Хората с увреждания, които работят, трябва да получават половин инвалидна пенсия, а пълният размер да се полага само на хора с висока степен на неработоспособност. Това е една от над сто мерки за "превенция на корупцията" относно инвалидните пенсии, разработени от БОРКОР. Антикорупционният орган е стигнал до извода, че злоупотребите с този вид пенсии поставят под риск цялата пенсионна система.
Основната промяна, за която и социалният министър се обявява, е обособяването на медицинска комисия, която да се произнася за степента на увреждането и загубената работоспособност, и социална комисия, която да казва какво може да се работи със съответното увреждане. Проблемът е, че по данни на Агенцията за хората с увреждания едва около 10% от тях работят. "Не е въпросът да се орежат едни права. Да се говори за спиране на пенсията, при условие че хората с увреждания не могат да си намерят работа, няма как да се приеме. Имаме да решаваме огромен проблем и трябва да се започне от ТЕЛК", коментира пред "Сега" директорът на агенцията Минчо Коралски. Той определя като правилно предложението на БОРКОР да се определя степен на загубена работоспособност спрямо това какво човек е работил преди инвалидизирането. Според Коралски е ключово да се въведе период на рехабилитация за хората, за да се възстановят, и ако след нея могат да се върнат на предишната си работа и да получават същата заплата, едва тогава да говори за промяна на пенсията.
Да има задължителна професионална рехабилитация в зависимост от работата на човека, здравословното състояние и процента намалена работоспособност също е сред препоръките на антикорупционния орган. Експертите препоръчват още да се дават насоки за преквалификация, а получаването на инвалидна пенсия при загубена работоспособност под 71% да предполага задължително включване в програма за субсидирана заетост. Участието в програмите за заетост, преквалификация и социално включване трябва да е задължителна предпоставка за получаване на привилегии и помощи, пишат авторите на доклада. Те предлагат и да се въведат стимули за работодателите, които наемат хора с увреждания, например данъчни облекчения.
За хората, които получават социалната пенсия за инвалидност и нямат трудов стаж, като децата с увреждания, БОРКОР предлага те да получават месечно издръжка в размер на минималната заплата заедно с техническите помощни средства, лична помощ, адаптиране на жилището и др.
РЕГЛАМЕНТ
БОРКОР предлага и срокът за инвалидността да се намали от три на две години, както е в повечето страни в ЕС. Но срещу това експертите предлагат регламентация за определяне на нови последващи прегледи пред ТЕЛК "с оглед предотвратяване на излишно явяване на лица, които няма да се подобрят или възстановят".
Антикорупционният орган е стигнал до извода, че злоупотребите с този вид пенсии поставят под риск цялата пенсионна система.
Браво!! Намериха гадовете, кой такова мамата на пенсионната система!!
Този БОРКОР що не си ....