Според Михаил Миков (в средата) БСП се нуждае от "организационно лечение", а не от "театрални оставки". |
След втория тур на местните избори на 1 ноември, когато загубата на БСП стана очевидна, членовете на бюрото заявиха готовност да напуснат, но Миков се противопостави. "Отговорност може да се носи и без оставки", аргументира се тогава червеният лидер. И на съботния пленум той изобщо не повдигна въпроса. По настояване на редица участници в партийния форум обаче оставката на Изпълнителното бюро беше подложена на гласуване. Последвалият вот беше в полза на статуквото в БСП - 42-ма гласуваха "за" свалянето на ръководството, 44-ма - "против", а 10 се въздържаха. Така бюрото остава в същия състав с изключение на тримата, които доброволно го напуснаха.
"Националният съвет не подкрепи опита за дестабилизация на партийното ръководство", отчете доволно Миков след пленума. Като организатори на атаката той посочи структурите на БСП в София и Пловдив, които по думите му са сред "Потьомкинските села" в партията с най-лоши резултати на изборите. Той изключи възможността да се оттегли от лидерския пост в БСП преди конгреса й в началото на следващата година. "Не искам да го правя като Първанов, който първо си подава оставката, после се кандидатира. Нямаме нужда от театрални оставки", обясни той пред Нова ТВ. Миков се застъпи и за колегите си в изпълнителното бюро, което било "длъжно да продължи в тази трудна обстановка и да организира конгреса". Според него било погрешно бившият лидер Сергей Станишев да бъде сочен като виновник за състоянието на партията.
НАПАДКИ
"Другарю председател, не е въпросът в оставките, а в твоите възможности", жлъчно атакува Миков червения депутат Кирил Добрев във "Фейсбук" след пленума. Сред напусналите Изпълнителното бюро само Драгомир Стойнев се осмели да каже, че някой трябва да поеме лична отговорност за изборното поражение. "Няма как да искаме от местните ни структури да са отговорни и да се променят, ако ръководството не даде знак", изтъкна бившият икономически министър в кабинета "Орешарски".