:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,761,541
Активни 483
Страници 18,008
За един ден 1,302,066

Реформи няма да има, но "исторически" компромиси - бол

Всички замислени инициативи в предстоящите шест месеца ще бъдат изцяло подчинени на предизборна логика и борба
Борис Попиванов
Нова година - и нови реформи. Една от ключовите думички на 2015 г. запазва шансовете си да продължи своя медиен ход и през 2016-а, макар и с доста клюмнала инерция. Големите промени обикновено се замислят и прокарват от мнозинствата в първата година от мандата им, когато все още е налице подкрепа от избирателите и разочарованието не се е затвърдило трайно. После става все по-трудно. От определена възраст нататък - и при хората, и при правителствата, съображенията да не направиш нещо нарастват главоломно. Вече беше теглена чертата на постигнатото досега - повече от мършаво, на парче, но най-вече ориентирано към затягане на коланите, отстъпки пред едрия бизнес и стоварване на нови административни и финансови тежести върху населението. Изненадани могат да бъдат само онези, които си въобразяваха, че



с катурването на предишния кабинет е съборена и олигархията



В партийно-политически план на Реформаторския блок бяха доказани две неща: първо, че могат да настояват за каквото си искат, но не те решават, и второ, че не го искат кой знае колко много. Медии и анализатори бяха готови да връчат наградата за победител на годината на ДПС, но ДПС предпочете сама да се откаже от нея. Така че започваме с реформите на чисто. Сякаш 2015-а можем да я зачертаем - отново ще обсъждаме промени в съдебната система, сякаш до този момент не я променяхме и контрапроменяхме на килограм; отново ще коментираме антикорупционно законодателство, сякаш не беше приоритет на всички начело с премиера; отново ще бистрим електронното гласуване, сякаш не сме го влачили по пленарни зали и изборни секции.

И все пак различно е.

Обществените очаквания за реформаторски действия са потънали в зимен сън. Няма го общественото мнение, което да иска реформи, а политиците от неудобство да разиграват варианти за такива. Аналогично стои въпросът и с надеждите за стабилност. В първите месеци на мандата всички повтаряха, че трябва да се влезе във властта, за да има стабилност и да се избегнат предсрочни избори, от които хората чувствали умора. Вече предсрочните избори са предмет на разнообразни хипотези, разсъждения и варианти от всички посоки - БСП, ДПС, Бойко Борисов, Цветан Цветанов и Радан Кънев, за да отбележим само най-гласовитите. Има автори, които направо приемат за даденост, че ще съвпаднат с президентските.



Какво й се случва на стабилността?



И къде да я търсим - в АБВ ли, където лидерът подаваше оставки заради несъгласие със собствените депутати; в ДПС ли, където един лидер свали друг, а депутати и кметове напускат; в РБ ли, където една пета от коалицията мина в полуопозиция, а другите се полусъгласиха с техните мотиви, оставайки във властта; в ПФ ли, където за двете партии ВМРО и НФСБ няма надеждни данни, че общуват помежду си; в БДЦ ли, където никой не може да каже кой кой е, какво защитава и с кого? Даже в ГЕРБ заместник-председателят Цветанов редовно критикува вътрешния министър. Единственият, който полага усилия да създаде видимост за стабилност, но персонално въплътена в неговия образ, е премиерът Борисов. А международното положение не му помага особено. Да бъдеш винаги с Германия, но никога против Русия е мисия, надхвърлила възможностите дори на цар Борис III. Какво да говорим, когато трябва да се наместиш и между САЩ и Турция, и между Източна и Западна Европа. Геополитическият пъзел на премиера напомня спринт по каменните реки на Витоша, при който във всеки момент можеш да пропаднеш и навехнеш крак, а президентът и външният министър, които ти носят раниците, току гледат да те побутнат накъдето на тях им изглежда изгодно.



Ето защо за реформите няма ентусиазъм



Това, което предстои да става в парламента, най-вероятно ще се развие на два тласъка. Единият - до март, защото по онова време равносметката на зимата ще бъде неизбежно на дневен ред, а на самото мнозинство (включително ДСБ) ще му се наложи да се самоопредели запазва ли досегашния формат. И вторият - до лятната ваканция. По традиция в дните преди парламентарните ваканции се изсипва най-голямото по теми и обем законодателство, за да могат партиите да заемат оптимални изходни позиции за старта на следващия сезон. А следващият сезон за тях ще е фатално важен, защото е свързан с битката за президентския пост. На есенното слънце съвсем определено няма да зреят реформи. Дотогава всеки ще трябва да е демонстрирал умението си да търси партньори за по-широко съвместно явяване, каквото повелява традицията при президентски вот. И това, при положение че няма да има и предсрочен парламентарен. Ако има, задачата става с две звездички, за напреднали с материала.

Дилемата "стабилност или реформи" българският политически елит видимо не я решава на принципа "и - и", а според правилото "нито - нито".

Всички замислени инициативи в предстоящите шест месеца - и Законът за съдебната власт, и антикорупционният закон, и Законът за социалните услуги, и Законът за публичните финанси, дори и най-непосредственият сюжет с електронното гласуване - ще бъдат изцяло подчинени на предизборна логика и борба не какво ще се постигне, а кой ще надделее и ще представи решенията за свое постижение. Практиката вече се е оформила. Няма значение кой внася, важното е кой какви поправки ще наложи във внесения текст и ще пропагандира своята незаменимост за приемането на цялото.

Ще заживеем в щастливото време на всекидневните исторически компромиси. А България ще продължи да задлъжнява.
СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
СН. Бойко Борисов е единственият, който полага усилия да създаде видимост за стабилност, но персонално въплътена в неговия образ.
9
2637
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
06 Януари 2016 19:40
Няма стремеж в нормалните хора за реформи, защото просто понятието е манипулативно, демагогско и откровено лъжливо. Липсва конкретизация, липсва план, липсват цели и средства. Има празни приказки и голи кукички...
-----------------
Сайтът на Генек
06 Януари 2016 20:36
генек от 06 Януари , ...
06 Януари 2016 22:14
Попиванов,
Нито в ТРУД, нито в СЕГА казваш КАКВО ДА СЕ ПРАВИ! Ти си от по-младите (и останали тук, в България), които евентуално можете да разбутате добре описаното БЛАТО в опуса ти (тукашния и ТРУДовия)... За да го разбутате ви трябва лост, като онзи за който някога Владимир Ульянов, по кличке Ленин, мечтаеше за да преобърне света!

Ако САМИ не си го направите въпросния лост, няма кой друг да ви го направи! Зарязвайте думите, хващайте действието!

Иначе и вас БЛАТОТО статуквенско тотално ще ви разложи! А България - ще замине в небитието!

06 Януари 2016 22:38
Точно така, Генек. Същото е с всички стратегии и пътни карти за насам и натам. Дебели папки и гигантски файлове, от които нищичко не следва. Просто няма държавно управление, а някаква бюрократична анархия и хаос до безумие. Като днешната идея да се глобяват клошарите от 300 до 1000 лева за ровене по контейнерите за боклук!

О, боги, боги мои, яду мне, яду...
06 Януари 2016 22:44
За да го разбутате ви трябва лост, като онзи за който някога Владимир Ульянов, по кличке Ленин, мечтаеше за да преобърне света!


На Ленин лостът му се оказа ПСВ. Дано измислим друг лост преди ТСВ!

На Сталин лостът беше всенародния ентусиазъм, който съумя да създаде при чудовищни условия, някои и поради негови грешки. Но съумя! Тук има ли кой да съумее?
06 Януари 2016 23:36
Не мисля ,че трябва да сме толкова критични към тов. Попиванов.
Млад човек е , иска да пробие, чува петела - но трябва малко повече смелост в позицията . И повече щипки патриотизъм. Утепало се е времето за това .
Такива като него и особено доц.Иво Христов - имат бъдеще.
Успех на момчето !

07 Януари 2016 00:06
Прогресивните сили са против секакви промени и реформи, тъй щото сал може да се радват на прогнозите за 16-та годин. До 30-та има много вода да изтече...
07 Януари 2016 00:08
Прогресивните сили са против секакви промени и реформи,
Надявай се и свещи пали и три пъти дневно се кръсти!
10 Януари 2016 00:57
Геополитическият пъзел на премиера напомня спринт по каменните реки на Витоша, при който във всеки момент можеш да пропаднеш и навехнеш крак, а президентът и външният министър, които ти носят раниците, току гледат да те побутнат накъдето на тях им изглежда изгодно. Ето защо за реформите няма ентусиазъм

Глупости. Реформи няма как да има, защото българският гласоподавател не е гласувал за реформи. Той е гласувал точно за "стабилност" както я разбира Бойко Борисов. А имитациите на реформи, на които сме свидетели се дължат именно на ясното съзнание на Борисов за това. С тези имитации той парира плахия външен и вътрешен натиск за промени в страната.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД