече дава заявка да замени щатската.
Случващото се във Виетнам не е учудващо и смешно е да се твърди че измества Китай. Виетнам и Северна Корея следват китайския път на развитие.
В същност Китай пръв започна да инвестира и изнася производство във Виетнам и в Северна Корея.
МАО ЩЕ СЕ ОКАЖЕ ПРОРОК – САЩ СА КНИЖЕН ТИГЪР!
30 Октомври 2015 19:46
Има съществената разлика между Капитализма и Техноментализма в който не вярвате че вече сме нагазили.
Но това в какво вярвате си е ваш проблем!

Разликата е в това!
Капитализмът създава неравенство между нациите, но запазва пропорциите на богатството вътре в нацията.
Техноментализмът премахва неравенството между нациите, но вътре в нацията създава супер неравенство, между малка група на върха и едва ли не всички останали.

Точно това явление наблюдавате в целия свят!
Натисни тук
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД