Огромният дървен макет на Одензе в информационния център срещу сградата на градския съвет изглежда като точна реплика на датския град. За местните обаче ще са нужни само няколко минути, за да забележат разликите, особено в основните пътни артерии в центъра.
Улица "Томас Триге" е построена през 70-те г. на миналия век като решение на нарастващия трафик в града - бърз, четирилентов път, който се вие като панделка в центъра на Одензе. Тази панделка бе променена преди 18 месеца, когато основната секция на улицата бе затворена за моторни превозни средства. През следващите няколко години и останалата част от нея ще се превърне в новото сърце на Одензе, което ще е запазена територия за велосипеди и пешеходци, с магазини, кафенета и жилища. Това е в основата на свръхамбициозния и първоначално спорен проект за обновление на третия по големина град в Дания на стойност близо 4 млрд. евро. Одензе се опитва да се възроди от постиндустриален град във високотехнологичен център на индустрията и образованието. И иска да стане приятно за живеене място.
"Опитваме се да мислим за хората, които прекарват целия си живот тук, за да живеят добре", казва ветеранът кмет на града Анкер Бой, бояджия, станал професионален политик. "Инвеститорите идват, защото знаят, че хората искат да живеят в Одензе".
Лявоцентристката коалиция, управляваща града начело с Бой, твърди, че е създала
най-привлекателната за бизнеса среда
в Дания, с ниски данъци и с отменени множество такси за предприемачите. В същото време 50 на сто от цялото движение в центъра на града се осъществява с велосипеди, като ограниченията за автомобили стават все повече. Докато Копенхаген отдавна е свещено място за чужденците, които искат да опитат от прочутата му велосипедна култура, Одензе тихомълком, но категорично се налага като национален лидер в транспорта на две колела.
След десетилетия, посветени на изграждане на инфраструктура и на налагане на културата на придвижване с велосипед, статистиката отчита изумителни резултати. Одензе, с население под 200 000 души, разполага с над 560 км велосипедни алеи и 123 моста само за велосипедисти. Най-впечатляващата статистика е за разпространението на велосипедизма. 81 на сто от децата ходят на училище с колелета, а програмите за обучение в управление на велосипед обхващат дори двегодишните.
Тролс Андерсен, шеф на велопроектите на града, изтъква, че велокултурата стига до най-възрастните. Твърде рядко по-възрастните хора спират да карат колело заради проблеми в инфраструктурата или сигурността, правят го основно, ако се проявят проблеми в баланса, казва той. "Има хора, които вече не могат да карат заради възрастта и въпреки това продължават да излизат с велосипедите си, като ги бутат и се опират на тях. Предпочитат да се движат така, вместо с други помощни средства, с които изглеждат стари и немощни. Разхождат се из града с велосипеда си и се чувстват нормални", обяснява той.
Одензе навремето е един от индустриалните центрове на Дания, където до 2012 г. се строят и огромните контейнеровози за Мерск (Maersk). Икономическото бъдеще на града сега се гради основно около
реформирането на центъра,
което да отрази новата идея. Старото пристанище се обновява, като там се строят офиси и жилищни сгради, нов културен център и всичко това е свързано с новопостроения велосипеден мост.
В същото време улица "Томас Триге", която носи името на прочут местен индустриалец, се ремонтира така, че да е подходяща за пешеходци, велосипедисти, както и за ново трамвайно трасе, което свързва местния университет и болницата. Автомобилите ще стигат до центъра чрез нова инфраструктурна система от кръгови кръстовища и подземни паркинги.
Преди няколко години градът смени девиза си и новият "Да играеш, значи да живееш" е напълно подходящ за град със 120 парка и 250 детски площадки. Велосипедната стратегия тук се развива по коренно различен начин в сравнение с Копенхаген, Лондон или Ню Йорк. Андерсен обяснява, че пренаселеността помага на властите в Копенхаген да привлекат хората към велосипедите чрез нова инфраструктура. "За разлика от Копенхаген, тук не разполагаме с предимствата и недостатъците на пренаселеността на улиците. В Копехаген просто правят нова инфраструктура и се появяват все повече велосипедисти. Тук, при нас, хората го правят по свой избор. Правят го за забавление и за удоволствие, заради здравето си".
Ключовият елемент в местната стратегия е насърчаването, особено сред младите хора. Чуждестранните студенти, които идват да учат в университета в Одензе,
получават колело с ключа от стаята
в университетския кампус. Велосипедите от общинската схема за наемане не струват нищо, просто се въвежда код на мобилния телефон, за да се отключат от стоянките. Общински служител, облечен в костюм на патица, като героя от детско шоу Антон Велосипедиста, обикаля с колело детските градини, за да показва на децата как да балансират, раздава им стикери и се снима с тях.
Резултатът от тези усилия е видим с просто око в момент, когато приключват учебните занятия в училищата в Одензе. Много деца се прибират към домовете си в кампанията на родителите си с колелета, но други, дори в началния курс, са сами или със съучениците си. Правилата в града са, че маршрутите, водещи към училищата, трябва да бъдат достатъчно безопасни, че децата да могат да карат без придружител до училище и до дома, ако семейството им реши.
Председателят на Датския съюз на велосипедистите в Копехаген Клаус Бондам признава, че Одензе е пред Копенхаген в това отношение. На много места в Копенхаген имаме благоприятна среда на каране, но не сме спокойни да пуснем децата си сами с колело, обяснява той. И признава - в Одензе се справят много добре.
Одензе гради велосипедната инфраструктура и култура в продължение на няколко години и Андерсен подчертава, че ако други градове искат да последват примера, ще се нуждаят от време и последователна политическа подкрепа. Той добавя обаче, че цената не бива да е прекалено висока.
Между 1999 г. и 2002 г. градът развива
схемата, станала известна като 20-20-20
Програмата за развитие на велосипедизма води до увеличаване с 20 на сто на броя на велосипедистите, с 20 на сто спадат произшествията, свързани с велосипеди, а общата стойност на проекта е 20 млн. крони, или близо 2.7 млн. евро. "Ние сме средно голям град. В Европа има множество градове като нашия. И хубавото е, че може да има стотици градове като Одензе", казва Андерсен.
Кметът Бой казва, че градове като Одензе трябва да разберат, че е дошъл краят на една ера. "През 70-те години хората възприемаха за добре да си купят къща и кола, така че започнахме да строим новите си семейни жилища в предградията. Одензе стана голям, разлял се град. А сега е време да се концентираме в старите индустриални райони, но трябва да го направим умно", разсъждава той. И не вижда противоречие на това мислене с новите футуристични индустрии, които идват в града - Одензе е домакин на международен тестови център за безпилотни самолети и транспортната мрежа, изградена за велосипеди и трамваи - технологии, които не са се променили особено от 19-и век насам.
Все повече инвеститори идват тук, защото имат доверие заради начина, по който трансформирахме този стар, индустриален град в нов, обяснява кметът. "Знаем, че живеем от частния бизнес, затова трябва да му дадем добри условия. Но се грижим за живота на хората като цяло. Всички тези неща са важни", заключава той.
Нашенското комплексирано съзнание неможе и да допусне нещо подобно.
Може в коптор или панелка да живее но колата трябва е по маркова, по възможност а и GSMa също!