:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,669,028
Активни 649
Страници 11,593
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Цялата пенсионна система се разстройва от инат

НОИ може да се превърне във виртуална пирамида - даваме надежди за по-високи пенсии, но нямаме ресурса да ги осигурим, казва бившият социален министър Йордан Христосков
СНИМКА: Юлиян Савчев
Проф. Йордан Христосков е уважаван експерт в социалната сфера. Работи в секция „Макроикономика” на Института за икономически изследвания към БАН. Преподава в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски”. Бил е зам.-министър и министър на труда и социалните грижи (1991-1994 г.), министър в служебното правителство на Ренета Инджова, а и в това на Георги Близнашки. Управлява НОИ между 2000 и 2009 г.
- Г-н Христосков, гледайки проекта на бюджета на държавното обществено осигуряване за 2016 г., какво постига пенсионната реформа в първата си година?

- Нищо не постига. За съжаление негативите в осигурителната система в резултат на направените компромиси, заради плахите стъпки ще продължат да се трупат. Пенсионерите се увеличават, разходите - също. Дефицитът в общественото осигуряване няма да намалява или ако намалее малко, с увеличаването на пенсионната вноска с по 1 пункт през 2017 г. и 2018 г. тази компенсация ще бъде много бързо "изядена". Това нарастване на осигурителните вноски в НОИ е за сметка на вноската в универсален пенсионен фонд, а това е за сметка на бъдещата втора пенсия на младите хора. Но все пак от пенсионната реформа има и позитивни неща. Първо, има предсказуемост, ясен план за увеличение на възрастта и на стажа в далечна перспектива. Имаме сравнително ясно очертана схема, по която ще се увеличава тежестта на една година стаж с процента на швейцарското правило всяка година, но с уговорката, че ще е според икономическите възможности.

- Но няма график за това, нито яснота за старите пенсии - на базата на кой осигурителен доход ще бъдат преизчислявани.

- Това е неясно. По подразбиране ще е на базата на осигурителния доход, на който са отпуснати, което вече е несправедливо. Осъвременяването на пенсиите ще бъде много предпазливо и пенсионерите ще бъдат компенсирани колкото инфлацията, но това няма да доведе до чувствително подобряване на качеството им на живот. Има и друг проблем - в бъдеще ще се увеличават хората с минимален размер на пенсията, които се пенсионират с недостигащ стаж. Сега тези хора са 20%, но ще започнат да излизат в пенсия възрастовите кохорти, които бяха най-силно засегнати от периодите на безработица през 90-те г. Тези хора бяха ударени и от принудителната работа в сивата икономика. Те няма да имат необходимия осигурителен стаж. Хората с непълен стаж, които се пенсионират с минималната пенсия, ще нараснат сигурно до 30%.

- Казахте, че стъпките са плахи. Ще се наложи ли да ги коригираме отново заради демографски и финансови причини?

- Демографски нещата са прогнозируеми. Причините ще бъдат по-скоро финансови. При един по-лош сценарий на икономическо развитие дефицитът ще бъде изключително висок и ще трябва да избираме - дали да отменим някои от мерките за увеличаване на пенсии като годишната индексация, или да завишим отново условията за пенсиониране. Тук ги няма същинските промени - няма ги мерките за ограничаване на инвалидните пенсии. Имаме някакви намерения, но нищо реално. Нямаме и мерки за ограничаване на злоупотребите с болничните. Нищо не става във втория стълб по същество. Намалиха таксите, ок. Най-страшното за пенсионната система при един сериозен крах е да се превърне в система "Бевъридж" - всички да са с еднакви пенсии от определено поколение нататък.

- Даде се възможност на хората, които не им стигат до 12 месеца възраст, да се пенсионират.

- Ранното пенсиониране също влияе негативно върху бюджета. Имаме нов момент - въвеждаме ранни пенсии и за трета категория труд независимо от специфичните препоръки на ЕК да ограничаваме ранното пенсиониране. За първа и втора категория труд то остава завинаги. Освен това и за двете категории бе приета възраст за пенсиониране с две години по-рано от разчетите. Компромисите с работещите в специалните ведомства също са в посока ощетяване на социалното осигуряване - за тях приетата възраст също е по-ниска от първоначално обявената. Със специалните ведомства всички правителства имат флирт и се страхуват от тях. А работещите в първа и втора категория труд са крепости на синдикатите. Синдикатите ги няма там, където трябва - в по-малките фирми, а са в големите предприятия или тези с държавно участие. Синдикатите много често са обвързани с ръководствата на тези предприятия по един не много чист начин. И затова те държат на тези работници - те са много малък процент, но изземват много от фонд "Пенсии" в НОИ. В реформата от 2000 г. финансирането на пенсиите на хората от първа и втора категория постепенно трябваше да се изнесе в професионалните фондове. На практика обаче България вече няма тристълбов пенсионен модел. Имаме два стълба - обществено осигуряване на разходопокривен принцип и доброволно осигуряване, което се разделя на две части - без определени вноски и с фиксирани вноски.

- Какви са причините според вас?

- Много са, но на първо място са фискални. Желанието да се вземе колкото се може повече от тези близо 9 млрд. лв., за да се покрият текущи нужди и да намалее субсидията на държавата към общественото осигуряване. Да се освободят ресурси за други програми - не социални, а за асфалт. Далаверата е в асфалта.

- Как ще се отрази на НОИ възможността за прехвърляне на средства от частните фондове?

- НОИ ще бъде сериозно ощетен дори само от една преходна разпоредба. Тя дава възможност на всички пенсионери от специалните ведомства, които са се осигурявали в универсален пенсионен фонд, както и на хората от първа и втора категория труд, които са се пенсионирали вече с намалена пенсия, да върнат парите си в НОИ. А срещу това пенсиите им да бъдат коригирани. Правил съм разчети за служителите от сектор "Сигурност", които вече са се пенсионирали. Техният индивидуален коефициент в намаления си вид е почти 2. Тоест те се осигуряват върху почти два пъти по-висок доход. Средната им пенсия е 535 лв. Тези, които са се пенсионирали най-рано през 2010 г. - тяхната средна възраст е 50 г., родени са 1960 г., осигуряват се в УПФ от 2003 г. Те имат около 3700 лв. в частния фонд. Тоест ще върнат в НОИ 3700 лв., а ще получат повишение от 15% на пенсията - между 80 и 100 лв. Около 1000-1200 лв. годишно. Те обикновено получават пенсия около 25 г. Т.е. ще получат от НОИ 25 хил. лв., без да броим индексацията на пенсиите. Тези, които през 2015 г. се пенсионират, ще върнат около 8 хил. в НОИ, а ще получат между 25 и 30 хил. лв. без индексацията. Тоест те ще получат три пъти повече, това е сериозно ощетяване на бюджета на ДОО. Тук обаче не се отчита, че хората ще работят още 10-15 г. и вноските им ще отиват в НОИ. Също така става въпрос за усреднен случай. Всички ще се фокусират върху това, че пенсията им ще се повиши с 80-100 лв., и заявленията към НОИ ще "завалят", включително и от хора, които няма да получат повече от 20 лв. или нищо. Най-големият компромис тук обаче е с правото на хора, които отдавна са напуснали системата, да се пенсионират при същите условия. Това е един сериозен пробив. Огромен компромис е да продължат да работят и да получават и пенсия, и заплата.

- Има ли риск за хора от тази група да не получат увеличение на пенсиите?

- Три групи лица няма да получат увеличение на пенсиите си, ако имат неблагоразумието да си прехвърлят партидите от УПФ в НОИ. Тези, които са се пенсионирали преди 2004 г., тъй като пенсията им е отпусната, преди да имат вноски в УПФ, и е в пълен размер. Тези, чиято пенсия е определена до тавана, те просто няма как да получат увеличение, защото имат максималната възможна по размер пенсия. Увеличение няма да има и за онези лица, чиято пенсия е минимална. Най-лошото за тези хора е, че за тях няма "обратен билет". Веднъж подали заявление за прехвърляне от УПФ в НОИ, няма предвидена процедура, с която да го изтеглят, ако разберат, че са ощетени. Те едновременно губят своите спестявания в капиталовата схема, губят и бъдещите си вноски, които няма да постъпват по индивидуалната им партида, а ще отиват в НОИ и не получават никакво увеличение на пенсията си.

- Същото не се ли отнася и за хората от професионалните фондове от догодина?

- Тук също стои проблемът с моралния риск - от тези права ще се възползват хората, които имат изгода. Ще си върнат парите в НОИ хора, чиито натрупвания по индивидуалните партиди са ниски, за да получат по-високи пенсии. НОИ ще бъде сериозно ощетяван по линията на този морален риск. Цялата система се разстройва от инат. Всички тези промени бяха приети с безкрайно съмнително мнозинство. Тази сметка в дългосрочен план е тотално грешна - тя е в ущърб на хората и на НОИ. Страхувам се, че НОИ ще се превърне във виртуална пирамида, в морален смисъл, не във фискален - ние даваме надежди за по-високи пенсии, а всъщност не можем да ги осигурим. Сега на хората, които се осигуряват върху висок доход, не им се казва, че може да загубят при прехвърлянето на парите си. Догодина синдикатите ще бъдат изключително агресивни да ги насърчават да си връщат парите в НОИ. След като се види, че няма достатъчно ресурси в НОИ, може да се стигне до по-рязко увеличаване на условията за пенсиониране на първа и втора категория труд. И дори за работещите в специалните ведомства.

- Имате ли прогнози за това колко хора ще се прехвърлят към НОИ?

- Един от подценените приходи в ДОО за 2016 г. са тези 114 млн. лв. от частните фондове, които се очакват от прехвърлянето на хората. Много повече ще са. Категорийните работници могат да правят еднократен избор. Те са около 270 хил. осигурени. От активно работещите, на които им предстои пенсиониране в следващите 5-6 г., всички ще си върнат парите. Близо 700 млн. лв. са натрупани в професионалните фондове, сигурно за година-две ще се върнат 200 млн. лв. Затова и смятам, че само догодина приходите ще са около 200 млн. лв.

- Как ще се отрази това на капиталовия стълб?

- В условията на несигурност частните фондове ще са изправени пред риска да поддържат по-висока ликвидност, а това може да се отрази на доходността. При финансов срив и една стадна реакция на хората, при синдикален и административен натиск хората ще започнат масово да се прехвърлят, което ще доведе до тотален срив на финансовите пазари.
13
3344
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
29 Октомври 2015 20:57
Христосков - уважаван експерт???
----------------------------------------------
Сайтът на Генек
30 Октомври 2015 02:01
Ооо, брато, баш ми е драго. Измисли ли как да изгърбим емигрантчетата с някой друг бон глоба будалък.
30 Октомври 2015 02:15
НОИ може да се превърне във виртуална пирамида


НОИ е пирамида и нашето поколение много скоро ще го усети на гърба си, въпреки прибираните от нас всеки месец стотици левове за "осигуровки". Ако не сте забелязали, да ви светна - все повече бели възрастни хора ровят из кофите за боклук и не само защото имат ниски пенсийки, а защото изобщо нямат шанс да се пенсионират, нищо че са плащали данъци десетилетия преди през 2000 г. Костов и сие да започнат изграждането на въпросната пирамида.
30 Октомври 2015 09:27
Ееех, Христосков, ееех Данчо. Най-големият удар върху приходите на НОИ беше нанесен със създаването на пирамидалните частни универсални пенсионни фондове чрез ДЗПО-то. Кажи истината бе, лъжец ! Истината, че с въвеждането но ДЗПО-то, приходите на НОИ спадат с над 20 % при равни други условия. В същото време НОИ изплаща пенсии в пълен размер на лицата, родени преди 1960 г. Кажи истината, че непрекъснато намаляващите ставки на вноските за пенсии от 1990 г. насам под натиска на бизнеса, са довели до 50 % недостиг в бюджета на НОИ. И за големите измами в ТЕЛК-овете кажи. А басните за 1 и 2 категория, ги остави за глупаците. Кажи и за твоята роля в Нейковата реформа, по която сега плюеш.
30 Октомври 2015 10:12
Полезна статия, от която поне на мен ми стана ясно че е пълна неяснота по отношения на това с колко ще се промени пенсията на човек ако си прехвърли партидата в УПФ с НОИ. Не знам от НОИ как си я мислят тази работа, без да знаеш как ще се промение пенсията , да им харижеш личните си спестени пари в УПФ, които на някои хора са доста сериозна сума. Толкова ли е сложно и трудно да се постъпи коректно към хората които може да се възползват от това право. Нали по дяволите е малко математика това преизчисляване, защо НОИ не въведе такава услуга, нека да е платена, аз мисля, че всеки ще се възползва от това. То не, че сега може да си изчислиш горе долу как ще промени пенсията, може и частни консултански фирми да направят тези сметки НООО дали когато си прехвълиш парите и после НОИ изчисли ще е това което ти или консултанската фирма ти е изчислила. Аз имам доста голяма сума в УПФ и докато официално НОИ не ми каже как ще ми се промени пенсията никога не бих си прехвърлил парите в НОИ.
30 Октомври 2015 11:41
niкi_master

Както е написано в статията целта на занятието срещу 3000 лв .да получиш 25-3000лв. или в по-лошия случай срещу 8000 лв. В момента това че отиват пари в УПФ ти намалява пенсията отпускана от НОИ с 30% работата е там че сега по прогнозите УПФ би дал до макс 15 % за такива като мен отиваме след време всички са еднакви пенсии кои се прецакал да дава се прецакал. Аз гледам философски горд съм че с моите пари освен на 85% не заслужили се плаща пенсия на 15% заслужили.

Това което мен повече ме учуди е 25 години взимане на пенсия от шапкарите докато другите взимат средно 16 години. Внасят по-малко време и взимат по-дълго всички се трудим за тях силовите ведомства.
30 Октомври 2015 12:47
Ако не сте забелязали, да ви светна - все повече бели възрастни хора ровят из кофите за боклук и не само защото имат ниски пенсийки, а защото изобщо нямат шанс да се пенсионират, нищо че са плащали данъци десетилетия преди през 2000 г. Костов и сие да започнат изграждането на въпросната пирамида.

По закон всеки в България може да се пенсионира. При пълен стаж - според установената от закона възраст, при непълен, но по-голям от 15 години на 65 годишна възраст, а социална пенсия може да се получава от 67 години дори при липса на какъвто и да е стаж. Не говоря за инвалидните пенсии, които също са начин да се получава пенсия без необходимия стаж, в някои случаи напълно незаконно.
Пенсиите са ниски, но не може да си се осигурявал на възможния минимум или въобще да не си се осигурявал, а после да искаш висока пенсия. Тези, които са се осигурявали на минимума при всички случаи са на печалба, защото начислената им пенсия е по-малка от минималната, а държавата им доплаща.
30 Октомври 2015 13:48
При пълен стаж - според установената от закона възраст, при непълен, но по-голям от 15 години на 65 годишна възраст, а социална пенсия може да се получава от 67 години дори при липса на какъвто и да е стаж.

това въобще не е така сладък
30 Октомври 2015 14:39
това въобще не е така сладък

А как, сладка?
http://www.nssi.bg/pensions/grantpensions/1854-posv13
При минимален стаж от 15 години също се отпуска пенсия на по-късна възраст, като и в този случай възрастта расте плавно.
За пенсии без стаж възрастта е 70 години.
http://www.nssi.bg/pensions/grantpensions/424-pntd
Сбъркал съм възрастта, за което се извинявам.
30 Октомври 2015 15:34
Истината, че с въвеждането но ДЗПО-то, приходите на НОИ спадат с над 20 % при равни други условия.

Преди въвеждането на ДЗПО не е имало приходи в НОИ, защото и двете възникват с реформата в пенсионното осигуряване (Закона за социалното осигуряване, сега преимуниван на кодекс). При равни други условия, наличието на ДЗПО води до пропуснати ползи за НОИ около 6.9%, но не повече от 16.67% за в бъдеще. Но, при положение, че на НАП им се губят над 700 хил. неосигурени лица ( 6 млн. избиратели минус 2.5 млн. пенсионери минус 3.2 млн. осигурени лица), сиреч имаме системна несигурност от над 25%, тия 7-17% са "прах в очите".
В същото време НОИ изплаща пенсии в пълен размер на лицата, родени преди 1960 г.
Дори НОИ да знаеше какво е "пълен размер", пак нямаше да ги плаща поради "тавана на пенсиите". Ако не се затрие документацията както при социализЪма, "пълният размер" ще е известен за "третата ръка" работници чак през 2038 г. (1998 г. начало на реформата с отчетена пенсионна вноска + 40 години трудов стаж). Понеже за "първо качество" работници (15 години трудов стаж) вече е известен "пълният размер", затова Горанов ги прехвърля в НОИ, щото "размерът" им се оказа къс за претендираното качество. Като се прехвърли и "второто качество" (25-27г. трудов стаж) в следващите пет години, парите на НОИ през 2022 г. ще стигат за плащане само на социална пенсии за всички пенсионери.
И за големите измами в ТЕЛК-овете кажи.
Реалните инвалиди са около 450 хил. души. Обаче кой е решил, че пенсионер може да стане нетрудоспособен и да се отпуснат още 450 хил. инвалидни пенсии? Това, че ТЕЛК евентуално се е възползвал от това глупаво право, не е той, дето "дава баницата".
Последно, нали системата е
солидарна
, защо тогава всички не работят солидарно по 40 години или солидарно да плащат еднаква вноска за пенсия и солидарно да получават еднаква пенсия!? Който иска повече, да внася другаде - в имоти (някои го правят, но кесят на солидарността), в банки, в други фондове.
30 Октомври 2015 15:37
Сбъркал съм възрастта, за което се извинявам.
Няма нужда да се извиняваш - и тя ще бъде повишена ... до края на мандата на сегашните "умници". Направо си заплювай 75 г.
30 Октомври 2015 17:16
защо тогава всички не работят солидарно по 40 години или солидарно да плащат еднаква вноска за пенсия и солидарно да получават еднаква пенсия!? Който иска повече, да внася другаде - в имоти (някои го правят, но кесят на солидарността), в банки, в други фондове.

Е, да, това е едно от добрите решения за пенсионна реформа: еднакви за всички условия.
31 Октомври 2015 09:11
които се пенсионират с минималната пенсия, ще нараснат сигурно до 30%.


Много са работещите бедни, дето ще им спасят системата.
След 10 години с минимална пенсия ще са най-малко 50% и ще продължат да нарастват. А на бас, на кило истинско сирене!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД