Картата, на която общината е обособила алея и кучешка градинка. Нито родителите, нито собствениците на кучета одобряват решението. |
"Писна ни от вас и вашите кучета. Докога ще ви търпим? Това място е за деца!", крещи мъж на средна възраст на полянката. "Искате да си чипираме кучетата, искате да си плащаме данъците за тях, а какво получаваме насреща?" - се чува в отговор. Притежателите на животни твърдят, че над 8 години се молят на общината да огради мястото, което самата тя е определила за свободна разходка на кучета. Поредната жалба е подписана от над 50 души. Някои вече отказват да си плащат данъка за домашния любимец в знак на протест.
"От нас нищо не зависи", казват общинските служители, чиято проверка не открива нередности. Тях ги интересуват други формалности,
конфликтите между гражданите не са в ресора им
Скандали като този се случват от години сигурно във всяка квартална градинка. Конфликтите се разгарят непрекъснато, тъй като децата и кучетата делят общи пространства, което е недопустимо. Правилото е, че там, където няма обособено пространство за кучета, те имат право да бъдат разхождани, при това с поводи, само на местата, където няма детски и спортни площадки. Тоест на обикновени полянки.
В парка "Гео Милев" скандалите не стихват, въпреки че това е от малкото общини в София, която все пак е предложила някакво решение и е взела мерки. При 300 хил. кучета в София в момента заградено място за разходка на кучета има тук, на Орлов мост, както и в кварталите "Овча купел" и "Банишора". Покрай изборите се говори за такива и на други места. Оградени кучешки пространства има и във Варна, Бургас и Пловдив, като и там не е минало без разправии. Явно темата е "гореща" за всички жители. Поради презастрояването трудно може да се намери площадка с размери, които наистина дават простор за тичане. В София обичайните размери са миниатюрни, има и ограждения 5 на 10 м, които хората, които имат животни, смятат за подигравка.
Проблемът в "Гео Милев" е подобен - вместо обявените с общинска заповед пространства, са оградени в пъти по-малки площи, твърдят гражданите. В пиковите часове там се събират прекалено много кучета и капацитетът се изпълва до краен предел. Куриозно е, но в събота и неделя
кучешката градинка в "Гео Милев" е пълна с родители и деца,
които - явно заради поставените пейки - предпочитат да разхождат тук децата си. Понеже липсва и означение точно на мястото, а указателната табела за парка е далече, реално няма как да се обясни на родителите, че мястото вече е за домашни любимци. Така проблемите си остават, конфликтите продължават, напрежението тлее.
Хората с кучета не спират да се възмущават от общината. След години, в които тя не им е обръщала внимание, през октомври 2011 г. е издадена заповед, с която се определят местата за разхождане на кучета. Така в "Гео Милев" се определят 3 алеи, на които животните могат да бъдат пускани свободно. Те обаче не са заградени. Определено е и петно за площадка, където кучетата да тичат. Оттогава обаче то стоеше неоградено допреди 10-ина дни - вероятно заради изборите. През годините хората нееднократно са писали до общината да се прегради, като дори са предлагали да купят материали за своя сметка.
"Преди изборите оградата най-накрая се появи, но на много по-малка площ от определената първоначално", твърди Валя, стопанка на лабрадор. "Искахме просто да ни заградят едно местенце, за да спрем да пречим на родителите. Не си мислете, че не ги разбираме. Сега се опитаха предизборно да ни хвърлят прах в очите, но това смехотворно местенце, което ни отделят, не може да побере повече от 10 кучета. Няма дори и врата. Сложили са някаква табела, в която ни "дават" цяла алея за свободна разходка на кучетата ни. Но тя няма никакви заграждения. Как да обясня на Флора докъде може да тича?" - пита жената. - "Мястото е 1/10 от това, което самата община е записала в заповедта си. А между 18 и 20 ч. тук се събират над 40 кучета, които няма как да тикнем в оная измислица. Не за това се борихме."
Мнозина роптаят, че не е заградена цялата кучешка полянка, определена от общината, че не е сложена врата и че градинката се пълни с майки с деца. "Нали ние им пречихме с нашите кучета и викаха полиция? Сега как не им пречи и си сядат съвсем спокойно на нашата полянка?", питат кучкарите.
Родителите не им остават длъжни. "Нямам нищо против прилежащите зелени площи към главните алеи в парка да се оградят и да се направят "кучешки", стига ми само да бъда лишена от "удоволствието" разпуснатият косматко на безотговорния стопанин "да ни се радва" отблизо и всичко да става изневиделица", коментира майка. Друга жена добавя, че
абсолютно всички кучета трябва да са на повод,
защото не били малко уплашените и нахапаните хора. "Засега проблеми не сме имали, но кучетата специално в този парк наистина са много. И мръсотията им е много. Засега експериментираме как могат да съжителстват песовете с току-що проходилите дечица, тъй като знаем, че кучетата са мили същества и не закачат дечицата. Експериментът продължава", казва трета.
Не е за учудване, че във "Фейсбук" съществува специална група, която оказва натиск върху местната власт за решаване на конфликта между родители и кучкари. В отворено писмо на членовете й до общината например четем: "Невинаги, мили хора от общината, това дали вие харесвате, или не харесвате кучета е ваш личен проблем. Но според поста, който заемате, вие сте поели задължението да бъдете в абсолютна адекватна полза на обществото. Моля, примирете се най-накрая, че част от обществото има кучета, а други пък не ги харесват. И вие сте хората, които трябва да осигурят условия, в които и двете страни да са доволни. Идеята е следната: във всеки квартал да има определени адекватно съобразени (сиреч достатъчно големи пространства по възможност разделени на две за малки и големи породи, както се прави в Европа) зони за свободно пускане на кучета без повод. За целта употребете парите от данъка за домашни любимци".