Независимо че не отговаря на условията за заемането на поста шеф на военното разузнаване, Йордан Бакалов остава на поста си. Това става ясно от преходните и заключителни разпоредби на обнародвания в Държавен вестник изцяло нов закон за военното разузнаване. Назначаването на нов директор може да продължи месеци и дори година. Законът влиза в сила със задна дата - от 1 ноември. В 6-месечен срок Министерският съвет трябва да приеме правилника за устройството и дейността на служба "Военна информация".
Именно заради промените в изискванията за директор на военното разузнаване президентът Росен Плевнелиев наложи вето и върна закона за повторно гласуване. С тези изменения бе направено така, че цивилен не може да оглавява службата, което автоматично изключваше сегашния шеф. Преди ветото военният министър Николай Ненчев отказа да приеме оставката на Бакалов, очаквайки президентското решение. Междувременно и реформаторите, и премиерът Борисов поискаха вето върху закона, макар той да бе приет и с гласовете на депутатите от ГЕРБ.
Изненадващо обаче ветото бе преодоляно и така на практика остана изискването шефът на службата да е военен. Това стана въпреки публичното говорене на Борисов, че ветото на президента трябва да мине и да остане правилото, че и цивилен може да оглавява структурата. Срещу тезата на премиера и лидер на партията гласуваха над 150 депутати, повече от 60 от които са от ГЕРБ.
ДОСИЕТА
Изрично е посочено, че разпоредбите на закона не могат да бъдат тълкувани в смисъл, ограничаващ приложението на закона за досиетата. Записано е, че всички органи осигуряват пълно и безусловно сътрудничество на комисията по досиетата.
|
|