:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,875
Активни 59
Страници 21,440
За един ден 1,302,066

Гражданите вече подават жалби заради спирането на тока в "Люлин"

Мая Манолова видя "фрапантни текстове" в общите условия на ЕРП-тата
След като десетки хиляди софиянци изкараха близо 20 часа на тъмно и студено заради авария в събота и неделя, част от тях започнаха да търсят правата си. "В момента обобщаваме сигналите и жалбите и те ще бъдат разгледани според общите условия на дружеството. Такава авария не е имало поне от 10 години насам", казаха от ЧЕЗ за в. "Сега". Оттам обаче не успяха да уточнят точно колко оплаквания са приели в първия ден след възстановяването на тока.

Най-вероятната причина за аварията, оставила без ток част от столичните квартали "Люлин", "Обеля" и "Надежда", е опит за кражба. Призоваваме подобни деяния да бъдат третирани като престъпления срещу националната сигурност, заявяват от дружеството. Само за тази година известните на компанията смъртни случаи вследствие на кражби са пет. Щетите от последния случай в кв. "Люлин" надхвърлят 100 000 лв., а от началото на годината кражбите на елементи от съоръжения са за 2.9 млн. лева.

Според омбудсмана Мая Манолова хората, оставени без ток дълго време, могат да претендират за имуществени вреди в рамките на 3 работни дни след аварията. Срокът за това изтича утре.

"Абсолютно справедливо е възмущението на гражданите за това, че бяха оставени на тъмно и студено в продължение на дълги часове", заяви вчера тя. Това включва и хората, чиито уреди са се повредили в резултат на извънредното прекъсване на тока. Манолова се възмути от "фрапантните текстове" в общите условия на енергодружествата, защото те не са в изгода на потребителите. Общите условия на дружествата се одобряват от Комисията за енергийно и водно регулиране и подлежат на корекции всяка година. В тях е записано, че хората могат да претендират за обезщетение при изгорели уреди. Процедурата обаче е дълга и тромава, а потребителите трябва да докажат, че уредът си е "отишъл" по вина на дружеството.

"Общите условия трябва да бъдат променени, защото не смятам, че е нормално гражданите да прекарат 23 часа без електричество и да не могат да се оплакват ефективно от това", смята Манолова. "Всички знаем, че когато сметката не е платена, следва изключване без издирване по чия вина един граждани няма пари да си плати задълженията към енергоразпределителните дружества", каза още омбудсманът.

Аварията в част от София идва почти година след като граждани от "Красна поляна" посрещнаха новата 2015 г. на тъмно. Те останаха без ток заради мрежата, която гръмна след пик в незаконните включвания в мрежата от съседния кв. "Факултета". Преди дни десетки фирми в центъра на столицата останаха без ток също заради опит за кражба на кабели от колектор.
1050
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД