:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,283,716
Активни 331
Страници 14,408
За един ден 1,302,066
РАЗКРИТИЯ

"Мафия капитале" управлява Рим

Властите разкриха гигантска машина за пари, за която се смята, че е източила милиони от програми за подпомагане на бежанци и роми
Мегапроцесът започна при препълнена зала в италианската столица, но ще продължи да се гледа в специален бункер. Общо са задържани 80 души, като засега 46 от тях са подсъдими.
В градската управа на Рим всички го знаят като "съветник по въпросите на законността". Алфонсо Сабела изпълнява тази функция едва от няколко месеца. Но това време му е било напълно достатъчно, за да стигне до следното прозрение: "Рим е дълбоко корумпиран град. В това успях да се убедя през последните няколко месеца, които прекарах в управата. Сблъсках се с един управленски апарат, който е изцяло извън контрол. Престъпността се шири напълно необезпокоявана, при това от години", казва Сабела. Тази констатация едва ли изненадва някого. По-малки или по-големи корупционни афери е имало винаги. Но сегашният скандал, наричан от всички "Мафия капитале", показва съвсем нови измерения на задкулисните машинации.

Цяло чудо е, че съдебният процес започва само 11 месеца след първите арести. Медиите вече окачествиха делото като "мегапроцес" - заради големия брой обвиняеми - 46 души и планираните засега 136 съдебни заседания. Процесът трябва да приключи до следващото лято, но според мнозина този срок е твърде оптимистичен, като се има предвид огромната по обем документация, събрана по това дело. И как да е иначе, след като "Мафия капитале" е нещо като гигантска машина за пари. Само един пример. От подслушани разговори на Салваторе Буци - предприемач и един от тарторите на престъпната група, следователите са узнали, че всеки месец той е превеждал



по 5000 евро на корумпиран служител



в Градския съвет на Рим. Благодарение на тези подкупи престъпната група е развивала необезпокоявано дейности, които носели годишен оборот от 40 милиона евро.

"Мафия капитале" е трупала печалби от обществени поръчки, свързани с настаняването на имигранти, с услуги по извозването на сметта, както и с поддържането на зелени площи и улици. Все дейности, които поглъщат значителни държавни средства и затова са изключително доходоносни - включително и за хората, които са получавали тлъсти подкупи. "Имаш ли представа колко много пари могат да се направят от имигрантите? От наркотици се печели много по-малко", казва Буци в един от подслушаните телефонни разговори.

Мафиотите са имали свои хора в политиката и в администрацията, а според прокуратурата, "Мафия капитале" е процъфтяла след избирането на десния популист Джани Алемано за кмет на Рим през 2008 г. "Рим е тежко болен град. И ни предстои много, много работа", каза пред "Дойче веле" Франко Габриели, който като шеф на италианската "Гражданска защита" има богат опит с овладяването на кризи.

От съображения за сигурност обвиняемите по делото ще дават показания само по видеоконферентна връзка, а след първите няколко заседания



делото ще продължи в специален бункер



като защитна мярка срещу възможни атентати. Прокуратурата не си прави никакви илюзии - на подсъдимата скамейка седи свръхпрофесионална мафиотска организация. И макар римският клан да не е пряко свързан с престъпните синдикати в Южна Италия, методите си остават същите.

Рим е най-пресният пример за мафията, която на практика си има собствена държава. Договори, строителни разрешения, предоставяне на услуги - организираната престъпност в Италия не подбира средства, за да си осигури всички тези дейности. И затяга хватката над местните управи.

Градчето Фино Морнаско се намира по средата между Милано и Комо, близо до границата с Швейцария. От 2009 г. кмет на селището с десетина хиляди жители е Джузепе Наполи. Две години и половина след като той влиза в кметството, една сутрин го застига зловеща новина - на пътя между пазара и гробището е открит погребален кръст с негова снимка отгоре, а под него с бодлива тел е прикрепена ръчна граната. Причината за странната находка е, че години наред във Фино Морнаско е действала общинска фирма, очевидно в комбина с организираната престъпност, която е трупала загуби за милиони за сметка на данъкоплатците. След като кметът се намесва и ликвидира фирмата, започват и опитите за сплашване.

"Основаването на общинско предприятие с дейност, залагаща на обществени поръчки като ремонти, поддържане на паркове, градини и гробища, ти дава огромна икономическа мощ в ръцете. И ако не си подотчетен пред никого - например пред общинската администрация, ти можеш да поддържаш общинската фирма с нови и нови договори.



Но това не работи в полза на обществото",



казва кметът. Прокуратурата в Милано е преброила дотук 17 опита за сплашване само във Фино Морнаско - срещу кмета, членове на градската управа и на общинския съвет. Това включва опожарени коли, срязани гуми и др. Зад тези посегателства личи ясно почеркът на организираната престъпност. Трудно е обаче да се открият извършителите.

В италианския парламент в Рим наскоро бе представен доклад, съдържащ стряскащи изводи за организираната престъпност в страната. Затова Филипо Бубико, държавният секретар, отговарящ за вътрешните работи, обещава на местните управи подкрепа в борбата срещу мафията. "Нашата демокрация и институциите на общинско ниво са застрашени. Трябва да ги подкрепим, включително защото те са първата и най-непосредствена връзка на държавата с гражданите", категоричен е той. Специална разследваща комисия към италианския Сенат установи, че от януари 2013 до май 2014 г.



са били отправени общо 1265 заплахи срещу местни политици.



Членът на групата Марчело Гуалдани казва, че кметовете по места имат сериозни проблеми. Постоянно намаляват обществените поръчки, което създава големи грижи на строителния бранш. Отправяните заплахи са явление с широк спектър на влияние", съобщи той.

Особено в тежки времена на кризи се увеличава натискът срещу органите, от които зависят обществените поръчки. Никой не знае какъв е реалният брой на отправените от организираната престъпност заплахи, тъй като не всички засегнати докладват случаите в полицията. Нито пък се знае колко местни политици са се огънали под натиска на мафията, подали са оставка или са се съгласили да работят за престъпните групировки. Джузепе Наполи обаче не се е уплашил. Миналата година той се кандидатира за втори мандат. Управлението обаче не е за страхливци, казва той. "Изобщо не е приятно да знаеш, че някой ти има адреса и те следи постоянно. Дотук ни се разминава само със заплахи и материални щети. Но един ден могат да решат да посегнат и на нечий живот. Това ме притеснява най-много", признава кметът на Фино Морнаско.



СНИМКИ: ЕПА/БГНЕС
Адвокат носи папка с надписа "Мафия капитале" преди съдебното дело в Рим.
 Бомба избухна в офиса на бившия шеф на Градския съвет в Рим - Мирко Корати, след като той подаде оставка заради разкритията по грандиозната афера.
4
110
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
12 Ноември 2015 23:17
Нещо, не разбрах! Това статия за Италия ли е, или за България - всичко е едно-към-едно еднакво? Имената само са разменени, за защита на действителните лица.
13 Ноември 2015 07:48
Само Дучето е успял да се справи с мафията. Вкарва всички в затвора без много да му мисли. Познайте кой ги пуска от там и почва активно да ги използва като антифашисти?
13 Ноември 2015 09:47
Рим е дълбоко корумпиран град. В това успях да се убедя през последните няколко месеца, които прекарах в управата.

Да поканим човека в някой от българските окръжни градове, че да си оправи мнението за Рим?
13 Ноември 2015 11:18
Някой беше казал "Сердика е моят Рим"!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД