Депутатите от Държавната Дума на Русия са разработили система, която им позволява съвсем "легално" да вземат подкупи, без да влизат в конфликт със закона, пише в. "Новие известия".
Народните избраници под формата на депутатски запитвания поставят за разрешаване пред изпълнителната власт проблеми, чрез които лобират за нечии интереси. Вестникът отбелязва, че напоследък във времето, определено за парламентарен контрол, се наблюдава значителна депутатска активност по широк кръг въпроси, които основно засягат проблеми, касаещи различни структури и кръгове с големи финансови възможности. Естествено за тази активност депутатите са получавали солидни "хонорари" - в рамките на няколко милиарда рубли, твърди "Новие известия".
Цената за елементарна депутатска интервенция в Държавната Дума варира от 7000 до 10 000 долара, като числото нараствало неколкократно, ако проблемът бил с повишена трудност, отбелязва вестникът.
По данни на Националния комитет за борба с корупцията в Русия между 30 и 40 процента от народните избраници в Държавната Дума са ангажирани с тази дейност, но за да не бъдат обвинени, че нарушават закона, са разработили тази схема, която им позволява да действат безнаказано. Ефикасността на този вид лобиране за чужди интереси вече се пренася и на по-високо ниво и е задействана в Съвета на федерацията (горната камара на руския парламент), посочва изданието.
|
|