След избори вече никой не говори за електорални нагласи - как са гласували младите, образованите, хората с високи и ниски доходи, жените, мъжете и т.н. От доста време насам основният въпрос е кой успя да прилъже ромите. Отговорът насажда усещането, че техните гласове са решили изборите, като са наклонили везните в една или друга посока. Затова седмица след приключването на местните избори валят данни къде и как е гласувало малцинството. Почти всички, загубили битката, оправдават поражението си с това, че опонентът им е "работил" здраво в ромските махали.
След като кметът на Добрич Детелина Николова не успя да се пребори за четвърти мандат, шефът на предизборния щаб на ГЕРБ Цветан Цветанов коментира, че загубата се дължи на подозрително силното представяне на конкурента от Реформаторския блок Йордан Йорданов в гетото на града. Цветанов иронично каза преди дни, че изборите в Добрич са родили нова форма на агитация - от блока
раздали на ромите ваучери за пазаруване в известна верига аптеки
и им платили тока за последния месец. Реформаторите не останаха длъжни и контрираха, че ГЕРБ са подкупили ромите в Плевен. Шефът на техния предизборен щаб Найден Зеленогорски разказа как местното село Буковлък е донесло 805 етнически гласа на доскорошния кмет от ГЕРБ Димитър Стойков срещу само 4 за техния човек Георг Спартански, който в крайна сметка спечели балотажа. След това в оркестъра се включи и лидерът на ДПС Лютви Местан, който също обвини ГЕРБ, че мащабно е купувал гласове в община Белица. От другия край на страната се обади и новият кмет на Сливен Стефан Радев, който обеща да се отнася добре с мургавите си съграждани, въпреки че тяхната махала "Надежда" поголовно гласувала за стария кмет Колю Милев от БСП.
Ако човек се вгледа внимателно в изборните протоколи, ще забележи, че загубилите кандидат-кметове и техните щабове пресмятат добре (с малки изключения) и зад числата съзират с право една или друга форма на платен вот. Това, което те свенливо пропускат да отбележат, е собственото си ноу-хау в този процес. Очевидно голямата болка на политиците е, когато и те са похабили ресурс в дадено гето, който в крайна сметка е отишъл на халос и усилията са се оказали недостатъчни. На сайта на ЦИК например може да се види, че в Добрич на балотажа миналата неделя кандидатът на Реформаторския блок Йордан Йорданов наистина печели повечето секции в махала "Балик". Загубилата Николова обаче също се представя добре. Статистиката показва, че в "Балик" на 1 ноември реформаторът получава 1604 гласа, а вече бившият кмет - 1206, или само с около 400 по-малко. Седмица по-рано Николова е почти пълен хегемон сред ромите. На 25 октомври ГЕРБ прибира в "Балик" почти два пъти повече гласове, отколкото на втория тур. Разпечатките показват, че в някои от секциите резултатите са от порядъка на 115 на 36, 149 на 89, 117 на 58 и т.н. в полза на управляващите. Седмица по-късно
нещо се случва и тези хора не излизат да гласуват
Гласувалите пък преливат подкрепата си за Йорданов. В Добрич разказват, че неговата победа в "Балик" не е дошла вследствие на внезапно нарасналата му популярност в махалата, а заради приспаната бдителност на Цветанов и на хората му, които след убедителната преднина на Николова на първия тур забравили за "Балик" и позволили на реформаторите да се активизират.
Проспиване обаче със сигурност не е имало в Плевен, макар че в крайна сметка там също победи претендентът на Реформаторския блок Георг Спартански за сметка на Димитър Стойков от ГЕРБ. Преди дни Зеленогорски заяви, че на балотажа жителите на махалата в с. Буковлък са гласували масово за Стойков - 805 гласа за него срещу само четири за Спартански. Цветанов възрази, че на първия тур положението е било обратното и че тогава ромите са подкрепили групово опонента им. Протоколите показват, че зам.-председателят на ГЕРБ или не е видял добре, или се опитва да заблуди аудиторията. В Буковлък и на първия, и на втория тур ромите са гласували ан блок за ГЕРБ. Истинският резултат в трите секции на балотажа в Буковлък дори е по-голям - 1906 на 35 гласа в полза на кандидата на ГЕРБ. В крайна сметка обаче етническият се оказа недостатъчен и Димитър Стойков не успя да запази кметския стол в Плевен.
И докато ГЕРБ и Реформаторите спореха, сравнително незабелязано мина
най-голямото преливане на ромски гласове през последните години.
Преди дни лидерът на ДПС Лютви Местан се оплака от липса на гласове в Белица. В стила на гангстерските филми той не обелва нито дума за много по-голяма щета, която партията му претърпя напоследък. На последните избори движението загуби пловдивската махала "Столипиново". След 25 октомври ДПС остана без нито един общински съветник в града, въпреки че в предишния състав на общината имаше трима, излъчени именно с гласовете от "Столипиново" - Антон Карагьозов, Джамисет Джафер и Али Байрям. През 2014 г. най-голямото гето на Балканите даде и цял народен представител - Венцислав Каймакамов, който миналия месец бе кандидатът за кмет на ДПС в Пловдив.
Всичко това обаче е вече история и днес партията на Местан вече няма почти никакво влияние в 30-хилядния пловдивски квартал. На първия тур на изборите ДПС получи само 265 гласа, което бе с над 2300 гласа по-малко спрямо октомври м.г. В същото време само за година почитателите на ГЕРБ в "Столипиново" почти се удвоиха - от 830 до близо 1500 гласа, получени на 25 октомври. Тези на Реформаторите пък скочиха от 110 на 480.
На миналите парламентарни избори в гетото Патриотичният фронт получи 174 гласа, а на първия тур на тези - 466. На втория тур битката за квартала стана още по-ожесточена. Старият нов кмет на Пловдив Иван Тотев получи с около 800 гласа повече от опонента си от патриотите Славчо Атанасов. От 34-те секции в етническата махала Тотев спечели 19 и взе общо около 2400 гласа. Симпатизантите на Атанасов на балотажа се увеличиха до около 1600, но те, прибавени към тези от другите райони на Пловдив, не стигнаха за крайната победа.
И докато в големите градове ромите все още не могат да определят кой ще управлява областта през следващите четири години, защото почти всички големи партии се опитват да я получат по някакъв начин, в малките градчета и особено в селата етническият вот вече избира кметове. За Буковлък край Плевен вече стана дума. Там с гласовете и на ромите за четвърти пореден мандат бе избран бившият военен Росен Русанов с резултат от 95 процента. Същият се прочу в цяла България с това, че ходи с пистолет на работа, че е
въвел вечерен час за живеещите в трихилядната махала
и че лично обикаля и охранява селото си през нощта. В Буковлък никой няма нищо против това, защото чрез мерките на Русанов битовата престъпност в селото е почти нула.
Мургавият електорат от варненското село Игнатиево избра за кмет единствената жена в селото, която каза, че не е наясно, че в Игнатиево живеят джебчийки. През пролетта репортерът на Нова телевизия Вероника Димитрова показа със скрита камера как ромки от Игнатиево крадат из варненските молове и разказват, че полицаите не ги закачат, защото си плащат. От репортажа стана ясно и че ромските фамилии живеят в огромни къщи, за които не могат да обяснят с какви средства са построени. НАП започна проверка в селото, но непосредствено преди вота кандидатът на ГЕРБ в Игнатиево Анастасия Кадиева разказа пред камери, че не знае в селото й да живеят крадци, макар да е родена и израснала в него. Това я изстреля с 95.95% победа на балотажа, въпреки че само седмица преди това губеше с малко от досегашния кмет Димитър Димитров. Между двата тура нещо се случи и Димитров призова да гласуват за съперничката му. През юни той каза, че само около 10 на сто от 400-те роми в Игнатиево крадат и че това е тяхното препитание още от 80-те години на ХХ век, когато гастролирали във влака София-Варна. На тези избори мъжете на част от джебчийките пък станаха кандидати за общински съветници от партия "Солидарност", оглавявана от шефа на мешерето Христо Младенов. "Солидарност" обаче взе само 0.2 на сто от вота в община Аксаково.
Групов ромски вот донесе победата за ром от пазарджишкото село Семчиново, който е новият му кмет. През последната седмица ефирът се изпълни с репортажи за живите вериги, с които българите се опитват да попречат на Пламен Темелков да заеме новото си работно място. Недоволните заявиха, че Семчиново се е превърнало в класически пример за купен етнически вот и че ромите са дали с гласа си властта на криминален елемент. Прокуратурата обяви, че ще направи проверка на имотното му състояние по подозрение, че бизнесът му е в сивия сектор, дипломата му е фалшива и че се занимава със сводничество. Резултатите от изборите са обжалвани и се чака дали съдът ще ги касира.
|
|