:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,287,667
Активни 560
Страници 18,359
За един ден 1,302,066

23% от ромските деца не ходят на училище

Расте броят на учениците, които напускат рано образователната система
Вместо да се подобрява, образователната система у нас отчита застой или влошаване по редица показатели. Достъпът до образование на децата в неравностойно положение у нас е затруднен, като една четвърт от ромчетата не посещават училище. Броят на учениците, напускащи преждевременно образователната ни система, расте. Това са част от изводите в тазгодишния доклад на Европейската комисия "Мониторинг на образованието и обучението за 2015 г."

Ромските деца у нас в задължителна училищна възраст, които не посещават училище, са били 12% през 2011/2012 г., като 9% от ромчетата над 16 г. изобщо не стъпвали в клас, гласят данните от доклада. За учебната 2014/2015 г. данните сочат, че вече 23.2% от ромските деца на възраст между 7-15 г. са изцяло извън образователната система. Повече от 25% от ромските деца пък посещават дефакто сегрегирани паралелки в училище.

Въпреки че обхващането на учениците в училищния процес от ранна детска възраст бавно се увеличава през последните години, все още то остава под средноевропейското ниво (87.8% през 2014 г. при 93.1% през 2013 г.). Според данни на НСИ нивото на записване в предучилищното образование у нас намалява от 83.6% през 2013/14 г. на 82.9% през 2014/15 г.

Друг проблем пред родното образование е и увеличаващият се процент на децата, които напускат преждевременно системата - от 11.8% през 2011 г. до 12.9% през 2014 г. Това е в ярък контраст с предходните години, когато отпадащите от образованието деца намаляваха. По този показател са установени и значителни различия по региони - ако в югозападния район, в който е столицата, процентът на ранно отпадащите от училище е 5.9 на сто, то в северозападния е 20%, в североизточния - 17.9, а в югоизточния - 16.8%. От ЕК ни съветват да вземем мерки, за да преобърнем негативната тенденция, тъй като заложената според Европа 2020 цел на страната ни е този процент да стане 11%, колкото е средната му стойност и в ЕС.

Успехът в тази област зависи от наличието на добре функционираща система за проследяване на движението на учениците, която да следи всяко дете в риск, смятат още експертите по доклада. Положителна стъпка би било обвързване на финансирането за училищата с броя на ранно отпадащите от образованието деца, както и ранното идентифициране на трудностите в обучението.



ГРАМОТНОСТ

България се "слави" и с най-високия процент в ЕС на 15-годишните ученици, които срещат трудности по четене и математика, поне според международното изследването PISA. По процент на 9-класниците, които се затрудняват в областта на науката, пък сме на трето място от 28-те държави - членки на ЕС. Социално-икономическите фактори, различните училища и местоживеенето влияят много върху постиженията на учениците - ако тези от специализираните средни училища или такива в столицата се представят над средното ниво за страната, то децата от по-малките градове и в СОУ-та без специализирани паралелки изостават значително, посочват от ЕК.
5
2338
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
15 Ноември 2015 22:25
Значи масова деградация!
16 Ноември 2015 10:41
Всички числа и проценти в статията показват само едно нещо: увеличава се делът на циганите- ученици спрямо общия брой деца и младежи в училищна възраст. На това основно се дължи увеличаващия се дял деца не посещаващи училище и увеличаващия се дял на младежи, отпадащи преждевременно от училище. За съжаление държавата е приела, че не трябва да води статистика за етническия произход на гражданите си, въпреки че от това зависи съществуването и. И поради това никой не може да даде отговор колко са циганите. Но покрай такива статистически данни, за обхванатите от училищното образование деца, можем да се ориентираме приблизително за етническия състав в училищата и тенденциите в промяната му.
16 Ноември 2015 13:24
Ние им се очертаваме следващото гето на ИвропЪтъ....От сега да си поискаме по 15000 евро на калпак и безпрепятствено заселване из Гейропата кой където му харесва.Ако не дават-да попитат чичко Сорос!
16 Ноември 2015 20:50
Възпроизвеждането на причините за кризата в глобалното е непрекъснат процес, който тече по всички кътчета на човешкото ни пространство ...
16 Ноември 2015 21:31
Трябва ли да ходят?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД