:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,705,502
Активни 401
Страници 16,432
За един ден 1,302,066

Историческите промени вървят гладко - прокуратурата остава съветска

Реформаторите нещо май се ослушват за излизането си от властта
СНИМКА: БГНЕС
Временната комисия в парламента се оказа напълно безсмислена - тя единствено охранява да не се провре нещо извън гласуваното на първо четене.
Прокуратурата по модел на Вишински ще оцелее, а промените в конституцията, с които управляващите проглушиха ушите на избирателите през последната година, се оказаха пълен въздух. За какво се изхаби толкова енергия и се изписа толкова хартия освен за пиар на управляващите?

След циничното им поведение на временната парламентарна комисия за изменение на конституцията в четвъртък се разбра, че нито ГЕРБ, нито Реформаторският блок са се загрижили за съдебната реформа. Такава впрочем няма да има. Само Висшият съдебен съвет (ВСС) ще се раздели на две колегии.



Това е толкова малко в сравнение с обещаваното и проповядваното



месеци наред, че не си струва целият напън. "Местенето на мебелите" вече е толкова незабележимо, че даже трябва да се гледа с микроскоп.

Временната парламентарна комисия зачеркна с лека ръка и "историческия компромис" на властта, и предложенията на неправителствената организация "Правосъдие за всеки", внесени не от друг, а от самите реформатори. Те апропо са най-жалки в случая, тъй като собственият им представител нямаше доблестта да поддържа внесените предложения.

Когато се стигна до идеите, засягащи устройството на прокуратурата, отпадането на методическото ръководство на главния прокурор над всички прокурори, създаването на нов орган - независим прокурор, който да разследва случаите на корупция, намаляване на мандата на главния прокурор, задължителен съдебен контрол на всички актове и др. - реформаторите, които ги внесоха, биха отбой с оправданието, че нормите уж излизали извън обхвата на приетите на първо четене конституционни промени.



Това удобно оправдание беше измислено от ГЕРБ



и използвано отлично и с различен аршин. За сметка на това пък мина предложението за избор на парламентарната квота от ВСС с 2/3 мнозинство, въпреки че и това го нямаше в "обхвата на първо четене", както евфемистично наричаме пазарлъка на РБ с ДПС от няколко месеца. Трогателен беше и депутат от ГЕРБ, който точно когато се разискваше ограничаването поне малко на влиянието на главния прокурор, реши да запали една цигара и така избяга от отговорност. Идеята за въвеждане на явното гласуване в съвета, което щеше да даде по-голяма прозрачност на решенията и щеше да направи видим подмолния натиск и сговарянето във ВСС всеки път когато трябва да се прокара някакво решение или назначение, също претърпя очакван крах.

Така, макар и само на комисия, се стигна до бетониране на безграничната власт и безконтролност на главния прокурор и нищо повече. Стана това, което искаха ДПС и АБВ - проводници на желанията на прокуратурата. За това самият главен прокурор Сотир Цацаров не се сдържа да ги аплодира още в петък. Какво ще стане на гласуването в пленарната зала на 9 декември, когато текстовете ще се гледат на второ четене, е ясно - едно голямо нищо.





Циничността на гласуването е особено голяма на фона на скандала с подслушването



на бившия председател на Софийския градски съд Владимира Янева и вече уволнената й бивша подчинена Румяна Ченалова, в чиито разговори става дума за търговия с влияние по най-високите етажи на съдебната и на изпълнителната власт. Е, всички могат да бъдат спокойни - и в бъдеще все така главният прокурор и ВСС ще проверяват сами себе си. Парламентът ясно показа отношението си - нито пожела да състави навременна комисия, нито да озапти поне малко социалистическия модел на прокуратурата, за който Венецианската комисия написа: "В бившите социалистически държави са наследени мощни прокуратури, които застрашават независимостта на съда". Очевидно още не сме дозрели за независимост на съда. Демокрацията не идва насила, показва историята, трябват големи натрупвания, а тук ги нямаме.

Така ще си я караме и в бъдеще и затова е време да престанат да ни губят времето с обещания за реформи. Управляващите да си гледат магистралите. Видяхме докъде може да стигне падението на алчните за власт, попаднали напълно случайно в нея. Което е добър повод да попитаме реформаторите - трик ли бяха мантрите на съпредседателя на Реформаторския блок Радан Кънев: "Ако има отстъпление от конституционните промени, в които РБ направи максималния допустим компромис след много тежки преговори през юли, ще напусна мнозинството, коалицията и партията си и моето решение може би ще изпревари партийното решение".

Отстъплението е факт, реформа няма да има, затова въпросът е



ще напуснат ли удобните кресла, които май паснаха по мярка



на "балансьорите" във властта. Само че, докато те се изживяват като фактори, хитрият премиер идеално си избърсва ръцете с тях като Пилат Понтийски. Оставил ги е да се наиграят, вменява им цялата отговорност за случващото се и е очевидно, че те ще останат в историята като провалилите се реформатори, а не той. Такава е цената на властта и реформаторите очевидно охотно я плащат, щом се стигна дотам да ходят да се кълнат във вярност на Борисов, че не правят метеж срещу него.

На данъкоплатците обаче малко им пука за кариеристичните мотиви на шепа хора. Реалността достатъчно ги затиска, а тя е, че властта на държавното обвинение става абсолютно неограничена, че над главния прокурор продължава да е "само Господ", прозрачността в кадровия орган на съдебната власт ще остане мираж, шансът за повече почтеност у кадрите и съответно справедливост в делата остава малък, а беззъбите доклади на Брюксел нищо няма да променят.

Съдебната реформа вече се сведе до личностна война, в която победителят е ясен.

 Съдебната реформа вече се сведе до личностна война, в която победителят е ясен.


20
4382
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
06 Декември 2015 18:36
над главния прокурор продължава да е "само Господ"

Ми така е записано у конституцията на мосю Гиньо. Те това е положението...
06 Декември 2015 19:19
И сега -какво? Да се чуди човек кой е по-голямо... таквози... С=ъдиите, прокурорите, адвокатите? Или ченгетата? бе, я давай по една старобългарска за всички...
------------------
Сайтът на Генек
06 Декември 2015 19:21
Реформи, а? Не се притеснявайте, докато хората сме прости и си избираме хора без реални програми, а с илюзии, няма начин да се промени нещо. Само да вметна, че голяма вина имат и представителите на четвъртата власт, но все пак и те са част от тия хора, простено им е.
06 Декември 2015 19:46
Комарницки,

Нарисувай го тоя симпатяга, Цацаров с табелка-сандвич - отпреде й да пише:
Je suis Прокуратурата българска! А отзаде й: Прокуратурата - c'est moi !
06 Декември 2015 20:59
над главния прокурор продължава да е "само Господ"

Ми така е записано у конституцията на мосю Гиньо. Те това е положението...

И какво лошо има в това ?

В САЩ, например, откъдето мнозина реформатори черпят идеи, над съдиите от Върховния Съд също е само Господ. При това - пожизнено, не за 7 години. Тъкмо приивите за съкращаване на мандата и установяване на повече контрол на гл. прокурор са "съветизация", ама кой да го вдене ...
06 Декември 2015 21:18
В Царство България не е имало таквози нещо като - Главен прокурор.
И целата прокуратура е била с хоризонтална структура. Такива ми ти работи...
07 Декември 2015 00:08
При съветска прокуратура никой не може да барне с малък пръст петата колона на Русия в България, Гоце Първанов, Румен Петков, Меди Доганов, Местанов, Бисерша, Лукоил, Булгаргаз, Станишев, Миков, Сидеров и останалата болшевишка паплач по етажите на властта!
07 Декември 2015 00:10
И три годин си помниш паролата ли, бе?
07 Декември 2015 00:13
Абе,кви болшевики ги гонят някои,просто да се дивиш!
И това за ДПС-то като проводници на руски интереси е...
Далавераджии са,става дума за кинти,а не за идеи!
07 Декември 2015 00:17
Мечтая си.
Не може ли у нас да се установи протекторат на ЕС?
Да се избере и приложи най-пасващата на държавата ни структура на правораздавателна система. Временно да се назначат на ключови позиции доказани прокурори и съдии от страни-членки на ЕС?
Да се наложи Лустрация.

"Сувернитетът" е бля-бля мъгла в устата на пазителите на статуквото (мафията).
07 Декември 2015 05:41
"Местенето на мебелите" това точната дефиниция на прехвалената реформа. И кой ще я прави?! Точно тези, които разбъркаха съдебната система и вкараха в нея най-много некадърници и продажници? Имам предвид СДС/ РБ. Тези персони се борят за власт/ влияние в системата. Както преди. Искат техен прокурор и шефове на съдилища. Като им гледаме министъра, правете си изводите що за палячовци ще са другите. Що разделиха ВСС на две, що не на пет?! И защо искат да контролират главния прокурор?! За да му дърпат конците и да правят политически поръчки и чистки?! Сега прокуратурата била съветска, а тогава ще е каква? Фашистка??????? Ама то е просто бе! Нали вземате пари от Америка за България? Че заслужете си ги бе като приложите тяхната съдебна система: избиране на прокурорите и съдиите и процес със съдебни заседатели. Що не го направите?! Това вече ще е истинска реформа!!!!!!!!!
07 Декември 2015 06:18
Абе цялата съдебна реформа се сведе до това, че и на адвокатите им се наложи да носят тоги - изкуствени едни черни боклуци с бяло жабо, които държат студено зиме и запарват лете. И се преобличат - всеки адвокат в коридора на бургаския съд, понеже няма къде другаде, си носи в торбичка въпросната тога, сваля си връхната дреха и навлича тога, след което зъзне из коридорите заедно с клиента си, щото коридорите не са отоплени, дорде ги поканят да влязат в зала. В залата, освен с чанта документи, адвокатът влиза с торбичката, в която си е прибрал връхната дреха. С това нещо всички проблеми на българската съдебна система бяха окончателно решени. Свидетел съм.
Ако ги накарат и перуки да турнат, ще получим "Конгратюлейшънс" за най-справедливото, компетентно, политически неангажирано и некорумпирано правораздаване от римското право насам. Нищо, че протоколите и решенията ще продължават да са пълни с груби правописни и пунктуационни грешки, а съдийките (те са предимно дами, завършили Бургаския свободен университет) ще бъркат чл. 56 от даден закон с чл. 55 от същия в съдебните си решения. И на това съм свидетел - пряк и потърпевш. Колко му е там една цифричка. Важното е да ни потупат по рамото и конгратюлират ЕК, ЕС, СБ и прочеето носители на евроатлантически ценности.
07 Декември 2015 06:43
Авторът правилно нарича "обещаваната и прокламирана" месеци наред съдебна реформа "местене на мебели". Министърът-протестър пък цитира др. Сталин за съществото й - " Кадрите решават всичко".
Очевидно няма да може кадрите на реформаторите да заемат местата, които им се готвеха и реформата тип "стани да седна" се отлага.
Лошото е, че никой не говори за истинска реформа - не на мандати и колегии, а на процесуални закони и на технически обезпечени разследващи.
А колкото до идеите за протектората и копи-пейст от "правилните" евро-атлантически структури, родоотстъпничеството явно ни е добре насадено. Само дето палачинката се е обърнала и вече "съветския модел" е лош за сметка на "европейския". А че такъв изобщо няма, това е друг въпрос. Чукча не читатель, чукча писатель.
За всички протекторатолюбци поздрав от сърце - няколко
07 Декември 2015 07:35
Някой е имал илюзии, че ще има промени в прокуратурата , избрана от Борисов и така добре ползвана като бухалка?
Реформи при Борисов няма да има в нито една област - главният акционер не е луд да разваля нещата в " България АД".
07 Декември 2015 09:29
Прокуратурата по модел на Вишински ще оцелее, а промените в конституцията, с които управляващите
айдяяяя, глупости на търкалета. След идването на Тодор Живков, прокуратурата не е била по модела на Вишински. Но и прокурори и съдии имаха страха, щото получиш ли партийно наказание или недай Боже изгонване от партията беше по-лошо от уволнение. След това ти се пише в биографията. Не казвам, че и тогава е била идеална, в прокуратурата и в съда работеха хора, а се знае, че хорта не са идеални. В съда, обаче, имаше строги правила. За кариерата на даден съдия се гледаха колко дела са му върнати от по-висшата инстанция. този, който нямаш такива дела, растеше.
Не като сега, Цецо си харесал някакв съдийка, хайде я направил Главен съдия на София и тя само това чакала да се окенза (с ивинение).
Абе този Антоан Николов да не е онзи сидерунгел, който сега тъкми НДК.
07 Декември 2015 09:59
По-добре да не казвам нищо по въпроса, освен че демокрация няма и няма да има!
07 Декември 2015 10:27
Опъвайте каиша, роби и много-много не мрънкайте. За всичко се е погрижила, алчната червена върхушка.
07 Декември 2015 11:00
AzUrAL

07 Декември 2015 10:27



Опъвайте каиша, роби и много-много не мрънкайте. За всичко се е погрижила, алчната червена върхушка.


Дори не може да се определи като червена въпросната върхушка. Нещо много по-мръсно е, но е удобно на тия в Парламента.
07 Декември 2015 11:46
Много добро описание на источическите промени, г-н Антоан Николов (нали не е оня Антоан Николов)
А за описаното
07 Декември 2015 21:39
Хубаво лесно не иде - похабената енергия е Опит, който ще бъде нужен на следовните Реформатори, иначе не може ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД