Работодателите търсят да наемат на работа ученици главно в областта на селското стопанство и туризма. Това показва работата по приключващия вече европроект "Ученически практики" на просветното министерство. Проектът е от януари 2012 г. Досега по него са усвоени 24 млн. лв. за подобряване на качеството на професионалното образование и осигуряване на практическо обучение за учениците. В него са се включили 407 училища у нас (90% от професионалните гимназии), както и 4300 работодатели. Успешни практики от по 240 часа са изкарали над 47 хиляди младежи на възраст над 16 г., в резултат на което са получили сертификати и 300 лв. стипендия.
В началото бизнесът е подходил скептично към проекта. Националната търговско-банкова гимназия в столицата например започнала едва с 9 ученици поради липсата на интерес от работодатели, които да осигурят практиките. "Звъняла съм на над 300 фирми от различни области, но никой не искаше да се занимава с ученици. Сега обаче работодателите сами ни търсят, защото разбраха, че учениците са по-амбициозни и по-дисциплинирани от студентите", коментира пом.-директорът на гимназията Бойка Генкова. Оттам по проекта са били обучени 1280 младежи. От професионалната гимназия по механоелектротехника "Н. Й. Вапцаров" в София пък са се включили 160 тийнейджъри, стажували по специалностите електрообзавеждане, ВЕИ и художествени изделия от метал. Трима от тях били със специални образователни потребности и практикували в сферата на административното обслужване.
РЕЗУЛТАТИ
От всички 47 681 младежи с професионални сертификати 1680 души са получили предложения за започване на постоянна работа, а 3345 души - за почасова или сезонна работа. 3700 ученици пък са се снабдили с препоръки за работа, грамоти от работодателя или благодарствени писма. Неуспешни са били 429 практики - главно поради закриване на фирми или преместване на ученици в друго населено място, а прекратените договори между училища и фирми са били 9.
|
|